Autor Wątek: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?  (Przeczytany 9311 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« dnia: 21 Luty 2017, 20:42:19 »
Tak się zastanawiam... Elektronika kosztuje chore pieniądze, czekam co prawda na informację od jednego z partnerów Astorii w Polsce, aczkolwiek póki co znalazłem w internecie ceny w zakresie od 180 do 280 euro netto za centralkę - a to trochę spora suma... I tak się zacząłem zastanawiać, czy by tego po prostu nie olać, nie zostawić centralki w celu sterowania poziomem wody w ekspresie a grupę przerobić na sterowanie manualne... Trochę średnio opłacalne dla mnie teraz, bo musiałem kupić nowy przepływomierz za niecałe 200 zł, ale biorąc pod uwagę ile kosztuje sterownik może to nie być bezsensowna opcja, a włożonych w ekspres pieniędzy nie odzyskam. Zimny działa, nagrzany przestaje reagować, elektronik dostał i stwierdził, że płytka jest w stanie tragicznym, zrobił co mógł a jak nie będzie działać to nie ma co się zabierać za to. I nie działa... Ale zacząłem się zastanawiać nad jednym - skoro wylewka wody też jest zrobiona na osobnym HX i sterowana przyciskiem, to może da się tak samo sterować grupą? Podłączyć pompę analogicznie do wylewki wody, ale żeby zamiast zaworu gorącej wody otwierała OPV - pompa i tak się uruchamia... Ekspres póki co kosztował mnie ponad 1000 zł, gdybym odzyskał połowę z tego i tak by było dobrze(nawet nie liczę włożonych czasu i pracy) - i się zastanawiam czy nie będzie lepiej po prostu przerobić go na sterowanie manualne zamiast programowalnych dozy wody, nawet jeśli miałoby to być mało estetyczne, i używać w ten sposób. Kupno używanej części byłoby chyba cudem, bo nigdzie nic takiego nie znalazłem ani do CKE, ani do pokrewnych konstrukcji. Chyba że jest tu ktoś, kto ma doświadczenie z taką elektroniką i podjąłby się postawienia tego na nogi, bez konieczności brania na taką usługę kredytu...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Luty 2017, 21:03:35 »
Zrób zdjęcie tej elektroniki od strony elementów i od strony druku o ile to możliwe w dobrej  jakości.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Luty 2017, 21:44:06 »
Pogrzebię w weekend w garażu, chyba mam jedną niekompletną CK, może coś by się nadało na przekładkę.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Luty 2017, 22:11:53 »
Jeżyk,
takie wystarczą czy robić dokładniejsze?
Maciek, byłbym wdzięczny, bo nie mam już sił ani pomysłów na ten sprzęt... A jeśli masz do tego fragmenty obudowy(tacka ociekowa i jej obudowa) to byłbym w ogóle przeszczęśliwy :)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Luty 2017, 23:48:12 »
Wystarczą takie. Myślę, że ten Twój elektronik sprawdził co się dało. Już widzę, że  może być problem z pamięcią.  To ta kostka ST62T65C Prawdopodobnie jeśli to ona szwankuje to nie będzie możliwości jej zgrania ale zawsze warto spróbować. Firmy czasem zabezpieczają się przed takim działaniem  :NO: Spróbuj jeszcze wyjąć tę pamięć i ją sklonować, oczywiście o ile się da.  Tylko trzeba uważać, najlepiej nie dotykać nóżek i od razu zawinąć ją w folię aluminiową. Jeśli wówczas nie będzie pracować "na ciepło" to ja się poddaję. Cena eproma to około 10zł, a wgranie wsadu to kilkanaście zł (no, może 30-40max przy sklonowaniu)  Można zanim układ się zagrzeje podgrzewać każdy z tych elementów i tak znaleźć tego skur.....a co daje popalić. Ale zanim się to zrobi to właśnie warto zgrać pamięć bo jak przy podgrzaniu się ubije do końca, nie masz wtedy nic. Z Twoich zdjęć nie wynika żeby płytki były w "tragicznym stanie. Chyba, że nie ma na zdjęciach ujęcia tej jakiejś tragedii. Oprócz gmerania w płytkach warto poprawić wszystkie połączenia stykowe i bardzo dokładne obejrzenie lub poprawienie wszystkich punktów lutowniczych. Czasem takie proste działanie czyni cuda. Zawsze pozostaje Ci przeróbka na full manual. Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2017, 23:58:11 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Luty 2017, 23:55:19 »
Jeżyk, ale czy szwankująca pamięć blokowałaby też nieprogramowalne puszczanie wody na grupę? Jednym z przycisków mogę sterować ilością wody ręcznie, ale jak się zagrzeje to jedyne co zostaje to wylewka wody, która jest na przycisku... Najgorsze jest to, że tam prawie wszędzie jest napięcie sieciowe - dlatego boję się sam to sprawdzać. Jutro się odezwę do znajomego czy ma coś, czym da się to skopiować...
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2017, 23:59:57 wysłana przez siewcu »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Luty 2017, 00:07:49 »
Hm, a  czy to jest bezpośrednie zasilanie z sieci na przycisk i od razu na zawór? Czy panel z przyciskami ma pewne w 100% przejście na stykach? Sprawdzałeś czy z przycisku, choćby tego co podaje napięcie na elektrozawór, wychodzi to napięcie? Może problem jest w samym panelu? Jaki to model Astorii? 
PS skoro nie czujesz się na siłach pracować przy napięciu sieciowym, nie rób tego!
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Luty 2017, 09:49:22 »
Panel jest nowy, poprzedni był uszkodzony i musiałem wymienić. Ale czy to nie w nim jest problem to nie wiem, bo tego nie sprawdzałem. A jeśli chodzi o to co jak jest zasilane... Heh, ciężka sprawa - próbowałem kiedyś ogarnąć schemat zasilania tego ekspresu, nie wyszło mi to - na większości elementów są 2 fazy, a po uruchomieniu go jedna z nich znika... Panel dzisiaj zagrzeję, ryzyko w sumie żadne a założyłem, że skoro nowy, to sprawny.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Luty 2017, 18:22:21 »
Z tego co pamiętam, to były jakieś problemy z tym ekspresem. Coś było źle podłączone? https://pl.scribd.com/doc/68502366/Astoria-CMA-Laurentis-2grp-Use-and-Maintenance-Manual Tutaj są schematy Astorii, wprawdzie innych modeli ale coś można z tych schematów wywnioskować. Trzeba dokładnie sprawdzić czy połączenia są właściwe i czy mają pewny styk. To, że coś po osiągnięciu temperatury przestaje działać może być powodem jakiejś pomyłki w podłączeniu. Pogadaj z Maćkiem, albo zadaj pytanie na forum, kto ma taką Astorię, żeby zrobił jakieś zdjęcia podłączeń.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Luty 2017, 18:36:27 »
Ja się do elektroniki nie dotykałem, a przed odłączeniem zrobiłem opisy co gdzie było podłączone - i póki jest zimny to wszystko działa. Problem się robi jak się nagrzeje... Próbowałem dzisiaj nagrzać panel, nic to nie dało - wezmę zaraz cynę, lutownicę i postaram się coś poprawić, może czegoś kolega nie zauważył poprawiając luty...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Luty 2017, 18:51:20 »
@Siewcu, weź pod uwagę, że kupiłeś uszkodzony ekspres z serwisu, i ten serwis nie potrafił go naprawić. Szansa, że nikt w nim nie grzebał, jest niewielka.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Luty 2017, 19:07:48 »
WS, serwis nie potrafił go naprawić z innych przyczyn... Kupił ten ekspres tylko dlatego, że musiał go kupić(dostał w pakiecie z zestawem uszkodzonych automatów). Zdjął obudowę, przeraził się konstrukcją i to by było na tyle... A przywiózł go uszkodzonego z Niemiec. Gdybym wtedy wiedział co mnie czeka, to bym tego nie kupił. No ale stało się, i próbuję jakość dojść z tym do ładu... Póki co znalazłem tyle, że jak puszcza wodę na grupę to znika napięcie z dwóch wyjść - zobaczę co się stanie jak się nagrzeje, może to mi jakoś pomoże z naprawą tego.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Luty 2017, 19:28:48 »
Problem się robi jak się nagrzeje...
Czy to się dzieje w jakiejś konkretnej i zawsze tej samej temperaturze? Czy da się "wyciągnąć" ten panel i elektronikę na zewnątrz poza działanie temperatury bojlera? 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Luty 2017, 19:31:24 »
Właśnie tak próbuję zrobić. Ale coś ciężko mi nagrzać wodę w nim... A odnośnie procka w tej elektronice - rozmawiałem ze znajomym. Mówił, że raczej nie uda się tego ruszyć... Procesor z możliwością zapisu pamięci jeden raz, a do tego bardzo małe szanse na odczytanie jego zawartości...

No i ciekawostka - zostawiłem elektronikę z boku ekspresu, obudowa otwarta. Ekspres stoi włączony z pół godziny, elektronika zimna, woda w bojlerze jeszcze nie jest zagrzana(co mnie dziwi, bo wcześniej nie było z tym problemu), ale nie działa... Nie reaguje w ogóle na przycisk na panelu. I teraz to już zgłupiałem...
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2017, 19:39:58 wysłana przez siewcu »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE i przeróbka na CK - możliwa?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Luty 2017, 19:47:37 »
To jest pamięć eeprom. Na zdjęciu wydaje mi się, że jest w podstawce, więc z wyjęciem problemu nie ma. Jest to pamięć nieulotna, czyli po zaniku zasilania pozostaje program w pamięci.  Można w tej kości kasować zapisywać pamięć wielokrotnie, nawet kilkaset tysięcy razy. Jednak czasem jest tak, że odczyt w programatorze poprzedzany jest uruchomieniem bitu kasowania i skasowaniem programu. To zależy, jak bardzo firmie zależy na nieudostępnieniu programu osobom postronnym.  Skoro ktoś nie czuje się na siłach tego zrobić to faktycznie lepiej niech nie kombinuje.  Spróbuj po prostu wyciągnąć elektronikę na zewnątrz albo ją dokładnie odseparować termicznie od ekspresu. Choćby bawełnianą szmatką zwiniętą na grubo.
Do sprawdzania takich problematycznych płytek z elektroniką używa się zamrażacza albo podgrzewa się podejrzane elementy.
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2017, 19:51:48 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi