Autor Wątek: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!  (Przeczytany 29826 razy)

Offline Thiper

  • Wiadomości: 3
Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« dnia: 26 Grudzień 2015, 13:37:33 »
Witam!

Z dawien dawna ktoś kiedyś powiedział, że kawa to kropla ambrozji, która spadła na ziemię... I w sumie coś w tym jest  :taktak: Z racji na uzależnienie od ciągłego obiegu "czarnych krwinek" kawka, postanowiłem zdecydować się w końcu na ekspres do mieszkania (wiem, wiem... znowu zacznę pić po 7 kaw dziennie itd. - trudno, moje sumienie przegrało). Jednakże znając moje podejście do mielenia, nabijania, czyszczenia, wyrzucania - ekspres kolbowy wciąż czeka na... "lepsze czasy" mojej mobilizacji. Stąd szukam wehikułu, który za w miarę rozsądną cenę da mi odrobinę przyjemności mile uspokajając skołatane nerwy filiżanką dobrej kawy lub szklanką mlecznego Latte. Stąd pytanie, do Was - szanownych znawców tajemniczych arkanów parzenia tego czarnego płynu... Co wybrać?

Półka cenowa i opinie przeczytane wcześniej wskazują na jeden z tych:
- Jura C65
- Nivona Cafe Romatica 838
- Melitta Caffeo CI


Cena zaporowa (ale wolałbym jednak zawrzeć w tym jeszcze trochę kawy i sprzętu do czyszczenia to cztery worki po tysiąc jednozłotówek).

Użytkowanie raczej osobiste, 2~10 kaw dziennie (zależy jak szybko da o sobie znać uzależnienie i ile sępów się zleci w czasie wspólnych biesiad, nie więcej niż 20).

Z racji na moją dosyć leniwą naturę wolałbym, żeby był JednoDotykowcem, ot i już jest piękna Latte czy Cappuccino.

To wszystkie moje wymagania!
A teraz czekam z niecierpliwością na Wasze cenne rady i podpowiedzi. Oczywiście jestem otwarty na dialog i wszelkie inne próby wyperswadowania mi, że to co chcę kupić jest a) bez sensu, b) za tanie, c) marne, d) inne.

TLDR;
Szukam automatu (wielkość nie gra roli), do znośniej czarnej, Cappuccino i dużej Latte, najlepiej OneTouch, na od 2~10 kaw dziennie. Budżet max. 4k (fajnie jakby w tym była już kawa). Z góry dzięki za wszelkie sugestie!

Pozdrawiam - Thiper

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Grudzień 2015, 18:05:00 »
Jeśli chodzi o automaty to każdy z tych będzie niezłym wyborem, aczkolwiek na nic więcej niż właśnie "znośna" czarna nie ma co liczyć. Ta Jura to nie jest one touch. Trzeba oddzielnie spienić mleko. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości czarnej kawie, to ja bym proponował młynek i ekspres przelewowy. Np. Severin i Wilfa czy Moccamaster. Zachodu z tym niedużo, łatwiej czyścić, dużo kawy na raz, a jak dobrze dobierzesz ziarna to i z mlekiem nieźle się zgra :)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Grudzień 2015, 20:09:14 »
Jeśli z OneTouch to wybrałbym Nivona Cafe Romatica 838.
A jeśli sobie bym miał wybierać OneTouch to wybrałbym JURA IMPRESSA A5. Wiem, że droższy, ale Jura to sprawdzone i wytrzymałe konstrukcje. A jak już kupisz to zobaczysz, że te parę stówek jest niczym w porównaniu do tego ile na kawę będziesz wydawał, no chyba że będziesz po 30zł/kg kupował.
Co do ceny to jest u nas Silesius, Deskowy, Roger. Pytaj o szczegóły i negocjuj :)

Offline Oweninho

  • Wiadomości: 11
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2016, 15:21:47 »
U mnie byl podobny problem wygrala Melitta, swietny ekspres narazie nie moge zlego slowa powiedziec u mnie co chwila leci latte lub cappucino i jest pycha i ta prostota w obsludze szukalem takiego ekspresu zebym nie tylko ja mogl to obslugiwac i kazdy mowi ze prosty jak barszcz jest, ja chcialem na poczatku nivona ale zagrzalem yutuba i sie napalilen na melitte i tak juz zostalo chociaz o nivonie nie powiem zlego slowa bo tez mi sie podoba ale wg mnie melitta prostsza odrobinke i szybciej pod reka wszystko oddzielnie przyciski do kawy a nie jednym kolkiem. I tylko to zdecydowalo szybszy dostep do roznych kaw, ale mozecie sie ze mna nie zgodzic:) Mam nadzieje ze pomoglem :)

Offline Thiper

  • Wiadomości: 3
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Luty 2016, 17:17:36 »
No i stało się...

Nie Nivona, nie Melitta, nie C65, ale... Jura E8 Platin.

Wprawdzie budżetowo przekroczyłem, bo całość zamknęła się w 4100zł, ale zdecydowanie nie żałuję. Kawa spełnia w 100% moje oczekiwania - zarówno czarna jak i mleczna.
Oczywiście trzeba nauczyć się dbać o czyszczenie systemu spieniania, płukać "wężyk" co każde zrobienie kawy, ale zachwyt z podania pięknej Latte Macchiato - bezcenny.
Zobaczymy jak będzie z trwałością. Na razie ekspres robi max. 10~12 kaw dziennie, także nie nadwyrężam go. Jedyny "minus", na który się zgodziłem to brak możliwości programowania dodatkowych swoich kaw. Jest opcja jedynie zmieniania tego co mamy - nic nowego do "menu" dodać nie możemy, a szkoda, bo często kawy do pracy robię "niewymiarowe".

Ogólna ocena wizualna, smakowa i cenowa - 8+/10. Zaskoczony zdecydowanie na plus. Polecam! :)

Offline Megii

  • Wiadomości: 30
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Luty 2016, 14:40:11 »
Witam serdecznie

Sama jestem przed wyborem ekspresu.... Niestety ogarnął mnie już totalny mętlik :-(
Z początku miało to być Delonghi 45,760w. , lecz okropny kolor tego modelu (dla mnie) zaważył o tym, że zaczęłam poszukiwać jakiejś alternatywy.
Odkryłam w niemieckich sklepach DeLonghi 45,766b. Jak również Jury w cenie daleko odbiegającej od polskich.
Po drodze urzekła mnie  Melitta Caffeo Barista T, rozważałam również Jurę E8 oraz F9  i na dzień dzisiejszy mentalnie jestem w lesie!

Oczekuję po ekspresie pysznej kawy oczywiście, w szczególności pijam kawy mleczne, gorącego i dobrze spienionego mleka dla dzieciaków, cichego dobrej jakości młynka, łatwej i taniej eksploatacji, łatwego czyszczenia i aby posłużył lata najlepiej bezawaryjnie.Byłoby dobrze, gdyby wlewka pozwalała na wyższą szklankę niż 11 cm.
Byłoby świetnie gdyby miał szeroką gamę kaw mlecznych.
Czy jesteście Państwo w stanie mi coś doradzić?

pozdrawiam M.


Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Luty 2016, 14:56:20 »
Jura F9


Tak w ogóle ekspresy typu caffeo barista, mają tyle wspólnego z baristą co słynny producent MK, czyli reklama i przyciąganie nieświadomych konsumentów.
Po dwóch tygodniach używania prawdziwego ekspresu kolbowego, zrobiłem kawę na swoim automacie Jura, która wylądowała od razu w zalewie. Jakaś niepijalna lura sie zrobiła sie :)

Offline Megii

  • Wiadomości: 30
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Luty 2016, 16:29:19 »
Tyle, że jura F9 jest tylko na szklanki do 11 cm  :( Może jest jakaś alternatywa?

Zależy mi na automacie , żeby proces "produkcji" kawy nie był czasochłonny ani skomplikowany, tak aby nawet dzieciaki mogły wykonać latte.

Na innym forum jaki znalazłam podobno Pan serwisant, poleca generalnie DeLonghi lub Jurę

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Luty 2016, 00:03:30 »
Nivona 8xx
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Megii

  • Wiadomości: 30
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Luty 2016, 10:50:39 »
Co możecie mi powiedzieć o ekspresję Jura E8?  Czy ma menu również w j.polskim?

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Luty 2016, 15:20:02 »
Jury E8 nie ma jeszcze w polskiej dystrybucji i wydaje mi się, że nie będzie miał polskiego języka, ale mogę się mylić.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Thiper

  • Wiadomości: 3
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Luty 2016, 22:30:28 »
Co do Jury E8:

@Oweninho
Cytuj (zaznaczone)
Oczekuję po ekspresie pysznej kawy oczywiście, w szczególności pijam kawy mleczne, gorącego i dobrze spienionego mleka dla dzieciaków, cichego dobrej jakości młynka, łatwej i taniej eksploatacji, łatwego czyszczenia i aby posłużył lata najlepiej bezawaryjnie.Byłoby dobrze, gdyby wlewka pozwalała na wyższą szklankę niż 11 cm.

Kawa jak kawa, od porządnego kolbowego odstaje, ale mi to nie przeszkadza. Co do mleka - jak na razie (niespełna 2 miesiące używania), gorące, dobre. Młynek raczej do cichych nie należy, ale... raczej nie jest z tych "budzących" cały dom, ot w normie. Łatwa i tania eksploatacja - to jaką kawę kupisz zależy od Ciebie, im bardziej będziesz na niej oszczędzał tym mniej "pysznej kawy" będzie :D Sprzęt do czyszczenia jest w przystępnej cenie (tabletki 60zł za 4 itd.) jak na wydatek ponad 4k za ekspres. Co do czyszczenia - zasada prosta, elementy dostępne do czyszczenia z gumy, resztę robi ekspres ALE wymaga oprócz standardowego płukania, ręcznego przepłukania wężyka od mleka praktycznie po każdej zrobionej kawie. Jeśli się to zaniedba i zawali to czyszczenie nie jest przyjemne, trzeba się urobić, ale to się tyczy każdego "wężykowego" systemu podawania mleka. Co do bezawaryjności - ja liczę, że skoro to Jura, to... jest to Jura, czyli jakość sama w sobie. Zobaczymy za jakiś czas.

Czas robienia kawy jest... zdecydowanie znośny. Cappuccino robi w 54 sek., wysokie Latte Macchiato 1 min 32 sek. (bo w tym jest 30 odpoczynku na "ostanie się piany"). Kawy czarne robi do 30 sek.

Menu proponuje: 1) Espresso, Risretto, Kawa czarna, Gorąca woda; 2) Cappuccino, Latte Macchiato, Kawa biała, Gorące mleko. Tyle. Można jedynie modyfikować te co mamy. Nie można dodawać swoich kaw (dopiero seria J i Z to posiada - +1200 zł). Mi spokojnie starcza. Już opanowałem system sekundowy (ilość mleka nie w ml tylko w "sekundach lania"), także robię kawę do pracy do wysokiego termicznego kubka odpowiednio ze zmodyfikowanej opcji Kawy białej.

UWAGA: Podwyższony spieniacz mleka pozwala na zrobienie kawy do szklanki o wysokości 15 cm (czyli typowe wysokie latte macchiato).

@Megii
Cytuj (zaznaczone)
Czy ma menu również w j.polskim?
Jak najbardziej jest polskie menu (nawet w ekspresie sprowadzanym z Niemiec - mój przypadek).

Jakby ktoś miał jeszcze jakieś pytania to służę pomocą :) Postaram się częściej "wpadać" :)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Luty 2016, 11:46:13 »
No nie wiem czy taka tania eksploatacja, skoro co miesiąc trzeba 50zł na filtr wydać, ja leję z brita, ale wnerwiaja mnie komunikaty z odkamienianiem.

Offline Megii

  • Wiadomości: 30
Odp: Jura vs Nivona vs Melitta - czyli batalia o ekspres!
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Luty 2016, 21:13:11 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi - podpowiedzi.
Czyli generalnie E 8 szału nie robi pod względem różnorodności kaw, już chyba lepiej wygląda to w F9.
Zastanawia mnie czy jest różnica w smaku kawy z ekspresu Delonghi,  Saeco czy Jury??? Czy to tylko marketing.
Może ma ktoś porównanie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi