Autor Wątek: Ekspres do plus minus 5000 zł  (Przeczytany 7668 razy)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Czerwiec 2021, 17:40:38 »
Otóż zrobiłem selekcję i stoję przed dylematem kupna  lelit Elizabeth lub mara x. Co byście wybrali ? Jakieś sugestie, rady proszę bo już mi mózg się gotuje  :ogien:

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Czerwiec 2021, 18:00:11 »
Używałem przez pewien czas obu ekspresów i zbieram się do napisania porównania. Ja wybrałbym Elizabeth ze względu na szerokie możliwości programowania/ustawiania parametrów i działanie wylewki wrzątku. Mara-X ma też sporo zalet, jej klasyczny wygląd maszyny z E61 może się podobać. Na przyjście gości można Marę przełączyć w tryb klasycznego HXa i wóczas mamy do dyspozycji pełną moc dwulitrowego bojlera parowego...
Elizabeth Mara.jpg
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2021, 18:05:44 wysłana przez skansen »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Czerwiec 2021, 19:24:06 »
Planuje podobny upgrade, więc może przydadzą się Tobie moje notatki. Generalnie, zacząłbym od zastanowienia się, co Ci się podoba / nie podoba w dotychczasowym ekspresie i czego oczekujesz od nowego, bo to są zupełnie inne maszyny.

MaraX vs Elizabeth

- Czyszczenie: Elizabeth jest łatwiejsza w utrzymaniu. Podobnie jak Grace ma automatyczny backflush. Dodatkowo, nie trzeba rozbierać dźwigni do lubrykacji.
- Nagrzewanie: Elizabeth nagrzewa się szybciej (ok. 15 min) niż MaraX (ok. 30min). Jeżeli nie masz włączonego ekspresu cały dzień, a często spontanicznie wpadają goście, to może to być istotne. Inaczej sprawę załatwia wtyczka.
- Wnętrze: MaraX ma stalowy bojler. W Elizabeth stalowy jest tylko bojler serwisowy. Bojler kawowy jest wykonany z mosiądzu. Rurki doprowadzające wodę w Elizabeth są z tworzywa sztucznego, w MaraX z miedzi. Elizabeth ma więcej przewodów, zaworów elektromagnetycznych i innych części, które kiedyś mogą ulec awarii. W środku na filmach widać spory bałagan. Natomiast najważniejsza elektronika jest umieszczona w najzimniejszej części ekspresu, więc powinno być ok. Na forach brak informacji o awaryjności. W MaraX wnętrze zawiera mniej komponentów i jest bardziej uporządkowane. Jednak obudowa jest bardzo wąska i w środku jest ciasno - nie wiem czy nie będzie to miało w dłuższym terminie wpływu na elektronikę.
- Nalewanie wody: w Elizabeth ten sam, tandetny pojemnik, co w Grace. W MaraX zbiornik jest dużo lepiej wykonany. Łatwiej jest go wyjąć i uzupełnić.
- Zużycie wody: MaraX zużywa jej istotnie więcej, bo woda z OPV jest odprowadzana do tacki. Jeżeli dobrze kojarzę, to @skansen wspominał, że ok. 2 razy więcej. Jest dostępny na to mod.
- Temperatura: w Elizabeth można ją bardzo precyzyjnie ustawić. W MaraX są tylko 3 ustawienia w trybie kawowym (+- 1C).
- Spienianie: generalnie Elizabeth spienia lepiej niż MaraX - można ustawić wyższe ciśnienie pary. W trybie kawowym MaraX po zrobieniu kawy trzeba chwilę odczekać, aż tryb boost skończy podbijać ciśnienie. MaraX mogłaby mieć przewagę jedynie w trybie klasycznego HX przy bardzo dużej ilości kaw mlecznych, gdzie przydałby się większy bojler.
- Wykonywanie kaw w serii: tutaj w obu ekspresach jest ok. Nie trzeba robić dłuższej przerwy pomiędzy shotami jak w Grace. W MaraX, w trybie kawowym, po dłuższej przerwie (ok. 5min) ekspres się przegrzewa i trzeba odczekać kolejne 10 min, aby się ustabilizował.
- Preinfuzja: killer feature Elizabeth, gdzie masz bardzo duże możliwości ustawienia jej pod siebie i konkretną kawę. W MaraX budowanie ciśnienia, w porównaniu do innych ekspresów, jest b. wolne (ok. 10s), co zmniejsza ryzyko kanałowania i pozwala zmielić drobniej, ale nie da się tego zmienić.
- Profilowanie przepływu: do MaraX możesz zamontować Flow control kit, które daje dodatkowe możliwości. W Elizabeth dostajesz więcej na starcie, ale zostajesz z tym, co masz.
- Głośność: obie mają tą samą pompę. Elizabeth jest minimalnie cichsza.
- Wylewka wrzątku: w Elizabeth jest świetna, bo ma mieszacz. W MaraX jest to samo, co we wszystkich innych e61 - woda leci z ogromnego bojlera parowego, więc do americano średnio się nadaje.
- Elektroniczne ułatwienia: w MaraX ich nie ma. Ekspres ma zaawansowane oprogramowanie i 2 PIDy, jednak nie ma interfejsu, ani timera. W Elizabeth masz LCC, który jest jeszcze bardziej rozwinięty niż w Grace (możliwość podglądu rzeczywistej temperatury, automatyczne kończenie ekstrakcji po określonym czasie itd.).

Podsumowując Elizabeth to bardzo fajny, przyjazny użytkownikowi ekspres. W MaraX szedłbym tylko jeżeli: pasuje Ci bardziej gabarytowo / podoba Ci się wygląd e61 / w przyszłości chciałbyś mieć możliwość profilowania przepływu. Teoretycznie MaraX powinna być również mniej awaryjna, ale patrząc po ilości usterek na forach, wydaje się, że na ten moment jest odwrotnie.

Kawę oba ekspresy zrobią dobrą ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2021, 19:26:59 wysłana przez arob »

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Czerwiec 2021, 20:34:41 »
@arob fajne te twoje notatki dużo wnoszą i rozjaśniają, teraz to mi bliżej Elizabeth, ale muszę jeszcze przetrawić jak dla mnie trzy minusy: szerokość, jak to fajnie określiłeś "ten sam, tandetny pojemnik, co w Grace" no i wizualnie mi się nie koniecznie podoba, szczególnie to widać na zdjęciach które robił skansen (dzięki ci bardzo) mara pod względem wyglądu miażdży Elizabeth. Reszta kwesty jak dla mnie na korzyść Elizabeth. Ciężki wybór do cholery😁🤒 Czy ty już dokonałeś wyboru? Czy bierzesz jakieś inne warianty/firmy/modele nie koniecznie lelit?

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Czerwiec 2021, 21:41:29 »
Każdy poleca swoje ;) ECM mechanika slim z flow control albo jakiś inny hx e61z tym patentem

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Czerwiec 2021, 21:46:39 »
Zapomniałem jeszcze o równie tandetnym pokrętle zaworu pary.  [emoji38] Na początku było prosto: miała być MaraX, bo tylko na nią miałem miejsce, ale aktualnie jestem w trakcie remontu i ekspres będzie zmieniał miejsce, co daje mi większe pole do manewru i sytuacja się skomplikowała.. Elizabeth byłaby na pewno praktyczniejsza. Z drugiej strony, znając życie, jakiś czas po kupnie pewnie chciałoby się pobawić w profilowanie i znowu byłby problem. Mając E61 można to dołożyć i na chwilę mieć spokój z upgradem. No i wygląd :) Z niewymienionych w tym wątku patrzyłem jeszcze na Breville Dual Boiler (na forum jest porównanie z Elizabeth).

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Czerwiec 2021, 22:07:26 »
To pokrętło na par  też o nim zapomniałem straszny szajs, ale da się przyzwyczaić. Ogólnie ja  jestem już gdzie na 65 % za Elizabeth, ponieważ jak dla mnie ona jest takim ekspresem kompletnym, niczego nie brakuje. Z każdym sprzętem z tych co wymieniłem na początku wątku Elizabeth wygrywa pod względem funkcjonalności i wygody użytkowania, a przegrywa z każdym wizualnie  :), ale chyba wygląd jest dla mnie mniej ważny. Kwestię dolewania wody wymyśliłem tak,  że postawie ekspres bokiem (w miejscu że zdjęcia) na blacie i wtedy ta część gdzie się dolewa wodę nie będzie zasłonięta szafką. Wiem, że tandetnie to będzie wyglądać, ale wygoda chyba dla mnie ważniejsza od kwestii estetycznej. Chociaż jak będzie mocno szpecić to może coś takiego kupię...

https://www.manutan.pl/pl/mpl/lejek-z-elastycznym-wezem-074085?gclid=Cj0KCQjwzYGGBhCTARIsAHdMTQyWb449H1xMU7IwmhM4Sn1t6TnQqI96HLdxIgDHJEksW_qECuyy_PsaAjQjEALw_wcB

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Czerwiec 2021, 23:16:15 »
ale chyba wygląd jest dla mnie mniej ważny.
 
Oby te "chyba" kiedyś Cię nie dopadło

przegrywa z każdym wizualnie 
Zgadzam się
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2021, 23:22:02 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Czerwiec 2021, 23:38:58 »
Elizabeth ma taką obudowę jak Grace, tylko szerszą o szerokości dodatkowego bojlera. Pozostaje wymiary są takie same jak Grace (głębokość, wysokość grupy, głębokość tacki). Przyciski pełnią trochę inne funkcje i są inne niż w Grace. Więc jeśli wygląd Grace był dla Was akceptowalny to i Elizabeth przeżyjecie :)

Patrząc natomiast na wnękę @Psyche wydaje mi się, że jeśli zdecyduje się na Elizabeth to młynek będzie musiał stanąć po prawej stronie. W przeciwnym razie, z ekspresem w rogu ciężko by było sterować dyszą pary..

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Czerwiec 2021, 08:21:08 »
Kwestię dolewania wody wymyśliłem tak,  że postawie ekspres bokiem (w miejscu że zdjęcia) na blacie i wtedy ta część gdzie się dolewa wodę nie będzie zasłonięta szafką. Wiem, że tandetnie to będzie wyglądać, ale wygoda chyba dla mnie ważniejsza od kwestii estetycznej.
Zdecydowanie nie idź tą drogą. Lepiej iść w dolewanie wody lejkiem niż gdyby ergonomika pracy (parzenia) była z tych najdziwniejszych. Bardzo niewygodnie będzie Ci zapinać portafilter (zakładam że jesteś praworęczny i zapina się w prawo). Wtóruję też za skansen operowanie dyszą pary.... ciężkie do wyobrażenia sobie nawet jak w ten sposób działać.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Czerwiec 2021, 08:57:09 »
Jeśli łatwe dolewanie wody jest priorytetem to tutaj bank rozbija Sage Dual Boiler (aka BDB) z system nalewania z przodu ekspresu. Z przodu jest klapka za którą znajduje się wlew podobny do samochodowego wlewu benzyny. Prowadzi on do zbiornika znajdującego się na dole ekspresu. Sam zbiornik można wyjąć do czyszczenia, wyjmuje się go z tyłu ekspresu.
IMG_20191006_144227.jpg

A jeśli potrzeba można odblokować kółko i wysunąć ekspres do przodu:
IMG_20191020_171625.jpg

Ciężko znaleźć ekspres na tej półce cenowej w którym rozwiązano to równie dobrze. Niestety BDB jest dość szeroki...

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Czerwiec 2021, 13:08:05 »
W przeciwnym razie, z ekspresem w rogu ciężko by było sterować dyszą pary..
Ja może źle określiłem swoje myśli;) Mam taki pomysł żeby postawić elizabeth bokiem przypartą nie do kafelek a do ścianki po prawej stronie i wtedy wlew będzie akurat odsłonięty i dysza pary  będzie tak, że nie będzie mi to w żaden sposób przeszkadzać ponieważ będzie w moją stronę wystawać.
Bardzo niewygodnie będzie Ci zapinać portafilter (zakładam że jesteś praworęczny i zapina się w prawo).
Tu akurat też problemu nie będzie po akurat jestem leworęczny:)
W sumie zobaczę jak będzie w praktyce wyglądać pod względem praktycznym i estetycznym jeżeli postawie bokiem, ale jak fatalnie to kupię lejek;)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Czerwiec 2021, 09:20:29 »
Po dłuższych dylematach i nie przespanych nocach do domu wjechała Elizabeth [emoji38] Dlaczego akurat Elizabeth, bo uznałem, że  cena/jakość była najlepsza (pomogły w tym stwierdzeniu notatki @arob, bardzo dobre i pomocne).

Korzystając z okazji też bardzo dziękuje wszystkim forumowiczom  za cenne rady. Dziękuje skansenowi za twoje pomocną recenzję  elizabeth  [emoji106], za pomocne  odpowiedzi które mi udzielałeś ;) Dziękuje Michałowi z konesso za dobry rabacik no i oczywiście za pomocny  kontakt  na wysokim poziomie [emoji38]

Co do samego ekspresu, na razie testuje go dopiero od wczoraj, więc za wcześnie coś pisać. Jedno jest pełne, kultura pracy/wygoda  jest znacznie przyjemniejsza od grace oraz, dużo ciszej pracuje (omijając pewny aspekt który mam nadzieje nie wróci)  niżeli grace, a dla mnie to jest bardzo ważne. Ogólnie jak na razie jestem  mega zadowolony.

Wszystkim życzę smacznej porannej  kawka

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Czerwiec 2021, 21:14:08 »
Otóż dzisiaj  robiłem cappuccino i jaka to przyjemność jednocześnie parzyć espresso i zbijać mleko [emoji38]
Coraz bardziej z Elizabeth jestem zadowolony, na problem z dolewaniem wody poradziłem sobie w ten sposób, że ustawiłem ekspres na kraniec blatu i wtedy jak otworze drzwiczki górnej szafki to mogę wyciągnąć dzbanek/dolać wody
Najbardziej mnie jara to na ile on ciszej pracuje od Grace, spodziewałem się, że będzie ciszej ale to przerosło moje spodziewania.  Filmik kultury pracy nie przekaże, bo mikrofon bardzo czuły jest w moim telefonie i wydaje się że głośno, ale tak nie jest.

https://youtube.com/shorts/jTj51rIM2uE?feature=share

Offline kuk3ns

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres do plus minus 5000 zł
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Czerwiec 2021, 00:30:47 »
Super wybór, filmik właśnie pokazuje jak cicho działa maszyna, prawie nic nie słychać :D W sumie sensownie rozwiązałeś problem z wysokością, z innym ekspresem ze względu na głębokość nie mógłbyś tak zrobić i chyba jakoś to miejsce za ekspresem można też jakoś zagospodarować - może jakiś stojak wysuwany czy coś na wysokość ekspresu żeby było gdzie pozostałe akcesoria stawiać :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi