Autor Wątek: EKSPRESY MIELE - awaryjność, serwis, jakość parzonej kawy - jak to wygląda?  (Przeczytany 5007 razy)

Offline Hoyrac

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Bialetti Fiammetta
  • Młynek: HARIO SKERTON PRO
Cześć, jestem tu nowy i szukam porady w wyborze ekspresu, codzienny rytuał parzenia kawy w kawiarce (3 x dziennie) jest spoko, ale dojrzałem do ekspresu.
Przedział 3000 - 40000 wiem, że Nivona, Melitta to rozsądny wybór, ale jakie macie opinie o MIELE np. Silence CM 5310? Ciężko się szuka info na forum po marce bo rekord MIELE wyskakuje bardzo często, ale to MIELEnia dotyczy  :hihihi: :hihihi: Sama marka to mercedes w AGD ale ekspres to troche inna bajka. Ma ktoś praktyczne doświadczenia ?  Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Mieliśmy kilka lat temu na serwisie ekspres MIELE do zabudowy. Jedyne co mogę powiedzieć to to, że MIELE raczej nie jest producentem ekspresów. Jeśli już to wykorzystuje ekspresy innych marek adoptując je pod zabudowy. W tym który mieliśmy na serwisie to w środku było SAECO.  ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Model, o który pytasz widzę, że jest w ofercie Konesso. Możesz spróbować zapytać Michała na PW o ten ekspres.

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Mądrze napisane to co napisał Pan Janusz. Miałem bzika kiedyś na punkcie ekspresow automatycznych, będąc posiadaczem kolby de facto. Takie pokręcone hobby... Lubiłem patrzeć jak coś działa w środku i z satysfakcją stwierdzając że jeszcze nieprędko automat zbliży się do kolby, obserwowałem rozwój maszyn automatycznych i śledziłem nowinki. Do dziś to mam:)
Dążenie człowieka do tego żeby automat zastąpił człowieka z umiejętnościami parzenia naprawdę dobrej kawy jest niesamowite.

Najbliżej kolby moim skromnym zdaniem jest firma Jura z ich ekspresem Jura Z10. Parzy naprawdę niezła kawę a i code brew też zrobi.
Miele nie istnieje w ekspresach i współdzieli komponenty z innymi firmami.
Prawda niestety jest taka (abstrahując od Miele), że do 3500 tys nie kupi się dobrej maszyny która będzie działać długo i bezawaryjnie.
Z droższych tematów to raczej tylko i niestety Jura. Wszystko inne to urządzenia na 2 lata i kosz.

A jeśli Jura to tylko te większe modele z dużym tłokiem. Mniejsza szansa na szybkie zabrudzenie i pleśń w środku. Przy interwałach serwisowych i przeglądzie urządzenia co 2-3 lata z tym problemów nie będzie.

Leniwi znajomi pytają się mnie jaki automatyczny ekspres kupić. Zawsze mówię jak masz dużo sianka to tylko Jura. Jak mniej to tansza kolba i dobry młynek. Kawa będzie lepsza jak się nauczysz  ja robić samemu.
A jak chcesz mieć coś dobrego w filiżance za dotknięciem jednego przycisku to tylko Jura 6k+. Sorry.
Przy założeniu oczywiście że chcesz mieć jako taka kawę i działajacy przez lata sprzęt.
Można kupować co 3 lata nowy ekspres za 3k :) znam takich co tak robią. Tylko po co:)

Nivona, Melitta, Saeco, Philips i każda inna marka do 4k to nie jest rozsądny wybór jeśli chodzi o automaty:)
Wiem że wielu się ze mną nie zgodzi ale w końcu pisze to posiadacz kolby. Możecie zrzucić to na to. :)

« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2023, 23:03:55 wysłana przez PiotrekSz »

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
A jak samochody, to co najmniej porsche, 400k+, sorry. Albo zostaje rower.
A tak serio - większość ekspresów już za ok. 3000 zrobi dobrą kawę (nivona, melitta, siemens, gaggia, miele, saeco). Po prostu, dobrą. Że kolba lepszą? Pewnie, sportowe auta też jezdżą lepiej niż zwykłe. Tylko co z tego? Do trochę czego innego są stworzone, tak samo z ekspresami. Jak ktoś chce mieć automat, to kolby nie rozważa, inny model użycia.

"Małe" modele miele - są po prostu ok, bez rewelacji, chociaż samo wykonanie bardzo porządne. Proste sterowanie, obsługa, ciche. Małe ociekacze, nawet przy 2 osobach bywa to upierdliwe.
Raczej drogie, tutaj dopłąca się trochę za znaczek. Samej kawie, jak na te okolice cenowe, trudno coś zarzucić - ale to podobnie jak tym, które wymieniłem powyżej.
Z tego co pamiętam, to zaparzacz w miele jest ten sam co w nivona, melitta, siemens.

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Pewnie, że będą robić kawę. Pytanie jak długo. Są klienci oczekujący wieloletniej niezawodności w tej cenie i to chyba jest największy problem.

Porównanie z autami jest o tyle chybione że można mieć i Porsche i Dacie. Oba będą jeździć długo. Dacia awaryjna nie jest;)

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Dwa ekspresy też można posiadać, to chyba nawet prostsze ;-)

Te ekspresy bez większych problemów działają po kilka lat - wystarczy tylko pamiętać o regularnym czyszczeniu, serwisie.
Oczywiście, zawsze się trafią jakieś awaryjne egzemplarze, ale tak to niestety ze sprzętem jest.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
@PiotrekSz
Mam automaty od prawie 20 lat, kolbę też i powiem, że nie trzeba wydawać 5 tys. na automat, który robi dobrą kawę.
Wcześniej przez naście lat miałem 2 różne Saeco, które działały bezawaryjnie i tylko dlatego wymieniałem  na inny model, ponieważ podobnie jak w motoryzacji technologia się zmienia co wpływa na jakość kawy.
Nie każdy musi pić z kolby.
Znam wiele osób, które nawet z automatu nie piją tylko przelew lub z kawiarki.
Jak dobrze dobierze się ziarna, młynek w automacie oraz temperaturę jeśli taka możliwość jest to kawa z automatu może być smaczna.
Możemy to pisać długo i namiernie, że będzie inną niż z kolby, ale czy każdy musi pić z kolby?
Ja mając kolbę często piję z automatu bo mam na taką ochotę, bo np. mogę wypić słabszą czego w kolbie nie zrobię lub nie chcę się bawić w przeplukiwanie grupy, mycie portafiltra.

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Oczywiscie masz rację. Nie deprecjonuję automatów. Sa potrzebne i mają swoj udział w rynku.

Pytanie tylko jak z trwałoscia nowych urzadzen z nizszej polki cenowej.

Offline Bec00l

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Bezzera Strega Top
  • Młynek: Ceado E37J

Wtrącę swoje 3 grosze. Byłem posiadaczem ekspresu automatycznego Siemens seria 700, kosztował 3700. Służył mi od jesieni 2017 do jesieni 2022. Dalej działa u Siostry w małym biurze - około 10 osób (zawsze dbałem o czyszczenie/odkamienianie, w końcu założyłem zmiękczacz wody).

Tak więc teoria dwóch lat odpada.

Co do Miele, jest to marka, która raczej na pewno nie pozwoli sobie na sprzedaż byle czego i porównania z Mercedesem są dla niej wg mnie krzywdzące :D

Pozdrawiam.

PS Przesiadłem się na dźwignię i nie żałuję.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Oczywiscie masz rację. Nie deprecjonuję automatów. Sa potrzebne i mają swoj udział w rynku.

Pytanie tylko jak z trwałoscia nowych urzadzen z nizszej polki cenowej.
U nas w firmie delonghi esam 300 jeden z najtańszych, teraz można kupić chyba za ok. 1200 działał 11 lat. Bez filtra, woda z kranu, nikt nie konserwował, nie czyścił.  Pancerny model.
Wymieniliśmy na Esam290.21 za ok. 1200 i wszyscy w biurze zadowoleni, ale dopiero wtedy, kiedy wywalczyłem kupno kawy z palarni (jedno z najtańszych ziaren Arabika za ok. 55 zł/kg). wcześniej była jakaś lavazza, której nie dało się pić.
Podejrzewam, że te najprostsze automaty bez bajerów typu karafka na mleko i tryliona kaw, wyświetlacze kolorowe na dotyk będą działać najdłużej.

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
@Makgajwer

brzmi jak niezly test budzetowego sprzetu. Daj feedback raz na jakis czas jak sie sprawuje.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
@PiotrekSz
Ok, jak pod moje potrzeby to parę rzeczy mi brakuje. Ja mam Delonghi Esam420.80TB, znajdziesz w dziale automaty krótką recenzję.
Znam osoby, które mają dość proste automaty, nie mają jakoś wygórowanych oczekiwań, piją czarną lub z mlekiem I dla nich taki automat jest spoko. Ja mam system spieniania mleka z karafką, ale przez 1.5 roku może 3 razy używałem. 
Nie chce mi się tego płakać, a w smaku nie widzę różnicy czy spienione mleko czy zwykłe.

Offline relikt

  • Wiadomości: 20
Znajomi mają Miele, kupili z wyposażeniem kuchni. Ekspres nic nadzwyczajnego, natomiast podobno ceny serwisu już tak  :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi