Autor Wątek: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina  (Przeczytany 14970 razy)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« dnia: 30 Listopad 2015, 13:40:42 »
Ograniczony budżet zmusił mnie do rezygnacji z Moccamastera, Bonavity i Wilfy i szukania tańszego ekspresu przelewowego. Po długich mękach - bo inaczej nie da nazwać się wizyty w 10 marketach rtv/agd i znalezieniu dwóch sensownych modeli - wybór padł na ekspres Russell Hobbs Illumina.
  • Najważniejszym czynnikiem, który zwrócił moją uwagę na ten model, jest dysza z wieloma otworami, która ma zapewniać  równomierne zaparzanie kawy w filtrze. Tutaj możecie znaleźć film z działaniem dyszy , a poniżej zamieszczam zdjęcie. Jak dla mnie system się sprawdza, nie zdarzył mi się póki co żaden krater.
  • 1000W, ekspres podaje wodę mniej więcej po 20 sekundach od włączenia
  • Czas parzenia 1 litra trwa 6 i pół minuty od momentu pierwszego podania wody do alarmu sygnalizującego zakończenie zaparzania
  • Temperatura, jaką udało mi się zmierzyć, to 85 stopni na dole filtra, przy powierzchni waha się do 87 stopni w trakcie podawania wody
  • Pojemność dzbanka to 1,25l
  • Wyjmowany "dripper" wyposażony jest w zaworek, który otwiera się po podstawieniu dzbanka. Proces zaparzania można przerwać w dowolnym momencie przez naciśnięcie włącznika. Połączenie tych dwóch opcji daje możliwość bawienia się z preinfuzją, mieszaniem, przedłużaniem zaparzania itp.
  • Podgrzewanie dzbanka wyłącza się automatycznie po godzinie. Płyty podgrzewającej nie da się włączyć niezależnie od procesu zaparzania. Oczywiście można kombinować i przelać na przykład filiżankę wody, a następnie podgrzewać korzystając z podtrzymywania ciepła
  • Ekspres wyposażony jest w pasek świetlny informujący o optymalnym momencie do wypicia kawy. W czasie zaparzania mruga na niebiesko, do 15 minuty po zaparzaniu świeci na zielono (najlepszy smak kawy), do 30 minuty na fioletowo (kawa wciąż ok) i od 30 na czerwono (ostrzeżenie, że kawa jest już be)
    Jak dla mnie jest to zupełnie nieprzydatny gadżet, ale w wygląda ładnie :)
  • Co do wyglądu samego ekspresu, jest to oczywiście rzecz gustu. Dla mnie ważne było to, że nie sprawia on wrażenia "tandetnego", co wydawało mi się przypadłością wielu marketowych modeli
  • Pojemnik na wodę da się wyjąć, co jest dość wygodnym rozwiązaniem. Trzeba jednak uważać przy jego ponownym mocowaniu. Jeśli zrobi się to niedokładnie, można sobie zalać kuchnię.
  • Smak przyrządzonej kawy jest OK. Nie powala może na kolana, te same kawy z V60 czy Chemexa były lepsze. Nie zmienia to jednak faktu, że kawa z tego ekspresu jest smaczna, a jej przyrządzenie wymaga mniejszej ilości czasu i uwagi. Ekspres kupiony był do biura i przygotowana w ten sposób kawa sprawdza się w 100% jako "narzędzie pracy"

Podsumowując: z ekspresu jestem zadowolony i mogę go śmiało polecić komuś, kto chce zaoszczędzić trochę czasu na mierzeniu, ważeniu i przelewaniu, a nie dysponuje dużym budżetem. Możecie go kupić w Morelach za niecałe 200 złotych, w marketach cena waha się w okolicach 300.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Listopad 2015, 14:35:08 »
 :kwiat: dzięki piękne za recenzję. Wygląda na naprawdę fajną maszynę - zwłaszcza w tym budżecie.  [emoji106]

Czy mógłbyś dokonać jeszcze jednego pomiaru - przelej z 250ml wody z samym filtrem (przy okazji filtr się z papierowego posmaku wypłucze), potem wsyp kawę i dopiero zaparz. Ciekawe czy i o ile temperatura się podniesie. Wodę wlewasz prosto z kranu czy o temperaturze pokojowej?
LMWDP #469

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Listopad 2015, 14:41:10 »
Czy mógłbyś dokonać jeszcze jednego pomiaru - przelej z 250ml wody z samym filtrem (przy okazji filtr się z papierowego posmaku wypłucze), potem wsyp kawę i dopiero zaparz. Ciekawe czy i o ile temperatura się podniesie. Wodę wlewasz prosto z kranu czy o temperaturze pokojowej?
Tak właśnie mierzyłem, zawsze nalewam jedną filiżankę wody więcej i przepłukuję. Poza tym pomiar był robiony gdzieś w trakcie zaparzania, nie na samym początku. Woda idzie z dzbanka z filtrem, ale zazwyczaj od razu po filtrowaniu, więc raczej nie zdąży się zagrzać do temperatury pokojowej.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Listopad 2015, 23:14:42 »
Piękna recenzja i cieszy kolejny przelewowy w akcji. :szampan:

Jeśli można to ja poproszę o sprawdzenie czy przy małych ilościach woda miast na kawę nie leci wprost na filtr.

Jakich filtrów użyłeś?

No i polecam preinfuzje, robi różnice.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Grudzień 2015, 14:02:08 »
W tym modelu dysza jest przytwierdzona do pokrywy, więc nie widać tego aż tak dobrze jak na filmiku powyżej. Zrobiłem na szybko test z kawą na 2 filiżanki i sprawdzałem przy niedomkniętej pokrywie. Faktycznie przy tak małej ilości kawy część wody może trafiać ponad powierzchnię, ale mogło to wynikać z niedoskonałości mojego testu - przy uchylonej pokrywie dysza również była nachylona pod kątem.
Jak uda mi się rozmontować to ustrojstwo, to postaram się zrobić bardziej miarodajne testy.

Póki co używałem tylko filtrów Melitta, będę też miał te od Moccamastera, ale nie wiem czy moje kubki smakowe wyłapią jakąś różnicę.

Zamówiłem szklany V60, będę próbował zamontować jak tylko dotrze :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień 2015, 12:27:12 »
Jest update:
V60-02 już zamontowany, jedynym problemem są luzy w dolnej części drippera, przez co nie współpracuje on zbyt dobrze z dzbankiem z ekspresu. Nie będę pewnie nic podkładał, tylko przyniosę sobie serwer z domu.
Na plus: w stożku kawa rozkłada się inaczej i ta sama ilość zmielonej kawy jest wyżej, bliżej dyszy. Zmniejsza to ryzyko, że woda będzie polewana na filtr.
Co do smaku: w pierwszych testach kawa wyszła bardziej herbaciana, mniej intensywnych smaków niż z ekspresowego drippera i filtrów Melitta.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2015, 12:49:52 wysłana przez Felix »
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudzień 2015, 12:42:59 »
 [emoji106] Kawał pięknej roboty.

A gdyby tak skrajne dziurki zatkać - wyeliminuje to wtedy ryzyko lania na filtr?
LMWDP #469

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudzień 2015, 14:49:59 »
No jak widać niestety nie jest tak kolorowo, jak myślałem :P
Wsypałem 15g
film
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień 2015, 18:15:02 »
Tragedii nie ma, ale trochę za bardzo pluje na boki moim zdaniem. Ja się już wyleczyłem z ekspresu jak mi Technivorm zdechł - za długi czas parzenia i zbyt wysoka temperatura jednak... Do tego i tak trzeba było gotować wodę, żeby płukać filtr.

Offline garreti

  • Wiadomości: 1
    • Davtec
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marzec 2016, 12:17:21 »
dobrze ze tu piszecie bo chciałem kupic taki
*Link Removed*

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Kwiecień 2016, 22:36:21 »
A jak by gdzies w tej rurce założyć jakiś dławik? żeby wyrównać to pryskanie?

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Kwiecień 2016, 23:52:27 »
Pewnie dałoby się coś pokombinować, ale ja osobiście nie widzę potrzeby - smakuje wszystkim w biurze ;) I jeśli miałbym budżet 200 złotych, to do dużych przelewów zdecydowanie kupiłbym jeszcze raz.
Jeśli miałbym kupować coś dla jednej osoby, przelewy z małej Melitty smakują mi bardziej.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Kwiecień 2016, 08:37:23 »
Melity ekspresu czy melity drippera? Sam myślę nad przelewem bo rano nie mam czasu na cały rytuał parzenia w hario.. a tak to zmiel wsyp, naciśnij przycisk i gotowe :)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy Russell Hobbs Illumina
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Kwiecień 2016, 16:11:31 »
Ekspresu Melitta Aromaboy, chociaż dripper jest tutaj osobną częścią ekspresu, więc można też przelewać ręcznie. Moja recenzja tutaj: link
Jak masz jakieś pytania, to zapraszam do tamtego wątku :)
Polecam oba ekspresy. Smak jest dla mnie zadowalający, no i z natury jestem leniwy. Od dłuższego czasu mniej więcej 90% moich kaw zostało przygotowane w ten sposób.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi