Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 244977 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #990 dnia: 28 Styczeń 2023, 19:41:25 »
A czy nie prościej wymieszać z tą wodą, którą normalnie się pije, gotuje? Dobrać tylko proporcje pi razy oko dla zakładanego stopnia twardości...

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #991 dnia: 28 Styczeń 2023, 21:41:49 »
Gorzka sól z apteki i soda oczyszczona ze spożywczaka w odpowiedniej proporcji na 0,5l wody - czy dobrze zrozumiałem?

W sumie tak, ja jestem trochę walnięty i kupuję o absurdalnie wysokiej czystości, ale soda w sumie jest spożywcza, a sól z apteki chyba do kąpieli...

A czy nie prościej wymieszać z tą wodą, którą normalnie się pije, gotuje? Dobrać tylko proporcje pi razy oko dla zakładanego stopnia twardości...

Można i tak, ale jak sam zauważyłeś to będzie pi razy oko, chyba że znasz dokładne wartości wody wodociągowej. Plus odpada powtarzalność, bo jednak woda wodociągowa zmienną bywa. No i wapnia się nie pozbędziesz w ten sposób, a w "solance" nie ma go w ogóle.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #992 dnia: 29 Styczeń 2023, 12:43:43 »
Odrobina wapnia jako bufor chyba też się przydaje. Z tego co pamiętam z zawodów, osoby które opisywały samemu przygotowaną wodę mówiły też o wapniu, ale konkretnych wartości nie pamiętam.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #993 dnia: 29 Styczeń 2023, 14:07:00 »
Dla mnie smak wody jest równie ważny jak i kawy.
Jak ma być smaczna ze związkami wapnia, także innymi solami, to niech będzie. Woda do kawy filtrowana w dzbanku całkowicie mi wystarcza.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #994 dnia: 29 Styczeń 2023, 14:33:37 »
... chyba że znasz dokładne wartości wody wodociągowej. Plus odpada powtarzalność, bo jednak woda wodociągowa zmienną bywa.

w sumie znam średnie: ZUW Raba  https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/jaka-mam-wode/komunikat-o-twardosci-wody.html


Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #995 dnia: 29 Styczeń 2023, 18:18:42 »
polecam poważnie rozważyć kupowanie destylki
Tylko gdzie to kupić w rozsądnej cenie i zdatne do spożycia? Marketowa woda destylowana zazwyczaj ma taki zapach, że nie odważyłbym się tego wypić nawet po przegotowaniu.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #996 dnia: 29 Styczeń 2023, 18:52:09 »
Marketowa woda destylowana zazwyczaj ma taki zapach, że nie odważyłbym się tego wypić nawet po przegotowaniu.
W markecie jest chyba częściej demineralizowana a nie destylowana...
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2023, 19:06:36 wysłana przez skansen »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #997 dnia: 29 Styczeń 2023, 21:01:24 »
Odrobina wapnia jako bufor chyba też się przydaje.

Nie wydaje mi się żeby wapń pełnił rolę buforową...
Z punktu widzenia chemii Ca2+ całkowicie można zastąpić Mg2+, zwłaszcza że potrzeba go dużo mniej, bo nie wypada z węglanami.
Z punktu widzenia smaku już niestety nie mam kompetencji do jednoznacznej oceny, ale na 5 najpopularniejszych receptur z Barista Hustle które testowałem każda zastępuje wapń magnezem.

w sumie znam średnie

o to właśnie mi chodziło, pewnie dużych wahnięć nie ma, ale jednak jest to zmienna którą przy własnej wodzie można wyeliminować


Tylko gdzie to kupić w rozsądnej cenie i zdatne do spożycia?

Niestety nie pomogę, ja mam dostęp do Ultra Pure i potem sobie ją remineralizuję.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #998 dnia: 30 Styczeń 2023, 11:33:30 »
Ja obecnie mam możliwość nalewania sobie do butelek wody z osmozy w postaci czystej i po mineralizacji. TDS z osmozy po mineralizacji pokazuje ok 40-50. Dolewam, więc wodę po filtracji w dzbanku i przy 50/50 wychodzi ok. 120-140. W testach wychodziła kawa lepsza niż po samym dzbanku.
Zastanawiam się jednak teraz czy lepsza nie byłaby jakaś inna kombinacja np. czysta osmoza + woda z dzbanka, czysta osmoza + plus woda z kranu albo osmoza po mineralizacji + woda z kranu.
W dzbanku Brita Hard Water TDS zbija do ok. 200-220 z ponad 300.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #999 dnia: 30 Styczeń 2023, 17:17:31 »
Zgadywanka, bo TDS mówi o ilości rozpuszczonych rzeczy w wodzie, ale nie precyzuje czym te rzeczy są.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1000 dnia: 02 Luty 2023, 15:06:55 »
Ja obecnie mam możliwość nalewania sobie do butelek wody z osmozy w postaci czystej i po mineralizacji. TDS z osmozy po mineralizacji pokazuje ok 40-50. Dolewam, więc wodę po filtracji w dzbanku i przy 50/50 wychodzi ok. 120-140. W testach wychodziła kawa lepsza niż po samym dzbanku.
Zastanawiam się jednak teraz czy lepsza nie byłaby jakaś inna kombinacja np. czysta osmoza + woda z dzbanka, czysta osmoza + plus woda z kranu albo osmoza po mineralizacji + woda z kranu.
W dzbanku Brita Hard Water TDS zbija do ok. 200-220 z ponad 300.
Czysta osmoza + TWW

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1001 dnia: 03 Luty 2023, 11:23:09 »
TWW się bawiłem kiedyś przy cuppingu Hoffmanna. Ale za droga to zabawa. Kupiłem minerały jak kabzior i będę próbował z osmozą albo destylowaną. Pomierzyłem osmozę z kraniku bez mineralizacji i z mineralizacja. Wyniki zabawne, bo w pierwszym przypadku TDS 28, a w drugim 35. Tak, więc za dużo ta mineralizacja nie zmienia w tej instalacji. Woda z kranu koło TDS koło 300.

Offline Derdi

  • Wiadomości: 84
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1002 dnia: 03 Luty 2023, 12:01:41 »
Od początku mojego zainteresowania tematem - mam poważne wątpliwości odnośnie zasadności stosowania mineralizatorów, biorąc pod uwagę szybkość przepływu wody. Mówiąc wprost, czy nie jest to zwyczajne "nabijanie" w butelkę...?  ;) Użytuję prosty system, dołożyłem pompę permeate, aby zminimalizować odrzut wody.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1003 dnia: 03 Luty 2023, 22:12:53 »
TWW się bawiłem kiedyś przy cuppingu Hoffmanna. Ale za droga to zabawa. Kupiłem minerały jak kabzior i będę próbował z osmozą albo destylowaną. Pomierzyłem osmozę z kraniku bez mineralizacji i z mineralizacja. Wyniki zabawne, bo w pierwszym przypadku TDS 28, a w drugim 35. Tak, więc za dużo ta mineralizacja nie zmienia w tej instalacji. Woda z kranu koło TDS koło 300.
Jak masz dostęp do osmozy to to lepsze wyjście, przynajmniej wiesz co pijesz. Destylowaną ciężej kupić, nie jest dostępna tak łatwo jak demineralizowana.

Ale jak masz z czystej osmozy 35 ppm to albo masz coś źle podłączone, albo nadaje się to do porządnego serwisu... A biorąc poprawkę na to, że mineralizator praktycznie nic nie daje - kiedy ostatni raz cokolwiek wymieniałeś? Tyle to wychodzi z kilkuletniej membrany i dawno zużytego mineralizatora.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1004 dnia: 04 Luty 2023, 12:14:02 »
Nie moja instalacja. Tylko są biorę wodę w butelkach. Zapytam i ewentualnie zasugeruje, bo możliwe że zapomniano o wymianie. Mieszkanie zamieszkiwane od czerwca zeszłego roku, więc instalacja niecały rok.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi