Autor Wątek: Ekspresy na dwa rodzaje zieren  (Przeczytany 3950 razy)

Offline Pawel Kaczanowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Siemens EQ.9 S700
Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« dnia: 06 Styczeń 2023, 23:08:13 »
Cześć.

Poszukuję informacji o ekspresach automatycznych z dwoma pojemnikami na kawę.

Moja żona pije ok pięciu kaw dziennie, a ja tyle samo tylko że tygodniowo i to bezkofeinowe.

Jako, że nie mogę pić kawy z kofeiną rozważam właśnie zakup ekspresu w którym mógłbym zrobić obydwa rodzaje kaw.

I tu się mi nasuwają pytania:
- czy wybrać ekspres z oddzielnymi młynkami czy jednym
- jakie są dobre ekspresy z dwoma pojemnikami na kawę i dwoma młynkami w cenie poniżej 8000 zł
- od jakich kaw zacząć przygodę z dobrą kawą? kofeinową i bezkofeinową
- czy w ogóle warto rozważać ekspres na dwa rodzaje kaw przy tak rzadkim piciu kawy bezkofeinowej

Obydwoje pijemy tylko kawę z mlekiem. Do tej pory korzystaliśmy z kapsułek, kiedyś Tchibo teraz Nespresso(od niedawna Vertuo). Od czasu do czasu żona używa kawiarki z ręcznie mieloną kawą bo przypadła nam do gustu kawa "Vienna Melange" od Tchibo. Korzystamy z tej opcji rzadko bo wymaga więcej zachodu niż kapsułka. Osobiście lubię aromat arabiki. Definitywnie nie jestem fanem ekspresów na kapsułki, w dużej mierze ze względu na brak możliwości dokładnego ich umycia.

Z góry dzięki za wszelkie rady.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2023, 23:42:50 wysłana przez Pawel Kaczanowski »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Styczeń 2023, 23:30:57 »
Moja żona pije ok pięciu kaw dziennie, a ja tyle samo tylko że tygodniowo i to bezkofeinowe.(...)
Od czasu do czasu żona używa kawiarki z ręcznie mieloną kawą (...)
Definitywnie nie jestem fanem ekspresów na kapsułki, w dużej mierze ze względu na brak możliwości dokładnego ich umycia.
W tej sytuacji rozważyłbym ekspres kolbowy z młynkiem SD, np. Quick Mill Carola (ekspres tylko do espresso) i Eureka Mignon Oro.

Offline Pawel Kaczanowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Siemens EQ.9 S700
Odp: Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Styczeń 2023, 23:46:32 »
Myślę o ekspresie automatycznym ze względu na wygodę i szybkość przygotowania kawy.

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Styczeń 2023, 00:37:50 »
Poszukaj czegoś z dwoma młynkami.
Podwójne pojemniki ma np. Melitta, ale nie zadziała jak chcesz - przestawienie się na drugą kawę zajmuje w praktyce 2-3 parzenia (jedno w nowszych modelach), bo w młynku zawsze coś zostaje.
W tej cenie dostaniesz np. Siemensy EQ.9
Alternatywa - osobny młynek + ekspres, który obsługuje również kawę już zmieloną

Offline Pawel Kaczanowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Siemens EQ.9 S700
Odp: Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Styczeń 2023, 15:49:01 »
Poszukaj czegoś z dwoma młynkami.
Podwójne pojemniki ma np. Melitta, ale nie zadziała jak chcesz - przestawienie się na drugą kawę zajmuje w praktyce 2-3 parzenia (jedno w nowszych modelach), bo w młynku zawsze coś zostaje.
W tej cenie dostaniesz np. Siemensy EQ.9
Alternatywa - osobny młynek + ekspres, który obsługuje również kawę już zmieloną
No właśnie w pracy mam EQ.9 i jestem w szoku jaki on jest cichy. Jeśli jest to dobry ekspres robiący dobrą kawę to jest to mój faworyt. Niestety cena Jury dwumłynkowej jest zaporowa.

Rozważam też kupno solidnego ekspresu jednomłynkowego, a samemu dalej pić kawę z qupsułek ;) , ale nie jest to bardzo motywującą opcja.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Styczeń 2023, 11:47:45 »
Melitta Barista  8)  Nie jest tak jak kathumax napisał, że przestawienie się na drugi rodzaj ziaren zajmuje kilka kaw. Młynek wymiela kawę praktycznie do zera i zaparza z całości, a następną kawę możesz robić już z innych ziarenek.
Oczywiście nie jest to pewnie 100% z nowej kawy, ale z moich testów wynika że to działa - robiłem testy na skrajnych kawach i różnica była wyczuwalna.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Styczeń 2023, 12:43:05 »
i różnica była wyczuwalna
Bo róznica oczywiście jest - nowa kawa to mieszanka pozostałości starej i już nowej, ale nie jest to "czysta" nowa kawa. To nie jest z reguły wielki problem, ale jezeli ktoś nie może pić kofeiny - no to już takim problemem być może.
W CI Touch jak dla mnie nowa kawa to dopiero ta 3, w Barista TS - druga. Więc jeżeli to kluczowy powód zakupu nowego ekspresu - wybrałbym coś z dwoma młynkami jednak, zwłąszcza mając taki budżet.

Offline Pawel Kaczanowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Siemens EQ.9 S700
Odp: Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Styczeń 2023, 10:21:52 »
Ok padło na Siemens eq.9 s700.
Fajny ekspres, cichy, dość łatwy w czyszczeniu.
Posiadanie ekspresu uświadomiło mi, że z ekspresem automatycznym jest sporo więcej roboty niż z kapsułkowym, bez względu na to jak bezobsługowy i automatyczny on jest.
Układ mleczny czyści się codziennie, a zaparzający najlepiej raz w tygodniu.

Kawa jest znaaaacznie lepsza, szczególnie jak się już trochę wykmini co jaka funkcja znaczy.
I tak moc kawy to ilość kawy plus w ilość cykli parzenia. Natomiast nadal nie wiem co oznacza intensywność. Mamy kontrolę nad ilością napoju, stosunkiem kawy do mleka, temperaturą parzenia i ilością parzonej kawy, ale co zmienia ustawienie intensywność? Ciśnienie/prędkość przepływu wody? Czas odpowietrzania kawy?

W instrukcji nie znalazłem odpowiedzi, może ktoś z was wie? :)

Mam taką odpowiedź z WP :)
"Producent wyposażył model TE809201RW w funkcję aroma-Intense, która opiera się na dwustopniowej regulacji prędkości parzenia i dzięki przedłużeniu tego procesu pozwala otrzymać bardziej intensywny aromat kawy."

Co sugeruje, że ta sama ilość kawy jest po prostu parzona dłużej, poprzez zmniejszenie ciśnienia/przepływu w którymś momencie parzenia.
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2023, 18:04:25 wysłana przez ranGo »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspresy na dwa rodzaje zieren
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Styczeń 2023, 18:18:16 »
I tak moc kawy to ilość kawy plus w ilość cykli parzenia. Natomiast nadal nie wiem co oznacza intensywność. Mamy kontrolę nad ilością napoju, stosunkiem kawy do mleka, temperaturą parzenia i ilością parzonej kawy, ale co zmienia ustawienie intensywność? Ciśnienie/prędkość przepływu wody? Czas odpowietrzania kawy?
Mam taką odpowiedź z WP :)
"Producent wyposażył model TE809201RW w funkcję aroma-Intense, która opiera się na dwustopniowej regulacji prędkości parzenia i dzięki przedłużeniu tego procesu pozwala otrzymać bardziej intensywny aromat kawy."
Co sugeruje, że ta sama ilość kawy jest po prostu parzona dłużej, poprzez zmniejszenie ciśnienia/przepływu w którymś momencie parzenia.
Zmierz czasy ekstrakcji od momentu włączenia pompy z i bez tej funkcji intensywności, chyba że nie można jej wyłączyć, to ustaw na minimum i maksimum. Jeśli ekstrakcja będzie dłuższa z tą funkcją, to kawa powinna być mniej kwaśna przy maksymalnej dozie mielonki i najdrobniej ustawionym młynku, ale najpierw sprawdź, czy kawa leci przy takim ustawieniu młynka. Przestawianie grubości mielenia robimy podczas pracy młynka!
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2023, 18:25:47 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi