Autor Wątek: Arrarex Caravel  (Przeczytany 176422 razy)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #435 dnia: 09 Luty 2019, 22:03:30 »
Zrobiłem w paincie na szybko poglądowy rysunek, tak jak ja to rozumiem :)

caravel_piston.png

W pozycji #3, gdy woda wypełni komorę i nadal ciągniemy dźwignię do góry, woda może się przedostawać do środka tłoka przez ten mały oring. Jeśli chcę przedłużyć preinfuzję to poprostu puszczam dźwignię, żeby swobodnie opadła (bez dociskania), wtedy oring się blokuje.
Aczkolwiek mi się najbardziej sprawdza"aktywna preinfuzja", czyli kilka mikro dociśnięć i zaczerpnięć jak dźwignia jest na samej górze. No i potem do samego dołu.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #436 dnia: 14 Luty 2019, 19:23:51 »
Czy dobrą stroną założyłem uszczelkę ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #437 dnia: 14 Luty 2019, 21:16:38 »
Tak. Dla pewności całkowitej, na stronie Francesco masz to pokazane
LMWDP #469

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #438 dnia: 15 Luty 2019, 13:16:31 »
o dziwo oryginalna była odwrotnie, ale chyba coś mi się gdzieś obiło o uszy na home barista, że oryginalne były/zdażały się odwrotnie.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #439 dnia: 15 Luty 2019, 13:37:20 »
@tom517 - spójrz na mój rysunek kilka postów wyżej. Gdyby ta uszczelka była założona na odwrót, to w kroku #4 ciężko byłoby uzyskać większe ciśnienie.
To jest uszczelka "jednostronna", czyli w jedną stronę troche przepuszcza a w drugą nie.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #440 dnia: 21 Luty 2019, 08:42:37 »
Większość kaw u mnie to mleczne, odkryłem jak mając Caravelkę, dzbanek i french press  zrobić cappuccino :)
Sam french press też zadziała tylko dłużej się  nagrzewa :)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #441 dnia: 21 Luty 2019, 11:26:18 »
Ciekawe! Grzejesz przed czy po zrobieniu espresso? A może w trakcie rozgrzewania ekspresu? Przydałby się tam pewnie termometr, żeby wiedzieć, kiedy ściągnąć mleko z gazu ;)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #442 dnia: 21 Luty 2019, 11:33:12 »
Świetny patent na kemping, ale nie widzę powodu do przetestowania wziąwszy pod uwagę, że obok mam kuchenkę :)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #443 dnia: 21 Luty 2019, 18:05:33 »
Szykuje mi się parodniowy pobyt w hotelu, szukałem jak tu zrobić dobre cappuccino na wyjeździe. Termometr też zabiorę :)
Grzać myślę przed espresso.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #444 dnia: 22 Luty 2019, 19:35:17 »
Kto mi powie ile ciągnie prądu caravelka?

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #445 dnia: 22 Luty 2019, 20:25:08 »
mój v2  500W, VAM 550W

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #446 dnia: 22 Luty 2019, 20:31:43 »
To super, planuje przetwornicę do kamperka i zastanawiam się jaka to obsłuży :)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #447 dnia: 22 Luty 2019, 20:52:31 »
Już wiem chyba skąd ludzie wolą wcześniejsze wersje  https://www.home-barista.com/levers/caravel-comparison-t19697.html kiedyś myślałem że najnowsza (najlepsza :) )
Chociaż ja mam V2 to też jest klikająca przykrywka i 4 dziurki w bojlerze, więc chyba różnie z tym bywa.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #448 dnia: 08 Marzec 2019, 10:35:14 »
Dwa Caravelki u Francesca się pojawiły :) Jeden VAM a drugi w pięknym kolorze!

http://www.francescoceccarelli.eu/onsale_eng.htm

Offline Billy

  • Wiadomości: 24
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #449 dnia: 11 Marzec 2019, 13:42:52 »
Dwa dni temu zacząłem eksperymenty z karawelką i powoli kawa zaczyna być pijalna (pierwsze 5 szotów poszło do zlewu  :lol2:) choć do ideału jeszcze daleko.

Przy większych dozach i mocnym ubiciu i odrobinę grubszym przemiale (kinu m47 1,4) wychodziła piękna crema, kawa ma konsystencję syropu, ale jest potwornie kwaśna i niesamowicie gorzka zarazem. Wielokrotnie piłem kiepskie espresso, ale nigdy nie sądziłem, że da się uzyskać tak piekielny efekt  :evil:. Ciastko suche i eleganckie.

Szot o przyzwoitym smaku uzyskałem następująco:
podwójne sitko
95 stopni
przemiał dość drobny (kinu 1,2 2/4 na gwincie 0,75)
średnie ubicie
pierwsze zaczerpnięcie 5 s i opuszczenie do pierwszych kropel
kolejne zaczerpnięcie 10 s i opuszczanie przez 20 s

nie znam dozy bo jakiś czas temu zdechła mi chińska waga, ale po średnio mocnym ubiciu do krawędzi sitka zostaje jakieś 7 mm.

W sitku zostaje paskudne błoto...  :doh: Niewątpliwie gdzies popełniam błąd.
Macie jakieś podpowiedzi dla ciamajdy?

Z moich dotychczasowych prób wychodziło, że mocniejsze ubicie i/lub drobniejszy, przemiał powoduje, że nie ma szans na opuszczenie dźwigni, opór jest zbyt duży. Grubszy przemiał, mocniejsze ubicie i/lub większa doza materializuje w filiżance wspomnianą żółć Belzebuba  :ogien:


I jeszcze na marginesie krótka uwaga na temat mojego zakupu u Francesco. Błyskawiczna przesyłka, niezły kontakt, paczka dobrze zapakowana, ale sama karawelka dotarła niestety niesprawna. Okablowanie trzymało się dosłownie na pojedynczych całkowicie utlenionych żyłach i grzałka nawet bez bojlera w ogóle się nie włączała. Poza tym termostat wymagał wymontowania i oczyszczenia zastanej listwy bo niezależnie od temperatury nie odskakiwała, i regulacji. Wbrew pozorom, ponieważ robiłem to po raz pierwszy, zajęło mi to wszystko ładnych kilku godzin i pozostawiło lekki niesmak.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2019, 13:46:47 wysłana przez Billy »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi