Autor Wątek: Coś na start  (Przeczytany 5451 razy)

Offline sandurski

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: brak
Coś na start
« dnia: 25 Luty 2021, 12:11:47 »
Witam Dzień dobry serdecznie.

Jestem nowicjuszem w temacie kawy. Przez kilka miesięcy  bawię się kawiarką, french pressem, spieniam mleko. Po prostu bawię się i poznaję kawe i jej rodzaje. Pomyślałem nad zakupem ekspresu kolbowego.

Na początki zobaczyłem w lidlu promocje silverCrest za 179 zl. Szukałem dalej i natafiłem na Delonghi EC685R.

Mama pytanie, czy idzie zrobić w tych ekspresach czarną kawę ale w dużym kubku, czy tylko ograniczona ilość wody na program.

Oczywiście nie obejdzie się potem bez młynka.

Pozdrawiam

 

 

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2021, 16:24:17 wysłana przez Fux »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Luty 2021, 16:28:48 »
Ekspresy ciśnieniowe to nie jest dobre narzędzie do bezpośredniego zaparzenia kubka kawy. Do tego służą ekspresy przelewowe albo drippery. Z ekspresu zawsze zaparza się małą ilość, którą potem ewentualnie się rozcieńcza. Z tych elektrycznych, które wymieniłeś można spodziewać się rezultatów podobnych jak z kawiarki. Jeśli to Cię zadowala to ok.

Ja bym na start polecał do zaparzania AeroPress + młynek ręczny ze stalowymi żarnami
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2021, 16:31:20 wysłana przez krystians »

Offline sandurski

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: brak
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Luty 2021, 17:38:09 »
Ekspresy ciśnieniowe to nie jest dobre narzędzie do bezpośredniego zaparzenia kubka kawy. Do tego służą ekspresy przelewowe albo drippery. Z ekspresu zawsze zaparza się małą ilość, którą potem ewentualnie się rozcieńcza. Z tych elektrycznych, które wymieniłeś można spodziewać się rezultatów podobnych jak z kawiarki. Jeśli to Cię zadowala to ok.

Ja bym na start polecał do zaparzania AeroPress + młynek ręczny ze stalowymi żarnami
Dziękuję za odpowiedź. Zdecydowanie lepiej mi smakuje kawa przelewowa z typowego zaparzacza. Z kawiarki bawie się z Latte Art, jak próbowałem rozcieńczyć woda to już nie smakuje mi. A z ekspresów przelewowych warto zakupić taki ze szklanym dzbankiem czy w formie termosu.  Więc ekspresy typu kolbowego są typowo pod expresso lub kawy mleczne ?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Luty 2021, 21:16:56 »
To zależy jak dużo kawy i w jakim czasie chciałbyś wypić. Na pewno nie warto trzymać szklanego dzbanka na podgrzewaczu. Więc jeśli chcesz w ciągu np. godziny zużyć, to lepszy jest termos dodatkowo nie potłucze się.

Tak, ekspresy kolbowe tylko do espresso lub tak jak te tanie z marketu, z podwójnym dnem/systemem super crema, do małej czarnej jak z moki.
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2021, 22:06:13 wysłana przez krystians »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Luty 2021, 21:49:30 »
Z metod, które wymieniłeś i oczekiwań najprędzej będziesz zadowolony z kawiarki (moka). To co chcesz pic uzyskasz tez w ekspresie automatycznym (bean-2-cup) z młynkiem.

Poza tym - błagam:

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Luty 2021, 22:03:22 »
czy idzie zrobić w tych ekspresach czarną kawę ale w dużym kubku, czy tylko ograniczona ilość wody na program.
Idzie... ale po co?
skoro lepszy efekt bedziesz miał jak kupisz młynek Xeleo albo Timemore C2 za 160-200zł oraz do tego Phina 200ml za 20zł - i masz kubek duzej czarnej z fajnym body, zdecydowanie lepszy niż z atrapy ekspresu robiącego "expresso" ;)
Never Give UP †

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Luty 2021, 22:09:56 »
Dlaczego lepszy? Nie demonizowałbym, owszem przeważnie nie da się zrobić z tanich ekspresów espresso, ale ektrakcję na poziomie moki, owszem. Zrobiłem z takich ekspresów na wyjazdach sporo kaw nie gorszych niż z moki. Wystarczy trochę wiedzy, doświadczenia i chęci. Poza tym jak w każdej metodzie zaparzania, dużą część roboty robi dobry młynek i odpowiednio dobrany przemiał oraz dobra kawa.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Luty 2021, 22:19:55 »
Poza tym jak w każdej metodzie zaparzania, dużą część roboty robi dobry młynek i odpowiednio dobrany przemiał oraz dobra kawa.
Pewnie tak - ja zawsze miałem doświadczenie "sypanej mielonej" - i może to jeszcze spotęgowało negatywne doświadczenie

Ale pamiętam, że mając AEG 150, gdy przesiadłem się z kawy mielonej na ręczny młynek Zassenhaus - to było jak odkrycie "Nowego Świata" ;)
Never Give UP †

Offline sandurski

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: brak
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Luty 2021, 07:23:40 »
Dziękuję wszystkim za cenne rady. Mam jeszcze pytanie odnośnie kawiarek . Czy zawsze trzeba sypać kawy na maxa, czy jest możliwość, lub jakieś redukcję aby zmniejszyć moc kawy w przeliczeniu do wody. Próbowałem dolewać wrzątku ale to nie to samo.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline sandurski

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: brak
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Luty 2021, 07:24:37 »
czy idzie zrobić w tych ekspresach czarną kawę ale w dużym kubku, czy tylko ograniczona ilość wody na program.
Idzie... ale po co?
skoro lepszy efekt bedziesz miał jak kupisz młynek Xeleo albo Timemore C2 za 160-200zł oraz do tego Phina 200ml za 20zł - i masz kubek duzej czarnej z fajnym body, zdecydowanie lepszy niż z atrapy ekspresu robiącego "expresso" ;)
Dobra alternatywa. Nie wiedziałem o tym sposobie. Dzięki.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline sandurski

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: brak
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Luty 2021, 07:29:27 »
To zależy jak dużo kawy i w jakim czasie chciałbyś wypić. Na pewno nie warto trzymać szklanego dzbanka na podgrzewaczu. Więc jeśli chcesz w ciągu np. godziny zużyć, to lepszy jest termos dodatkowo nie potłucze się.

Tak, ekspresy kolbowe tylko do espresso lub tak jak te tanie z marketu, z podwójnym dnem/systemem super crema, do małej czarnej jak z moki.
Z przelewowych wpadł mi w oko. Nie wiem jak z jakością, ponownie silvercrest. Czy to sprawdzona firma dla początkujących. Mogę zainwestować w DeLonghi, ale w cenie DeLonghi mam kolbowy i przelewowy.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline sandurski

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: brak
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Luty 2021, 07:31:33 »
Z metod, które wymieniłeś i oczekiwań najprędzej będziesz zadowolony z kawiarki (moka). To co chcesz pic uzyskasz tez w ekspresie automatycznym (bean-2-cup) z młynkiem.

Poza tym - błagam:

Kawiarkę uzywam, ale jeszcze dodaje spienione mleko. Sama czarna jest za mocna a nie chce rozcieńczać. Ideałem była by redukcja  na ilość wysypanej kawy. Chyba trzeba młynek kupić. Bez tego ani rusz.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline sandurski

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: brak
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Luty 2021, 07:32:50 »
Poza tym jak w każdej metodzie zaparzania, dużą część roboty robi dobry młynek i odpowiednio dobrany przemiał oraz dobra kawa.
Pewnie tak - ja zawsze miałem doświadczenie "sypanej mielonej" - i może to jeszcze spotęgowało negatywne doświadczenie

Ale pamiętam, że mając AEG 150, gdy przesiadłem się z kawy mielonej na ręczny młynek Zassenhaus - to było jak odkrycie "Nowego Świata" ;)
Na razie testuje sypane kawy, ale nie obejdzie się bez młynka na dalszej drodze

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline sandurski

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: brak
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Luty 2021, 07:35:41 »
Czy do kawiarki można dołożyć filtr z aeropressa i jaki efekt uzyskam?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Coś na start
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Luty 2021, 12:26:12 »
Dziękuję wszystkim za cenne rady. Mam jeszcze pytanie odnośnie kawiarek . Czy zawsze trzeba sypać kawy na maxa, czy jest możliwość, lub jakieś redukcję aby zmniejszyć moc kawy w przeliczeniu do wody. Próbowałem dolewać wrzątku ale to nie to samo.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Konstrukcja kawiarki jest taka, że trzeba sypać do samej góry. Rozmiar kawy steruje sie przez ... dobór odpowiedniego rozmiaru kawiarki. Jeżeli ci kawa z kawiarki za mocna, to może powinieneś spróbować przelewu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi