Autor Wątek: Severin KA 5700 [przelewowy]  (Przeczytany 30630 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Styczeń 2016, 17:03:45 »
W takim razie po raz kolejny zaproponuję eksperyment z zimną wodą. Czas przelania kilkadziesiąt sekund, przecież nić się w tak niskiej temperaturze nie rozpuści w tak krótkim czasie.

Wyższych niż gdzie? Niż w omawianym ekspresie, który podaje wodę na poziomie 92-96°C? czy w tych niespełniających kryteria które podają wodę powiedzmy 87°C? Lepsze od czego? 87°C z dobrej kawy nie będzie lepsze niż 96°C z sypanki?


Może najpierw ustalmy o czym rozmawiamy, bo wydaje mi się, że nikt z severinem w ręce nie będzie startował na mistrzostwach świata (pomijając regulamin). Owszem, jest wiele metod i dróg do jedynej i doskonałej filiżanki kawy, ale na co dzień, zmielić, zasypać, włączyć, myślę, że poziom przyzwoity wystarczy. A taki wielokrotnie miałem przyjemność spijać z różnych przelewówek. Wielokrotnie też piłem okrutne kawy parzone niby zgodnie z najnowszą sztuką.

Podsumowując, nie przesadzajmy z pergerami w codziennych filiżankach.



PS
Co do wygranych, warto się wczytać w regulaminy i karty ocen, może się okazać, że tej doskonałej kawy jest tam znacznie mniej niż się z boku wydaje. To tylko sport.

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Styczeń 2016, 17:14:52 »
Cos sie zapewne wyciagnie z tej kawy, nawet zimna woda, skad twierdzenie ze nic?

Wyzsze EY mialem na tej samej maszynie przy zmnianie temp. zaprzania na wyzsza.

Nie twierdze, ze Severin to zla maszyna, sam uzywalem tez certyfikowanego Technivorma i kawa z niego ustepowala wedlug mnie metodom recznym, czy przykladowo zaparzaniu z dodatkowym mieszaniem. Nie mowie tu nigdzie o startach w zawodach na Severinie, pisze jak mozna ulepszyc napar.

Podejscie do Pergera mam z dystansem, ale sporo osob / baristow uzywa wrzatku do zaparzania i jest dobrze. Czasami warto dla smiechu przetestowac kilka pomyslow zamiast zapierac sie twierdzeniami, ze w domu to nie ma sensu.

T.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Styczeń 2016, 17:34:45 »
Ech, gdybyś nie wszedł w środek dyskusji z twardym twierdzeniem: Strasznie nierowne te ekstrakcje* dokładając do tego nie wiedzieć skąd zbyt niską temperaturę, przywitał się, poczytał trochę, to pewnie byś wiedział, że testowanie wszystkich możliwych opcji jest dla mnie rzeczą najpierwszą w kawie.

*pomimo, że kawy tej nie piłeś, a zeznania świadków mówią, że była oka.

Zalewałem i zimną, i gorącą, i wrzącą, gotowałem i nie. Najczęściej wszystko w bezpośrednim porównaniu. Osobiście nie przepadam za naparami z najwyższych temperatur, ale sporo też zależy od kawy, od tego jak została wypalona przede wszystkim, więc ciężko jednoznacznie powiedzieć, że ta temperatura czy ten krater to zła droga.

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Styczeń 2016, 17:55:18 »
Krater akurat to dosc dobra oznaka nierownej ekstrakcji, poprostu kawa ktora zostaje na krawedzi nie bierze udzialu w ekstrakcji. Sugerowalem zamieszanie calosci, tak dla smiechu, a noz wyjdzie lepiej. Klopot w tym, ze ekspresy przelewowe nie mieszaja, a stac przy nich i mieszac to srednia zabawa wedlug mnie.

Oczywiscie kaw nie pilem, ekspresu nie testowalem. Powyzsze stwierdzenie oparte jest o wiedze i eksperymenty wlasne, wiedze i eksperymenty baristow ktorzy pracuja z kawa na codzien.

T.



Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #34 dnia: 22 Styczeń 2016, 17:58:43 »
kawa ktora zostaje na krawedzi nie bierze udzialu w ekstrakcji.
Sucha jest czy jak?

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Styczeń 2016, 17:58:45 »
Z ciekawosci jeszcze spytam, jaki mlynek byl uzywany przy tych ekstrakcjach?

T.

Edit: cholera wlasnie zdalem sobie sprawe ze to watek o konkretnym ekspresie. Wielkie sorry za offtop w watku, moze jakis mily admin przerzuci te koncowe dywagacje do innego watku?
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2016, 18:02:35 wysłana przez dsc »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Styczeń 2016, 18:26:41 »
poprostu kawa ktora zostaje na krawedzi nie bierze udzialu w ekstrakcji
W v60? biere biere, cieknie bokami aż miło.

ktorzy pracuja z kawa na codzien.
A my tu tylko od święta?!  :hihihi:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #37 dnia: 22 Styczeń 2016, 19:51:28 »
U mnie w v60 najlepsze są z krateru.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Styczeń 2016, 20:51:32 »
Jak nie ma krateru to woda zamiast przez kawę bokami leci. Woda szuka łatwej drogi.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #39 dnia: 22 Styczeń 2016, 21:42:44 »
Jednak dokładne przemieszanie zalanego wodą przemiału, kiedy po ekstrakcji fusy leżą płasko, również ma swoje zalety. Wtedy wszystkie cząstki parzą się równomiernie, co przekłada się na bardziej powtarzalny smak, często lepszy niż przy kraterze. Tak, że trzeba próbować, ja nie potrafię wybrać, która z metod parzenia jest lepsza. Zależy to od konkretnej kawy.

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #40 dnia: 22 Styczeń 2016, 22:50:23 »
Generalnie sa tez twierdzenia (Scott Rao) ze ostre stozkowe filtry sa be i tylko plaskie dna daja rowna ekstrakcje. Dlaczego przy braku kraterow woda ma leciec bokiem zamiast przykladowo rowno przez cala porcje kawy? Jesli kiedykolwiek mieszaliscie w filtrze to jedno wieksze przemieszanie da Wam czesto gorke na srodku ze wzgledu na ruch drobin.

Oczywiscie komentarz odnosnie ludzi pracujacych na codzien z kawa odnosil sie do faktycznej pracy, a nie zaparzania domowego, gdzie raczej 10-15 dripow dziennie nikt nie robi.

T.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #41 dnia: 22 Styczeń 2016, 23:33:06 »
Dlaczego przy braku kraterow woda ma leciec bokiem zamiast przykladowo rowno przez cala porcje kawy?
Pewnie dlatego, że grawitacja działa pionowo w dół, a stożek jest stożkiem, a kawa jest poniżej, a ścianki są ożebrowane. Pewnie jeszcze kilka innych praw tu działa. Najprościej jest zalać szklane V60 i po prostu popatrzeć.

Oczywiscie komentarz odnosnie ludzi pracujacych na codzien z kawa odnosil sie do faktycznej pracy, a nie zaparzania domowego, gdzie raczej 10-15 dripow dziennie nikt nie robi.
Ciężko to porównać, bo na każde 15 dripów zaparzonych w kawiarni przypada 15 razy więcej atencji na jednego dripa zaparzonego w domu dla siebie, nie patrząc na koszty, bez zamówień czekających na realizację na karku. Ciężko to porównać, bo pokaż mi proszę kawiarnię, w której można spokojnie 1/3 gramatury wysitkować w zlew, w której woda jest zawsze świeża, tuż po doprowadzeniu do białego wrzątku, w której nie testuje się na klientach, tylko wydaje same 100% ekstrakcje, w której żadna paczka kawy nie jest otwarta dłużej niż tydzień (albo chociaż informacja o czasie otwarcia paczki idzie wraz z zamówieniem), w której masz czas na spokojną analizę porównawczą dwóch naparów z jedną tylko zmienną. Itd. itd.

Oczywiście, praca w kawiarni też daje masę doświadczeń i możliwości, dyskurs i horyzont, z drugiej strony ma sporo ograniczeń (j.w.), a czasem prowadzi do zamknięcia się na świat, bo przecież cały świat to moja najlepsza kawiarnia i moje ziomeczki.

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Styczeń 2016, 23:58:07 »
Przeczytaj najpierw jakie uzasadnienie podaje Rao, a pozniej przeanalizuj raz jeszcze jak wyglada zaparzanie w stozku.

Mowie tu o kawiarniach na calym swiecie, gdzie prowadzona jest kontrola jakosci, nikt nie sitkuje 1/3 do zlewu, woda jest z systemow o kontroli parametrow, a paczki nie stoja tydzien bo klientow jest za duzo. To co opisujesz u siebie to jakies klimaty gdzie wpada klient na dzien, a obsluga ogranicza sie do studenta pracujego za marne grosze.

Jak pisalem wczesniej, mozna zamknac sie we wlasnej kuchni i miec swoja kawe i swoich ziomkow. Finalnie smakuje to co smakuje, zycze samych smacznych naparow z lub bez kraterow.

T.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #43 dnia: 23 Styczeń 2016, 08:52:40 »
Dziękuję zatem za konkretne przykłady i szczegółowe wyjaśnienia.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Styczeń 2016, 11:15:48 »
Szklany Hario V60-02 przybył. Pasuje on co najmniej na kilka sposobów. Można to zamontować bez i z podstawką.
W wersji z podstawką obcinam 5mm górnego brzegu filtra tak żeby założyć rozpraszacz wody.
W wersji bez podstawki dobrze - chyba - było by dorobić dystanse stabilizujace filtr. Tak żeby się nie położył na ściankę.





24 g kawy i 400ml wody przelało się w 2:30. Wcześniej zimna preinfuzja.
Efekt w filiżance - pychotka.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi