Autor Wątek: Wilfa uniform  (Przeczytany 9353 razy)

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Wilfa uniform
« dnia: 13 Kwiecień 2022, 09:12:06 »
Cześć,
czy ktoś z was używa młynka Wilfa Uniform? Głównie piję kawę z moccamastera i chemexa. Obecnie mielę w comandante, ale szukam czegoś w automacie. Czy ta Wilfa nada się rownież pod espresso? Od czasu do czasu robię w Ascaso Uno prof. Do tej pory używałam młynka Ascaso, ale nieco się popsuł i zastanawiam się czy naprawiać, czy kupić nowy. (Z młynka Ascaso jestem średnio zadowolona).

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4816
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Kwiecień 2022, 09:21:37 »
Napisz mi na priv co dolega temu młynkowi ASCASO. Postaramy się pomóc.
Jeśli chcesz mieć młynek uniwersalny - do espresso i do alternatyw to lepiej dołożyć nieco więcej i kupić młynek G-IOTA.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tasak69 Mężczyzna

  • Wiadomości: 316
  • Ekspres: Slowpresso, V60, QM Andreja Premium
  • Młynek: Q1, WSFB-100S, ZF64W
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Kwiecień 2022, 15:28:31 »
Uniform to świetny młynek. NIE nadaje się do espresso. Ergonomia pracy i jakość przemiału do wszelkich przelewów jest bdb.

Przy założeniu, że młynek ma być jeden:
Jeśli espresso jest pite okazyjnie a głównie w domu idą przelewy to optymalnym wyborem będzie dobrej klasy ręczniak.

Jeśli espresso zdarza się często to najlepiej pogodzić się z faktem posiadania dwóch młynków.
Zdrówka!
Tasak

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Kwiecień 2022, 16:45:35 »
Cześć,
czy ktoś z was używa młynka Wilfa Uniform? Głównie piję kawę z moccamastera i chemexa. Obecnie mielę w comandante, ale szukam czegoś w automacie. Czy ta Wilfa nada się rownież pod espresso? Od czasu do czasu robię w Ascaso Uno prof. Do tej pory używałam młynka Ascaso, ale nieco się popsuł i zastanawiam się czy naprawiać, czy kupić nowy. (Z młynka Ascaso jestem średnio zadowolona).


Wg Jamesa jeśli okazjonalnie ma sie zrobić espresso to Wilfa jak najbardziej się nadaje, choć na HB są różne opinie.



Zawsze możnaby jeszcze się pokusić i włożyć do niej żarna SSP albo Mazzera, ale może sie to równać z utratą gwarancji. 😉
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Kwiecień 2022, 17:49:59 »
no bo to jest jak z c40, sam młynek zmieli bardzo dobrze do espresso ale ustawianie grubości w tym bardziej przeszkadza niż pomaga, więc jak się wstrzelisz to będzie dobrze. Tim od początku tłumaczył, że decyzje projektowe w nim były podejmowane z myślą poprostu o przelewach i alternatywach

Offline Tasak69 Mężczyzna

  • Wiadomości: 316
  • Ekspres: Slowpresso, V60, QM Andreja Premium
  • Młynek: Q1, WSFB-100S, ZF64W
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Kwiecień 2022, 16:43:13 »
Jeśli uda się trafić w ziarno które na 4-5 podziałce skali uniforma wyjdzie w kubku jako poprawne espresso to mamy sukces.
Innymi słowami - dobieramy kawę do młynka.
Oczywiście uda się sporo poprawić temp. wody, dozą, czasem parzenia ale stale będzie brakować zakresu ustawień grubości przemiału.
To w mojej ocenie dyskwalifikuje młynek do danej metody (w tym wypadku do espresso).
Zdrówka!
Tasak

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lipiec 2022, 21:41:10 »
Kupiłem ostatnio. Do przelewów jest świetny. Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak mało ludzi go ma i dlaczego ludzie  do przelewów kupują np Commandante w prawie takiej samej cenie. Jak dla mnie zupełny absurd. W stosunku do takiego JXPro różnica jest ogromna.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2022, 21:51:42 wysłana przez msz38 »

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Grudzień 2022, 22:26:25 »
@msz38
Możesz coś więcej napisać o młynku? Jak Ci się sprawdza?
Szukam alternatywy dla mojego obecnego młynka 1Zpresso K-PLUS.

Offline rafalidzkowski

  • Wiadomości: 11
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Grudzień 2022, 08:43:00 »
Swojego używam prawie dwa lata. Workflow, czyszczenie, ustawianie jest mega łatwe i przyjemne. Nie syfi jak Fellow Ode V1, którego można znaleźć w co drugim domu w USA. Na tą chwilę Fellow Ode V2 jest dobrą alternatywą bo tez już nie syfi i mieli szybciej i po wymianie żaren na SSP ustawienie mielenia się nie zmienia podczas mielenia. Kawki z niego wychodzą dosyć przyjemne, przemiał jest całkiem równy, ogółem jestem zadowolony po tych dwóch latach i pewnie bym nie wybrał nic innego gdybym miał podjąć decyzję ponownie.

Offline michal_karbo

  • Wiadomości: 8
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Styczeń 2023, 14:08:32 »
Bardzo fajny młynek do codziennego użytku. Od chwili kiedy u mnie zawitał Comandante stoi głównie na półce ;)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Styczeń 2023, 15:49:15 »
Bardzo fajny młynek do codziennego użytku. Od chwili kiedy u mnie zawitał Comandante stoi głównie na półce
Która wersja jest prawdziwa bo ;) na końcu i brak przecinka powoduje u mnie brak pewności? :mrgreen:
a)...Od chwili kiedy u mnie zawitał, Comandante stoi głównie na półce
b)...Od chwili kiedy u mnie zawitał Comandante, stoi głównie na półce

Offline michal_karbo

  • Wiadomości: 8
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Styczeń 2023, 11:41:42 »
Przepraszam. Komeś stoi na półce.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Styczeń 2023, 22:32:52 »
Ja od niedawna również jestem posiadaczem srebrnego kubełka  :mrgreen:. Chciałem w domu coś niedużego, prostego w użytkowaniu, co będzie mogła bez problemu rodzina też obsługiwać. Widziałem ładniejsze młynki choćby Ode, jednak nie chce mi się czekać na drugą wersję. Mam już pomysł na delikatną zmianę jego wyglądu Uniforma na nieco bardziej rysunkowo-muzyczną. Co do działania, to po tygodniu użytkowania jestem zadowolony.

Robi, to co ma robić, mieli kawę, bez psikania, stukania itp. działań ka-voodoo, ma retencję w okolicy 0,2 g, czyli taką jak mój ręczny Kinu. Przy drobnych mieleniach i łatwo elektryzujących się kawach, w Uniformie zostaje 0,3 g czyli nawet o 0,2 g mniej kawy niż w ręcznym. Nie wiem jak to zrobili, ale działa i jestem pozytywnie zaskoczony. Mieląc nie śmieci, kawa ląduje ładnie na dnie wsuwanego, stalowego pojemnika, a łuska osadza się lekko na jego ściankach.

Młynek oceniłbym subiektywnie jako średnio głośny. Dość specyficznie klekocze, bo zdaje się że zastosowano jakieś przekładnie. Na początku trochę się zdziwiłem, ale tak też brzmi na nagraniach wideo w necie, więc jest to normalne jego działanie. 

Łatwo go ustawić i włączyć, wyłącza się sam. Przelewy robię od "22" na skali. Do aeropressu mielę od "6" dla małej czarnej a la moka.

Generalnie nic więcej w domu mi nie potrzeba. Grubszy przemiał nie jest tak równy jak w moim Kinu. Jednak to świeże żarna i nie sprawdzałem na ile są równoległe względem siebie. Pomimo tego przelewy wychodzą smaczne. Jak będę miał chwilę, to potestuję i napiszę coś więcej.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2023, 22:36:47 wysłana przez krystians »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Styczeń 2023, 23:06:54 »
w Uniformie zostaje 0,3 g czyli nawet o 0,2 g mniej kawy niż w ręcznym

Naprawdę aż ,5g Ci zostaje w ręcznym? Gdzie? W żarnach/komorze mielenia czy przylepione w pojemniku?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wilfa uniform
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Styczeń 2023, 23:35:35 »
To w specyficznych przypadkach, ale zdarza się, zbiera się wtedy od spodu żaren.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi