Autor Wątek: Wacao Picopresso  (Przeczytany 23617 razy)

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #105 dnia: 12 Wrzesień 2023, 12:40:37 »
To mój na szczęście posiada takie same wypustki. Oby to była jakaś wersja ulepszona.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #106 dnia: 13 Wrzesień 2023, 13:21:16 »
natomiast nowa ma takie podłużne wypustki.

Nie chcę martwić, ale ten kapiący u mnie egzemplarz ma już tłok z wypustkami :P Co dziwne, raz kapie, raz nie i dlatego wciąż jest u mnie :)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #107 dnia: 14 Wrzesień 2023, 14:17:42 »
To ja teraz z innej beczki. Dotychczasowo używane średnie ziarna od @ranGo ładnie działały w ilości 18 gramów w sitku. Skuszony promocją zakupiłem Kolumbię omni z innej stajni i niespodzianka, przy 18 gramach mielonki, tamper, który fajnie ubijał poprzednie kawy, wpuszczony w dołączony do urządzenia kołnierz, nagle zaczął w nim przepadać bez żadnego oporu. Większa doza czy olać kołnierzyk i tampować te 18 g bez niego?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #108 dnia: 14 Wrzesień 2023, 14:34:32 »
Pewnie, że większa doza, niewierny Bazylu ;) -- ale generalnie taka sama objętość. Jasne kawy mają więszą gęstość niż ciemniej palone i zajmują w związku z tym mniejszą objętość przy tej samej masie.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #109 dnia: 14 Wrzesień 2023, 15:27:06 »
Jasne kawy mają więszą gęstość niż ciemniej palone i zajmują w związku z tym mniejszą objętość przy tej samej masie.

Ok, ale tu teoretycznie było w każdym przypadku palenie średnie czy tam omniroast. Jasne kawy puszczam przez pico tylko jeśli wiem, że nie będę ich bełtał mlekiem, więc raczej rzadko, bo większość strzałów wypija PŻona w postaci domowych kapuczin :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #110 dnia: 14 Wrzesień 2023, 15:42:49 »
Kto tam wie co było? Może nawet sam palacz nie wie... :) Teoretycznie kolor jest jakimś wyznacznikiem jakości kawy, ale różnie to bywa.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #111 dnia: 01 Listopad 2023, 20:08:49 »
To jak to w końcu z tym picopresso jest? Nadaje się to jako Daily driver? Czy raczej podczas intensywnej eksploatacji szybko zacznie sikać bokiem?
Gdzieś czytałem że można dostać uszczelkę z tłoka od producenta i wymienić, ale jak to się ma do naszego rodzimego podwórka i czy faktycznie tak jest? Czytałem że ludzie odsyłali cały sprzęt na gwarancję i dostawali nowy.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #112 dnia: 02 Listopad 2023, 07:35:03 »
To jak to w końcu z tym picopresso jest? Nadaje się to jako Daily driver?

Opowiem o swoich doświadczeniach. Po początkowym zauroczeniu stwierdzam, że łatwiej i szybciej (zarówno przygotowanie jak i mycie), przyrządza mi się shota w Kompresso i to on, wygrzebany z tyłu szafki, robi teraz za podstawową zabawkę. Pico czasem wyciągam, jeśli zależy mi na ciut lepszej jakości strzału. Z tym że dla mnie, człowieka z przeciętnym zmysłem smaku, ta różnica jest chyba pomijalna (acz zauważalna). Nie wiem czy pomogłem :D

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #113 dnia: 02 Listopad 2023, 07:59:34 »
Ja mam jeszcze aeropress i dripa, nie wiem na ile będę miał cierpliwości i chęci żeby robić espresso- ale lubię poza domem wypić lepszą kawę więc rozwiązania portable przemawiają do mnie zwłaszcza że mieszkanie małe i blat mi się kończy, więc kolba jeszcze nie wchodzi w grę bo luba mnie zabije  [emoji38]

Dlatego wygrało picopresso zwłaszcza że znalazłem Stand który mogę sobie na drukarce zrobić, zmieści mi się waga, będzie stabilnie i może narobię przy tym mniejszy bałagan.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #114 dnia: 02 Listopad 2023, 11:17:56 »
Ja mam jeszcze aeropress i dripa

Aeropress zasadniczo się kurzy, ale V60 często w użyciu, bo szybko i smacznie. I przede wszystkim czarno :P Ale PŻona tylko mleczaki, więc baza maszynowa rozbudowana o ww. sprzęty. Problem małej kuchni doskonale rozumiem, bo cóż, że mam zielone światło na ekspres jak braku miejsca nań nie przeskoczę :( Z pico nawet bez standu trudno o bałagan. Kołnierz na sitko pasuje bardzo dobrze do pojemnika JxPro, więc kawę przerzucam bezstratnie :D

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #115 dnia: 02 Listopad 2023, 12:58:24 »
Ja się o młynek nieco martwię, bo mam Fellow Opus który nie jest idealny pod espresso (przynajmniej według opinii)... a czytałem że jednak picopresso jest wymagający pod katem mielenia i całego procesu przygotowania. 

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #116 dnia: 02 Listopad 2023, 19:46:43 »
czytałem że jednak picopresso jest wymagający pod katem mielenia i całego procesu przygotowania. 

To chyba zależy od stopnia ortodoksji. Ja miałem problem z wstrzeleniem się z przemiałem, bo internet swoje, a mój młyn swoje. Dopiero na reddicie znalazłem rozsądny punkt wyjścia i potem już poszło. Samo przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, jeśli wiemy że efektem będzie kawa, a nie żyły na czole i klincz w urządzeniu :D

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #117 dnia: 03 Listopad 2023, 10:56:59 »
czytałem wątek, wiec mam trochę mieszane uczucia czy decyzja zakupowa była dobra :D zobaczymy...

A jak to jest z akcesoriami? Czytałem że sporo można jeszcze poprawić poprzez wymianę koszyka chociażby.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #118 dnia: 03 Listopad 2023, 11:26:54 »
A jak to jest z akcesoriami? Czytałem że sporo można jeszcze poprawić poprzez wymianę koszyka chociażby.

Nie wiem, działam na defaultowych :) Sam pizdrzyk jest na tyle drogi, że nie obudowywałem go akcesoriami, bo jeszcze by wyszedł drożej niż kolba. Mnie wystarcza to co jest, ale ja już chyba jestem na drodze do minimalizowania ilości gadżetów niż ich dokupywania :D

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #119 dnia: 03 Listopad 2023, 13:10:37 »
też sobie tak wmawiam, że nie ma miejsca... picopresso jeszcze nie dotarło do mnie, a już się drukuje stojak  [emoji38], naturę ciężko oszukać niestety  ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi