Autor Wątek: Ekspres do kawy i tylko KAWY!  (Przeczytany 6216 razy)

Offline Baniol

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Szukam
Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« dnia: 10 Maj 2016, 16:01:08 »
Witam!
Szukam ekspresu do domu. Chcąc zrezygnować z picia napoi energetycznych które kiepsko wpływają na mój brzuch miałem zamiar przerzucić się na kawę. Problem w tym że taka lana do szklanki mi nie podchodziła w ogóle (problem też nie znikał) aż do ostatniego odkrycia. Kupiłem sobie w pracy kawę z ekspresu i jest to strzał w dziesiątkę. Chciałbym kupić w miarę dobry ekspres automatyczny tylko jak patrzę na te wszystkie bajery które wydają mi są niepotrzebne to mam wrażenie wyrzucania kasy w błoto.
Szukam:
Ekspresu który zaparzy mi espresso/kawę czarną (żadnego dodatku cukru/mleka).
Może mieć także:
Wbudowany młynek do kawy( mogę też kupić jakiś dobry osobno)
Funkcja gorącej wody
Regulacja mocy kawy
Ciśnienie 15 barów?
Zastanawiałem się nad Saeco incanto hd8917/09, DeLonghi Ecam 23.460.b i tańszym 22.110b. Może coś w ogóle innego? Pozdrawiam!

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Maj 2016, 16:21:24 »
Jaka kwota? Co za kawę i z jakiego ekspresu kupiłeś w pracy? Bo to bardzo ogólne stwierdzenie...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Maj 2016, 17:14:24 »
Chcąc zrezygnować z picia napoi energetycznych które kiepsko wpływają na mój brzuch miałem zamiar przerzucić się na kawę.
Yyy, chcesz kawę pić w celach pobudzeniowych? Bez sensu.

Tabletki z guaraną. Ewentualnie yerbę sączyć.

Offline Baniol

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Szukam
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Maj 2016, 17:47:18 »
Żadnych tabletek. Kawa ma też duże właściwości prozdrowotne, antyoksydacyjne, przyspiesza metabolizm. Efekt pobudzenia też oczywiście się przydaje szczególnie przy pracy 3 zmianowej.

Jaką piłem? W sumie pewnie jakąś kiepską masówkę na magazynie, ale bardzo mi posmakowała kawa z biur gdzie byłem na kursie, potem próbowałem z wild bean cafe czy mcafe też mi smakowała.

Tu nie chodzi o jakiś wymysł. Po prostu kawa z ekspresu nie robi mi rewolucji w żołądku.

Może nie jestem żadnym smakoszem ale ekspres by mi się przydał a i goście (przeważnie rodzina) też spożywają jej spore ilości.
No ekspercie liczę na Ciebie:D

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Maj 2016, 18:56:08 »
Spojrzałem na twoje propozycje - budżet do 2500. Kawa - tylko espresso.
To na cholerę automat skoro z niego nie skorzystasz w pełni, a i kawa z niego będzie daleka od ideału :mhh: W twoim wypadku automat to raczej totalna pomyłka. No chyba że ci goście chcą ciepłe mleko mleko pić  :hihihi:

Realnie pod twoje wymagania to zestaw Ascaso Arc/Basic + młynek i-1, i-2 i masz fajny sprzęt do kawy czarnej, a i młynek o kilka klas lepszy niż, te cuda w automatach. Zmieścisz się w 2000 pewnie, i na dobrą, świeżą kawę zostanie. Spienisz też mleko dla gości nie gorzej a nawet i lepiej niż w automacie.

Co do pobudzania - espresso (25ml) nie pobudza, ma dużo mniej kofeiny niż 250ml kawy z przelewu.
Gorąca woda - Arc/Basic tez ci ją podadzą. Ale nie wiem po co skoro czajnik zrobi to wydajniej i w większej ilości.
Regulacja mocy kawy - ta funkcja mnie zawsze intryguje  :hihihi: i generalnie w zależności od producenta automatu sprowadza się przeważnie do zwiększenia ilości kawy, lub zmniejszenia ilości wody (rzadko). W Arc/Basic zmienisz sobie sitka na 12g będzie słaba, na 18g będzie mocna. Albo do kawy z 18g sitka dolejesz wody i z 25ml zrobisz 100ml - Americano.
Ciśnienie - 15 bar zabije kawę i tyle w temacie. Optimum to 9bar na ciastku kawowym podczas ekstrakcji. Wojna na bary to czysty marketing.

Jeśli smakowała ci czarna z maka czy łajldbin, to aż strach pomyśleć jak bardzo smakować ci będzie z kolby.

LMWDP #469

Offline Wojtek Mężczyzna

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: V60, Kalita
  • Młynek: Tiamo Slim
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Maj 2016, 19:12:42 »
Jeśli smakowała ci czarna z maka czy łajldbin, to aż strach pomyśleć jak bardzo smakować ci będzie z kolby
Daje sobie obciąć rękę, że właśnie nie będzie smakować. Czasem próbujemy uszczęśliwić ludzi na siłę dobrą kawą, kiedy oni wcale jej nie chcą. Znam to. Mojej dziewczyny nikt chyba by nie przekonał do lepszej kawy.

Baniol, najlepiej zrobisz kupując jeden z ekspresów, które przytoczyłeś, bo tu raczej nie dostaniesz odpowiedzi na pytanie 'jaki automat kupić?', bo zaraz (jak sam widzisz) padają propozycje alternatywy albo kolby :)

Może jeszcze pomyśl nad ekspresem przelewowym. Kawa wychodzi czarna :)

Offline Baniol

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Szukam
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Maj 2016, 19:45:41 »
Po to napisałem na tym forum żeby posłuchać starych wyjadaczy w tym temacie. Moc mogę zwiększyć robiąc np. podwójną espresso a dolewając wody zrobić americano? Piłbym normalną czarną jak każdy u mnie w rodzinie tylko że na prawdę podrażnia mi żołądek. Po prostu po wypiciu takiej parzonej w szklance od razu korzystam z WC. Jakiś czas temu czytałem że kawa z ekspresu jest zdrowsza i mniej podrażnia ale to olałem. Zaskoczył mnie fakt że u mnie się to sprawdza. Pobudzenie przed treningiem czy jak mam zjazd w pracy o 2 w nocy też jest plusem:)
Edit: Zastanowię się nad Ascaso. Dzięki.
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2016, 19:52:04 wysłana przez Baniol »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Maj 2016, 19:53:31 »
Najmniej podrażnia kawa z filtra (jednorazowego). Pomiędzy szklanką, a ekspresem różnica jest głównie w czasie parzenia, ale sądzę, że to nie w tym rzecz. Raczej rozchodzi się o kawę -- w ekspresie najczęściej jest mimo wszystko ziarno, w polskiej szklance najczęściej jest mino wszystko podła, stara, stęchła, niewiadomozczego mielonka.

Offline Paweł86 Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Moka Bialetti 6tz, V60, Frenchpress
  • Młynek: Mazzer SJ, Rancilio Rocky
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Maj 2016, 19:55:43 »
Ktoś to już napisał - kofeiny jest więcej w tych kawach, które dłużej się parzy. Jak masz takie przygody z kawą spróbuj sobie kupić cascarę, to ciekawy napar ze skórek owoców kawowca, bardzo fajne aromaty suszonych owoców, dovrze smakuje gorący i schłodzony, ma dużo kofeiny, na mnie działa jak coś robię nocą.

Offline Wojtek Mężczyzna

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: V60, Kalita
  • Młynek: Tiamo Slim
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Maj 2016, 19:56:41 »
A problemy żołądkowe pojawiały się po wypiciu kawy na czczo? Czy po prostu zawsze?

Espresso ma bardzo małą ilość kofeiny.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Maj 2016, 20:02:12 »
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie młynek + kawiarka, drip czy aero i problemy żołądkowe znikną!
Bardzo często spotykałem się z ludźmi którzy nie pili kawy bo mieli problemy takie jak Ty, poprosiłem żeby spróbowali kawy przygotowanej w nieco inny sposób (nie tradycyjnej zalewajki) i zawsze im pomagało, ale wiadomo każdy organizm jest trochę inny.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Maj 2016, 20:05:57 »
Espresso ma bardzo małą ilość kofeiny.

Ja bym powiedział inaczej. Ta sama kawa zaparzona w jako espresso ma mniejszą ilość kofeiny niż zaparzona dłuższą metodą.
Natomiast takiej pikawy jak po jasno palonej, świeżej kawie z ekspresu nie miałem po żadnym Jacobsie czy Lavazzy moczonej nie wiadomo jak długo w szklance.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Maj 2016, 20:07:48 »
Dobra kawa przede wszystkim, najlepiej filtrowana. Wtedy problemy żołądkowe powinny zniknąć.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Maj 2016, 20:10:22 »
Z drugiej strony jest jeszcze temperatura parzenia. Zbyt wysoka i mamy piołun + związki drażniące żołądek. A za wysoką można parzyć i w ekspresie i w szklance i z dripa.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Ekspres do kawy i tylko KAWY!
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Maj 2016, 23:13:12 »
Szybko sprawnie Jura micro 1 :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi