Autor Wątek: Ekspres kolba vs automat  (Przeczytany 3211 razy)

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Grudzień 2022, 09:05:33 »
@Seo Spokojnie zapytałem po prostu z czystej ciekawości, po prostu każdy kontakt jaki miałem z automatami i "espresso" jakie z nich wychodziło to po prostu coś czarnego bardzo gorzkiego i kwaśnego.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Grudzień 2022, 09:48:49 »
automaty mają sitka ciśnieniowe, więc sprawdzanie czy espresso wychodzi w 20 czy 30 sekund nie ma sensu, bo sitka zaburzają percepcje.
Wszystkie? Bo, jeśli któryś z automatów miele 16g do parzenia, to byłoby ciekawe.
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Grudzień 2022, 10:15:59 »
Mój Delonghi esam420.80TB na max. mocy dozuje 16 g. Tak przynajmniej jest w instrukcji (9-16 g).

Offline Seo

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: AP, Bialetti 4tz, V60, Melitta Passione OT, Arrarex Caravel
  • Młynek: JX Pro, Xeoleo50
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Grudzień 2022, 10:18:36 »
Matius22, jestem spokojny, chce żeby moje wypowiedzi były merytoryczne i faktycznie wnosiły coś ciekawego do dyskusji. Odnośnie smaku z automatu, to być może kwestia kaw, ja używam różnych ziaren, z różnych palarni, ale zawsze kawa ma conajmniej 7 - 10 dni od wypału i nie jest starsza niż 3 miesiace. Jakiś tydzień temu piłem napar z Delongi ( nie pamiętam jaki model, ale jest to nowa maszyna) i różnica była jak między niebem, a ziemią, ale wiem, że tam były użyte ciut lepsze włoskie marketówki. Trzeba sobie zdać sprawę, że automat jaki by nie był, nigdy nie zrobi espresso takiego jak kolba, bo nie pozwolą mu na to choćby warunki techniczne, ale z założenia ma on spełniać inną rolę. Z tego co zauważyłem, to panuje opinia, że jak już musi być automat, to tylko Jura, bo to achy i achy, a w/g mojej opinii, Melitta, Nivona, stoją w tym samym rzędzie,  ( pod względem higieny nawet lepiej - wyjmowany blok zaparzający), a kosztują sporo mniej. Zresztą jak tłumaczyć to, że w tak znakomitej firmie jak Jura, w nowszych modelach np. Ena 8, wchodzi już tylko 10 g kawy, choć światowe trendy są takie, że standartem są sitka 16 - 18g, a nawet na forum niektórzy używają Sitek 22g. Więc to trochę jak w motoryzacji, wcześniej Mercedes to było coś, a teraz pod wieloma aspektami to zwykły przeciętniak, a niektóre modele to i poniżej średniej.

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Grudzień 2022, 11:57:07 »
Wszystkie, które znam. One są przystosowane do parzenia zwietrzałego tchibo i większość ma jeszcze szuflatkę do sypania mielonki, której inaczej niż w ciśnieniowym sitku zaparzyć się nie da.
Nie oznacza to, że z automatu nie da się zrobić poprawnej kawy, ale liczenie ratio i sekund jest raczej bezcelowe.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Grudzień 2022, 12:12:15 »
@Seo
To prawda, że kawa z kolby i automatu jest inna, ale nie znaczy, że gorsza.
Ponadto nie każdy lubi mocną czarną z kolby.
Mam oba, ale czasem nie mam ochoty na tak mocną jaką wychodzi z mojej kolby, a robię na podwójnym sitku 18.5-20 g kawy, wtedy piję z automatu.
Oczywiście mógłbym na pojedynczym sitku z 9 g zrobić, ale probowalem i trudne do opanowania.
Dlatego piję z rana taką mocną, a pod wieczór jak mam ochote z automatu słabszą.
Mój delongi na programie podwójne espresso lub doppio + robi dość mocną i smaczną kawę, która np. dla żony czy synowej jest za mocna i piją americano lub zwykłą czarną na średniej mocy z mlekiem.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Grudzień 2022, 12:13:53 »
@slusar_o2
na automacie ja nie liczę ratio, ale jak na powyższym filmie pokazałem sprawdzam od czasu do czasu ekstrakcję czy nie jest za szybką.
Zanim zrobiłem ten filmik na ustawieniu młynka o 1 stopień leciało prawie 70  g kawy.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Grudzień 2022, 12:18:16 »
Wszystkie? Bo, jeśli któryś z automatów miele 16g do parzenia, to byłoby ciekawe.

Z zaworem ciśnieniowym to chyba najprostsze (jedyne skutecznie działające?) rozwiązanie w automacie. Czyli kawa musi być zmielona znacznie grubiej niż do espresso. Odpada wtedy problem precyzyjnego ustawiania przemiału, a zwłaszcza ustawień zbyt drobnych...
W sumie można by zrobić test i zmielona drobno (std. pod espresso) wsypać, ciekawe, czy kawa poleci? ;)

 


Offline Seo

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: AP, Bialetti 4tz, V60, Melitta Passione OT, Arrarex Caravel
  • Młynek: JX Pro, Xeoleo50
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Grudzień 2022, 12:40:58 »
Co do przemiału to w Melitta Passione OT, fabrycznie kawa jest na pewno za grubo mielona, widać to na ciastku. Tak jak pisałem wcześniej regulacja w/g producenta dopiero po 100 kawach, bo jak to piszą w instrukcji - mielenie fabrycznie jest ustawione optymalnie ( nawet naklejka jest przy regulacji w 3 językach co by się za bardzo nie śpieszyć). Trochę mnie tylko dziwi, że regulacja jest w obydwie strony, trochę bez sensu, skoro od nowości jest ustawione za grubo, jak by ktoś próbował pod v60 się wstrzeliwać.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Grudzień 2022, 17:39:10 »
Sypię mieloną w młynku  kawę do automatu i leci co prawda z oporem. Młynek był skręcony pod espresso z kolby. W moim Jura młynek szwankuje i mieli zbyt grubo.
Ale chociaż kawa leci z oporem, to do espresso daleko.

Te automaty Jura to niedobre są. Kupisz taki, katujesz go przez 10 lat, a on nic. Inni zmieniają co 2-3 lata na nowoczesne, z panelami dotykowymi, a ja męczę swój z przestarzałym designem i świecący na czerwono.
A Quickmill Veterano chodzi mi po głowie.

Offline Tekwoj

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Grudzień 2022, 14:26:11 »
A co powiecie o poniższym modelu jury:
EKSPRES JURA D6 PLATIN

Offline Tekwoj

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Grudzień 2022, 18:33:15 »
Po przemyśleniu sprawy wybór padł na Nivone 821 - po paru chwilach używania dam znać co o niej sądzę...
Pozdrawiam

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Grudzień 2022, 19:22:12 »
Dobry wybór

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi