Autor Wątek: Lelit Victoria PL91T  (Przeczytany 33594 razy)

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #150 dnia: 06 Czerwiec 2023, 11:00:00 »
^^

Różnice w czasie przechodzenia w tryb pary między Grace, a Victoria mogą wynikać z większej pojemności bojlera w Victorii (250 vs 300 ml).
Co do schładzania ekspresu - wcisnąłeś przycisk i czekałeś aż schłodzi się ze 140 stopni do 90-kilku. Wtedy rzeczywiście paręnaście minut potrzeba (tylko kto tak robi  ;)) Jeśli odkręcisz pokrętło pary i pozwolisz wodzie przelać się przez bojler, to schładzanie zajmie mniej niż minutę.

Pozdrawiam

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #151 dnia: 06 Czerwiec 2023, 11:12:07 »
Co do schładzania ekspresu - wcisnąłeś przycisk i czekałeś aż schłodzi się ze 140 stopni do 90-kilku. .
Dokładnie jak piszesz i było to jak tam widać do 88 ℃


Wtedy rzeczywiście paręnaście minut potrzeba (tylko kto tak robi  ) .

Ja  :redface: u mnie te paręnaście zamieniło się na parędziesiąt - ale mam ciepło w domu.

  Jeśli odkręcisz pokrętło pary i pozwolisz wodzie przelać się przez bojler, to schładzanie zajmie mniej niż minutę.

W instrukcji tego nie wyczytałem może przez to że mam skróconą.
A na poważnie jest jak piszesz z tym że nie będzie to mniej niż minutę a znacznie dłużej i wkoło pełno wody.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline manos.csw Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Timemore Sculptor 078s
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #152 dnia: 06 Czerwiec 2023, 11:19:03 »
  Jeśli odkręcisz pokrętło pary i pozwolisz wodzie przelać się przez bojler, to schładzanie zajmie mniej niż minutę.
W instrukcji tego nie wyczytałem może przez to że mam skróconą.
A na poważnie jest jak piszesz z tym że nie będzie to mniej niż minutę a znacznie dłużej i wkoło pełno wody.

Wydaje mi się, że ja czytałem o tym w instrukcji ;) Pompa nie uruchamia się na darmo po wyłączeniu trybu pary :D

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #153 dnia: 06 Czerwiec 2023, 11:39:08 »
Wydaje mi się, że ja czytałem o tym w instrukcji

Często o tym słyszałem ba ja sobie nawet odpowiedni kubek przygotowałem by mi na boki nie pryskało.

20230606_112434.jpg

A że nie lubię wyciągać tacki ociekowej to zastosowałem tam wkładkę :) z jakiejś tacki medycznej i najczęściej tylko ją wyciągam.

20230606_112534.jpg

Nie mam pewności czy stosując taką metodę "upuszczania" za szybko bym ją nie zapełnił albo po jednym razie by mi przebrała a tak mam parę dni spokoju.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #154 dnia: 06 Czerwiec 2023, 13:02:20 »
Wydaje mi się, że ja czytałem o tym w instrukcji  Pompa nie uruchamia się na darmo po wyłączeniu trybu pary

Otóż to. Przecież to pół-automat. Wciskasz przycisk, rusza pompa, która przez paręnaście/parędziesiąt sekund próbuje przepompować wodę przez bojler, żeby go schłodzić.

Nie mam pewności czy stosując taką metodę "upuszczania" za szybko bym ją nie zapełnił albo po jednym razie by mi przebrała a tak mam parę dni spokoju.

Też niedobrze. Tam się resztki kawy w nieładny brud zamieniają. Warto płukać regularnie.

A na poważnie jest jak piszesz z tym że nie będzie to mniej niż minutę a znacznie dłużej i wkoło pełno wody.

Dla Ciebie stoper w telefonie odpaliłem: 22 sekundy ;) Tyle pracuje pompa i tyle potrzeba czasu, żeby temperatura spadła w okolice 90 stopni. To czy potem można robić espresso, to temat na zupełnie inną dyskusję, bo po takim zabiegu chyba nikt nie wie jaka realnie temperatura panuje w bojlerze (PID wyświetla jedynie 'cel').

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #155 dnia: 06 Czerwiec 2023, 13:27:15 »
To czy potem można robić espresso, to temat na zupełnie inną dyskusję,
Cóż nie mam takiego problemu bo robię tym ekspresem dla siebie tylko 1jedno espresso dziennie.
Mleka do niego nie używam.

Nie uważnie czytasz i nie wiem po co mnie atakujesz.
To jeszcze raz wkleję może to pomoże zrozumieć że nic się w tacce ociekowej nie zbiera, wszystko ląduje w tej dodatkowej medycznej tacy.

20230606_112534.jpg

Jka


 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline manos.csw Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Timemore Sculptor 078s
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #156 dnia: 06 Czerwiec 2023, 13:37:51 »
To czy potem można robić espresso, to temat na zupełnie inną dyskusję, bo po takim zabiegu chyba nikt nie wie jaka realnie temperatura panuje w bojlerze (PID wyświetla jedynie 'cel').

U mnie w ustawieniach można zmienić wyświetlaną temperaturę z nastawionej na tę zmierzoną na bojlerze (skorygowaną o offset). Mam chyba najnowsze oprogramowanie, nie wiem czy w starszych też jest taka możliwość. W każdym razie po spuszczeniu pary, trzeba dać maszynie nieco czasu na ustabilizowanie temperatury.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #157 dnia: 06 Czerwiec 2023, 13:50:59 »
Mam chyba najnowsze oprogramowanie, nie wiem czy w starszych też jest taka możliwość.

Mój jest ten rocznik a co tam w środku siedzi czort wie.

rocznik.jpg

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #158 dnia: 06 Czerwiec 2023, 14:00:22 »
W każdym razie po spuszczeniu pary, trzeba dać maszynie nieco czasu na ustabilizowanie temperatury.

Mam te same przypuszczenia :)

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #159 dnia: 06 Czerwiec 2023, 17:31:30 »
Mam jeszcze pytanie co do sitka precyzyjnego do Victorii. Jako, że nastawiam się na zakup używanego (a zatem nie najnowszego) modelu, to zapewne w zestawie będę mieć sitko starego typu (nie-IMS). Poczytałem katalog i czy dobrze rozumiem, że właściwym będzie takie o oznaczeniu B702T... (mówimy o podwójnym)? I czy takie sitko (powiedzmy 18-20g) wchodzi do oryginalnego PFa czy konieczny będzie zakup NPFa?

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #160 dnia: 06 Czerwiec 2023, 17:34:53 »
to zapewne w zestawie będę mieć sitko starego typu (nie-IMS).

Nie koniecznie dopytaj może ktoś już wymieniał.
Nie kupuj na zapas poczekaj jak sprzęt przyjdzie.
Taka moja rada.

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #161 dnia: 06 Czerwiec 2023, 21:53:00 »
Podzielam zdanie skansen odnośnie prysznica, zdecydowanie lepiej się go czyści, ale przez to, że na stronie producenta nie ma ekspresów Lelit wydaje mi się, że pomimo dobrze dobranego rozmiaru nie pasują one idealnie i niekiedy robią wgłębienia w ciastku.

Jakoś zupełnie pogubiłem się w oznaczeniach tych pryszniców patrząc na katalog IMS. Jakim symbolem będzie oznaczony ten najbardziej pasujący do Victorii?

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #162 dnia: 07 Czerwiec 2023, 09:54:27 »
@piter2015
Napisz do CAFEMAX lub COFFEESITE - prowadzą sprzedaż asortymentu produkowanego przez IMS, pomogą dobrać.

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #163 dnia: 07 Czerwiec 2023, 13:40:43 »
Zapytałem CafeMax i przekazuję odpowiedź dla wszystkich zainteresowanych (w tym siebie): do Victorii IMS 51,5 mm CI 200 TC (z powłoką teflonową).

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #164 dnia: 07 Czerwiec 2023, 21:13:52 »
Czy jej użytkownicy mogą się podzielić jaki jest realnie najkrótszy czas od włączenia zasilania do uzyskania gotowości do pierwszego shota (i jak ten najkrótszy czas ma się do stosowanego przez nich czasu)?

Z ciekawości sprawdziłem to co zacytowałem i u mnie dzisiaj do tem. 88℃ czas wyniósł tak jak to widać, ostatnio miałem takie kawy że espresso z nich robiłem w takiej temperaturze pokazanej na wyświetlaczu, a czego to jest temperatura to ja nie wiem.

20230607_194731.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi