Autor Wątek: *Koza* w domu  (Przeczytany 6607 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
*Koza* w domu
« dnia: 25 Styczeń 2022, 10:30:55 »
Idą ciężkie czasy, więc takie "survivalowe" pytanie. Czy ma ktoś z was piecyk na drewno w domu? Jakieś ciekawe rozwiązania, zwiększające efektywność i praktyczne porady? Może się podzielicie refleksjami?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń 2022, 10:35:04 »
To mi wpadło ostatnio:


Ja mam kominek, kiedyś w nim na kamieniu pizzę udało się zrobić :) (miałem 2 doby bez prądu)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Styczeń 2022, 10:47:37 »
Dalszy kolega budował dawno temu piec rakietowy, bardzo sobie chwalił, ponoć duża wydajność + niskie zużycie ( opału oczywiście).
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Styczeń 2022, 11:31:13 »
Na działce mam zamiar budować piec. Na stronach rosyjskich i białoruskich jest b. dużo informacji nt pieców tzw. Kuzniecow'a. Ma on większą sprawność niż zwykły piec min. przez dopalanie spalin i w efekcie niższą temepraturę komina i brak skroplin tamże.
Samo postawienie nie wygląda skomplikowanie. Będę próbował może w tym roku, zobaczymy co wyjdzie  [emoji38]
A póki co postawiłęm zwykłą kozę, kórą na olx kupiłem, parę szamotek w srodku, wystawiłęm komin tymczasowo przez okno i da się pretrwać. Ale to tylko prowizorka, na zimne czasy do momentu jak nie zrobię czegoś docelowego.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Styczeń 2022, 12:08:46 »
Idą ciężkie czasy, więc takie "survivalowe" pytanie. Czy ma ktoś z was piecyk na drewno w domu? Jakieś ciekawe rozwiązania, zwiększające efektywność i praktyczne porady? Może się podzielicie refleksjami?

Austroflamm.
15 rok palimy w piecu Glass.
Chyba już nie ma w ofercie ale masz w czym wybierać.
Raz czy dwa kamienie wulkaniczne wymienione i ruszt.
Piec nie do zajechania.
Bez problemu ogrzewa 100 m dom na jednej kondygnacji.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Styczeń 2022, 13:17:16 »
Hmm chodzi o piec do ogrzewania centralnego wody, czy jakiś kaflowa kuchnia?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Styczeń 2022, 14:03:26 »
Różnie. Wszystko wydaje się interesujące. Wczoraj odkryłem, że w Ameryce produkują duże piece-bojlery na drewno ale zewnętrzne. Stoi sobie taki kontener gdzieś w polu, nad paleniskiem umieszczony jest kocioł, a podziemnymi rurami ciepło dociera do zabudowań. Chyba w naszych warunkach bez sensu, ale tam ludzie zdają się być zadowoleni. Tutaj jeden z filmów na ten temat:



W naszych warunkach ciekawe jest takie rozwiązanie: kocioł na zgazowanie drewna. Hmmm... nigdy o tym wcześniej nie słyszałem, ale brzmi to odlotowo:



Wszystko to do ogrzewania raczej dużych obiektów. Sam myślałem o małym piecyku do małego domku. Do takiego piecyka/kominka takie oto niepozorne rozwiązanie. Podobno zupełnie zmienia charakter instalacji. Jest to wymiennik ciepła z przepływem powietrza przez komin:


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Styczeń 2022, 15:26:42 »
Nie róbcie sobie kotłowni w salonie. Chodzi o tzw. płaszcze wodne.
Na to nie ma §.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Styczeń 2022, 17:31:31 »
Nie róbcie sobie kotłowni w salonie. Chodzi o tzw. płaszcze wodne.
Na to nie ma §.

Zgadzam się, że kotłownia w salonie to porażka, ale tu miały być rozwiązania  "survivalowe" ;)
Ja mam zabytkowa kozę (na węgiel, drewno) w salonie, przez ponad ~15 lat rozpaliłem w niej może 5 razy... stoi "na wszelki wypadek".
Wg mnie takie awaryjne ogrzewanie powinno działać bez gazu, prądu... więc pompy cyrkulacyjne itp nie spełniają założeń... Jak będzie prąd to prościej -  mam 2 grzejniki olejowe i ze 3 drabinki z grzałkami w łazienkach.
Z drugiej strony inwestując w porządny kocioł, np. retortowy/gazujący warto sprawdzić lokalne plany legislacyjne, ,żeby nie okazało się, że palić nie można... i zostanie tylko jako awaryjne na czas wojny ;) W Krakowie i okolicy już jest zakaz palenia, w całej PL zdaje się w nowych budynkach kotły min. 5 klasy...
 



Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Styczeń 2022, 18:30:57 »
Ja akurat mam wszystko w domu rodzinnym ale dzieło ojca. Kuchenka kaflowa, kominek w salonie i piec opalony drewnem w zewnętrznej kotłowni. Osobiście odradzam kominek ani to bezpieczne, a nudzi się po miesiącu jak dochodzi sprzątanie.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Styczeń 2022, 21:30:54 »
Bzdura. Otwarty kominek to nie koza.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Styczeń 2022, 18:48:04 »
Jak jest miejsce to wiadomo że piec rakietowy murowany. Na Piece Artura co roku jest kurs zduński jakby ktoś był ambitny.

Jak kominek to żadnej malutkiej kozy, tylko duży, zabudowany z rozprowadzaniem powietrza wentylatorem i doprowadzeniem powietrza do paleniska z zewnątrz. Namówiłem ojca na niego zamiast starego kaflaka i jest zadowolony.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Styczeń 2022, 18:54:22 »
Jak kominek to żadnej malutkiej kozy

Fajnie by było, ale jeśli domek jest maleńki, mobilny? Zostaje chyba tylko "kózka"...

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Styczeń 2022, 19:41:48 »
Jak mobilny, to Cubic Mini Woodstove jest popularny i fajnie wygląda.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

skansen

  • Gość
Odp: *Koza* w domu
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Styczeń 2022, 22:37:27 »
Idą ciężkie czasy, więc takie "survivalowe" pytanie
Idąc z duchem czasu szedłbym w fotowoltaikę hybrydową. Czyli taką, która normalnie może odsprzedawać nadmiar prądu do sieci a w razie awarii sieci może dalej zapewniać zasilanie do domu. Dotychczas wiązało się to z koniecznością instalacji akumulatorwego magazynu energii. Teraz są już rozwiązania które mogą działać nawet bez magazynu, ale w ograniczonym zakresie. Mając taką instalacje, studnię i ogrzewanie pompą ciepła jesteśmy w pełni niezależni od zewnętrznych dostawców mediów...   
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2022, 22:43:35 wysłana przez skansen »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi