Autor Wątek: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania  (Przeczytany 9123 razy)

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« dnia: 14 Październik 2016, 02:54:10 »
Cześć,
Zastanawiałem się nad kupnem ekspres przelewowego. Czytałem trochę o nich i sprawa z mojej perspektywy wygląda następująco. W tej cenie dalej trzeba bawić się w papierowe filtry czy już raczej ekspresy w tej cenie mają jakiś stały filtr ? Tak wiem 300 zł to grosze jak na ekspres do kawy, ale przyznam, że nie jestem zbyt wielkim koneserem, ale też nie lubię kawy rozpuszczalnej. Zastnaawiam się czy w tej cenie znajdę coś ze stałym filtrem i zamontowanym urządzeniem do mielenia kawy. 
Jeśli znajdzie coś coś wartego uwagi to myslę, że dozbieram trochę i kupię lepszy. Liczę, ze ktoś kto zna się lepiej ode mnie będzie mi w stanie pomoc. :)
Może w tej cenie warto kupić jakiś używany ekspres ciśnieniowy ( 400 zł ) ? Parę lat temu kupiłem jure S70 i trzymała mi pare dobrych lat, lecz niestety z wiekiem padła. Chociaz jak na zakup za niecałe 500 zł uważam że była warta :)
EDIT : Znalazlem ekspres przelewowy GRUNDIG KM5340 i zauwazylem ze ma on mlynek, rozumiem, ze kawa ze zmielenia przechodzi odrazu do filtra :) ?
Dziękuje za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2016, 03:02:02 wysłana przez Salvien »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Październik 2016, 07:21:38 »
Papierowe filtry to wygoda. Po zaparzeniu po prostu wrzucasz i już.  Nie ma mycia,  wypłukiwania jak w stałym filtrze.

Większość przelewowek ma problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury podczas całego procesu parzenia. Kawa będzie niedoparzona.

Ale jeśli jak piszesz koneserem nie jesteś to taki Grudnia może Ci wystarczyć.

Jaką kawę obecnie używasz?
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Październik 2016, 07:28:40 »
Używanie papierowych filtrów to sprawa wyboru i smaku, nie klasy sprzętu. Inna rzecz, że dobrej jakości filtr stały może kosztować tyle co ten ekspres.

Jura, to automat ciśnieniowy, czy znów zupełnie innego rodzaju smak kawy.

Powiedz czego oczekujesz od kawy -- będzie prościej doradzić.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Październik 2016, 11:17:59 »
Tutaj masz ciekawe ekspresy philipsa, które powinny spełnić Twoje oczekiwania:
http://www.philips.pl/c-m-ho/kawa/philips-ekspresy-do-kawy-z-filtrem
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Październik 2016, 12:17:26 »
Szczególnie model z regulowanym przepływem wody HD7685/90 w granicach 200zł


Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Październik 2016, 14:16:46 »
@ranGo zgadza się :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Październik 2016, 19:42:03 »
Kawa jaką pijam to lavazza qualita oro. Czego oczekuje od kawy ? Za bardzo nie wiem jak sie odnieść do tej wypowiedzi, ponieważ tak jak pisałem nie jestem konserem i nie za bardzo wiem nawet między czym mogę wybierać bo patrząc na to pytanie mam pustkę. Może ktoś nakieruje mnie na właściwy tor ? Mowa tutaj o aromacie, smaku ?
Jaki młynek polecacie kupić do tego ekspresu ? Jeśli mam zamiar zrobić jedną lub dwie kawy o mocy 3/4 zmielenia ziarna to ile około powinienem wlać wody ? Woda sama się dawkuje do ilości jednej filiżanki np ? Czy trzeba robić to raczej na czuja :) ?
Dziekuje za pomoc :)
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2016, 19:45:44 wysłana przez Salvien »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Październik 2016, 20:00:25 »
żeby wiedzieć jak smakuje normalna kawa, to poszukaj na forum tematu odpowiadającego Twojemu miejscu zamieszkania, takiego z polecanymi kawiarniami. pojedziesz, spróbujesz, dowiesz się jaka jest różnica między zmielonym czymś z marketu a kawą, i będziesz wiedział. bo jeśli masz zamiar sypać lavazzę do takiego ekspresu, to trafiłeś na złe forum... no i ta moc 3/4 zmielenia ziarna... co to znaczy w ogóle?

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Październik 2016, 20:07:27 »
Teraz trochę wpadłem w konsternacje. Przyszedłem się czegoś dowiedzieć, a dostaję od Ciebie wiadomość z trzema kropkami na końcu. Jak jesteś taki tajemniczy to nie musisz mi udzielać odpowiedzi w ogóle, bo domyślać się nie będę. Przyszedłem na to forum w celu dowiedzenia się czegoś więcej ewentualnie dostania od kogoś tekstu do poczytania, żebym mógł się dokształcić. Jeśli jesteś jest taki obeznany w każdym temacie to może przejdziemy na jakieś moje zainteresowania, o których nie masz bladego pojęcie ? Zapomniałem, że niestety taki nie jestem. Z niewolnika nie ma pracownika ;). 3/4 zmielenia ? Bazowałem na swoich wcześniejszych doświadczeniach z ekspresem cisnieniowym gdzie moglem ustalic moc zmielenia ziarna, w tym wypadku bym robił to za pomocą oddzielnego urządzenia.

 
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2016, 20:12:27 wysłana przez Salvien »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Październik 2016, 20:18:01 »
Ale co to jest moc zmielenia ziarna? Serio, nikt się nie nabija, co to znaczy? Mielić możesz drobno lub grubo ale moc? Smak reguluje się stopniem (grubością) mielenia, ilością kawy, czasem kontaktu z wodą, jej temperaturą no i ilością.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Październik 2016, 20:21:03 »
Ja domyślam się o co chodzi. Jeśli dobrze zrozumiałem, kolega ma jakąś tam skalę grubości przemiału załóżmy, że czterostopniową i mieli na trójce.

Niestety nawet nie wiemy jaki to młynek, a kolega nie doczytał, że nie da się porównać przemiału czasem w dwóch młynkach tego samego modelu, nie mówiąc o różnych producentach.

Pozdrawiam, Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Październik 2016, 20:44:44 »
Faktycznie, teraz na to patrzę z innej perspektywy i walnąłem lekkiego babola, możliwe że jest to zrozumiałem tylko dla mnie. Tak chodziło o skale grubosci :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Październik 2016, 22:13:33 »
Teraz trochę wpadłem w konsternacje. Przyszedłem się czegoś dowiedzieć, a dostaję od Ciebie wiadomość z trzema kropkami na końcu. Jak jesteś taki tajemniczy to nie musisz mi udzielać odpowiedzi w ogóle, bo domyślać się nie będę. Przyszedłem na to forum w celu dowiedzenia się czegoś więcej ewentualnie dostania od kogoś tekstu do poczytania, żebym mógł się dokształcić. Jeśli jesteś jest taki obeznany w każdym temacie to może przejdziemy na jakieś moje zainteresowania, o których nie masz bladego pojęcie ? Zapomniałem, że niestety taki nie jestem. Z niewolnika nie ma pracownika ;). 3/4 zmielenia ? Bazowałem na swoich wcześniejszych doświadczeniach z ekspresem cisnieniowym gdzie moglem ustalic moc zmielenia ziarna, w tym wypadku bym robił to za pomocą oddzielnego urządzenia.

a jesteś aż tak pewny, że nie mam pojęcia? przychodzisz na specjalistyczne(chyba mogę użyć takiego słowa) forum, gdzie wszyscy dążą do wyciągnięcia jak najwięcej kawy z kawy, i zamiast zacząć od czytania w celu zapoznania się z tematem, zwyczajami, pijaną kawą, chociażby trochę ze słownictwem(a słowniczek terminologii kawowej jest), wpadasz z chęcią kupna ekspresu i wyskakujesz z tym (jak to sam nazwałeś, co mnie cieszy) babolem, który ma związek z piciem kawy marketowej. gdybyś poczytał forum to wiedziałbyś, że tu takiej kawy się nie pija po prostu. tak samo jak nei wiesz czego oczekujesz... po chwili zastanowienia chyba powinieneś wiedzieć, czy oczekujesz sprawnego sprzętu, lepszego smaku, automatyki w robieniu jej, kosztów użytkowania, wymiarów sprzętu, zintegrowanego młynka itd itp... a tu trochę wychodzi na to, że przyszedłeś zapytać o sprzęt, co do którego nie wiesz jakie masz wymagania. napisałem Ci, żebyś pojechał do dobrej kawiarni w okolicy - ale specjalnie polecanej tutaj, żeby wiedzieć, że nie sypią tam przypadkowej kawy i nie robią tego przypadkowe osoby, a można się tam napić czegoś odpowiedniego. to by Ci naprawdę pomogło sprecyzować co chcesz, a także dowiedziałbyś się jak powinna smakować kawa i mógłbyś to porównać ze swoim ekspresem. ale najpierw należy chcieć się w temat zaangażować - u Ciebie zalążki tego chcenia widać, ale musisz się zdecydować, czy chcesz wejść w to bardziej czy dalej pić to co pijesz. bo jak to drugie, to kup jakikolwiek ekspres i jakikolwiek młynek, bo z tej kawy nic dobrego nie osiągniesz. a jak chcesz zmienić kawę na inną(czy chcesz dowiesz się idąc do dobrej kawiarni, bo się dowiesz czym jest dobra kawa), to wtedy temat jest bardzo szeroki, i wtedy niekoniecznie zaczynałbym od ekspresu przelewowego, tylko np od dripa - wymaga to więcej czasu i zaangażowania, ale satysfakcja która z tego wynika jest jedyna w swoim rodzaju... :)

naprawdę, zastanów się czego ogólnie oczekujesz - jeśli chcesz lepszej kawy, śmiało. ale jeśli oczekujesz tylko niezawodnego sprzętu, to może nie być całkiem łatwo, ze względu na podejście ludzi tutaj do kawy - to nie jest tylko taki o napój... to coś więcej, i to czy chcesz się w to zagłębić czy nie, powie w jaki sposób Ci pomóc.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Październik 2016, 23:28:15 »
W tej cenie dalej trzeba bawić się w papierowe filtry czy już raczej ekspresy w tej cenie mają jakiś stały filtr ?

Stały filtr do kawy, metalowy lub nylonowy, kupisz za kilka zł.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ekspres przelewowy do 300 zl - pytania
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Październik 2016, 23:35:47 »
Tylko że ze stałym filtrem trzeba się bawić z myciem, papierowy wyrzucasz wraz z fusami i już.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi