Autor Wątek: Lelit Victoria PL91T  (Przeczytany 33596 razy)

Offline manos.csw Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Timemore Sculptor 078s
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #135 dnia: 02 Marzec 2023, 12:08:23 »
Rozumiem, będę próbował. Czy po zakończeniu profilowania manometr dochodzi u Ciebie do tych 11 bar, albo szerzej mówiąc zielonego pola? Podejrzewam, że u mnie jest coś nie tak, skoro po zalaniu robią mi się takie kanały w ciastku i ciśnienie jest tak marne.

Offline mlesniowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
    • Instagram
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #136 dnia: 02 Marzec 2023, 12:10:01 »
Cześć! Idąc za radą z forum, postanowiłem zmienić sitko na to od IMS (CI 200IM). Faktycznie, jest mniej czyszczenia samego sitka natomiast od tego momentu ciastko zaczęło mi się regularnie do niego przyklejać i nie wychodzi razem z kolbą. Zauważyłem też, że nowe sitko zostawia sporo miejsca po bokach i w wgłębieniu na śrubkę (fabryczna śrubka nie przylega do niego idealnie). Może macie jakieś sugestie co z tym zrobić poza oczywistym powrotem do starego sitka?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #137 dnia: 02 Marzec 2023, 12:24:09 »
postanowiłem zmienić sitko na to od IMS (CI 200IM). Faktycznie, jest mniej czyszczenia samego sitka natomiast od tego momentu ciastko zaczęło mi się regularnie do niego przyklejać i nie wychodzi razem z kolbą.
Chyba raczej zmieniłeś prysznic ;) W opisanej sytuacji (przyklejanie ciastka do prysznica) można spróbować zwiększyć dozę...

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #138 dnia: 02 Marzec 2023, 12:28:24 »
Czy po zakończeniu profilowania manometr dochodzi u Ciebie do tych 11 bar,
Tak, na zakręconym zaworze jest 11 bar.

Offline jarak10

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Ascaso dream PID / Lelit Victoria
  • Młynek: Ascaso i2-mini / Lelit William pl72
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #139 dnia: 27 Marzec 2023, 14:24:01 »
Rozumiem, będę próbował. Czy po zakończeniu profilowania manometr dochodzi u Ciebie do tych 11 bar, albo szerzej mówiąc zielonego pola? Podejrzewam, że u mnie jest coś nie tak, skoro po zalaniu robią mi się takie kanały w ciastku i ciśnienie jest tak marne.

Tak musisz coś mieć nie tak skoro końćzy się u Ciebie na 6-7 barach. U mnie zawsze wskakuje na 11 przy włączonej pre-infuzji.

Co ciekawe apropos ciśnienia, zastanawiałem się czy nie trafił mi się jakiś wadliwy egzemplarz, bo przez jakiś tydzień czasu miałem dziwne objawy ciśnieniomierza. Albo robił shota na 2-3 barach, albo ciśnienie rosło w żłówim tempie z 0 na 8 barów w ciągu tych 20-30 sekund powiedzmy (A nie jak standardowo że rośnie z 0 na 11 w ułamku sekundy). W tym samym czasie: ekstrakcja była równa, ilość uzysku odpowiednia, smak dobry. Krótko mówiąc nie ma mowy o jakimś przelaniu na 2 barach bez ciśnienia, po prostu robił dobre espresso i podejrzewałem że jest zepsuty ciśnieniomierz, ale jakoś po zmianie ziaren już od kilku tygodni jest ok i się to nie powtórzyło.

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #140 dnia: 05 Czerwiec 2023, 14:46:26 »
Dzień dobry,
w przyszłości planuję przesiąść się z mojego zasłużonego (i pierwszego) ec685 na coś porządniejszego. I tu właśnie w oko wpadła Victoria. Czy jej użytkownicy mogą się podzielić jaki jest realnie najkrótszy czas od włączenia zasilania do uzyskania gotowości do pierwszego shota (i jak ten najkrótszy czas ma się do stosowanego przez nich czasu)? Druga sprawa to ile wynosi realnie czas przejścia w tryb spieniania mleka? I tak ogólnie: czy będzie to dobry wybór dla kogoś, kto dotychczas używał ww. prostego ekspresu bez możliwości ustawienia ciśnienia, PIDa itp? Pijam w podobnych ilościach kawy mleczne i espresso.

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #141 dnia: 05 Czerwiec 2023, 22:20:31 »
Zawsze mnie zastanawia dlaczego wszystkim tak zależy na tym czasie nagrzewania, no ale ok… Posiadam Grace, czyli siostrę Victorii. Według Lelita czas nagrzewania urządzenia to 5-10 minut. Ja zazwyczaj zostawiam je na 15 minut i to faktycznie przy tak małym bojlerze raczej wystarcza. Przejście w tryb spieniania mleka to około 1 minuty od naciśnięcia przycisku. Podobnie przejście z powrotem w tryb parzenia kawy. Ekspres jest fajny, ale ja osobiście dołożyłbym do HX-a, albo DB - męczy ten brak możliwości jednoczesnego robienia espresso i spieniania mleka :)

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #142 dnia: 05 Czerwiec 2023, 23:52:44 »
Dzięki, właśnie o taką odpowiedź mi chodziło (porównanie instrukcja - praktyka).
Też wyczytałem, że dołożyć do HX/DB warto, natomiast odpowiedni dla Victorii model DB (Elizabeth) już będzie za duży dla mnie - wymiary niestety są istotnym ograniczeniem. O cenie już nie wspominam, bo obecnie mogę pozwolić sobie powiedzmy na używaną Victorię (ok. 2-2.5 tys).
Chyba, że ktoś zaproponuje jakiś odpowiednik: "kompaktowy", z PIDem i 58mm w podobnej cenie (używany)...

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #143 dnia: 06 Czerwiec 2023, 04:17:48 »
Przejście w tryb spieniania mleka to około 1 minuty od naciśnięcia przycisku.

Mam ten ekspres i dzisiaj to sprawdzę, będzie też to zależało od tego na jaką docelową temperaturę to sobie ustawimy.

Przejście w tryb spieniania mleka to około 1 minuty od naciśnięcia przycisku. Podobnie przejście z powrotem w tryb parzenia kawy.

Jako że praktycznie tego nie używam to wydaje mi się że jest to znacznie dłużej niż 1minuta - też to sprawdzę.

Jka



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #144 dnia: 06 Czerwiec 2023, 08:05:07 »
Przejście w tryb spieniania mleka to około 1 minuty od naciśnięcia przycisku.

Mam ten ekspres i dzisiaj to sprawdzę, będzie też to zależało od tego na jaką docelową temperaturę to sobie ustawimy.

Przejście w tryb spieniania mleka to około 1 minuty od naciśnięcia przycisku. Podobnie przejście z powrotem w tryb parzenia kawy.

Jako że praktycznie tego nie używam to wydaje mi się że jest to znacznie dłużej niż 1minuta - też to sprawdzę.

Jka


Przed chwilą robiłem kawę i spieniałem mleko. W Grace:

1) Czas od naciśnięcia przycisku przejścia w tryb pary do osiągnięcia przez bojler 140 st. (94 -> 140) - 49 sekund.
2) Czas od naciśnięcia ponownie tego przycisku, żeby przejść w tryb parzenia kawy 94 st. (140 -> 94) - 22 sekundy, pod warunkiem otwarcia zaworu (pokrętło pary), co umożliwia schłodzenie ekspresu, jednakże wymaga podłożenia kubeczka pod dyszę spieniającą, żeby zebrać wodę, która przez nią wylatuje. Wyświetlacz LCC sygnalizuje po tej operacji 'ok', ale w rzeczywistości słychać, że przez kolejne 10 sekund bojler uzupełnia się świeżą wodą.

Suche dane wskazują, że trwa to wszystko niedługo. W praktyce mnie osobiście męczy cała procedura i wszystko to składa się na dodatkowe kilka minut każdego poranka... Szczególnie uciążliwe jest to schładzanie - najpierw wylatuje para, potem woda, więc trzeba mieć ręczniczek w pogotowiu, żeby z całej szafki nie ścierać drobnych kropelek.

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #145 dnia: 06 Czerwiec 2023, 09:17:47 »
W praktyce mnie osobiście męczy cała procedura i wszystko to składa się na dodatkowe kilka minut każdego poranka...
To jest zrozumiałe, jednak tak, jak napisalem: mam pewne ograniczenia na ten moment, więc z tymi czasami po prostu muszę się pogodzić ;-)
Niemniej dziękuję za precyzyjne dane

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #146 dnia: 06 Czerwiec 2023, 09:37:27 »
Gwoli sprawiedliwości - Grace i Victoria to bardzo dobre urządzenia biorąc pod uwagę kategorię wagową $, w której rywalizują. Jeśli rozumiesz czym się różni SB od HX-a i DB, wiesz jakie są tego konsekwencje, robisz zazwyczaj nie więcej niż 2 kawy na jedno włączenie ekspresu, to na pewno będziesz z tej kompaktowej maszyny zadowolony  :-)

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #147 dnia: 06 Czerwiec 2023, 09:47:53 »
Gwoli sprawiedliwości - Grace i Victoria to bardzo dobre urządzenia biorąc pod uwagę kategorię wagową $, w której rywalizują. Jeśli rozumiesz czym się różni SB od HX-a i DB, wiesz jakie są tego konsekwencje, robisz zazwyczaj nie więcej niż 2 kawy na jedno włączenie ekspresu, to na pewno będziesz z tej kompaktowej maszyny zadowolony  :-)

Różnicę doskonale rozumiem, a ostatnio więcej niż jedną kawę przy jednym włączeniu robiłem wieki temu [emoji38] Dzięki za rekomendację !

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #148 dnia: 06 Czerwiec 2023, 10:26:07 »
Mam ten ekspres i dzisiaj to sprawdzę,

VIC (1).jpg

Mam ten ekspres i dzisiaj to sprawdzę, będzie też to zależało od tego na jaką docelową temperaturę to sobie ustawimy.

1) Czas od naciśnięcia przycisku przejścia w tryb pary do osiągnięcia przez bojler 140 st. (94 -> 140) - 49 sekund.

W moim ekspresie od 88 st. do 140 st. trwało to tyle jak na tej fotce.

VIC (2).jpg


Jako że praktycznie tego nie używam to wydaje mi się że jest to znacznie dłużej niż 1minuta - też to sprawdzę.

Czas od naciśnięcia ponownie tego przycisku, żeby przejść w tryb parzenia kawy 94 st. (140 -> 94)

U mnie te wartości są trochę inne, ale ja nic nie spuszczelem czekałem sobie spokojnie aż to zejdzie.

VIC (3).jpg

VIC (4).jpg

Chyba się coś zawiesiło albo mam to popsute nic jutro znowu sprawdzę a może w mieszkaniu jest za ciepło.
Wszystko to nie zmienia faktu że mając już ten ekspres ponad rok jestem z niego zadowolony na tą chwilę nie widzę potrzeby zamiany na coś innego, tym bardziej że ja nie spieniam mleka.

Acha ekspres wygrzewał się ponad 45min. bo się zagadałem.

Na tą chwile jeszcze w takim towarzystwie stoi.

20230530_201322.jpg

Jka
 


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #149 dnia: 06 Czerwiec 2023, 10:53:49 »
Również dziękuję! :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi