Autor Wątek: ECM mechanika MAX  (Przeczytany 4629 razy)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Czerwiec 2023, 23:33:27 »
Pytanie dotyczyło różnicy programowalnej preinfuzji vs FC ,jako programowalna preinfuzje rozumiem pełna preinfuzje czyli w działaniu podobna do FC ale sterowana elektronicznie , włączanie i wyłączanie pompy nie ma nic wpsolnego moim zdaniem z preinfuzja.

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Czerwiec 2023, 00:53:10 »
Dlatego nie traktuję tej preinfuzji z tytułowego ekspresu jako przewagi nad Bezzera Aria ;)

Zakładając, że mamy w tych dwóch ekspresach zamontowany FC, to jedną z przewag na korzyść ECM może być dodatkowy PID tuż przed grupą oraz trzy programy Brew Temperature Control. Z innych rzeczy jakie sobie wynotowałem to bojler stalowy (ECM) vs miedziany (Bezzera), NPF w komplecie w Bezzera, programator włączania ekspresu w ECM, choć myślę, że to samo można osiągnąć w Bezzera korzystając z inteligentnej wtyczki.

ECM 9990zł vs Bezzera 9099zł
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwiec 2023, 00:59:53 wysłana przez radekzaj »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Czerwiec 2023, 07:31:02 »
to jedną z przewag na korzyść ECM może być dodatkowy PID tuż przed grupą oraz trzy programy Brew Temperature Control
Akurat to najważniejszy atrybut w HX-ie, jeśli się sprawdzi. Gdy nie wiesz, kiedy musisz spłukać grupę, to HX jest loterią w przygotowaniu prawidłowego espresso.
》tertium non datur《

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Czerwiec 2023, 14:02:24 »
Przy założeniu, że pobieramy wodę ze zbiornika - czy ta aktywna oraz pasywna preinfuzja ma jakiś sens przy zainstalowanym Flow Control? Jeśli dobrze rozumiem to w takim przypadku włączam ekstrakcję i mogę kręcić FC w celu zmniejszenia przepływu wody (ciśnienia) i wtedy mam prawdziwą preinfuzję przez dowolną liczbę sekund zamiast tej programowalnej preinfuzji?

A to nie zależy od tego czy używamy bezpośrednie podłączenie wody czy zbiornik?

Pomocny jest wykres, który serwuje nam ECM:


To połączenie aktywnej i pasywnej preinfuzji może zostać zastosowane w przypadku korzystania ze zbiornika wody. Jest to pewnego rodzaju rozwinięcie namaczania ciastka przed właściwą ekstrakcją (z ang. pre-wet). Na plus rozwiązania ECM zastosowanego w MAXie należy zaliczyć możliwość ustawienia długości trwania fazy aktywnej i pasywnej. Minusem jest natomiast sama koncepcja - jeśli przyjmiemy, że James Hoffmann stanowi autorytet w dziedzinie parzenia kawy, to uogólniając, zgodnie z jego słowami pre-wet nigdy nie zastąpi właściwej preinfuzji (po więcej informacji odsyłam na jego kanał YT - tłumaczy dokładnie z czego to wynika).

Osobiście uważam, że jeśli ktoś chce korzystać ze zbiornika, to warto zastosować zawór Flow Control, ponieważ mamy wtedy możliwość zastosowania prawdziwej preinfuzji i to przy pełnej kontroli wartości ciśnienia, bez konieczności zapewnienia tych zirka 4 barów z instalacji sieci wodociągowej. Bardzo dużo przykładów takiego rozwiązania można znaleźć na YT - Flow Control zamontowany w ECM Synchronika. Niejaki Slawek Janicki - właściciel iDrinkCoffeeCanada prezentuje to dokładnie na swoim kanale h ttps://youtu.be/kaI3QLymFfk

Akurat to najważniejszy atrybut w HX-ie, jeśli się sprawdzi. Gdy nie wiesz, kiedy musisz spłukać grupę, to HX jest loterią w przygotowaniu prawidłowego espresso.

Zgadzam się całkowicie  [emoji106]

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Czerwiec 2023, 14:56:31 »


to jedną z przewag na korzyść ECM może być dodatkowy PID tuż przed grupą oraz trzy programy Brew Temperature Control
Akurat to najważniejszy atrybut w HX-ie, jeśli się sprawdzi. Gdy nie wiesz, kiedy musisz spłukać grupę, to HX jest loterią w przygotowaniu prawidłowego espresso.

Zgadzam się, ale z uwagi na to, że ekspres jest nowością na rynku, to jak na razie mamy za małą próbę statystyczną, żeby ocenić czy ten dodatkowy PID działa jak należy przy zdefiniowanym trybie pracy, np. BTC2: espresso, cappu, espresso.
Patrząc na dotychczasowe filmiki i relacje użytkowników, każdy chwali i jest zadowolony.

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Czerwiec 2023, 15:58:30 »
@Tukidydes Tu też się zgadzam, choćby nie wiem jak producenci marketingowo "sprzedawali" pre-wetting jako preinfuzję, to nie zastąpi to prawdziwej preinfuzji. Dlatego nawet w tym ECMie jak mamy zainstalowany FC to resztę bajerów (aktywna/pasywna preinfuzja) można wyłączyć.

Tak czy siak, będę się bacznie przyglądał temu ekspresowi i jego recenzjom/opiniom od użytkowników.

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Czerwiec 2023, 01:08:10 »
Dlatego nawet w tym ECMie jak mamy zainstalowany FC to resztę bajerów (aktywna/pasywna preinfuzja) można wyłączyć.

Myślę, że tu chodzi też o kwestie finansowe. Flow Control swoje kosztuje. ECM w Mechanice Max próbuje dorzucić jakieś dodatkowe atrybuty "w cenie". Tym niemniej im dłużej się nad tym zastanawiam, tym bardziej jestem przekonany, że lepiej dołożyć do Synchroniki z zaworem Flow Control. Taki sprzęt, w którym nie trzeba iść na kompromisy ;) jak w przypadku MAXa.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Czerwiec 2023, 06:56:38 »
Tym niemniej im dłużej się nad tym zastanawiam, tym bardziej jestem przekonany, że lepiej dołożyć do Synchroniki z zaworem Flow Control. Taki sprzęt, w którym nie trzeba iść na kompromisy  jak w przypadku MAXa.
Też tak myślę, bo DB z dużym bojlerem kawowym będzie bezpieczniejszym wyborem w kwestii espresso niż "ubajerzony" HX, chyba że komuś zależy kategorycznie na mniejszych wymiarach Maxa względem Synchroniki lub 3000zł odgrywa rolę.
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2023, 07:06:55 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Czerwiec 2023, 09:05:22 »
Aktualnie posiadam DB, który jest moim pierwszym ekspresem kolbowym po przesiadce z automatu i przez ten czas, jak już poznałem tajniki obsługi, zasady działania, co na co wpływa oraz jak ekspres jest u mnie wykorzystywany, to doszedłem do wniosku, że DB to u mnie armata na wróbla.

Mały off-topic: tak jak codziennie z żoną piliśmy kawy mleczne i americano z Jury E8, tak teraz ja 2-4 espresso dziennie plus coś jasno palonego z V60, żona to w ogóle przerzuciła się na kawy ciemno palone w dripie , a kawy mleczne od czasu do czasu dziabniemy głównie w weekendy.

Wracając do tematu, jeśli ten nowy HX od ECM rzeczywiście działa tak jak to opisują - to ląduje na mojej liście. Z innych kryteriów: max 10.000 zł, max 28cm szerokości, pompa rotacyjna, możliwość montażu FC, programowalny czas pracy (lub możliwość użycia inteligentnej wtyczki).

To będzie drugi i ostatni zakup kolby, jestem już bardziej świadomym użytkownikiem, stąd myślę, że zrobię smaczne espresso również na maszynie HX, dlatego początkowo wydaje się, że to będzie downgrade z DB do HX, ale ja to traktuję jako upgrade z "budget DB" do "high-end HX"
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2023, 10:22:55 wysłana przez radekzaj »

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Czerwiec 2023, 10:02:51 »
To będzie drugi i ostatni zakup kolby, jestem już bardziej świadomym użytkownikiem, stąd myślę, że zrobię smaczne espresso również na maszynie HX, dlatego początkowo wydaje się, że to będzie downgrade z DB do HX, ale ja to traktuję jako upgrade z "budget DB" do "high-end HX"

Myślę, że bardzo dobrze sobie to poukładałeś i jednocześnie podsumowałeś nam na forum.
Nie bałbym się Mechaniki Max w kontekście jakości espresso. Znając jakość podzespołów jakich używa w swoich maszynach ECM i mając PID oparty na dwóch czujnikach, z czego jeden jest na grupie, w trybie BTC na pewno będzie pełna kontrola nad temperaturą zaparzania kawy ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2023, 10:06:41 wysłana przez Tukidydes »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Czerwiec 2023, 10:39:47 »
Jeśli możesz zmieścić ekspres o 17 mm szerszy to nie zmieniając marki możesz pomyśleć także o ekspresie BELLEZZA INIZIO R oraz INIZIO R Leva. Obecnie w dobrej cenie.
https://caffebarca.pl/produkt/ekspres-do-kawy-bellezza-inizio-r/
Podobną szerokość ma VBM DOMOBAR Suoer HX - 30 cm:
https://caffebarca.pl/produkt/ekspres-do-kawy-vibiemme-domobar-super-hx/
Ja natomiast najchętniej zaproponowałbym Ci ekspres CREM ONE 2B R-GSP DUAL. Szerokość też 30 cm. Z ceną możemy jeszcze coś ponegocjować a na naszym sklepie masz możliwość wzięcia go na raty 10 x 0% lub 20 x 0% lub skorzystania z opcji płatności PayPo.
https://caffebarca.pl/produkt/ekspres-do-kawy-crem-one-2b-r-gsp-dual/
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Czerwiec 2023, 12:12:49 »
To będzie drugi i ostatni zakup kolby, jestem już bardziej świadomym użytkownikiem, stąd myślę, że zrobię smaczne espresso również na maszynie HX, dlatego początkowo wydaje się, że to będzie downgrade z DB do HX, ale ja to traktuję jako upgrade z "budget DB" do "high-end HX
:mhh: :mhh: to będzie chyba pierwszy w historii taki przypadek, ale fakt: ECM w Maxie zmienił oblicze HX-a.
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2023, 12:15:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Czerwiec 2023, 13:58:27 »
ECM w Maxie zmienił oblicze HX-a
Takie laurki to ja bym wystawiał po jakichś w miarę obiektywnych testach pomiaru temp w grupie i jej zmianach w czasie przy parzeniu kawy i spienianiu mleka - a nie zachwytach WLL.
(Może jestem uprzedzony po doświadczeniu z Marax i czary mary co tam trzeba było robić z tą jej "inteligencją temperaturową").

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Czerwiec 2023, 14:31:32 »
Odniosłem się tylko do komentarza kolegi, a w moich wcześniejszych postach jest zawarty sceptycyzm, a nawet:
Tym niemniej im dłużej się nad tym zastanawiam, tym bardziej jestem przekonany, że lepiej dołożyć do Synchroniki z zaworem Flow Control. Taki sprzęt, w którym nie trzeba iść na kompromisy  jak w przypadku MAXa.
Też tak myślę, bo DB z dużym bojlerem kawowym będzie bezpieczniejszym wyborem w kwestii espresso niż "ubajerzony" HX, chyba że komuś zależy kategorycznie na mniejszych wymiarach Maxa względem Synchroniki lub 3000zł odgrywa rolę.
Pozostaje fakt, że ECM poszedł we właściwym kierunku w budowie HX-ów.
》tertium non datur《

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: ECM mechanika MAX
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Czerwiec 2023, 11:00:16 »
Janusz czujny jak ważka ;) Dzięki za przedstawione alternatywy.

Odnośnie stabilności temperaturowej w MAX: mam nadzieję, że w tym roku ktoś porządnie weźmie ten ekspres na warsztat i sprawdzi czy rzeczywiście jest to taki game-changer w HX-ach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi