Autor Wątek: Arrarex Caravel  (Przeczytany 176425 razy)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #420 dnia: 29 Styczeń 2019, 11:05:26 »
Nie ubijałem głębiej niż 1 cm.
A cot am dam fotę.
Moje ulubione sitko to średnie (brooks), potem najmniejsze.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #421 dnia: 29 Styczeń 2019, 11:09:56 »
@tom517 ja używam krążków tampujących  o różnych głębokościach. Jest coś na ten temat na wcześniejszych stronach tego wątku.
Jeden mam od pafcia (głębokość 10mm), a dwa też dorobiłem u tokarza o głębokościach 8mm i 6mm. Zazwyczaj używam tego 6mm, w sam raz dla dozy 12-13g w zależności od kawy.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #422 dnia: 29 Styczeń 2019, 11:16:58 »
U mnie na razie nakrętka od mleka, ale Pafcio poratował i mnie krążkiem :)
Fakt można kilka różnych wystrugać.
W porównaniu do E61 widzę że przed ubiciem trzeba sporą górkę robić, bo głębokie sitka są.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #423 dnia: 29 Styczeń 2019, 17:27:24 »
Zauważyłem że przy zapinaniu kolby (z brooks..) dobrze jest ją tak jakby wyciągać, żeby była na środku. Widzę czasami coś tam kapie ludziom na filmikach. Może komuś się przyda. Na 2 zdjęciu równiejsze zapięcie z odciąganiem.
Swoją drogą nie ma chyba takiej drugiej maszynki do espresso na prąd, w której można tak łatwo wyczyścić bojler, a nawet grupę :)
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2019, 17:36:32 wysłana przez tom517 »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #424 dnia: 31 Styczeń 2019, 16:14:25 »
Pochwalę się nową wtyczką do Caravelki, takie dodatkowe zabezpieczenie :)
Nie wiem o co chodzi ale ta sama kawa z Caravelki smakuje inaczej. Daleko jej do tygryska ale czuć jakby więcej różnych smaczków.
Ktoś miał/ma hx i Caravelke i jak to się skończyło ? Mam trohę wahania raz w jedną raz w drugą stronę.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2019, 17:04:18 wysłana przez tom517 »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #425 dnia: 06 Luty 2019, 10:33:58 »
Kto zakupił Caravelka od Francesco? :)
Proszę się pochwalić!  :D

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #426 dnia: 06 Luty 2019, 10:37:11 »
Pochwalę się nową wtyczką do Caravelki, takie dodatkowe zabezpieczenie :)
Nie wiem o co chodzi ale ta sama kawa z Caravelki smakuje inaczej. Daleko jej do tygryska ale czuć jakby więcej różnych smaczków.
Ktoś miał/ma hx i Caravelke i jak to się skończyło ? Mam trohę wahania raz w jedną raz w drugą stronę.
Według mnie tylko dźwignia, Decent lub Bianca mają sens jako upgrade chyba że chcesz spieniać mleko.

Offline Billy

  • Wiadomości: 24
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #427 dnia: 06 Luty 2019, 14:39:46 »
Kto zakupił Caravelka od Francesco? :)
Proszę się pochwalić!  :D

 :uklony: ;)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #428 dnia: 06 Luty 2019, 20:22:11 »
Ktoś ma porównanie do przemiału sitko VST  E61 18gr vs Caravel 0.25/ 0.3. Z tego co czytałem do Caravel grubiej. Może kwestia ubicia bo do Caravelki ubijam lekko ale ten sam przemiał co do VST w Carawelce daje się dobrze przeciskać. W sumie większej różnicy 0.3 vs 0.25 też nie widzę.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #429 dnia: 06 Luty 2019, 21:33:32 »
Ja do Caravelka miele najdrobniej jak się da. Czyli tak, żeby nie zablokować tłoka. Jak się blokuje to lekko grubiej.
Zauważyłem że przy tak drobnym przemiale istotna jest długa i powolna preinfuzja (jakieś 10-15 sekund), i no bardzo lekki tamping.
Przy grubszym przemiale, daje trochę większą dozę, mocniejszy tamping i krótszą preinfuzję. Ale nie mam aż tak dobrych efektów jak przy drobniejszym przemiale.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #430 dnia: 07 Luty 2019, 08:36:33 »
Taki spory plus, bo z teorii wynikało, że trzeba grubiej, a tu niespodzianka, jednym młynkiem elektrycznym mogę obskoczyć i Caravelkę (mała kawa) i HXa (duża :) )

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #431 dnia: 07 Luty 2019, 15:31:24 »
Do LR mielę dużo drobniej...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #432 dnia: 09 Luty 2019, 12:55:43 »
Ktoś wie jaką funkcję pełni ta dziurka w tłoczku ?

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #433 dnia: 09 Luty 2019, 15:33:41 »
Masz na myśli tą na spodzie? (nie w każdej wersji jest)

piston2.JPG

Ona służy do doprowadzania powietrza do komory tłoka podczas podnoszenia dźwigni.

Na początku jak wpinamy kolbę z sitkiem i przemiałem, dźwignia/tłok są na dole. Robiąc zaczerpięcie, powstaje podciśnienie w komorze i wsysane jest powietrze do środka. Przy pierwszym zaczerpnięciu część powietrza wchodzi przez przemiał, a część przez tą dziurkę. Przy kolejnych zaczerpnięciach (Fellini move), jak ciastko jest już mokre, powietrze wchodzi już tylko przez dziurkę.
Jak woda z czajnika zaczyna się wlewać do cylindra to słychać bulgotanie, powietrze jest wtedy z kolei wypychane na zewnątrz.

Przy opuszczaniu dźwigni do dołu, mały oring w środku tłoka zamyka tę dziurkę, i wtedy robi się ciśnienie.

Jakby jej nie było, to podczas podnoszenia dźwigni, ciastko łatwiej ulegałoby rozbiciu, bo powietrze zasysane byłoby tylko od dołu z sitka. Szczególnie przy kolejnych zaczerpnięciach jak ciastko już mokre.
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2019, 15:39:40 wysłana przez untoldex »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #434 dnia: 09 Luty 2019, 16:09:54 »
Czyli jak podniesiemy dźwignię i mamy pełny bojler, to trzeba by tą dziurkę po podniesieniu dźwigni zatkać przez lekki docisk dźwigni, bo woda wleje się do środka tłoka (będzie wyrównywała poziom). Ta druga uszczelka na tłoku zakładam że jest od tego, żeby woda nie wlewała się do środka tłoczka i nad tłoczek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi