Autor Wątek: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?  (Przeczytany 2486 razy)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« dnia: 02 Listopad 2023, 07:39:57 »
Mam powyższy młynek, do tej pory używany do Aeropressu i dripa. Przesiadłem się z Timemore C2- więc poprzeczka nie była zawieszona zbyt wysoko ;)

Zaczynam szukać czegoś co będzie w stanie zaparzyć espresso, czy Opus podoła temu zadaniu?

Nie widzę zbyt wielu opinii na forum, znalazłem czysto teoretyczny wątek zapowiadający młynek. Czy zatem przypadnie mi zostanie królikiem doświadczalnym?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Listopad 2023, 11:38:19 »
Jest to dość nowy sprzęt na rynku, więc niezbyt wiele osób go posiada. Ja tylko widziałem recenzje, wynika z nich że podoła zmielić do espresso, więc próbuj i daj znać pozostałym forumowiczom jak to wychodzi.

Gdybyś nie miał doświadczenia z espresso to tu znajdziesz trochę kursów.
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10089.0

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Listopad 2023, 11:46:20 »
Trochę przerażające, a trochę ekscytujące, że jako żółtodziób porywam się na testowanie młynka.
Zwłaszcza z ręcznym ekspresem który wymaga precyzji i ogłady w tym co się robi, dodatkowo nie mając "punktu wyjścia" podanego na tacy.

Jeśli uda mi się wyciągnąć jakieś sensowne wnioski to na pewno się nimi podzielę  :D

Offline GrzegorzB Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Gaggia Classic Pro
  • Młynek: Timemore 064s
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Listopad 2023, 14:23:43 »
Sam zamówiłem ten młynek i jestem ciekaw efektów :)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Listopad 2023, 19:57:33 »
Póki co z rzeczy które mogę mu zarzucić to faktycznie retencja jest spora około 1g... plus taki że technologia antystatyczna fellow wydaje się działać bo praktycznie nie bałagani. Po pierwszym mieleniu wyniki są już 1:1 i tyle ile wsypie, tyle wyleci- wspomagam klepnięciem w pokrywkę tylko :)

Offline ellox

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Aeropress, Słoik :)
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Listopad 2023, 20:11:57 »
A jak wrażenia z regulacji pod espresso (jeden makro do tyłu, zdejmij hopper, dwa mikro do przodu, załóż hopper)?

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Listopad 2023, 17:15:27 »
Trochę upierdliwa jest obsługa tej regulacji- a w zasadzie trzeba się jej nauczyć. Widać to nawet po recenzjach infduencerów którzy nie radzili sobie przesunięciem głównego pierścienia w przeciwną stronę... a wystarczy przytrzymać pierścień makro (czarny) podczas zmiany pierścienia mikro (niebieski) i po zmianie mając np 2, dalej mamy 2 + zmiana pierścieniem mikro. Niestety system nie jest zabezpieczony i można trzymać niebieski w miejscu a przesunąć makro tylko i wtedy nastąpi przesunięcie całego głównego pierścienia regulacji.... Ciężko to opisać, ale jeśli ktoś bardzo będzie potrzebował- mogę nagrać film :)

Ciężko mi natomiast powiedzieć jak to jest z precyzją ustawiania- niestety moje picopresso nie pozwalało osiągnąć na tyle dużej powtarzalności co wraz z brakiem manometru było brnięciem po omacku- choć patrząc na konstrukcję młynka wydaje się to działać dobrze. Trzeba mieć na uwadze półkę cenową młynka oraz materiały użyte do konstrukcji. Ja się spodziewałem czegoś bardziej tandetnego, wszystko klika- więc ciężko zmienić coś przypadkiem lub nie wyczuć tej zmiany. Spasowanie jest na tyle dobre że widać ustawienia których się dokonało. Niemniej nie jest to uczucie tego że obcuje się z młynkiem wykonanym w pełni z metalu, z ogromną precyzją.

Offline ellox

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Aeropress, Słoik :)
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopad 2023, 19:37:53 »
Ktoś w innych socialach polecał aplikację na Androida do tego młynka: Beanie. Fajnie ogarnia matematykę pod ustawienia młynka.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Listopad 2023, 22:31:43 »

Faktycznie, fajnie obrazowo pokazuje gdzie z grubością przemiału się znajduje bez potrzeby liczenia. Dzięki!

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Fellow Opus - czy da rade mielić pod espresso?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Grudzień 2023, 21:30:11 »
Mam już trochę spostrzeżeń na temat młynka. Flair 58 zweryfikował możliwości espresso i póki co używam low flow koszyka z którym młynek sprawdza się dobrze. Rozdzielczość regulacji jest wystarczająca. Przynajmniej w przypadku świeżych kaw średnio palonych.
W wyżej wymienionym przypadku pojedyncze przeskoki zmieniają czas ekstrakcji o 3-5 sekund. Ciężko oszacować to bardzo dobrze bo Flair ma to do siebie że ja jestem dodatkową zmienną.

Póki co największa bolączka młynka to chyba retencja która jest stosunkowo niska, ale jednak występuje, po puknięciu w pokrywkę i dociśnięciu jej można osiągnąć retencję w okolicach 0,1-0,3g ale moja waga i jej precyzja mają podobny błąd pomiarowy.

Do przelewów sprawdza się świetnie, ale za to był często chwalony.


Największy minus to kwestia ustawienia i tego ze są dwa pierścienie- chwile zajmuje zrozumienie jak to dokładnie działa i gdzie na skali się akurat znajdujemy- ale aplikacja bardzo pomaga i szybko można to ogarnąć- bez niej było ciężko i mi... :) Nie uznaję tego za dużą wadę, a raczej cechę którą trzeba zrozumieć i nie jest to bardzo intuicyjne. Wydaje mi się że jak na cenę w której jest teraz dostępny w większości sklepów to bardzo fajny sprzęt.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi