Autor Wątek: Jura vs Saeco  (Przeczytany 9490 razy)

Offline hol02

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Jura Ena 9
Jura vs Saeco
« dnia: 29 Marzec 2016, 08:27:42 »
Witam wszystkich,

postanowiłem założyć wątek nie jestem wielkim znawcą kaw oraz expresów mam do Was pytanie. Ostatnio bardzo mocno się naciąłem i chciałbym zrozumieć na co zwracać uwagę wybierając ekspres. Przed świętami zepsuł mi się ekspres Jura ENA 9, skuszony opiniami po szybkiej weryfikacji parametrów technicznych głównie ciśnienie 15 bar, młynek ceramiczny postanowiłem zakupić ekspres Saeco Moltio HD8769/09. Założyłem, że po naprawie sprzedam Jurę i zostawię Saeco. Niestety po paru dniach użytkowania oraz testom różnych parametrów takich jak grubość mielenia ziarna, temperatura kawy, ustawienie różnych mieszanek (taki bajer w Saeco Arabica, Robusta,  mieszane), zmianie ustawień twardości wody. Nie jestem w stanie wydobyć smaku kawy na podobnym poziomie jak robiła to Jura. Myślałem, że to może coś z tym egzemplarzem jest nie tak. Jednak czytając fora oraz wszelkie wskazówki ilość mielonej kawy jest OK młynek mieli ok 8-9 sekund. Krążek po kawie jest zbity ma grubość ponad 3 cm. Jednym słowem brak śladów usterek.

Większość domowników mówi, że kawa jest OK - moje odczucie jest takie, że kawa z Saeco jest jakby to powiedzieć wodnista. W przypadku Jury kawa wychodziła zawsze "gęsta", aromatyczna. Używam tej samej mieszanki kawy, ba nawet to samo opakowanie kawy pozostało po awarii Jury.

Czy mógłby mnie ktoś oświecić jakie są różnice pomiędzy tymi ekspresami. Czytałem, że Jura posiada coś takiego jak system wstępnego zaparzania może to to. Niestety jako laik porównałem ciśnienie oraz młynek i wpadłem na genialny pomysł, że wystarczy.

Jak tylko Jura wróci z naprawy Saeco idzie na sprzedaż. Stratny będę na transakcji za błędy trzeba płacić

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jura vs Saeco
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marzec 2016, 08:37:40 »
Jak Jura wróci to porównaj grubość przemiału w obu ekspresach. Sprawdź też temperaturę wody/kawy wylatującej z wylewki.

Wodnistość = zbyt szybki przepływ wody = zbyt gruby przemiał. To tak bardzo w skrócie. Na najdrobniejszym przemiale pewnie nie jesteś w stanie ekspresu zatkać, tak żeby kawa nie leciała?
LMWDP #469

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Jura vs Saeco
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marzec 2016, 11:00:41 »
Proponowałbym jeszcze sprawdzić jaką masz ustawioną moc kawy tj. jaka ilość kawy jest mielona i zaparzana przy wyborze napoju.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Jura vs Saeco
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marzec 2016, 14:04:27 »
Jak na moje przesiadłeś sie z Mercedesa do Fiata ;) to i to jeździ ale cudów się nie spodziewaj moltio ma środek plastikowy że aż trzeszczy po za tm jura ma  młynek aroma plus szybciej namiela dawkę kawy a najnowsze jury system P,E,P gdzie espresso podawane jsst pulsacyjnie  w ok 30s a nie w niecałe 10 jak większość

Offline hol02

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Jura Ena 9
Odp: Jura vs Saeco
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marzec 2016, 14:35:36 »
Jak wróci Jura z naprawy to porównam wielkość i wagę krążka z fusami. Odpowiadając na pytanie DrUsagi na najmniejszym ustawieniu młynka nie jestem w stanie zatkać ekspresu. W Jurze też nie byłem. Jura z roku 2012 roku więc nie miała raczej takich cudów o których pisze sccoty. Być może jest młynek Aroma+.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi