Autor Wątek: Pizza  (Przeczytany 62505 razy)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1014
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #240 dnia: 16 Październik 2022, 19:28:23 »
Każda dziedzina, także pizza, potrzebuje jakichś "udziwnień" aby człowiek mógł się przekonać, że jednak klasyka jest najlepsza ;)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pizza
« Odpowiedź #241 dnia: 16 Październik 2022, 20:06:19 »
To tak jak z jasnym paleniem do espresso :)

skansen

  • Gość
Odp: Pizza
« Odpowiedź #242 dnia: 16 Październik 2022, 21:12:16 »
@rollo45 czyżbyś wrócił do ciemnych paleń   :brawa: Możesz coś polecić?

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pizza
« Odpowiedź #243 dnia: 16 Październik 2022, 21:22:13 »
Taa, w zasadzie musiałem dokupić młynek bo na Kafateku ciemne palenia nie ma sensu mielić wiec teraz pije więcej średniego i ciemnego ale jasne tez sobie strzelę w przerwie :):) z ciemnych bardzo dobra jest linia speciality Tafuri Coffee, i zamawiałem od tegorocznego mistrza roasteówm z Austrii  z Felix caffee blendy pod espresso równie doskonałe  co istotne 8,90 EU za 250g:)

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #244 dnia: 16 Październik 2022, 22:06:44 »
Taka ciekawostka. Ktoś zgadnie w czym rzecz?
Eee... W Płocku od kilku lat można zjeść taką pizze:


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pizza
« Odpowiedź #245 dnia: 16 Październik 2022, 22:19:58 »
To tak śmiesznie wygląda ale było bardzo fajnie i sympatycznie pogadać sobie z prawdziwym włoskim człowiekiem pracy gdzieś na obczyźnie. Nie było sensacji żołądkowych w nocy, także rano samopoczucie było fajne, więc polecam :). Natomiast pizza ostatnio przegrywa u nas z pinsą. Trochę to inne podejście do tego samego tematu, zupełnie inna jakość.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pizza
« Odpowiedź #246 dnia: 16 Październik 2022, 22:38:55 »
Pinsa jest rewelacyjna w Rzymie to moje ulubione danie :)

Offline rados Mężczyzna

  • Wiadomości: 39
Odp: Pizza
« Odpowiedź #247 dnia: 17 Październik 2022, 08:53:24 »
Potwierdzam, jest rewelacyjna. I znacznie łatwiejsza do wykonania w domowych warunkach.

Mój wypiek  :)

Z ndują, białym sosem na bazie gorgonzoli i moimi ulubionymi pomidorkami Cosi Com'e (choć żółte są jeszcze lepsze)  :pycha:

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pizza
« Odpowiedź #248 dnia: 17 Październik 2022, 10:11:43 »
nie ma się do czego przyczepić , gratulacje :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pizza
« Odpowiedź #249 dnia: 17 Październik 2022, 10:24:54 »
@rados a podzielisz się przepisem na ciasto, obróbkę ? Tradycyjny placek w domu jakoś nie do końca mi wychodzi, odpowiada, może mam za dobre na mieście do porównania albo piekarnik za słaby.

Offline rados Mężczyzna

  • Wiadomości: 39
Odp: Pizza
« Odpowiedź #250 dnia: 17 Październik 2022, 11:07:03 »
Oczywiście :)

Używam mieszanki mąk (sam mieszam): pszennej typ "00", sojowej i ryżowej. Im więcej sojowej, tym bardziej chrupiąco, im więcej ryżowej, tym ciasto bardziej wilgotne. Używam Cuoto i Manitoba Oro z młynu Caputo. Poluję na Polselli super, ale na razie nie znalazłem czegoś w opakowaniach innych niż 25 kg (repacków unikam).

Mąkę mieszam z drożdżami instant (używam Caputo), do mąki dodaję bardzo mocno schłodzoną wodę (hydro jest chyba 70 lub 75%, dokładne proporcje podam wieczorem, zapiski mam w domu). Odrobinę wody zostawiam na później. Kiedyś mieszałem rękami, od pewnego czasu używam robota planetarnego. Mieszam kilkanaście minut aż składniki dobrze się połączą,  ciasto będzie gładkie. Przykrywam dzieżę na 15-20 minut.

Nacinam ciasto w kilku miejscach. Dodaję sól, oliwę i resztę wody i mieszam. Tu potrzeba trochę cierpliwości - pojawia się błotko i  trzeba mieszać, aż ciasto będzie w miarę gładkie. Nakrywam ściereczką i zostawiam na 15-20 min.

Dalej rozciągam ciasto metodą stretch & fold - wyciągam w górę ciasto i układam na reszcie w misie. I tak kilkanaście razy. Ściereczka  i przerwa 15-20 min. Takie rozciąganie robię 3 razy. Potem przekładam ciasto co naoliwionego pojemnika. Zamykam i trzymam w temperaturze pokojowej ok 2 godz. Następnie wkładam zamknięty pojemnik do lodówki na 24-48 godz. Po wyjęciu z lodówki formuję porcje ciasta na tyle kawałków ile ma być porcji i każdy z nich zamykam w naoliwionym pojemniku.

Trzymam w temperaturze pokojowej 3 godz. ustawiam piekarnik na 300 st, tryb góra dół. Piekę na granitowym kamieniu robionym na miarę. Kamień ustawiony raczej wyżej niż niżej. Po osiągnięciu temp. przez piekarnik nagrzewam jeszcze ok. 0,5 godz. Piekę na razie tylko placek. Jak się upiecze na blado, wyjmuję, nakładam składniki. Przełączam piekarnik w tryb grill na maxa. Wkładam placek i za chwilę gotowe. :)

Jeśli ktoś ma piekarnik z niższą temp. maksymalną, to też będzie dobrze. Mnie wychodziła smaczna już przy 250 st C. Piekła się dłużej i może była trochę bardzie wysuszona, ale można dodać ciut więcej oliwy i ciut więcej mąki ryżowej.

A tak w ogóle, to jeśli ktoś lubi te klimaty, polecam kanał na YT. Sama przyjemność w oglądaniu i jedzeniu  :pycha:

https://www.youtube.com/c/MileZeroKitchen/videos

Offline rados Mężczyzna

  • Wiadomości: 39
Odp: Pizza
« Odpowiedź #251 dnia: 17 Październik 2022, 20:45:40 »
Podaję składniki na jedną porcję pinsy:

mąka 167 g (pszenna 85% - 142 g, ryżowa 10% - 16,7 g, sojowa 5% - 8,35 g)

drożdże instant 0,47 g

woda bardzo zimna 125 g

sól 3,5 g

oliwa 3,5 g

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pizza
« Odpowiedź #252 dnia: 18 Październik 2022, 12:14:04 »
Dziękuje @rados, jest troche zabawy ale jak ze wszystkim co dobre, wymaga wysiłku.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pizza
« Odpowiedź #253 dnia: 19 Październik 2022, 22:52:35 »
Choroba takie dobre rzeczy pokazujecie że nie wytrzymałem i pokazuję co bardzo lubię.

Placki ziemniaczanie z dodatkiem okruchów łososia wędzonego (mogą też być z dyni z jabłkiem starte na grubszej tarce)

20221019_181402.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Pizza
« Odpowiedź #254 dnia: 19 Październik 2022, 23:11:05 »
lol

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi