Autor Wątek: Zlot forumowy 2018/2019/  (Przeczytany 35015 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #120 dnia: 15 Styczeń 2020, 21:54:26 »
Porównanie było na zlocie. Są zrobione notatki. Problem w tym, że z notatek pojedynczych testów nie da się jednoznacznej oceny wyciągnąć, bądź można wyciągnąć pochopnie błędną. Przedstawienie tych danych szerszemu odbiorcy, wymaga żeby to opracować i dodać komentarz. Nie chciałbym tego zrobić byle jak żeby nie wprowadzić kogoś w błąd. Niestety brakuje na to czasu i chęci, bo co tu dużo mówić jest to robota niespecjalnie ciekawa, a ja takiej pracy przy komputerze mam przez cały dzień wiele godzin. Niemniej zamierzam to skończyć skoro się zobligowałem, ale nie mogę obiecać na kiedy.

@Pan Rafał powiedz jakich informacji szukasz, to powiem Ci czy w ogóle coś takiego można z tego się będzie dowiedzieć.

EDIT: Dobra zaraz to co jest wrzucę, bo coś mi się zdaje że nie dozbieramy tych wszystkich danych i tak.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2020, 22:33:25 wysłana przez krystians »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #121 dnia: 16 Styczeń 2020, 01:33:31 »
Poniżej taka tabelka, tyle można wyciągnąć ogólnych danych dla testowanych młynków. Kilka udało się przepuścić przez sitka Kruve. To już osobno wrzucę.
TU kilka obrazków z placu boju
https://photos.app.goo.gl/uKrnRWfyi8ErWRDn6

Generalnie mieliśmy młynek skalibrowanych pod cupping z 20% ekstrakcją. Do odstępu między jego żarnami dopasowaliśmy szczelinomierz.  Następnie taką samą szczelinę Maciek ustawiał, na ile było to możliwe, na pozostałych młynkach. Była to metoda eksperymentalna, bo nie wiedzieliśmy czy da to w ogóle w miarę zbliżone efekty. Okazało się że przynajmniej w części się sprawdziła.  Oczywiście w młynkach, które miały bardzo niestabilne żarna bądź nieosiowe, trudniej było o uzyskanie odpowiedniej nastawy.  Może się wydawać że niewiele sprawdziliśmy, ale to zabiera niestety sporo czasu. Ważyliśmy, mieliliśmy, zalewaliśmy, mierzyliśmy.. Chcieliśmy sprawdzić wiele więcej rzeczy, ale czas był ograniczony.

Jeśli jakiejś wartości nie ma, to nie dało się zmierzyć jak np. retencji w tureckim retro młynku, lub nie została zapisana.  Młynków też było więcej, ale nie ze wszystkich są pełne dane.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2020, 01:41:46 wysłana przez krystians »

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #122 dnia: 16 Styczeń 2020, 11:14:39 »
Aergrind gdzieś zniknął,
Dzięki wielkie za porównanie!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #123 dnia: 16 Styczeń 2020, 13:07:19 »
Niektóre dane z Aergrinda niestety gdzieś zniknęły :/ Nie wiem czy nie zostały zmierzone czy gdzieś zaginęły w trakcie. Mam tylko kilka informacji.  mam retencję 0,1 g  oraz  TDS 1,4 dla Aergrinda. W sumie mogę dodać do tabelki bez ilości obrotów korbką.

EDIT: Dodaję wersję z Aergrindem
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2020, 13:37:58 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #124 dnia: 16 Styczeń 2020, 13:24:04 »
Jak coś to możecie przekazać metodologię i sprawdzę refraktometrem jeśli się uda ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #125 dnia: 16 Styczeń 2020, 13:46:36 »
Trudno byłoby to zrobić. Raz, że nie spisywaliśmy nastaw młynków. Dwa, że aby to było zbliżone porównanie przydałaby się ta sama woda, kawa i naczynie. Jak będize Ci się z kimś nudzić to możecie to zrobić od końca, Czyli znaleźć zaparzenie cuppingowe, w którym np Comandante będzie miało TDS 1.36 a Aergrind 1.4  i wtedy zobaczyć ile obrotów trzeba aby zmielić 10g kawy jednym i drugim. Będzie można to jakoś przełożyć na te dane, które mamy.

Offline Pan Rafał

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Bialetti Fiammetta 3 tz, V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Rhinowares Hand Coffee Grinder, 1zpresso/MYM 54
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #126 dnia: 16 Styczeń 2020, 15:00:55 »
Dzięki @krystians, fajne dane. A czy sprawdzaliście też sensorykę? Robiłem kiedyś w domowych warunkach bardzo chałupnicze porównanie MYM54 z Comandante IH i zastanawiałem się właśnie jak te dwa młynki wyglądają przy bardziej zestandaryzowanym porównaniu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #127 dnia: 16 Styczeń 2020, 15:08:50 »
Tak próbowaliśmy też tych kaw. Z 1Zpresso w odniesieniu do comandante kawa była trochę bardziej pylista, nieco mniej wyraźne niuanse aromatyczne, jednak dalej smaczna.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2020, 15:24:32 wysłana przez krystians »

Offline Pan Rafał

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Bialetti Fiammetta 3 tz, V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Rhinowares Hand Coffee Grinder, 1zpresso/MYM 54
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #128 dnia: 16 Styczeń 2020, 17:26:27 »
 Czyli pokrywa się to z moimi obserwacjami, dzięki :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #129 dnia: 16 Styczeń 2020, 18:12:56 »
Niektóre dane z Aergrinda niestety gdzieś zniknęły :/ Nie wiem czy nie zostały zmierzone czy gdzieś zaginęły w trakcie. Mam tylko kilka informacji.  mam retencję 0,1 g  oraz  TDS 1,4 dla Aergrinda. W sumie mogę dodać do tabelki bez ilości obrotów korbką.

EDIT: Dodaję wersję z Aergrindem
Krystian.
Mogę mieć prośbe, jeśli masz zapisane, na jakich ustawieniach Mym i Xeo, coś strasznie mało tych obrotów nawet jak na 10 g?!

Producent Xeo podaje 6÷12 , natomiast Mym54 15÷18.

Z góry dziękuję!
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zlot forumowy 2018/2019/
« Odpowiedź #130 dnia: 16 Styczeń 2020, 20:01:53 »
Ustawień nie zapisywaliśmy niestety, ale nie koniecznie poszczególne egzemplarze młynków będą na tym samym ustawieniu tak samo mielić.  Xeo jak widać po TDS powinno być drobniej skręcone, a więc obrotów byłoby wtedy więcej. Jednak jest on dość efektywny. Na pewno Xeo mieli szybciej niż 1Z. Jednak komfort pracy jak dla mnie trochę lepszy w 1Z ze względu na płynniejsze działanie i lepsze spasowanie.

Danymi podawanymi przez producentów w ogóle nie ma co sobie zawracać głowy, bo nijak mają się one do siebie i do tego jak każda osoba zaparza kawę. W najlepszym razie są to dość ogólne wskazówki.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2020, 20:15:21 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi