Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10 Next
1
Zamówiłem Twoją nowość 'Beczkawka' 500 g. Otworzyłem, aromat obłędny, spróbowałem i omdlałem. A jak się ocknąłem, to pobiegłem zamówić kolejne kilo tego ziarna :) Jeszcze beczkawka palona pod przelew czeka :taniec:
2
Ekspresy dźwigniowe / Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Miro Miro dnia 03 Maj 2024, 21:52:35 »
Dzięki. Pociągnę jeszcze ten wątek, bo mam pomysł, jak jeszcze lepiej i bez dodatkowych upierdliwych czynności i elektryki podnieść i ustabilizować temperaturę parzenia, by Rota rzeczywiście umiała wycisnąć "samo słodkie" z ziaren średnich i jaśniejszych średnich.

Bo na razie - na mój smak oczywiście - perfekcyjnie sobie radzi z ciemnym paleniem i BDB z ciemniejszym średnim, a z z moimi dodatkowymi zabiegami także jest SUPER z  średnim.

Podczas rowerowych przejażdżek kombinuję, jak sprawić, by było też SUPER z typowym średnimi, a BDB z jaśniejszym średnim. Bo jednak, po doświadczenich z ostatnich tygodni, stwierdzam, że @Antonio się myli , twierdząc, że Rota jest dobrym kompanem do jaśniej palonych kaw po drobniejszym zmieleniu. Nie jest, bo drobniejsze zmielenie nie zrekompensuje zbyt niskiej temperatury. Jest super kompanem do klasycznego włoskiego espresso, z ciemniejszych blendów. Jednorodne jaśniejsze jednak polegają.

Kluczem jest zadanie wysokiej temperatury grupie/dolnej komorze bez ogrzewania PF czajnikiem i bez prądu. Górna komora sie nagrzewa, potem woda leci przez zawór w dół i stygnie, bo dół niewygrzany.

Cel: jak najprościej ogrzać dół Roty. Myśl @Valerii, jak to zrobić. Ja swój oryginalny pomysł podam za parę tygodni,  bo szukam prostych elementów i potem testy.
3
Młynki / Odp: Wilfa uniform
« Ostatnia wiadomość wysłana przez krystians dnia 03 Maj 2024, 19:59:39 »
Mam pytanie- na jakich ustawieniach mielicie ziarna do kawiarki?
Zależy jaka kawiarka, ile wody i jaka kawa, ale ja bym mielił do swojej 3tz 17 g kawy na 150 g wody do zbiornika, w okolicach ustawień 16 - 18.
4
Przygotowanie kawy / Odp: Woda do kawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Marcin_D dnia 03 Maj 2024, 16:24:49 »
Panowie a mam pytanie czy ktoś ma takie coś AQUAPHOR RO-70S mam mało miejsca i szukam czegoś kompaktowego. Woda jest bardzo twarda według skali niemieckiej wychodzi 29.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

5
Ekspresy dźwigniowe / Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez qbaqba dnia 03 Maj 2024, 13:54:23 »
Choć sam roty nie posiadam cieszę się że ktoś ciągnie wątek bo fascynuje mnie to urządzenie
6
Ekspresy kolbowe / Odp: Breville VCF126X Barista Max
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Quantum93 dnia 03 Maj 2024, 11:58:25 »
No i mam awarię. Portafilter przepuszcza wodę - przy pierwszym szocie - raczej nie ale przy każdym następnym coraz mocniej .
Ciastko po ekstrakcji jest dziwne - wklęsnięte na srodku i czasami nierównomiernie rozłożone
Miałem dokładnie to samo. Wymienili mi ekspres na nowy.
7
Ekspresy dźwigniowe / Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Miro Miro dnia 03 Maj 2024, 09:31:28 »
Pociągnę wątek.

Kombinując z podgrzewaniem, doszedłem do ciekawego sposobu na kawy ciemno palone (nie spalone) i ciemniejsze średnie. Ten sposób nawet z Lucaffe Classic w puszce, wypalanej w listopadzie 2022, zrobił smaczne i gładkie espresso.

1. Zalewamy Rotę wrzątkiem, podstawiamy pod prysznic pojemny stalowy kubek, dobrany tak, żeby wszedł prawie na styk. U mnie kubek termiczny.
2. Zajmujemy się kilka minut swoim sprawami, po czym spust wody do kubka i ponowne zalanie.
3. Znów zostawiamy na dobrych kilka minut.
4. Spust wody do kubka, zalewamy wrzątkiem 3 raz. Przygotowujemy kawę w sitku, tamper.
5. W tym czasie dolna komora zdąży się zauważalnie ogrzać poprzez ścianki od górnej komory i od ciepła idącego z kubka.
6. Opróżniamy kubek, ponownie opróżniamy Rotę. Zamykamy zawór, zakręcamy PF, wlewamy wrzątek. Podstawiamy nagrzaną szklaneczkę.
7. Otwieramy zawór, 30-40 sekund biernej preinfuzją grawitacyjnej.
8. Kręcimy dość wolno do ok. 8.5 bara, trzymamy ciśnienie parę sekund, po czym stopniowo schodzimy do od 4-5 barów. Całość kręcenia ok. 25 sekund, ratio 1:2 lub nieco większe.

Wynik świetny, wg mnie lepszy niż z nagrzewaniem PF z kawą. Wyczyszczenie smaku z mniej przyjemnych tonów i równiejszy przepływ wody podczas kręcenia.
Jeśli kawa po włosku b. ciemna, można opuścić drugie zalanie/niżej troszkę profilować ciśnienie.
8
Młynki / Odp: Wilfa uniform
« Ostatnia wiadomość wysłana przez MM’s dnia 03 Maj 2024, 08:57:23 »
Ok, zakresy mielenia podane są w dużym przedziale np.13-24. Dlatego pytam użytkowników tego konkretnie młynka o Wasze doświadczenia, oczywiście chętnie przeczytam z jakimi rodzajami kaw, palenia itp. macie do czynienia, ułatwi mi to i przyspieszy optymalne ustawienia.
9
Młynki / Odp: Wilfa uniform
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pawel890 dnia 02 Maj 2024, 21:47:01 »
Każda kawa ma inne wymagania, zapoznaj się z kompasem kawowym.
10
Młynki / Odp: Wilfa uniform
« Ostatnia wiadomość wysłana przez MM’s dnia 02 Maj 2024, 19:10:49 »
Od wczoraj również jestem posiadaczem srebrnego Uniforma. Mam pytanie- na jakich ustawieniach mielicie ziarna do kawiarki? Ja na razie próbowałem  w zakresie 13-15, niby ok ale może być lepiej.
Strony: [1] 2 3 ... 10 Next


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi