Autor Wątek: Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór  (Przeczytany 4792 razy)

sisco

  • Gość
Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór
« dnia: 30 Sierpień 2016, 12:32:16 »
Witam,

Mam pytanie do forumowiczów. W domu mam dwa ekspresy jeden DeLonghi z którego kawa za bardzo mi nie smakuje ale żona jest jej fanką. Ja najbardziej lubię przygotować sobie kawę w kawiarce albo w swoim zdobytym jeszcze w czasie studiów ekspresie przelewowym BOSCH TKA 3A011. Jest to ogólnie rzecz biorąc tani ekspres ale robi kawę, która mi smakuje więc jestem zadowolony. Potrzebuję kupić jeszcze jeden bo ten jest już wysłużony. Kupiłbym chętnie taki sam bo jest dostępny w sprzedaży ale naszła mnie wtedy refleksja. A co jeśli smak kawy pomiędzy ekspresami przelewowymi się różni? Nie miałem nigdy okazji robić kawy w innym. Na zdrowy rozsądek zasada działania jest taka sama lejemy wodę, wsypujemy kawę, zakładamy filtr i czekamy aż dzbanek się napełni. Podajecie tutaj w postach niżej ekspresy przelewowe po 900 - 1000 zł i tak się zastanawiam po prostu skąd biorą się takie ceny i czy warto dopłacić licząc to, że ten, który mam kosztuje 90zł  :ups: Mogę zapłacić więcej te kilkaset złotych ale jeśli mam płacić za designerski wygląd czy za to, że jest kolorowy czy ma elektroniczny wyświetlacz to nie bardzo mnie to urządza.

Pozdrawiam i dziękuję za rady!:)
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2016, 12:41:13 wysłana przez sisco »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sierpień 2016, 13:54:25 »
jeśli lubisz kawę przelewową to na podobnej zasadzie działa wietnamski Phin, nie wymaga dokupowania żadnych filtrów papierowych i jest praktycznie wieczny. Są różne pojemności i łatwo dobrać właściwą pod siebie. Kosztuje grosze i ma bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników forum.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sierpień 2016, 14:44:13 »
W domu mam dwa ekspresy
Zaraz, zaraz, masz w domu dwa ekspresy przelewowe i ta sama kawa, w takiej samej ilości (kawy i wody) z jednego Ci smakuje, a z drugiego nie?

Jeśli tak, to trzeba znaleźć przyczynę. Na smak kawy wpływają głównie: kawa, woda, ilość/proporcje obu, czas parzenia, grubość mielenia, temperatura wody. Obstawiam to ostatnie, ale bez Twojej pomocy się nie obejdzie.

sisco

  • Gość
Odp: Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sierpień 2016, 15:13:18 »
Tzn jeden De Longhi Ecam 22.110.B i to jest ekspres ciśnieniowy a drugi to typowy przelewowy Bosch więc wychodzi trochę inna kawa niż z ciśnieniowego - przynajmniej mi za bardzo nie smakuje. Zamówiłem sobie na allegro ten wietnamski Phin o którym wspominał kolega w poście wyżej - zobaczymy jak to będzie:)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sierpień 2016, 15:38:56 »
Phin to bardzo proste i udane urządzenie,  daje trochę inny napar niż papierowy filtr, jak wszystko ma swoje wady i zalety.

Przede wszystkim żeby kawa była dobra/lepsza potrzebujesz dobrych, świeżych ziaren i młynka dzięki, któremu będziesz mógł zmielić świeżą kawę odpowiednio do konkretnych ziaren, metody parzenia i ilości naparu. To na ogół zmienia kawę znacznie bardziej niż sam ekspres, dobre filtry też warto mieć.

No więc w kwestii ziaren i młynka.  Jakiej kawy używasz? W tym automacie ciśnieniowym masz młynek wbudowany, a  kawę do przelewu w Boschu mielisz czy zmieloną sypiesz ?

Dobrze jest też pamiętać, że do przelewu lepsza będzie trochę inna kawa niż do

Na forum było sporo o niedrogich ekspresach przelewowych chociażby tutaj:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2218.new;topicseen#new
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=395.msg63397#msg63397
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=396.msg8202#msg8202
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2016, 15:42:55 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sierpień 2016, 16:12:58 »
przynajmniej mi za bardzo nie smakuje
Smakuje Ci kawa z kawiarki i z przelewu, ale z automatu nie? Jesteś wstanie to bliżej określić?

No i nadal pytanie o kawę i o stosunek kawy do wody w obu ekspresach?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sierpień 2016, 16:58:59 »
Przede wszystkim żeby kawa była dobra/lepsza potrzebujesz dobrych, świeżych ziaren i młynka dzięki, któremu będziesz mógł zmielić świeżą kawę
dokładnie jak wyżej, ja bym dodał jeszcze filtr do wody, może być niedrogi dzbankowy.
Do Phina na początek można dobrać np. tani młynek ręczny Hario, Zasenhaus, Porlex.

Offline Tasak69 Mężczyzna

  • Wiadomości: 316
  • Ekspres: Slowpresso, V60, QM Andreja Premium
  • Młynek: Q1, WSFB-100S, ZF64W
Odp: Różnice między ekspresami przelewowymi - wybór
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Wrzesień 2016, 13:49:28 »
Jestem obecnie pijakiem kawy z czterech przelewówek (stara, mała melitta za 30zl z olx, jakis tani filip u rodziców oraz moccamaster w robocie i wilfa presijon w domku).
Dodatkowo zdarza mi się często korzystać z phina (np. w pracy gdy nie zbiorę odpowiedniego forum do moccamastera).
Tradycyjnie kluczowe znaczenie dla smaku pitej z nich kawy ma... Młynek! (jak to w zdecydowanej większości metod parzenia).

Ważne są też ziarna ale raczej nie zdarza mi się pić byle jakich - co najwyżej są jakieś różnice smakowe.
Woda wszędzie jest używana przefiltrowana.

U rodziców skazany jestem na ich kawę i młynek (żarnowy z allegro z 100zł - 'gliniane' żarna i przemiał tak nierówny jak tylko może być).
Jednak gdy tylko zabiorę do nich swoją kawę z nivony 130 to nawet w tym ich filipie który leje ciurkiem wrzątek (i tylko w sam środek filtra) kawa wychodzi całkiem pijalna.

Podsumowując moje różne fazy i rotacje sprzętowe w tym zakresie powtórzę jak wszyscy radzą - najbardziej opłaca się kupić dobry młynek (nie musi to być jednak jakiś kosmos z żarnami 75mm - nivona 130 do przelewu będzie super (koszt ok 300zł)).
Ręczne jednak bym odradzał jako jedyne w domu - to bardzo zacne sprzęty ale dość szybko nudzi się rytuał mielenia a czasem też przez to człowiek nie zdąży się napić kawy i... dzień zaczyna się ciul...wo. Ręczniaka warto mieć w domu ale jako 2,3 młynek.

Różnice między ekspresami są głównie w jakości wykonania, wygody użycia, stabilności temp. - miewa to znaczenie ale nie tak kluczowe jak młynek.
Np. przy wspomnianej wyżej małej melittce parzy mi się wspaniała kawka na 2-3 osoby w warunkach domowych jednak bał bym się ją postawić w firmie - jest dość krucha i delikatna w obsłudze - co innego moccamaster - pancerna konstrukcja (i dodatkowo nie muszę pilnować przy parzeniu na 5-6 osób czy nie zrobi się wielki krater a kawa na skraju filtra zostanie sucha).
Takie są to różnice w moich przelewach.

Zdrówka!
Tasak

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi