Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063761 razy)

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5850 dnia: 05 Czerwiec 2023, 16:41:51 »
Domyślne żarna g-iota
ascaso dream zero / g-iota

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5851 dnia: 05 Czerwiec 2023, 17:08:25 »
No to nie wiem. Przy stożkach i bardzo świeżym ziarnie, a co za tym idzie grubszym przemiale, takie akcje się dzieją jak opisałeś, natomiast przy płaskim, czegoś takiego nie miałem. A spróbuj trochę drobniej zmielić zwiększając odrobinę dozę.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2023, 17:29:13 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5852 dnia: 05 Czerwiec 2023, 21:54:13 »
Ze zwiększeniem dozy będzie ciężko, juz i tak ładuję 17g do 16g koszyka. Spróbuję z przemiałem.
ascaso dream zero / g-iota

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5853 dnia: 05 Czerwiec 2023, 22:44:21 »
Ze zwiększeniem dozy będzie ciężko, juz i tak ładuję 17g do 16g koszyka. Spróbuję z przemiałem.
Jak drobniej zmielisz, to trochę więcej mielonki wepchniesz do sitka.
》tertium non datur《

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5854 dnia: 08 Lipiec 2023, 08:19:51 »
za to do lodówki wsadziłem 2 filiżanki do espresso by się schłodziły a czemu nie wiem dostałem ?pytanie czy piłem espresso w filiżanka z lodówki -odpowiedziałem zgodnie z prawdą że nie ale jutro tak około 10:00 mam nadzieję że będę mógł odpowiedzieć znowu zgodnie z prawdą że tak

Może nie była to godz.10:00 jak pisałem tylko trochę później ale wczoraj 07.07.2023 r. zrobiłem sobie espresso do zimnych filiżanek wyjętych z lodówki w której stały około 15godzin.

20230706_090021.jpg

20230706_090049.jpg


Wrażenie 21.5g ziaren cały czas zapominam zwarzyć kolbę przed i po muszę je sobie poważyć zapisać i powiesić w jakimś widocznym miejscu, uzysk widać czas też nie ukrywam że jakoś nie mogę zejść z czasem chyba ciągle za drobno mielę, jakieś takie blade mi to wyszło, jakby cremy prawie nie było tz. była ale cienka.
Zaledwie po +/- 20g na filiżankę wyszło małe łyki były to ocenić smak ciężko, mam wrażenie że espresso było mniej gorzkie za to jako pierwsze kwaski się pojawiły.

Nie wiem czy dobrze to wszystko spostrzegłem, wypić to wypiłem i jak widać jeszcze żyję bo piszę a czy to powtórzę nie wiem bo żona  się przyczepiła że z moimi latami nie powinienem tyle zimnego pić już >:( wie lepiej a co to w lekarza się bawi.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5855 dnia: 10 Lipiec 2023, 10:15:10 »
Niedawno kupiłem BZ16. Do tej pory na moim rockiecie stosowałem dozę 18g, jednka na Bezzerze, na tej samej kolbie z tym samym koszykiem, doza 18g jest za duża, prysznic się odciska w ciastku i kolba się ciężko wpina. Dopiero przy 16g jest w miarę ok. Jestem skazany na 16g czy inny sitko pomoże?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5856 dnia: 10 Lipiec 2023, 10:48:46 »
Dopiero przy 16g jest w miarę ok.
Tego bym się chyba trzymał przez jakiś czas :). Potem można kupić jasno palone ziarna i przejść na 18-20g ;). Żartuję :).

Offline michalborowczyk

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Comandante mk3
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5857 dnia: 14 Lipiec 2023, 13:04:57 »
Dzień dobry. Po zmieleniu i zaparzeniu 250 g Gwatemali espresso od HAYB zgłaszam się z pytaniem. Mielę w comandante. Sitko do portafiltra IMS B70 2TC H26 E. Prysznic IMS 56,5 mm SI 200 IM. Doza 18g, uzysk 41 g, czas 25 sekund.
I teraz pytanie czy źle mielę, czy źle tampuje. A może błąd leży w innym miejscu.
6 klików comandante daje powyższy uzysk. Przestawienie na 7 daje mi uzysku 80 g  :wow2:.

Będę wdzięczny za wsparcie  O0.

Udanego popołudnia dla wszystkich .

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5858 dnia: 14 Lipiec 2023, 14:00:09 »
Komeś to nie młynek do espresso, po prostu 1 klik tak bardzo zmienia przemiał.

Offline michalborowczyk

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Comandante mk3
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5859 dnia: 14 Lipiec 2023, 14:06:55 »
W historii tego wątku kilka razy pojawiała się informacja, że ludzie mielą z powtarzalnym i akceptowalnym efektem comandante. Nawet bez czerwonej osi. Tylko nigdzie nie znalazłem jakiś wyjściowych parametrów i czy taka zmiana po jednym kliku to raczej brak mojego braku powtarzalności przy tampowaniu.

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5860 dnia: 14 Lipiec 2023, 23:48:58 »
Z czerwoną ośką można wstrzelić się z przemiałem bez problemu.
Ze zwykłą, trzeba się ratować dozą i ubiciem. Puck screen może pomóc obniżyć poziom kawy w sitku i tym samym dozę.
Dobrze mieć sitko głębsze na takie eksperymenty, ale koszty doposażenia przekroczą cenę czerwonej ośki.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5861 dnia: 23 Lipiec 2023, 11:03:57 »
Czy bardzo mokre ciastko, aż woda stoi, jest zgodne ze sztuką? A po odbiciu koszyk jest bardzo brudny. Mam takie objawy odkąd zmniejszyłem dozę i zacząłem drobniej mielić.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5862 dnia: 23 Lipiec 2023, 11:10:55 »
Niezbyt to przyjemne. Zaworek 3-drożny do sprawdzenia.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5863 dnia: 23 Lipiec 2023, 11:21:10 »
Mam takie objawy odkąd zmniejszyłem dozę i zacząłem drobniej mielić
Jeżeli drobniej zmieliłeś, to doza musi być zwiększona, jeśli wcześniej przy grubszym mieleniu miałeś prawidłową ilość mielonki w sitku względem prysznica.
》tertium non datur《

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5864 dnia: 23 Lipiec 2023, 11:44:42 »
Jeżeli drobniej zmieliłeś, to doza musi być zwiększona, jeśli wcześniej przy grubszym mieleniu miałeś prawidłową ilość mielonki w sitku względem prysznica
Próbuję dojść do ładu po zmianie ekspresu. Nowa maszyna ma wyższy prysznic i do tego śruba mocująca mocno wysataje. Dlatego musiałem na starym sitku zmniejszyć dozę. Chyba muszę po prostu przejść na sitko 20g
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2023, 11:47:47 wysłana przez Pabloo »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi