Autor Wątek: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?  (Przeczytany 15002 razy)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Maj 2013, 15:17:52 »
Na opakowania po kawie musiałbym jakiś garaż dobudować
Na ścianach srebrne opakowania po kawach a w garażu jakiś nowy nabytek... Można się rozmarzyć. :blue:

Ja uważam, że jakieś notatki, lub chociaż zapiski w kalendarzu są przydatne. Chyba zacznę jednak notować... Ciekawe na ile wystarczy mi zapału...
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Maj 2013, 16:23:52 »
Same torebki po kawie to nie problem. Problemem są puszki po, np: Izzo, ale też je trzymam ;)

To co piłem:
Izzo Silver
Izzo Gold
Rwanda Murundo CoE
Chapin Blend
Mujeres
Etiopia Sidamo Gr. 2 Corona
Ariadna
Teanzul
Dolce Vita Chimera
Classico
Roma di Notte
MA Top Farwell to Africa
Marfisa
Gwatemala Pacamara Finca Rosario Nuevo Oriente
Apro-Trade Yellow Label
Apro-Trade Blue Label
Apro-Trade Black Label
Agust Oro
Kolumbia Excelso Rainforest
Peru Fancy SHB EP Tabaconas
Kostaryka Tarrazu Rafael
Mieszanka Perłowa
Nicaragua AAA SHG EP Talia Extra Finca San Ramon
Nicaragua Matagalpa
Kofi Brand Espresso Brasil

Offline slavik Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Młynek: I-mini
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Maj 2013, 16:29:10 »
Ciekawe... 8)
Muszę przejrzeć swoje torebki...

Gdzie Ty idziesz...?
Ide se do Malawi...
Malawi Mzuzu Geisha...
E i A , Oni wiedzą gdzie idę....

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Maj 2013, 16:35:29 »
Jakbym teraz do tych torebek nie zajrzał, to bym sobie nie przypomniał o: Peru Fancy SHB EP Tabaconas ;D

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Maj 2013, 19:40:35 »
Od kilku lat zapisuję swoje spostrzeżenia o kawach. Wrażenia smakowe, optymalną temperaturę parzenia, grubość przemiału, ocenę w konkretnej metodzie (espresso, drip i aeropress), świeżość i parę innych. Kiedyś tego nie robiłem, wydawało mi się, że bez problemu zapamiętam. No i pamiętałem, tyle, że nie tak dokładnie jak chciałem. Z biegiem singli i mieszanek wrażenia się zacierają, pamięta się te najlepsze i najgorsze. Smaczna kawa czy nie, to wiedziałem, ale chciałem więcej. A trudno sobie przypomnieć, jak na dwa lata temu smakował Stellini Honduras „El Poy” w dripie czy Kofi Brand Guatemala Coban Fairtrade w aeropressie. Pełnej nazwy tej ostatniej za diabła bym sobie nie przypomniał bez notatek.

n-krzychu

  • Gość
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Maj 2013, 23:29:19 »
A wiecie co? Świat jest duży, życie krótkie i nawet jakbym się uparł to wszystkich kaw nie spróbuję. Więc nie będę zbierał etykiet i notował wrażeń z przeszłości tylko próbował nowe i nowe. Tak właśnie postanowiłem  :mrgreen:

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Maj 2013, 14:27:25 »
Ja podobnie do picasso83 - odklejam etykietkę z opakowania i przyklejam na pudełko, w którym trzymam kawę, nie układam ani nie segreguję na dostawców. Nie wiem co zrobię jak miejsca braknie...


A tak to wygląda: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/435315d633564e97.html




Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Maj 2013, 15:05:16 »
Jakbym wiedział że upublicznisz zdjęcie przyciąłbym prosto etykietę... :)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Maj 2013, 15:14:37 »
Jest idealnie  :ok:




CzarneZiarenko

  • Gość
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Czerwiec 2013, 12:22:28 »
To tak jakby zapisywać co się jadło tydzień temu na śniadanie  :p
Smaki, które naprawdę nam zasmakują nie pozwolą o sobie zapomnieć, więc bez obaw !

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #25 dnia: 12 Czerwiec 2013, 12:27:14 »
Kiedy właśnie przy tej różnorodności kaw/palarni/sposobów wypalenia itd po jakimś czasie wszystko się zaciera. Ja już nie pamiętam czy dawno temu kupowana kawa w Kelleranie to byłe Kenia Thika czy Kostaryka Tarrazu - pamiętam tylko boski smak czarnej porzeczki na języku. No ale latka lecą :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Styczeń 2014, 17:01:00 »
W zasadzie miałem zakładać nowy wątek pod pięknym tytułem:   W szczegółach przecież diabeł gości
i równie pięknym dokończeniem w roli podtytułu:   A Polak gardzi szczegółami!

Przypomniałem sobie, że podobny wątek już jest, przeczytałem raz jeszcze i moje poniższe przemyślenia pasują tutaj, zatem odkopuję.



Dwie sprawy przyczyniły się ku temu, że i ja zacząłem notować. Może nie tyle kawy, co parametry parzenia. Oczywiście są to dwie ostatnie krople, które przelały kielich. Pomijam tu podstawową sprawę sklerozy czy pomroczności jasnej, dzięki którym czasem już następnego dnia nie mogłem sobie przypomnieć jak ja to wczoraj mieliłem? A przecież metod tyle, ciągle coś sprawdzam, porównuje, wpadam w chwilowe zauroczenia ku jednej z metod, za dwa tygodnie już następne romanse. Kawy też się ciągle zmieniają. Ale najgorzej jest gdy ktoś wpadnie w odwiedziny i nagle muszę się przestawić z mojej obecnej miłostki, aby spełnić wymagania przybysza. Wtedy najczęściej nic nie pamiętam, robię jak mi się wydaje, a efekty są co najwyżej przeciętne.


Tym większe -- gdy ostatnio przeprowadzałem minicupping -- jeden szczegół wywarł na mnie wrażenie. Dwie 100% arabiki, aromat suchy bez zaskoczeń, nachylam się aby powąchać po zalaniu, a tu 100% ale drewnianej robusty. :wow2: No jak to? skąd tu nagle drewniany aromat? Wtedy mnie olśniło, że cuppingu, nawet w minidomowych warunkach nie przyrządza się na drewnianej desce. :sciana: Deska się podgrzała i uwolniła wspomnienie tartaku. :evil:
Deska deską, ale przecież podobnych niuansów, na które można nie zwrócić uwagi jest sporo. Wie dobrze co czyni ów tytułowy czort, że się właśnie w nich chowa.



Druga sprawa, zupełnie prozaiczna, dostałem kalendarz typu dziennik. Nigdy takiego nie miałem, to i nie wiedziałem co z nim zrobić, jak go wykorzystać? Tu pojawił się pomysł, aby właśnie zeszyt małego kawowczyka założyć.
Tak oto od tygodnia notuję. Już widzę, że to dobry pomysł. Choćby dlatego, że trzeba sobie zadać parę pytań. Czy zajrzę kiedyś do odpowiedzi (wciąż pracuję nad czytelnością zapisków), tego nie wiem, ale chyba nie jest to najważniejsze.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Styczeń 2014, 08:05:21 »
Kiedyś zacząłem robić takie notatki, potem mi się znudziło, potem młodsza córka narysowała w tym notatniku kwiatki i królewny...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Styczeń 2014, 13:05:36 »
Przekuła Twoje znudzenie w dzieło sztuki i sentymentów! :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kawowa przeszłość - pamiętacie czego już próbowaliście?
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Styczeń 2014, 13:09:50 »
Dokładnie, to samo zrobiła z moimi notatkami z inżynierii reaktorów chemicznych hehe :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi