Autor Wątek: Skrzypiąca dźwignia grupy E61  (Przeczytany 38059 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Grudzień 2017, 17:10:11 »
jak nie będzie pasować to o zawsze można zwrócić
NIE BĘDZIE PASOWAĆ. Jak kupisz to się o tym przekonasz. Zobacz na zdjęciu u"Rogera", ten element nie ma na grubszym końcu tego wypustu i nie będzie miał się o co oprzeć. Trzeba go przerabiać. Wierz mi, lepiej znaleźć spawacza, żeby Ci nadlutował mosiądzem lub srebrem to co masz wytarte i doszlifujesz sobie do kształtu już sam. Żeby dopasować to od Rogera do Twojego ekspresu, trzeba na tokarce wytoczyć otwór w miejscu gdzie ma być trzpień, nagwintować go i dorobić trzpień taki, jaki masz mieć u siebie. Sam oceń co jest mniej pracochłonne i wyjdzie taniej. Poza tym mimośrodem, można nadlutować nieco pręt, który wytarł ten mimośród. Po wszystkim pamiętaj o czyszczeniu i smarowaniu od czasu do czasu tych elementów. 
PS jak nie znajdziesz żadnego wyjścia, napisz PW.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2017, 17:12:16 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Online kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Grudzień 2017, 18:25:13 »
Wiesz, to spawanie, nadlutowywanie zupełnie do mnie nie przemawia, nie mam o tym pojęcia i nie wiem kto by to mógł dla mnie zrobić, z doszlifowaniem pewnie też bym sobie nie poradził. Brakuje tam z 1-1.5mm i pracuje to pod takim kątem, że zawsze będzie szlifować się wzajemnie. Musiałby być to materiał bardzo twardy i zupełnie jednorodny, bo inaczej odejdzie, albo się wykruszy. Sprawdzę co przyjdzie od Rogera. Pewnie masz rację, że nie będzie pasować, bo końcówka wygląda inaczej, ale zobaczę czy to się tam wpasuje. Wiele nie tracę, ewentualnie z 10PLN za przesyłkę zwrotną.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Grudzień 2017, 18:44:40 »
Wierz mi, nie wpasuje się, nie zmieści się ten element do Twojego ekspresu. Przerabiałem to z zestawem naprawczym od Rogera. Jedynie taka przeróbka jak napisałem wcześniej jest możliwa. Poszukaj raczej tego elementu od Twojego ekspresu. Zadzwoń do ATP, CoffeeParts, Gastro Parts  albo gdzie Ci pasuje. To będzie najlepsze i najmniej kłopotliwe wyjście. Lutowanie mosiądzem czy srebrem daje trwały efekt, metal się łączy z metalem w sposób bardzo trwały. Jeśli pamięta się o czyszczeniu i smarowaniu, to te elementy spisują się bardzo długo.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2017, 19:03:54 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Grudzień 2017, 19:55:25 »
Takie środki to lepiej sobie odpuścić. Uszczelnianie wału korbowego... Pomijając, że to środek do aluminium, to druciarstwo najgorszego sortu. Lepiej chyba coś dorobić, takie jak jest albo wyrzeźbić do tego coś z łożyskiem...

Rozumiem, że kolega nie zna tego produktu... ale żeby wyrażać od razu taką nieuzasadnioną opinię... Ten środek (nie chodzi o kryptoreklamę, ale sam używałem) trzyma mocno jak spaw w niektórych zastosowaniach. Nie tylko łączy i uszczelnia aluminium.    albo 
Fakt kontaktu z żywnością pomijam, bo atestu PZH to nie ma, ale zważając na fakt, iż w ekspresie pracuje sporo mosiądzu i miedzi, które to się utleniają i są szkodliwe...
Pozdrawiam niedowiarków!
Ja żadnej kryptoreklamy nie widzę :) Po prostu są pewne rzeczy, których się nie robi - klej jest klejem, mnie uczono innych rozwiązań ;) a nie półśrodków(pomijam to, że takie cholerstwa potrafią być niesamowicie upierdliwe w późniejszej obróbce). Takie kleje znam ;) i miałem do czynienia, ale niektóre rzeczy lepiej zrobić "zgodnie ze sztuką". A materiały w ekspresach to temat na elaborat...

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Grudzień 2017, 20:54:34 »
@siewcu
Ja bym nałożył kropelkę tego ustrojstwa na trzpień dolnego zaworu zamiast na wytartą dźwignię. W końcu chodzi o milimetr czy dwa...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Grudzień 2017, 21:37:22 »

Ja żadnej kryptoreklamy nie widzę :) Po prostu są pewne rzeczy, których się nie robi - klej jest klejem, mnie uczono innych rozwiązań ;) a nie półśrodków(pomijam to, że takie cholerstwa potrafią być niesamowicie upierdliwe w późniejszej obróbce). Takie kleje znam ;) i miałem do czynienia, ale niektóre rzeczy lepiej zrobić "zgodnie ze sztuką". A materiały w ekspresach to temat na elaborat...

 :ok: Jak ja lubię czytać Twoje wypowiedzi. :taktak: :ok: Są 100 kroć lepsze od kawy.  :ok:



Po małym demontażu wyciągnąłem uszkodzony element, który moim zdaniem ze względu na przetarcie nie otwiera dolnego zaworu.

Masz na myśli wytarcie na mimośrodzie?
Z jakiego materiału jest zrobiony ten element?


« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2017, 22:05:39 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Grudzień 2017, 23:24:05 »
@siewcu
Ja bym nałożył kropelkę tego ustrojstwa na trzpień dolnego zaworu zamiast na wytartą dźwignię. W końcu chodzi o milimetr czy dwa...
Rusek, ja doskonale rozumiem. Ale... Nie da się tego zrobić równo, więc i tak się skończy na rzeźbie u tokarza. Wolałbym zrobić coś podobnego do tego, co robiliśmy(jak już było coś okołomotoryzacyjne) przy wkładaniu skrzyni z inną średnicą wałka sprzęgłowego - cienka tulejka, dotoczona na wymiar i wbita w wał korbowy. I jak ma być rzeźba u tokarza, to wolałbym zrobić takie coś niż bawić się w nakładanie kleju tego rodzaju. Albo znaleźć jakieś cieniutkie łożysko i w nim osadzić trzpień, choć tu się zaczyna już naprawdę ostra rzeźba - dlatego najlepiej kupić nowe i zapomnieć o kombinacjach :)

Online kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Grudzień 2017, 13:43:56 »
Jeżyk sie nie mylił, zestaw od Rogera nie pasuje, muszę odesłać.

A co myślicie o tym?
https://www.bellabarista.co.uk/rocket-r58-group-head-rod.html

albo i to może lepsze:
https://www.bellabarista.co.uk/vesuvius-e61-lever-cam.html

Jest bardziej podobny do tego mojego elemntu....

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
LMWDP #469

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Grudzień 2017, 14:08:24 »
Najlepiej jest wymienić na nowy,  tylko który na 100% pasuje. :mhh:

Nie wiem jaki to jest materiał na tym mimośrodzie, ale bym go napawał drutem nierdzewnym zaczynając od środka 1 długi spaw. Później pozostałe spawy na zewnątrz
Zbudował bym tym sposobem ściankę która zapewniłaby, że krawędzie byłyby nie nadpalone.
Samo szlifowanie powinno być proste. Zostawił bym parę dych na plusie, żeby zrobić przymiarkę i sprawdzić jak to działa.
Na koniec, papier wodny i polerowanie na wysoki połysk.

A ten się nie nada?
https://www.atp-czesci.pl/wodziki-bolce/43762-cam-rod-for-coffee-group-1324048.html?search_query=vibiemme&results=254

Ten bym wziął w ciemno.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Online kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Grudzień 2017, 14:46:25 »
No to biorę. :) powiedzieli przez tel z ATP że to do Vibiemme Domobar Junior pasuje :), tyle że ciągną z Włoch to trochę sie zejdzie....

Online kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Styczeń 2018, 19:59:26 »
Element z ATP pasuje idealnie. Koszt 33PLN. Podziękowania za szybką realizację i niską cenę. Polecam tę firmę.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Styczeń 2019, 19:38:52 »
Było najpierw czytać...
Zwróć uwagę na trzpień w Twoim elemencie. Ten, który wchodzi do grupy. W elemencie "Rogera" tego trzpienia nie ma, a właściwie jest szczątkowy. Nie będzie pasował do Twojej maszyny. Ty masz starszy typ.
Kupiłem, rozebrałem i oczywiście też mam starszy typ, z trzpieniem.



To nie problem bo oś dźwigienki nie jest wytarta, powodem rozbiórki była nieszczelność (kapało po osi) a uszczelki z zestawu pasują, tych dużych białych jest nawet więcej niż potrzeba jest ile trzeba, jednej nie zauważyłem — siedzi wbita od dołu w grupę.



Część elementów różni się też długością co nie powinno być problemem — krótszy współpracuje z dłuższym a suma ich długości jest identyczna. 



Brakuje jednego elementu wchodzącego od dołu w środkową sprężynę — pewnie trzeba użyć starego bo nie ma w nim żadnych uszczelek mogących ulegać zużyciu.



Kompletnie inna jest konstrukcja filtra u góry, nie wiem czy dobrze rozumiem jak mam to złożyć więc pewnie założę stary.



Może ktoś doświadczony w rozbiórkach rzucić okiem czy dobrze kombinuję zanim coś popsuję?
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2019, 20:56:54 wysłana przez piomic »

Online kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Styczeń 2019, 22:46:52 »
A co było zasadniczo przyczyną rozbiórki? Piszesz, że kapało po osi, o co dokładnie chodzi?
Jeśli masz na myśli, że z dołu w czasie ekstrakcji, kiedy grupa jest pod ciśnieniem, to te dwie czarne gumki w tych grzybkach co leżą na sprężynach musisz podmienić.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Styczeń 2019, 22:58:09 »
Chyba chodziło o oringi uszczelniające oś dźwigni.
Piomic postaraj się złożyć grupę posługując się tym rysunkiem: https://www.coffeeparts.com.au/vbm-home-spare-parts-1-group-head-e61-lever-operated
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi