Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1531390 razy)

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7950 dnia: 28 Styczeń 2024, 16:30:41 »
Parę lat temu równie wybitna była Etiopia Hambela Wamena. Buku Hurufa natomiast ma niezwykłe, bo niewielkie ziarenka. Jest to cecha tego mikroregionu -- ziarna są niewielkie ale niesamowicie gęste i pełne treści. Myślę, że ma to związek z górskim charakterem upraw, położonych prawie poza cywilizacją.

...

Podobnie małe ziarna kojarzę z Etiopia Guji - to częste dla kawy z tego regionu?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7951 dnia: 28 Styczeń 2024, 16:32:19 »
Nie wiem. Dla Buku tak. Inne kawy z Guji jakie mieliśmy do tej pory były większe :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7952 dnia: 30 Styczeń 2024, 21:54:52 »
Taka tam mała akcja: -->> C vs CW

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7953 dnia: 04 Luty 2024, 11:48:33 »
Wczoraj zacząłem dzień od zaparzenia sobie grudniowego Eli palenia ziaren Mango z Finca Monteblanco jak zwykle za pomocą V60. Ziarenka w słoiczku, otwierane wiele razy by sobie powąchać. Efekt bardzo wyrazisty, po prostu "Wow" ;). Nic a nic tego typu kawy nie tracą ze swojej intensywności.

Dzisiaj zaś zaparzyłem październikowe palenie Finca Aurora Slow Natural -- i też ma mnóstwo aromatu i smakuje wybornie. Ela właśnie przymierza się do powtórki z tą pierwszą piękną kawą. Tymczasem w sklepie znajdziecie sporo okazji i kaw bardzo fajnych, solo i w zestawach, np.:
-->> Elements do przelewek
-->> MA vs S do espresso

Ostatnio w przypadku moich kaw znowu zaszła mała duża zmiana. Zamiast Brazylii Sul de Minas mamy znowu parę ziaren od Alexa z różnych stron Cerrado. Potyczki i przymiarki z tymi Brazyliami są niesamowite. Efekty powinny sprawiać zarówno przyjemności i niespodzianki :).
-->> Discovery -- tu Cerrado
-->> Tiger --- tu jeszcze Sul de Minas

Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 151
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7954 dnia: 05 Luty 2024, 16:29:27 »
Zaglądam do menu i trochę nerwowo się zrobiło ... nie ma mojej ulubionej Brazylii Pantano Pulped-Natural  :( ... i co ja teraz zrobię? Mistrzu, co robić? Help!
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7955 dnia: 05 Luty 2024, 18:59:47 »
W ciągu  miesiąca powinno pojawić się Pantano już z nowego zbioru. Kawa właśnie wpłynęła do portu. Póki co, polecam moje Cioccolato i pyszną, czekoladową Brazylię Santa Ceciilia.

W sklepie pojawiły się do dripa ponownie Kolumbia Monte Blanco z obróbki mango i "drożdżowa" Pacamara Villa de Don Juan.
Zapraszamy!  :szampan:

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7956 dnia: 05 Luty 2024, 19:36:37 »
Bardzo dobre espresso wychodzi mi też z Brazylia Pouso Alegre Natural :) Na początku nie mogłem się wstrzelić z ustawieniami, ale teraz już mam odpowiednie mielenie i z dozy 20g mam uzysk 40-42g po około 45 sekundach (w tym 10s preinfuzji).

Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 151
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7957 dnia: 06 Luty 2024, 08:35:34 »
po około 45 sekundach
Az tyle?? Panowie z INEI już by dzwonili po egzorcystę...
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7958 dnia: 06 Luty 2024, 08:45:14 »
Od jakiegoś czasu bawię się Flow Control i to ziarno tak mi właśnie smakowicie wychodzi ;)
A konkretniej mówiąc: start przy FC na 9-10g/s, następnie jak dojdzie do 6 bar na grupie to zamykam FC (spocone dno sitka lub pierwsza kropla w filiżance), czekam 10s i następnie otwieram FC tak do ~6g/s, a na grupie jest 8-9 bar, pod koniec ekstrakcji skręcam FC do 5-6 bar i ratio 1:2 wychodzi mi tym sposobem w 45-50 sekund, na pohybel ludziom z INEI :D

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7959 dnia: 06 Luty 2024, 17:32:40 »
Myślę, że INEI nie ma nic przeciwko poprawnemu i smakowitemu espresso :). Najważniejsze jest dla nich samo espresso i odpowiedni profil sensoryczny. Kiedyś tam niektórym marzyło się patentowanie włoskiego espresso ale chyba światowy pęd do dobrej kawy ostudził ich zamiary.

Mamy już w słoiczkach to o czym Ela wspomniała:





Sweethearts ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7960 dnia: 20 Luty 2024, 20:37:33 »
Mała wielka ruletka. Do wygrania paczka wyżej wspomnianej Pacamary Villa de Don Juan czyli odlotowe aromaty i sporo kolorowych baloników ;). Aby wziąć udział w losowaniu, proszę o jakiekolwiek, poparte doświadczeniem, przykładem wypowiedzi na temat: Jak wyobrażasz sobie klasyfikację kaw, podział na kategorie? Jaki układ kategorii (graficzny/tekstowy? -- w sklepie internetowym) sprawia, że łatwo odnajdujesz, identyfikujesz preferowane przez siebie produkty, że czujesz się jak u siebie w domu? Do końca tygodnia :).

« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2024, 20:52:58 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7961 dnia: 21 Luty 2024, 20:52:15 »
Dziękuję za odpowiedzi via wiadomości prywatne :). Śmiało można pisać i tutaj. Tematyka klasyfikacji kaw jest "niby banalna", trywialna, ale jednak mam z tym niemały problem, bo dysponuje tylko "pojęciem" i narzędziem kategorii. Kategorie -- wiadomo: kawa: arabika, robusta; espresso, drip (filtr), omniroast; -- już to wydaje się mało ścisłe. Na jakiej zasadzie można należy daną kawę przypisać do danej kategorii? Może bardziej szukam metodologii... Niektóre kawy są dobre do wszystkiego, więc czy powinny pojawić się we wszystkich kategoriach czy tylko w omniroast? Zresztą omiroast dla przeciętnego człowieka nic nie znaczy...

Konkurs wciąż trwa :). A tymczasem pojawiają się kolejne kawy w sklepie, np. kolejna partia Chocolate Wave i Red :). Wobec kolejnych paleń mam różne refleksje. Właśnie się zabierałem do poskładania kilku paleń w jakieś mieszanki. O tej porze zdaje się to tak karkołomne jak wejście na K2. Ileż tego espresso można "łyknąć" by cokolwiek z tego wywnioskować? W końcu wszystko staje się jednakowo nieznośne i trzeba tę pracę odłożyć do rana. Kolejna moja refleksja na temat Brazylii jest taka, że chyba lepiej jest szukać ziaren wcale nie tych "bardziej specjalnych i droższych" lecz tych słodkich i wdzięcznych :). Niekoniecznie dobrym wyborem w palarni kawy są też super świeże Brazylie, bo ogarnięcie ich naturalnie kwaśnej natury jest nieprawdopodobne. Lepiej chyba wybrać kawę słodką i czekoladową :). Okazuje się, że w dzisiejszej ofercie na rynku trochę trudno o takie "pospolite" cechy...

https://mastroantonio.pl/category/c/promotion

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7962 dnia: 21 Luty 2024, 21:11:23 »
Na jakiej zasadzie można należy daną kawę przypisać do danej kategorii? Może bardziej szukam metodologii...
Wg mnie to każda kawa nadaje się do każdej metody parzenia oprócz tych, z tzw włoskiej błyszczącej spalenizny. Do przelewów wiadomo jasne ziarna, ale do espresso to już obecnie nie ma znaczenia "kolor" wypału, więc moim zdaniem powinny być trzy kategorie wypalenia ziarna: jasne, średnie i ciemne. Każdy i tak weźmie tę kawę, która mu się "spodoba" smakowo i dokona selekcji. Ja się nie ograniczam i próbuje wszystkich, jakie staną na mojej kawowej drodze.
》tertium non datur《

Offline kitsune

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7963 dnia: 22 Luty 2024, 08:15:16 »
Mi wystarcza podział na arabikę, arabikę+robustę, robustę i kolejne na co zwracam uwagę to profil smakowy, czy słodki czy owocowy czy czekoladowy i jakich tam można szukać nut smakowych. Zainteresowanie jak wypalona jest dana kawa pojawia się często dopiero w momencie wybrania danej kawy. Szczególnie biorąc pod uwagę, że dużo kaw jest wypalanych raczej średnio. Jak widzę, że kawa ma w smaku same owoce to nie muszę sprawdzać jak jest wypalona i wiem, że do przelewu się raczej nada.

Offline Exwined

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: AVX Snow White, Mellita Look V Timer, v60, aeropress, phin, bialetti venus. Było: Flair 58, Delonghi dedica ec685
  • Młynek: Timemore C2, 1zpresso J-max
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7964 dnia: 22 Luty 2024, 08:34:40 »
Osobiście lubię gdy w sklepie internetowym wszystko jest przejrzyste. Po wejściu w kawy podział na espresso i alternatywy bo moim zdaniem na to najszybciej zwraca uwagę kupujący (jeśli ktoś chce eksperymentować to wyszuka sobie sam w alternatywach coś do esspresso). Fajnie rozwiązane ma to np. Kafar. Filtrowanie wyników musi mieć takie elementy jak:

- stopień palenia
- pochodzenie
- profil sensoryczny
- wielkość paczki (dostępne gramatury)
- single czy blend
- arabica / robusta

Moim zdaniem sortowanie po cenie powinno być cena/kg a nie cena za paczkę bo to często wprowadza w błąd. Do tego przy każdym produkcie powinien być zakres cenowy od najtańszej opcji (250 g) do najdroższej np. 1kg w stylu 35-110 PLN.

Co do samych produktów na liście fajnie by było jakby grafiki nie przedstawiały losowych owoców kawowca czy ludzi na plantacji bo człowiek jest wzrokowcem i te obrazki niewiele mówią a na pewno nie ułatwiają wyszukiwania. Lubię gdy kawy mają swoje konkretne grafiki je rozróżniające albo chociaż kolorystykę grafik odnoszącą się do metody parzenia lub pochodzenia. Widziałem w którymś sklepie podział kolorami grafik poglądowych zależnie od kraju a na górze mapa świata podzielona właśnie tymi kolorami, w taki sposób że od razu widać skąd pochodzi dane ziarno.

Ja nie odczuwam takiej potrzeby ale moja dziewczyna która mniej siedzi w kawie i dopiero poznaje ten świat lubi gdy w palarni kawy opisane są "paskami" lub skalą kropkową/liczbową w kategoriach je opisujących (przykład palarnia oro nero). Dobrze też jeśli wyraźnie zaznaczona jest data palenia lub przewidywany czas od palenia do dostawy tak aby klient wiedział, że kupuje produkt świeży a nie sprzed kilku miesięcy.

To tyle z takich głównych upodobań co do sklepów internetowych. Bardzo cenię, gdy wszystko jest przejrzyste i dokładnie wiem co kupuję oraz nie muszę przeczytać kilku stron opisu żeby dowiedzieć się czy kawa jest palona pod espresso czy pod przelew.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi