Autor Wątek: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?  (Przeczytany 9579 razy)

Offline Dudzikowa

  • Wiadomości: 5
Witam wszystkich Forumowiczów!  :bry:

Mam gorącą prośbę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy - automatyczny, który będzie dobrze spieniał mleko kokosowe

lub

po prostu robił dobrą kawę czarną.

Jestem jedynym domownikiem, max 2 - 3 kawy dziennie, piję kawę czarną, nie mogę pić mleka z laktozą - zostają mi tylko te pochodzenia roślinnego.

Czy ktoś może mi pomóc wybrać ekspres do kawy?

Jeśli za ekspres z funkcją spieniania mleka roślinnego mam dać więcej niż 2 000 PLN to proszę o sugestie dotyczące ekspresu, który będzie parzył dobrą czarną kawę bez zbędnych funkcji i dodatków.

Rozważam też ekspres kolbowy + młynek (ale jaki? tyle informacji na różnych stronach, każdy pisze coś innego... :wow2: :o)

Całkowity budżet - im mniej tym lepiej (realia), cena absolutnie maksymalna 2 000 PLN brutto.  :-(

Będę wdzięczna za rady - najwięcej osób doradzających mi dotychczas zakup ekspresu nie korzysta z niczego  :sciana: lub niczego innego jak Niviona czy Saeco Intelia, albo dowiaduję się, że kupują kawę mieloną do ekspresu kolbowego...  :doh:

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Luty 2016, 23:19:56 »
a musi to być ekspres? Może french press i spieniacz do mleka (o ile
... piję kawę czarną...
to kawy >50ml)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Luty 2016, 23:28:54 »
Właśnie miałem prosić o zdefiniowanie rozmiaru "dobrej czarnej kawy"
Ekspres ciśnieniowy, czy to automat, czy kolbowy jest stworzony do zaparzenia nie więcej niż 50-60 ml kawy (czyli podwójnego espresso) na bazie tego właśnie espresso możesz zrobić cappu lub latte dodając spienione mleko - to tak w telegraficznym skrócie.

Wracając do tematu, zdarzyło mi się spieniać mleko "bez laktozy" z biedronki i jakieś sojowe, było akceptowalnie, jakby trochę poćwiczyć to pewnie było by bardzo dobrze. Tylko ja spieniałem te wynalazki na gastronomicznym ekspresie z mocną parą, nie wiem jak się to uda na automacie czy małej kolbie. Teoretycznie powinny sobie poradzić

Offline Dudzikowa

  • Wiadomości: 5
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Luty 2016, 23:41:06 »
Dużą dużą kawę.
Kiedyś mówiłam, że nigdy nie wypiję czarnej kawy I to bez cukru. Teraz piję tylko czarną kawę.

W dużej filiżance.

Nie musi być koniecznie ekspres - innych opcji nie brałam jednak pod uwagę, ze względu na brak umiejętności w parzeniu kawy -> kawiarka + ja + indukcja = katastrofa :-(

Offline Dudzikowa

  • Wiadomości: 5
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Luty 2016, 23:45:46 »

Tylko ja spieniałem te wynalazki na gastronomicznym ekspresie z mocną parą
No właśnie obawiam się, że w tym przedziale cenowym nie znajdę nic, co 'da radę', dlatego też nie stanowi to dla mnie priorytetu -> inaczej - nie może :-)

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Luty 2016, 23:47:57 »
Jak pijesz kawy czarne to musisz mieć coś co spienia mleko?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Luty 2016, 23:48:27 »
Przy takich rozmiarach zapomnij o ekspresach ciśnieniowych.
Kawiarka jest wg. mnie jedną z trudniejszych metod, tj. łatwo o niedobrą kawę. Polecam aeropress, uzuskasz z niego jakieś 200ml i prawie się nie da zrobić niesmacznej kawy.
Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, poczytaj dział o alternatywach...

Najważniejsze są dobre ziarna + młynek i nawet w szklance z fusami będzie pysznie.

Offline Dudzikowa

  • Wiadomości: 5
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Luty 2016, 00:03:43 »
Piję czarną kawę, bo wyjścia nie mam. A dolać mleko roślinne do kawy to niezbyt miła perspektywa - dlatego pomyślałam o ekspresie ze spienianiem mleka kokosowego.

Poczytam o tych alternatywnych rozwiązaniach.
Bardzo dziękuję za podpowiedź! :-) :-) :-)

Głowa mi tylko pęka, jak pomyślę o tych młynkach...

Offline maxvondemon Mężczyzna

  • Wiadomości: 95
  • Ekspres: BZ10, V60, Bodum Santos, V60, Aeropress
  • Młynek: F64e, Aergrind, ręczne zabytki
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Luty 2016, 00:32:29 »
Właśnie mój mazzer mini idzie pod młotek poczytaj pomyśl  :blue:

Offline Artur S.

  • Wiadomości: 9
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Luty 2016, 01:08:34 »
W dyskontach, w cenie okolo 3 zł za litr, można kupić mleko krowie bez laktozy, które ubija się jak krowie z laktozą.
Do domu polecam aeropress. Ekspresy sprawdzają się w kawiarniach, bo pozwalają szybko, ale jednak lekko widowiskowo przygotowywać pijalną kawę i jest mało mycią, po prostu wywalamy fusy i z głowy. Trzeba to serwisować, ale między serwisami robi się dużo kaw. Też gdyby w kawiarniach robili kawę aeropresami, ludzie zorientowaliby się, że zakup aeropresa zwróci się po kilkunastu kawach (nie dotyczy niewielu dobrych kawiarni, gdzie robią kawę na różne sposoby).
W domu mniej pracy jest jednak przy aeropresie, który można umyć w zmywarce i z głowy.
Z moich obserwacji wynika, że ekspresy kupują głównie osoby nie mające świadomości alternatyw.
Też kupiłem kiedyś gaggie classic, wymieniłem dyszę, wymieniłem sitko i kawa była faktycznie świetna, ale od czasu zakupu aeropresa, nawet nie chciało mi się włączać ekspresu.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: EKSPRES automatyczny ze spienianiem mleka KOKOSOWEGO/ROŚLINNEGO?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Luty 2016, 07:01:27 »
Spieniam różne mleka roślinne (przygotowane w domu) na obu moich ekspresach i sam proces nie odbiega jakoś szczególnie od spieniania krowiego mleka - to już gorzej spienia mi się 0% mleko niż np. kokosowe czy migdałowe.
Jesli chodzi o przygotowanie czarnych kaw to wybór jak pisali koledzy jest spory - najbardziej uniwersalny jest aeropress ale świetne efekty daje np. malutki phin, dripper czy tygielek. Wszystkie te urządzenia są tanie i do każdego potrzebujesz dobrego młynka (bezwględnie) i przyzwoitych ziaren

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi