Autor Wątek: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.  (Przeczytany 7313 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« dnia: 01 Lipiec 2016, 13:49:48 »
Hej,

Za około miesiąc będę kompletował sprzęt do mieszkania. Postanowiłem że kupię sobie ekspres przelewowy. Niby prosta sprawa.... ale. Chciał bym aby dało się w nim zrobić jednorazowo 250ml, górnej granicy nie ma. Pił kawę będę sam a jeden kubek to dla mnie idealna porcja. Chciał bym sie zamknąć w 800zł. Wiem że takie pytania już były ale są one porozrzucane po różnych wątkach i zadane były już jakiś czas temu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipiec 2016, 15:32:07 »
Jeśli nówka i nie masz zastrzeżeń estetycznych, to brałbym Melittę. Chemex, v60, Kalita, wszystko to się tam sprawdzi. Jeśli zimniejszą wodę będziesz lał, to i proces się przedłuży. Myślę, że 250ml to już całkiem ok.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipiec 2016, 16:15:04 »
Ja bym szukał nówki/leżaka Severin Caprice KA 5703 - 250ml musiałbym sprawdzić z czasem jak jest. 400ml jest świetne. Serwer z V02 mieści się bez problemu. Ze starszych i tańszych jest coś Philipsa tak samo technicznie rozwiązane.

Z nówek to pochyliłbym się na KA 5KCM0802ECU, tylko cena oficjalna trochę odstrasza (999 pln). Ma fajne funkcje jak pauza (idealna do preinfuzji), ma timer (mielisz na wieczór i rano samo się robi), chyba 3 temperatury wody do ustawienia. Bajer ze zbiornikiem na wodę - mieści chyba 1.5l, ale w menu wybierasz ile filiżanek ma przygotować i tylko tyle wody weźmie.
Minus - chyba tylko szklany V02 zamiast oryginalnego koszyka na filtr podejdzie. Plastikowy V02 wymagać może redukcji średnicy kołnierza.

Edit: Technivorm miał coś co się OneCup nazywało chyba.
 :ok:


« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2016, 16:17:20 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipiec 2016, 16:58:11 »
Pytanie czy to ma sens.
Technika Matta Pergera jest banalna a daje dobre rezultaty:
1. Zmiel 6g na 100ml, czyli 12g na 200ml
2. Użyjj wrzątku (dokładnie tak, bądź jak przestanie bulgotać)
3. Zalej do 50ml pomieszaj przez pierwsze 10 sekund
4. w 30s dolej do 100ml
5. w 1 minucie dolej do 200ml i lekko uderz pionowo v60

6. W 2-3 minucie woda powinna przestać kapać.

W auto ile czasu więcej zyskasz tą 1 minutę?

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lipiec 2016, 17:25:51 »
Na 250 ml mała Melitta Aromaboy daje radę, trzeba tylko nauczyć się z nią obchodzić - drobniejsze mielenie, wcześniejsze rozgrzanie itp.

Gdybym teraz miał kupować ekspres dla siebie, to celowałbym w większy ekspres Melitta, albo Wilfa Svart Classic - jest kontrola przepływu, to można się bawić z ustawieniami. Nie wiem tylko jak z wymianą fabrycznego drippera na V60.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lipiec 2016, 21:50:34 »
Donkiszot o jakiej melicie piszesz?

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lipiec 2016, 23:17:39 »
MELITTA Aroma Excellent, używam ~pół roku, głównie z Chemexem. Jest w Javie i w Świeżopalonej, w wersji Bonavita w CD.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Lipiec 2016, 23:06:37 »
Donkiszot o jakiej melicie piszesz?

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
A może takie coś?

http://www.bruvelo.com/harmony

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Wrzesień 2016, 20:46:32 »
Znalazłem teraz wilfa ccm-1500s wygląda bardzo fajnie, ma ja ktoś? Kupie albo ją albo melite o której pisze donkiszot

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline grabarz Mężczyzna

  • Wiadomości: 55
  • Młynek: Severin KM3873
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Październik 2016, 10:36:46 »
Znalazłem teraz wilfa ccm-1500s wygląda bardzo fajnie, ma ja ktoś?

Odświeżę lekko wątek. Czy kupiłeś ten ekspres? Też się nad nim zastanawiam, trudno o opinie o nim, więc dołączam do pytania :)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Październik 2016, 10:38:43 »
Właśnie nie, remont mi się przeciąga.. Meble do kuchni przyjadą dopiero za tydzień. Wiec z ekspresem muszę jeszcze chwilę poczekać

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline rafall92

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Moccamaster CD10, AP, Hario Decanter, Origami
  • Młynek: 1zpresso Q2 + K-Plus
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Październik 2016, 11:13:55 »
Tego nie mam, ale posiadam MoccaMaster CD10 z swieżopalonej i mogę bardzo polecić

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy dla jednej osoby.
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Październik 2016, 11:34:49 »
W temacie małych (niekoniecznie) automatycznych przelewów. Korzystam na zmianę z dwóch maszyn: Severin 5700, Melitta Excellent 3.0. Oba mają certfikację ECBC, oba w testach chwalą się stabilną i wysoką temperaturą wody. Jak korzystam - głównie ~22g kawy i 350ml wody. Całość w zależności od zastosowanego drippera kończy się w 2:30-3:30. Jest smacznie. Maszyny zrobią bez problemu i ponad litrowy przelew. Wady - Severina nie wystartujesz z timera, chyba że podmienisz włącznik. Melitta z automatu podgrzewa dzbanek - trzeba by jakiś włącznik dodać, żeby tą funkcję ograniczyć.
Zalety - kawa robi się sama ;) nie zawsze mam chęć/czas/ochotę polewać. Wolę w tym czasie np. kanapki zrobić. Co do smaku - jest dobrze, czasem bardzo dobrze. Ręcznie z konewki można wejść na poziom wybitny.

LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi