Autor Wątek: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków  (Przeczytany 445053 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2295 dnia: 10 Listopad 2022, 17:13:39 »
Próbowaliście KENYA NYERI NEW GIKARU AB?
https://eurocafe.com.pl/401,kenya-nyeri-new-gikaru-ab.html

Coś źle robię? Bo w smaku wychodzi mi strasznie "mocna" i smakuje jakby była ciemno palona, bardzo "ciężki" smak.
Robię standardowo Switch/Clever 2min+30sek, 18g/300ml.
Mniejsze ratio? Krótszy czas? Zmienić mielenie? Czy też tak ona ma smakować? :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2296 dnia: 10 Listopad 2022, 18:09:57 »
Zawsze można zmniejszyć temperaturę wody. Także zastosować "wolniejszy" dripper, żeby zwiększyć grubość przemiału. Clever, dla mnie, nie jest najlepszym urządzeniem do osłabienia ciemno palonych akcentów, wolę klasyczne V60.
« Ostatnia zmiana: 10 Listopad 2022, 18:38:35 wysłana przez WS »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2297 dnia: 10 Listopad 2022, 19:23:46 »
Oczywiście kawa ta jest lata świetlne od ciemnego palenia, ale nie umiem inaczej tego opisać :)

Dziękuję za radę, zacznę od niższej temperatury.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2298 dnia: 11 Listopad 2022, 17:00:54 »
Nie mogę już edytować, więc jedno pod drugim :(

Niższa temperatura, trochę drobniejsze mielenie, drip zwykły 12g/220ml.
I jest dużo lepiej. Nie aż tak jak bym sobie wymarzył, zniknęło to co mi się nie podobało, efekt końcowy nie do końca mnie przekonuje, ale ta kawa chyba ma tak smakować. Nie każda musi być zachwycająca :)

Zastanawiam się też czy nie ma wpływu woda, nie sprawdzałem w sumie jaką mam wodę w pracy, dopiero od niedawna jestem w nowym budynku, chyba będę musiał sobie po prostu sam robić w pracy wodę.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2299 dnia: 11 Listopad 2022, 19:08:39 »
Kenia nie jest taka lekka, herbaciana, ale konkretna i orzeźwiająco-kwaskowa. Trudno jest mi tą Kenię porównać do ciemno palonych kaw w jakimkolwiek aspekcie. Po niedzieli wracam do Polski, będziemy dalej ją testować.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2300 dnia: 11 Listopad 2022, 20:48:08 »
Może źle użyłem tego porównania że ciemno palona, ale to jest coś zupełnie odmiennego niż to do czego jestem przyzwyczajony w Twoich przelewach.
Właśnie nie jest lekka tylko konkretna i ciężka. Kolor ma bardzo intensywny i ciemny. Czuć w niej owoc, ale dla mnie nie jest on ani orzeźwiający ani kwaskowy.
I nie mówię że to źle, zawsze fajnie próbować nowych rzeczy :) Zaskoczyła mnie ta kawa, ani negatywnie, ani pozytywnie, po prostu zaskoczyła :)
Jeszcze w tej paczce mam Etiopię i Shwe Yi Mon których nie otworzyłem, pewnie będzie coś bardziej "standardowego".

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2301 dnia: 14 Listopad 2022, 11:42:16 »
Witaj @ranGo :)

Kończy mi się zapas pod espresso. Super podeszło mi cubano! http s://eurocafe.com.pl/cubano-cafe-espresso.html

Za to totalnie nie dla mnie polish horse... Albo ja nie umiem w Cafelacie, albo już nie wiem... Ale kawa wychodzi dla mnie jakaś taka 'słaba'. Nie wiem jak to określić... Mimo tego, że ciężko się przeciska przez Cafelat, to leci bardzo wodnista, chlapie na wszystkie strony, słaba/dziwna crema... Próbowałem mielić grubiej, ale jeszcze gorzej. Na razie chyba zrezygnuję

Co do espresso w stylu cubano teraz wziąć? Mogę kilka, musiałbym tak z 1.5-2kg zebrać, więc niech będą 4 paczki 500g

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2302 dnia: 14 Listopad 2022, 12:27:32 »
Jeżeli Cubano smakowało, to tym śladem Boliwia Primera, Gwatemala Isnul, Nikaragua Sagrada Familia i z mieszanek LaVaca.

Offline Chris

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno, Timemore B75, V60, Aeropress, Chemex, Moka
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, 1Zpresso K-plus
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2303 dnia: 14 Listopad 2022, 13:25:39 »
Proszę o poradę zakupową w kwestii kawy [emoji38]
Wypiłem już wiele przelewów z EuroCafe, chyba wszystkie były przynajmniej dobre!
Właśnie kupiłem swój pierwszy ekspres, więc nadszedł czas na espresso  [emoji38]

Jako, że nie mam żadnego doświadczenia z ekspresami i na dobrą sprawę nie wiem jeszcze do końca jak on działa, to proszę o polecenie kawki, która będzie względnie wybaczała pomyłki w parzeniu, żeby dało się jakieś espresso wypić. Chociaż i tak podejrzewam, że połowa pójdzie na straty  :'( Najlepiej nie jakieś mega ciemne, spalone espresso we włoskim stylu to nie do końca moja bajka. Dzięki!

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2304 dnia: 14 Listopad 2022, 13:39:43 »
Jeżeli Cubano smakowało, to tym śladem Boliwia Primera, Gwatemala Isnul, Nikaragua Sagrada Familia i z mieszanek LaVaca.
Dzięki! A masz coś mocniej palone?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2305 dnia: 14 Listopad 2022, 14:18:55 »
@Chris , na początek to Brazylia Mirandopolis lub Nikaragua. Zobaczysz różnice pomiędzy obróbkami natural vs washed, a obie kawy są dosyć delikatne i łagodne. W dalszym ciągu możesz szukać kawy, które mają lekką kwasowość lub pozostać przy łagodniejszych. Kawa, z którą nie ma problemu przy przygotowaniu i na początku drogi z espresso, to Ekstra Selekt. Zawiera ona robustę, więc i crema będzie bardziej wyeksponowana. Również, nie jest mocno palona, nie jest to włoski styl. Nasza, najmocniej palona kawa, ta, o którą się pita @fooxtrot  , to LaVaca, która jednak nie jest tak mocno palona, jak włoskie mieszanki. @fooxtrot  jeżeli kawa pryska na wszystkie strony a crema niejaka, to bym zmielił trochę drobniej, nie grubiej. Polish Horse to nasza ulubiona mieszanka ziarenek peaberry, która nie schodzi z półek sklepu od samego początku jego istnień. Zaparzyłem przed chwilą na szybkiego, przy dźwigniowym profilu i wszystko gra. 16,2g kawy, temperatura wody 94*C, 30,6g uzysku (1:2), czas 32", przy użyciu naked portafiltra filiżanka czysta, crema jest, smakuję tak jak lubię ;)





Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1966
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2306 dnia: 14 Listopad 2022, 15:28:57 »
Kawa, z którą nie ma problemu przy przygotowaniu i na początku drogi z espresso, to Ekstra Selekt. Zawiera ona robustę, więc i crema będzie bardziej wyeksponowana. Również, nie jest mocno palona, nie jest to włoski styl.

Jako że mam tą kawę u siebie Ekstra Selekt.

20221114_143419.jpg

Co prawda kupioną w innym celu ( do ekspresu przelewowego) ale po tym wpisie co to zacytowałem, postanowiłem sobie sprawdzić co mi z tego wyjdzie w ekspresie kolbowym użyłem młynka ręcznego który sobie wykorzystuje do takich sprawdzających celów. 22g. kawy 47sek. mielenia.

I wyszło mi coś takiego niezłego pijalnego w czasie 36sek. 45g. uzysku, trzeba pamiętać że jestem amatorem dopiero od kilku miesięcy bawiącym się w robienie kaw a i sprzęt na którym to robiłem to ten z cienkiej blachy i niższej półki.

Mnie smakowało.

20221114_145433.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Chris

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno, Timemore B75, V60, Aeropress, Chemex, Moka
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, 1Zpresso K-plus
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2307 dnia: 14 Listopad 2022, 18:34:12 »
Po takich rekomendacjach trudno nie wziąć :D
Extra Selekt zamówiona, do tego Nicaragua (powinna chyba mieć delikatną kwasowość?)
Na początek espresso przygody powinno być chyba dobrze  [emoji38]

Offline Lewic

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: v60, AP, Rota, automat DeLonghi
  • Młynek: MYM54 -> JE-Plus
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2308 dnia: 16 Listopad 2022, 17:18:38 »
Właśnie odebrałem brazylijskiego mikrolota z paczkomatu i zanim sprawdziłem datę palenia już zaparzyłem  :Bicz:

Ile warto byłoby poczekać na pełnię smaku? Stanardowo około 5 dni od daty palenia? Parzę w hario switch i na nim chciałbym wszelkie wariacje mielenia wykonac

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2309 dnia: 16 Listopad 2022, 17:29:56 »
Capoeira?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi