Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 69262 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Lipiec 2019, 03:04:00 »
Ja piłem z rantem leżącym na tacce i cała filiżanka była nagrzana.
A ja piłem z filiżanki, która była w zamrażalniku i cała była zimna.

Offline G.L.K.T.

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Termoblok
  • Młynek: Ręczny japoński
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Lipiec 2019, 13:55:59 »

Też zastanawiałem się przez chwilę nad używanym ekspresem gastronomicznym, ale z uwagi na pojemność bojlerów a co za tym idzie czas nagrzewania i zużycie prądu, wymiary takich maszyn i względy estetyczne zdecydowałem się na nowy ekspres.

Zużycie prądu, to sprawa dyskusyjna gdyż zależy od sprawności układu hydraulicznego porównywanych ekspresów.
Fakt bojler 10 l w domu "woła właściciela ekspresu o szybkie zrobienie badań psychologicznych"  ;)  Drugi fakt, kto komu zabroni mieć np. 3 GR w kuchni , garażu, piwnicy itd.


 Taki dylemat jest z wieloma produktami a największe kontrowersje wzbudza ta kwestia w przypadku samochodów - nowy czy używany... Wydaje mi się, że to kwestie indywidualna.

Polecam zakup rocznego auta z przebiegiem np. 15 tys. km, z gwarancją fabryczną na kolejne 2 lata lub limitem do 100 tys. km.  ;)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Wrzesień 2019, 14:34:57 »
W uzupełnieniu recenzji nakręciłem dwa filmy - ekstrakcja kawy (z włączoną preinfuzją) i działanie wylewki wrzątku. Ta ostatnia funkcja powinna zainteresować fanów americano. Woda wypływa równym strumieniem, bez rozprysków. Jednorazowo możemy uzyskać do 700ml wody*. Jej temperatura będzie zbliżona do wody z czajnika. Dzięki temu, że woda pobierana jest z bojlera kawowego i parowego, nie jest nadmiernie zmineralizowana*. Zobaczcie sami:



Dźwięk pompy wibracyjnej w rzeczywistości jest mniej odczuwalny - film był kręcony w nocy, w niemalże absolutnej ciszy, stąd taki efekt :)

*kilkukrotnie sprawdzane
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2019, 14:39:14 wysłana przez skansen »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Wrzesień 2019, 22:25:25 »
Po kilku miesiącach używania ekspresu jestem w stanie określić zużycie prądu.

W dni robocze ekspres jest uruchamiany rano i po południu. Rano robię 1 espresso i 1 herbatę w dużym kubku. Sporadycznie pienie mleko.
Rano ekspres włącza się automatycznie i pracuje przez około dwie godziny.
Po południu ekspres włączam zdalnie inteligentną wtyczką. Robię wtedy 1-2 espresso, pienie 1-3 kubki mleka. Ekspres po południu pracuje również około dwie godziny.
Eksploatacja "na tygodniu" wiąże się ze zużyciem prądu na poziomie 0,6-0,8 kWh / dobę.

W weekendy ekspres pracuje znacznie dłużej, przez ok. 8-10h. Robię wówczas co najmniej 4 espresso, pienię 3-6 kubków mleka. Wiąże się to ze zużyciem w weekendy na poziomie 0,9-1,1kWh/dobę.

Jak widać całodzienna praca ekspresu nie przekłada się na znacznie wyższe zużycie prądu.

Wszystkie dane pomiarowe pochodzą z inteligentnej wtyczki WiFi.

skansen

  • Gość
Zmiana ciśnienia preinfuzji w Lelit Elizbeth
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Grudzień 2019, 11:27:04 »
Po pół roku użytkowania ekspresu mogę napisać, że ekspres pracuje zgodnie z założeniami. W toku używania ekspresu i testów innych sprzętów rzuciła mi się w oczy kwestia programomania parametrów preinfuzji. Sterownik LCC pozwala na ustawianie czasu preinfuzji oddzielnie dla programu 1 i 2. Nie ma natomiast możliwości zmiany ciśnienia preinfuzji. Zarówno specyfikacja jak i instrukcja nie wspomina nic o tym, jak zmodyfikować ciśnienie preinfuzji. W Lelit Elizabeth preinfuzja realizowana jest bez użycia pompy. Woda z bojlera parowego wypycha wodę z bojlera kawowego. Preinfuzja odbywa się pod ciśnieniem panującym w bojlerze parowym. Modyfikując temperaturę bojlera parowego, zmienamy również panujące w nim ciśnienie. W tym celu przeprowadziłem eksperyment, pokazujący jak temperatura bojlera parowego wpływa na ciśnienie preinfuzji. Czas preinfuzji został celowo wydłużony na potrzeby tego eksperymentu. Efekty można zobaczyć na poniższym filmie:

0:07 Preinfuzja przy temperaturze bojlera parowego 120C (najniższa możliwa do ustawienia temperatura)
1:00 Preinfuzja przy temperaturze bojlera parowego 145C (najwyższa możliwa do ustawienia temperatura)

Wracając do doświadczeń eksploatacyjnych - nie miałem problemów z ekspresem, nie licząc sytuacji w której żona za mocno wcisnęła przycisk wylewki wody. Przycisk lekko wpadł do środka - udało się naprawić samemu. Modyfikacje jak na razie ograniczyłem do zmiany prysznica na IMS CI 200 IM . Efekty pokazywałem już na poniższym filmie

0:00 Standardowy prysznic
0:10 Wymiana prysznica
0:41 Prysznic precyzyjny

Filmy są mojego autorstwa.

skansen

  • Gość
Nowa wersja Lelit Elizabeth
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Lipiec 2020, 23:30:28 »
DeveC przetestował i opisał nową wersję Lelit Elizabeth: https://sway.office.com/YUuIpMmQlYAFkxIO

Zmiany obejmują sposób sterowania, nową, cichszą pompę znaną z modelu Mara-X i łatwiejszą regulacją zaworu OPV dzięki zmianie jego rodzaju i lokalizacji. Starszą maszynę można zmodernizować do najnowszej wersji poprzez wymianę sterownika elektronicznego (panelu LCC), zaworu i pompy.

Zmiany w sterowaniu obejmują m.in. :
  • Nowy mechanizm preinfuzji, w którym obok dotychczas używanego ciśnienia z bojlera parowego wykorzystywana jest również pompa.
  • Nowy trzeci program "cleaning flush" - jego uruchomienie powoduje kilkusekundowy wypływ wody z grupy, z pominięciem fazy preinfuzji.
  • Możliwość korzystania z wylewki wrzątku gdy bojler parowy jest wyłączony.
  • "Skrót" do wyłączania bojlera parowego - nie trzeba "przeklikiwać" się przez menu, wystarczy przytrzymać dłużej przycisk na panelu.
  • Po zakończeniu ekstrakcji jej czas jest dłużej wyświetlany na ekranie.
  • Inne drobne zmiany w menu sterownika LCC

Z mojego punktu widzenia najciekawsze są zmiany opisane w punktach 1, 2 i 5 :ok:

Bez zmian pozostał zbiornik wody z dwoma wężykami wpuszczanymi od góry. Lelit nie zdecydował się na stosowany od niedawna w Lelit Mara-X otwarty od góry zbiornik z punktem czerpania na dnie. Przypuszczam, że konieczna była zmiana obudowy której chciano uniknąć.

Ekspres nie otrzymał też funkcji smart, ale nadal dobrze współpracuje z inteligentną wtyczką. W dalszym ciągu można w nim też wyłączyć tryb stand-by.



Offline adi

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Gaggia Gran Prestige
  • Młynek: Greaf CM 800
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Sierpień 2020, 10:11:07 »
Mam Pytanie co do odległości od kolby do kratki okapowej. Jak wysoki kubek można wstawić, tak aby wszedł bez problemowo i potem bezproblemowo można go wyjąć z pod kolby. Pytam bo powoli szukam ekspresu i fajnie jakby mi się zmieścił kubek bez wyjmowania kratki okapowej.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Sierpień 2020, 19:19:15 »
Espresso na kubki raczej nie pija się...
 :lol2:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Sierpień 2020, 19:31:29 »
@Fux, a jak ktoś chce mleko z brązową łatą, to nie może kupić ekspresu ?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Sierpień 2020, 19:33:15 »
@Fux, a jak ktoś chce mleko z brązową łatą, to nie może kupić ekspresu ?
To nadal są inne sposoby aby taki efekt osiągnąć.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Sierpień 2020, 19:38:30 »
Mam Pytanie co do odległości od kolby do kratki okapowej. Jak wysoki kubek można wstawić, tak aby wszedł bez problemowo i potem bezproblemowo można go wyjąć z pod kolby.
Pod kolbę z podwójną wylewką wejdzie kubek o wysokości do 10cm, pod NPF około 13cm.

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Wrzesień 2020, 15:16:06 »
Chciałbym wtrącić pytanie nt portafiltrów i Lelit w kwesii podniesienia ich wartości wizualnej :)
Czy istnieje w tych ekspresach możliwość "upgrade" portafiltra do wersji z drewnianym uchwytem? Wiem, że do Mary jest specjalny kit, ale czy do np. Grace lub Victoria też idzie coś takiego ogarnąć? W necie jakotakich drewnianych portafiltrów kompatybilnych z Lelit nie widzę, a nie wiem czy można tylko uchwyt 10 lub 12 kupić i "przekręcić"?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Wrzesień 2020, 15:25:38 »
Do Victorii i Elizabeth będą pasować drewniane portafiltry z Mary/Bianki. Można też od nich odkręcić rączkę i przykręcić inną, drewnianą.

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Wrzesień 2020, 19:31:23 »
Do Victorii i Elizabeth będą pasować drewniane portafiltry z Mary/Bianki. Można też od nich odkręcić rączkę i przykręcić inną, drewnianą.
Dzięki :) Zastanawiałem się jak bardzo jest to wyryte w kamieniu. Dobrze mieć potencjalną możliwość modyfikacji.

Vitalista

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Wrzesień 2020, 17:53:36 »
Po dłuższym użytkowaniu  Elizabeth , jakie zauważyliście wady ( np wycieki, zacieki, nie trzymanie temperatury) jakie są znane usterki zgłaszane przez użytkowników?

Szukam wad bo zalety są znane :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi