Autor Wątek: Severin KA 5700 [przelewowy]  (Przeczytany 30633 razy)

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Styczeń 2016, 02:07:18 »
Za niska temperatura to wielkie zło w przelewowcach! W tanich ciśnieniówkach to już w ogóle...
Z drugiej strony za wysoka też nie jest raczej wskazana. No ale w tym wypadku kawa nie wychodzi zła.
Może strumień jaki wylatuje ze zbiornika ochładza się odrobinę od przykrywki pojemnika z filtrem?

PS Temperaturę mierzyłem termometrem podłożonym pod sam wylot "czajniczka".

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Styczeń 2016, 06:27:06 »


Za niska temperatura to wielkie zło w przelewowcach! W tanich ciśnieniówkach to już w ogóle...

Za niska 60° to tak ale 87° -- czemu nie? Takich ciśnieniowych nie ma co tu porównywać bo to nie ekspresy.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Styczeń 2016, 13:48:42 »
W temacie bulgotania. 500ml od otwarcia zaworu do wyłączenia grzałki mija jakieś 35 sekund.

A dziś taki krater wyszedl z 30g kawy:


Wykałaczka poglądowo sobie na zboczu leży.
LMWDP #469

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Styczeń 2016, 15:21:58 »
Strasznie nierowne te ekstrakcje sadzac po zdjeciach pogladowych, chociaz tutaj malo mozna zrobic bez stania przy zaparzaczu. Druga sprawa to kwestia temperatury, wedlug mnie ponizej 90*C to grubo za malo, przy kontakcie z kawa woda traci duzo ciepla, to samo dzieje sie w calym procesie zaparzania (szczegolnie jesli zalana jest cala porcja kawy, wowczas powierzchnia oddawania ciepla jest najwieksza). Z tego co sie orientuje w wiejszosci mistrzostw zaparzaja wrzatkiem tudziez chwile odstanym wrzatkiem. Nie wychodza Wam te kawy zbyt kwasne / niedoparzone?

T.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Styczeń 2016, 15:47:12 »
Nie. Jest słodko i owocowo. A co ważniejsze smacznie.
LMWDP #469

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Styczeń 2016, 15:52:21 »
W ekspresie temperatura wody spada sporo wolniej niż w dripperach.

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Styczeń 2016, 15:53:17 »


Za niska 60° to tak ale 87° -- czemu nie?

Wątpię, żeby tańsze przelewowe chociaż tyle wyrabiały ;) Do tego jakaś marketówka zmielona i ultra kwach gwarantowany.



W temacie bulgotania. 500ml od otwarcia zaworu do wyłączenia grzałki mija jakieś 35 sekund.

U mnie wyszło około 40 sekund.



Nie wychodza Wam te kawy zbyt kwasne / niedoparzone?

Przy ekspresie który omawiamy - nie ma takiej możliwości ;p


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Styczeń 2016, 16:32:40 »
Za niska 60° to tak ale 87° -- czemu nie? Takich ciśnieniowych nie ma co tu porównywać bo to nie ekspresy.
Otóż to! :ok:


Druga sprawa to kwestia temperatury, wedlug mnie ponizej 90*C to grubo za malo
Po pierwsze skoro zimna woda powoduje takie niedparzenia, proponuję eksperyment, przelać sobie 200 ml zimnej wody przez przygotowaną do parzenia kawę, oczywiście wylać to wszystko i zaparzyć tę przelaną kawę. Przecież zimna woda w tak krótkim czasie nie powinna nic ze sobą zabrać ;)
Po drugie, w ekspresie ekstrakcja jest cały czas przykryta, w tym konkretnym ekspresie przykryta przykrywką a zaraz nad nią jest zbiornik w którym przed chwilą się woda gotowała. Straty ciepła w takiej sytuacji są znacznie mniejsze niż przy ręcznym polewaniu, którym przecież na co dzień wszyscy się raczą i jest pysznie.




Nie. Jest słodko i owocowo. A co ważniejsze smacznie.
Właśnie miałem pytać jak ten krater smakował. :ok: Można się czasem zdziwić, bo niby wszystko wygląda, że powinno być źle, a wcale źle nie jest, więc może wcale to nie jest źle jeśli tak wygląda? ;)


Wątpię, żeby tańsze przelewowe chociaż tyle wyrabiały
Chcesz powiedzieć, że spotkałeś ekspres przelewowy, który podawał wodę poniżej 60°C? :o Nie wierzę. Moim zdaniem nie ma opcji poniżej 85°C, zwróć uwagę na konstrukcję. Wszystko (wszystko inne, bo takich z czajnikiem elektrycznym jest tylko kilka) działa na tej samej zasadzie, a zasada ta wymusza temperaturę. Moim zdaniem pod tym względem Norwegowie się czepiają nadto. Może zgodzę się co do stabilności, ale też bez przesady. Da się na tym smaczną kawę parzyć.

Cytuj (zaznaczone)
Do tego jakaś marketówka zmielona i ultra kwach gwarantowany.
Za to na tym smacznej kawy nie da się parzyć. Młynek i dobra kawa, to podstawa dobrego przelewu. Nic nowego.

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Styczeń 2016, 16:33:35 »
W ekspresie temperatura wody spada sporo wolniej niż w dripperach.
Mowimy o spadku temperatury w samej oslonie filtra czy innej czesci ekspresu?

Zawsze mozna niedoparzyc kawe i miec w filizance kwasna lure, to raczej niezalezne od ekspresu:)

Zamieszajcie chociaz raz kawe przy zaparzaniu i "obskrobcie" boki filtra z kawy, wyjdzie rowniejsza ekstrakcja.

T.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Styczeń 2016, 16:38:32 »
Chodziło mi o sam filtr.

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Styczeń 2016, 16:39:03 »
Wsadzcie termopare w centrum filtra i wykreslcie zmiany temperatury w funkcji czasu, wowczas mozemy dyskutowac o spadkach temperatury przy zaparzaniu. Jak juz pisalem, nawer Perger uzywal wrzatku przy Brewers Masters i wygral, wiec warto to wziac pod uwage.

Wiekszosc osob pije w domu sypanki typu Tchibo i jest pysznie;)

T.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Styczeń 2016, 16:41:25 »


Chcesz powiedzieć, że spotkałeś ekspres przelewowy, który podawał wodę poniżej 60°C? :o Nie wierzę. Moim zdaniem nie ma opcji poniżej 85°C, zwróć uwagę na konstrukcję. Wszystko (wszystko inne, bo takich z czajnikiem elektrycznym jest tylko kilka) działa na tej samej zasadzie, a zasada ta wymusza temperaturę. Moim zdaniem pod tym względem Norwegowie się czepiają nadto. Może zgodzę się co do stabilności, ale też bez przesady. Da się na tym smaczną kawę parzyć.

Bardziej chodziło mi o te 87°C


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Styczeń 2016, 16:43:17 »
Nie musimy niczego wsadzać, Norwedzy już to zrobili. Sprawdzają temperaturę wody, temperaturę w kawie i temperaturę naparu. Do tego czas i parę innych rzeczy, dopiero potem dają pieczątki.

Ciekawe jak przemieszać kawę w fetco? Hm...  :mhh:


Bardziej chodziło mi o te 87°C
Moim zdaniem z dobrą kawą będzie spoko.

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Styczeń 2016, 16:46:18 »
No tak, właśnie może być spoko. Tylko podałem w wątpliwość te tańsze przelewówki, bo wydaje mi się, że mogą tyle nie wyrabiać ;d

Offline dsc

  • Wiadomości: 9
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Styczeń 2016, 16:48:30 »
Kazdy parzy jak lubi, mozna i zalewac 60*C ale wowczas czas zaparzania odpowiednio sie wydluza, co oczywiscie troche srednio osiagnac w przelewowce (sa oczywiscie filtry ze stopem ktore to umozliwiaja). Zainteresowany polecam parzenie w termosie:)

Ostatecznie mozna tez wytargac VST Mojo i badac EY, u mnie znacznie lepsze osiagi wychodzily przy wyzszych temperaturach parzenia.

T.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi