Autor Wątek: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy  (Przeczytany 34170 razy)

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« dnia: 28 Styczeń 2017, 11:04:31 »
Forumowicze, pomóżcie proszę. Eskpres odmawia mi posłuszeństwa. Kompletnie nie wiem dlaczego i co z nim zrobić, aby działał.  Ekspres Delonghi EC 330, wydaje mi się, że wytwarza słabe ciśnienie.

Objawy: Kawa lurowata, w ogóle niesmaczna, brak cremy. Jej konsystencja po zaparzeniu to „błotnista papka”, w której jest masa wody. Jeśli chodzi o strumień podczas parzenia, jest niewielki (tak jak przy za mocnym ubiciu lub za drobnym mieleniu). Ponadto po zaparzeniu kawy jak wyłączam strumień wody, ekspres cały szumi i cieknie z niego woda.

Poniżej film (sama kolba bez kawy) – widać wyraźnie, że jest mnóstwo wody w kolbie i widać jak z ekspresu leje się woda. (aby zadziałał trzeba usunąć spację z adresu, inaczej nie mogę wkleić linka
 

Ma ktoś jakiś pomysł? (oprócz wymiany ekspresu na porządny co pewnie z jakiś czas zrobię?).
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2017, 11:28:20 wysłana przez fux »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3004
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Styczeń 2017, 11:30:00 »
Zdejmij obudowę i poszukaj nieszczelności na zewnątrz. Jeżeli nie będzie to pompa winna.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Styczeń 2017, 11:42:59 »
Kiedy odkamieniałeś ostatnio? Może kamień zatkał tor wodny.
LMWDP #469

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Styczeń 2017, 12:15:46 »
http://www.buyspares.co.uk/coffee-maker/espresso/ec-330s-0132106017/catalogue.pl?shop=delonghi&path=54536,54539&model_ref=155872&illustration_ref=52870&page=1
Tutaj masz co nieco o tym ekspresie. Zwróć uwagę na części nr 9, 10, 14, 68. To jest mechanizm blokady wypływu wody z bojlera. Najważniejsze są gumowy (silikonowy) grzybek i sprężyna dociskająca go. Ten mechanizm jest po to, żeby woda bez załączonej pompy nie wyłaziła z bojlera do kolby. Po załączeniu pompy woda pokonuje opór sprężynki i opuszcza grzybek przeciskając się do kolby. Tak czy owak trzeba to rozkręcić i obejrzeć. Schemat na rysunku z mojego linku powinien Ci pomóc w ogarnięciu tego. Może masz faktycznie problem z kamieniem jak napisał doktorek. Sprawdź tor wody ze zbiornika poprzez pompę do bojlera czy tam coś nie masz zatkane. W instrukcji obsługi tego ekspresu jest napisane, żeby okresowo czyścić wylot wody z bojlera. Zrób to na początek.  Po zakończeniu ekstrakcji pompa nie powinna tłoczyć dalej wody. Chyba, że to jest dopełnianie wodą bojlera w czasie produkcji pary. Wówczas pompa pracuje krótko z przerwami. Nie wiem czy w tym ekspresie tak to wygląda.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Styczeń 2017, 21:33:41 »
po zaparzeniu kawy jak wyłączam strumień wody, ekspres cały szumi i cieknie z niego woda.
Z tego co napisałeś wnioskuję, że wyłączasz przycisk zaparzania kawy a pompa dalej pompuje wodę? Tak absolutnie nie może być. Może masz coś z przełącznikiem nie tak? NA PEWNO wyłączasz zaparzanie?
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Styczeń 2017, 22:36:40 »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, Jezyk - wielki dzięki za schematem. Na pewno się przyda.

Odkamieniem tak jak pisaliście i wygląda na to że problem zniknął. Przypomniało mi się że podobnie reagowała stacja parowa (żelazko) kiedy była zamieniona. Kompletnie nie mam pomysłu jaka wodę lać do ekspresu żeby go nie zakamienić. Może kupię dzbanek Brita, aczkolwiek on  chyba nie zatrzymuje wapnia więc nie wiem czy rozwiąże problem...

Jeśli chodzi o wodę która leciała to na pewno wyłączyłem. Umieściłem film na którym to widać.


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Styczeń 2017, 00:06:45 »
Na Twoim filmie nie zauważyłem momentu wyłączenia ekstrakcji. Jeżeli masz problem z tym, że w kolbie została woda, to musisz wiedzieć, że od spodu sitka masz zaworek do sztucznej cremy i woda ZAWSZE będzie w kolbie zostawała. Ten zaworek tworzy sztucznie ciśnienie w kolbie. Kiedyś miałem DeLonghi jakiś plastikowy model i w sitku też był taki zaworek. Pamiętam, że bez problemu można było odkręcić ten zaworek i choć w ten sposób usunąć jedną z przeszkód w zrobieniu niezłej kawy.  Wydaje mi się, że kolba i sitka były takie same jak w Twoim ekspresie. Ja po prostu odkręciłem ten plastik pod sitkiem. Jeśli tak się da  to wtedy woda w sitku nie będzie zostawała. Co do wody do ekspresu to poczytaj na forum wątki o wodzie do kawy. http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1933.0 Ja kiedyś miałem dzbanek Brita z wkładem maxtra. Przez rok nie wiedziałem co to kamień w czajniku, był jak ze sklepu. Oczywiście wkłady wymieniałem regularnie co miesiąc. Można kupić oczywiście tańszy dzbanek z tańszymi wkładami. Nie znam tych modeli więc się nie wypowiadam. W tej chwili mam inny filtr o większej wydajności. Możesz też kupić filtr RO. Koszt zakupu dzbanka i pierwszego filtra mniejszy niż RO ale koszt obsługi rocznej o wiele wyższy niż RO (odwrócona osmoza). Tutaj masz troszkę opisu co to jest. http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=3674.0 Poza tym poszukaj innych informacji na tym forum lub na forach o tematyce akwarystycznej.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Styczeń 2017, 18:12:31 »
We Wrocku brita powoduje, że woda mieści się w skali możliwej do akceptacji. O odkamienianiu poczytaj na forum o wodzie do ekspresu. Ja używam od dłuższego czasu wody Primavera i ją przepuszczam przez britę. Tę wodę używam także w czajniku elektrycznym w pracy. Od tego momentu nie mam nawet drobiny kamienia. A kiedyś taki czajnik elektryczny był… pełen kamienia. Więc warto kupić britę.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Styczeń 2017, 22:56:28 »
Jeżyk - już sam teraz nie wiem czy wyłączyłem ekstrakcję czy nie... Sprawdzę jutro raz jeszcze czy problem występuje. A co do tego filtra, to właśnie się zastanawiam czy nie kupić  "Sitko | Filtr kawy podwójny do ekspresu do kawy DeLonghi 6032109900". Kosztuje 14 zł, a nie ma całego tego badziewia z plastiku. Jeden z forumowiczów pisał, że pasuje jak ulał.

Namówiliście mnie. Za chwilę kupuję Britę. Jeśli chodzi o filtr RO, to super sprawa, ale zajmuje masę miejsca (jak powiedziałem żonie to usyłszałem "gdzie ja będę trzymała bla bla bla", więc zacznę od Brity :)

ps. dzięki za wszytkie linki. PRzeczytałem od deski do deski :)

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Luty 2017, 22:25:29 »
Problem rozwiązany - to był kamień. Raz jeszcze dziękuję wszystkim za wsparcie - dzięki Wam świat jest lepszy (a na pewno świat kawoszy) :)

Ps. Kupilem Britę - jak na razie kamienia brak i woda zdecydowanie smaczniejsza.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Luty 2017, 23:17:23 »
Długo nie pożył, znowu woda leci z niego po wyłączeniu, dodatkowo woda kapie z dyszy. Ponadto po wyjęciu kolby po włączeniu przycisku zaparzania, woda wylewa się całą szerokością, wcześniej leciała strumieniem. Ma ktoś jakiś pomysł oprócz wywalenia do śmieci i zakupu nowego?

Czy może być tak, że ekspres jest tak zakamieniony, że to juz kaplica i nic się da zrobić? Poprzednim razem odkamieniłem i było po problemie.
Tym razem odkamieniłem w weekend odkamieniaczem i dzisiaj kwaskiem cytrynowym i dalej to samo.

To się nacieszyłem smaczną kawą...

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Luty 2017, 21:47:06 »
Taki urok tych ekspresów. Moim zdaniem to raczej standard niż wada tego egzemplarza. Jednocześnie to problem bardziej upierdliwy niż faktycznie eliminujący ekspres z użycia. U mnie czasami pięknie bucha parą z prysznica jak się grzeje, do spieniania mleka ;)
To że woda wylewa się całą szerokością (prysznica) to akurat ok. Chyba, że wylewa się z między uszczelki a prysznica - wtedy trzeba odkręcać i czyścić / odkamieniać.
Dopóki jesteś w stanie uzyskać pijalną kawę to po prostu się nie przejmuj :)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Luty 2017, 22:43:07 »
Posługując się rysunkiem http://www.buyspares.co.uk/coffee-maker/espresso/ec-330s-0132106017/catalogue.pl?shop=delonghi&path=54536,54539&model_ref=155872&illustration_ref=52870&page=1 wykręć prysznic (70), gniazdo (14), wyjmij sprężynkę i zaworek  (grzybek 68 ze sprężynką 10), dokładnie wyczyść z ewentualnego kamienia czy osadów. Być może trzeba wymienić ten grzybek lub sprężynkę bo już nie trzyma dobrze. Jest to znana przypadłość tych ekspresów i to nie tylko tego producenta. Ten zaworek trzyma do pewnej wartości ciśnienie w bojlerze i pod ciśnieniem pompy przepuszcza wodę do kolby.  Bez tego zaworka woda pod wpływem wzrostu temperatury wyleciała by z bojlera. Dopuszczalne jest kapanie z prysznica ale nie tak jak u Ciebie strumień wody jak przy ekstrakcji. Jak woda wypływa z bojlera bez pomocy pompy, to w końcu wyleci cała i spali się grzałka. Skoro nie masz ciśnienia to może już jest za niski poziom wody w bojlerze i się bojler zapowietrza.  Nie wiem czy zrozumiałeś o co mi chodzi. Zaglądnij do pierwszego mojego wpisu w tym wątku, dałem tam link do rysunku wnętrza i oferty części do tego ekspresu. Możesz kupić też części tutaj: Grzybek  https://north.pl/karta/wentyl-bojlera-do-ekspresu-do-kawy-delonghi-ec-330-s,M2A-TA-CMMF-F0B.html  sprężynka
https://north.pl/karta/sprezyna-zaworu-bojlera-do-ekspresu-do-kawy-delonghi-ec-330-s,DV9-E7-CMMF-F0B.html
To oczywiście nie musi być przyczyną. Jednak parę razy spotkałem się z takimi objawami i zazwyczaj był  to ten zaworek, kamień lub solidnie zabrudzone gniazdo zaworka. To musi być szczelne i dopasowane do siebie a sprężynka musi dobrze dociskać ten grzybek do góry.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Luty 2017, 22:52:25 »
Taki urok tych ekspresów. Moim zdaniem to raczej standard niż wada tego egzemplarza. Jednocześnie to problem bardziej upierdliwy niż faktycznie eliminujący ekspres z użycia. U mnie czasami pięknie bucha parą z prysznica jak się grzeje, do spieniania mleka ;)
To że woda wylewa się całą szerokością (prysznica) to akurat ok. Chyba, że wylewa się z między uszczelki a prysznica - wtedy trzeba odkręcać i czyścić / odkamieniać.
Dopóki jesteś w stanie uzyskać pijalną kawę to po prostu się nie przejmuj :)
Była pyszna, a zrobiła się lura. Dlatego zacząłem kombinować... Do tego dziwna przypadłość - podczas ekstrakcji ciszej chodzi - tak jakby mu mocy zabrakło.

Posługując się rysunkiem http://www.buyspares.co.uk/coffee-maker/espresso/ec-330s-0132106017/catalogue.pl?shop=delonghi&path=54536,54539&model_ref=155872&illustration_ref=52870&page=1 wykręć prysznic (70), gniazdo (14), wyjmij sprężynkę i zaworek  (grzybek 68 ze sprężynką 10), dokładnie wyczyść z ewentualnego kamienia czy osadów. Być może trzeba wymienić ten grzybek lub sprężynkę bo już nie trzyma dobrze. Jest to znana przypadłość tych ekspresów i to nie tylko tego producenta. Ten zaworek trzyma do pewnej wartości ciśnienie w bojlerze i pod ciśnieniem pompy przepuszcza wodę do kolby.  Bez tego zaworka woda pod wpływem wzrostu temperatury wyleciała by z bojlera. Dopuszczalne jest kapanie z prysznica ale nie tak jak u Ciebie strumień wody jak przy ekstrakcji. Jak woda wypływa z bojlera bez pomocy pompy, to w końcu wyleci cała i spali się grzałka. Skoro nie masz ciśnienia to może już jest za niski poziom wody w bojlerze i się bojler zapowietrza.  Nie wiem czy zrozumiałeś o co mi chodzi. Zaglądnij do pierwszego mojego wpisu w tym wątku, dałem tam link do rysunku wnętrza i oferty części do tego ekspresu. Możesz kupić też części tutaj: Grzybek  https://north.pl/karta/wentyl-bojlera-do-ekspresu-do-kawy-delonghi-ec-330-s,M2A-TA-CMMF-F0B.html  sprężynka
https://north.pl/karta/sprezyna-zaworu-bojlera-do-ekspresu-do-kawy-delonghi-ec-330-s,DV9-E7-CMMF-F0B.html
To oczywiście nie musi być przyczyną. Jednak parę razy spotkałem się z takimi objawami i zazwyczaj był  to ten zaworek, kamień lub solidnie zabrudzone gniazdo zaworka. To musi być szczelne i dopasowane do siebie a sprężynka musi dobrze dociskać ten grzybek do góry.

Dzięki za cenne porady. Kurczę, już zdążyłem dziś oddać do serwisu (mam gwarancję na niego), ale może następnym razem przejdę tę drogę (chyba, że do następnego razu będę miał normalny ekspres), nie mniej jednak wielkie dzięki za wskazówki.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: słabe ciśnienie w ekspresie kolbowym - pomocy
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Luty 2017, 22:56:30 »
To, co opisałem w pierwszym zdaniu, można śmiało zinterpretować jako normalną czynność według instrukcji obsługi tego ekspresu. W każdym razie, napisałem to też dla potomności. Może ktoś kiedyś skorzysta.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi