Autor Wątek: ECM mechanika MAX  (Przeczytany 4625 razy)

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #30 dnia: 05 Lipiec 2023, 14:45:26 »
Za zgodą kolegi z zagranicznego forum umieszczam wykresy i garść przetłumaczonych informacji:

-- POCZĄTEK CYTATU --
Rozgrzanie zimnego (wyłączonego) ekspresu trwa około 25 minut i kosztuje 9 pensów. Wypiłem dzisiaj 3 kawy - pierwszą o 7:40, kolejną o 12:00 i ostatnią o 14:45. Włączając i wyłączając ekspres za każdym razem do końca dnia wyszłoby około 27 pensów. Zamiast tego pozostawienie go włączonego od 7:15 do 15:00 kosztowało łącznie 13 pensów, jak widać na poniższym wykresie:
ecm_mechanika_max_1.png

Powyższy wykres pokazuje również moc w watach przez ostatnie 8 godzin pracy ekspresu. Podczas każdego zaparzania wyraźnie widać wzrost mocy do około 1400W, ale pomiędzy shotami cyklicznie wynosiła około 250W, aby utrzymać stabilną temperaturę.

Poniżej przedstawiono odczyt mocy w watach od 9:00 do 10:00, gdy maszyna była bezczynna:
ecm_mechanika_max_2.png

Jeśli chodzi o stabilność temperatury: grupa utrzymywała temp. na stałym poziomie, pomimo przykrycia jej przeze mnie, aby utrzymać ciepło. Temperatura parzenia jest ustawiona na 90C i chociaż urządzenie pokazuje 91C na PID, grupa pokazuje prawie 90C. To zdjęcie zostało zrobione około 12:00 (zaraz po odkryciu grupy), ekspres był włączony przez około 4 godziny bez robienia "cooling flush":
ecm_mechanika_max_3.jpg
ecm_mechanika_max_4.jpg

Jestem bardzo zaskoczony jak stabilna i tania jest obsługa tego ekspresu, pozostawienie go włączonego przez cały dzień było czymś, czego nigdy nie chciałem robić w kontekście ceny zużycia energii.
-- KONIEC CYTATU --

To tyle z mojej strony jak na razie ;)

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #31 dnia: 05 Lipiec 2023, 15:51:16 »
Działa, jak widać :)

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Lipiec 2023, 19:47:03 »
Pojawiła się recenzja u Lance'a Hedricka

https://youtube.com/watch?v=mJ0cxkPF3uI

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi