Autor Wątek: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?  (Przeczytany 10739 razy)

3DSK

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Sierpień 2019, 12:53:06 »
Padło w wątku i powtórzę. Oscar II z Elektros z modem opv, może być też z sirai. Nawet jak nie pijesz kaw mlecznych. Miałem kilka ekspresów w tym rzeczonego Oscara i czasem za nim tęsknię. Mam teraz "wysokiego" Lelita i nie do końca jestem do niego przekonany. Szmery bajery, a co pro firma jak NS to pro firma. Jak NS wypuści coś "domowego" na pompie rota to następnego dnia wystawiam Lelita na sprzedaż.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Sierpień 2019, 12:54:39 »
@rapoh dobre pytanie. W zasadzie chyba sam nie wiem?

Z tego co czytam to ma tylko:

Włącznik w trzech pozycjach: na lewo włączenie i napełnienie bojlera / na środku zasilanie / na prawo: włączenie i podgrzewanie.

Nie wiem czy to się nadaje na ten temat, jeśli nie to może być na PW. Ale chciałbym np. się dowiedzieć jak w nim przygotowac espresso. Jak go przygotować wcześniej zanim wsadzę sitko z dozą do PF i włączę magiczny przycisk "GO", odmierze te powiedzmy 25sek i napije się kawy.

Nie bijcie ale nigdy nie miałem do czynienia z takimi "maszyneriami" i pewnie wymagaja jakiegoś przygotowania wcześniej zanim wykonam czynność powyżej czyli

1. Napełniam pojemnik na wodę świeżą wodą - ok.
2. Rozumiem, że samo zasilanie na środku nic nie robi..... lub nie wiem na prawo (włączenie i podgrzewanie) i czekam ... ile?
3. Później na lewo to jest magiczne "GO" kiedy bojler sie napełnia.....

błądze... help????
To nie jest takie proste jak się wydaje......

skansen

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Sierpień 2019, 13:03:16 »
Mam teraz "wysokiego" Lelita i nie do końca jestem do niego przekonany. Szmery bajery, a co pro firma jak NS to pro firma.

A co to za "wysoki" Lelit? Bianca?

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Sierpień 2019, 13:14:14 »
Ten opis: "zasilanie na środku" to jakieś nieporumienienie w instrukcji (pewnie czytałeś na cafeitalia?)
To jest pozycja "ekspres wyłączony". Pozycja "1" to napełnianie bojlera. Robisz to, jak ekspres jest nowy (pusty) oraz wtedy, jak chcesz zrzucić starą wodę i napełnić bojler na nowo (np. po urlopie). Poza tym tej pozycji w codziennym używaniu nie wykorzystujesz. Liczy się tylko poz. "2". Po prostu wtedy włączasz ekspres (na "2"), on uzupełnia bojler i grzeje wodę (trwa to ok 5-7 min.) Więcej trzeba poczekać na nagrzanie grupy - można to "obejść" przelewając wodę przez grupę z zapiętą kolbą - ok. 30 sek. potem odczekasz z 2 minuty (bojler musi się dopełnić i nagrzać wodę). To wszystko sygnalizuje Ci czerwona lampka (ma przestać regularnie migać - nie gaśnie w istocie w ogóle, tylko tak jakby "drga" co pewien czas).
Oczywiście zamiast tego można po prostu poczekać, aż ekspres będzie gotowy (ok. 20 min., aż grupa jest gorąca - czerwona lampka wówczas też już nie miga).

PID jest fabrycznie ustawiony (nie tykam tego, bo to wymaga rozkręcenia specjalnej ścianki z tyłu - jest o tym film ChrisCoffee na YT, zresztą nie czuję takiej potrzeby). Tak samo ciśnienie (na 9bar), które zresztą można regulować - instrukcja tego nie podaje, ale Carola ma to teraz odziedziczone po "Alexii", taka śruba pod tacką na filiżanki - można regulować, jak się chce. Ja mam zostawione na 9, jak wyszło z fabryki.

Cała reszta to kawa i dozowanie. Nie ważę kawy - ma być jej tyle, żeby tamper "się schował" w sitku. Przemiał reguluję w młynku, co oczywiste. Jak napar płynie wąziutkim spokojnym strumieniem, to ustawienia uważam za właściwe i tak zostawiam, aż do wyczerpania zapasu kawy, dla której zrobiłem to ustawienie w młynku. Przecież rodzina nie ma się w to bawić, tylko każdy sobie podstawia kolbę pod młyn, ubija, wstawia w grupę i puszcza, celem napicia się espresso. Niekiedy wychodzi lepsze niekiedy gorsze, co kładę na karb ubicia - tamper od QuickMilla jest nieco "luźny", dlatego momentami można mieć "skośne" ubicie. Dlatego teraz rozważam jedynie zmianę tampera (mam podpatrzony jeden u Deskowego, ale jeszcze się nie zdecydowałem).

Edit: Nie ma magicznego przycisku "GO". Jest dźwignia, bo to e61 - choć po prawdzie, to ta dźwignia służy do wciśnięcia przycisku   [emoji38]

PS: dla jasności, poz. 1 to "lewo", poz. 2 to "prawo", środek to środek (czyli "0").
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2019, 13:25:00 wysłana przez rapoh »

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #49 dnia: 08 Sierpień 2019, 13:32:24 »
@rapoh

elegancko, to już wiem o co chodzi mniej wiecej. ;)
Z moim doświadczeniem to ja raczej PID'a czy ciśnienia dotykać nie będe. Jak fabryka ustawiła to tak ma być. Właśnie głównie mi chodziło o te "pre-taski", które trzeba wykonać zanim wrzucę PF z kawą do grupy i uruchomię dzwignię (mój przycisk "GO") ;)

Tamper pewnie zamówię u @Metiu .

Powiedz mi jeszcze proszę co jest na wyposażeniu tego ekspresu. Sitka, single/double/ślepe do backflush'u....., tamper? Niestety na CoffeItalia nie ma podanej tej informacji.

I druga sprawa E61 to jest nazwa grupy czy to ma jakiś standardowy wymiar, chodzi mi pod kątem sitka, czy to jest też 58mm czy jakiś inny rozmiar?
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #50 dnia: 08 Sierpień 2019, 13:40:22 »
Ja nie brałem z Cafeitalia, tylko z Inspiracji Kawowych (są na liście autoryzowanych przez QuickMIll - i są w Warszawie). Cafeitalia to jest właściwie taki rodzaj agenta handlowego - zamawiasz u nich, oni zamawiają w fabryce i organizują dostawę z fabryki do Ciebie. Nie są sklepem w ścisłym znaczeniu.
W wyposażeniu Caroli masz dwie kolby, sitko SD, sitko DD, ślepe sitko i tamper (metalowy, z drewnianym uchwytem).

E61 to jest uniwersalne rozwiązanie, jak USB. To typ, nie nazwa grupy - typ dominujący, dzięki temu większy dostęp do produktów. Rozmiar w istocie 58mm.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Sierpień 2019, 22:31:36 »
hej, hej

a powiedzcie mi proszę jeszcze jedną rzecz odnosnie Oscara II.
jest możliwość założenia od razu OPV lub "the professional pressurestat Sirai + Kit OPV" . Rozumiem, że ta druga opcja z Sirai jest lepsza.
Ale co to jest i na co ma wpływ?
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Sierpień 2019, 02:20:14 »
Ale czemu chcesz coś w Oskarze z góry robić?

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #53 dnia: 18 Sierpień 2019, 07:50:30 »
Jak już zdążyłem przeczytać temat o Oscarze to wszyscy tak czy siak zakładają OPV bo fabrycznie ciśnienie jest za wysoko ustawione. Druga sprawa, pojawiły się tez informacje o tym Sirai ze w wersji na EU cokolwiek to jest, to jest użyty zwykły a na US Sirai i ze szkoda ze w modelach na EU tego nie ma.

Biorąc powyższe po uwagę i zakładając Oscara jeśli zdecydowałbym się zamówić z elektros.it to nie jest dla mnie problemem aby dokupić i żeby założyli fachowcy od razu w ramach zakupu powyższy KIT i zacząć używać ekspres z tymi dodatkami, niż później prosić ich o dosłanie części i się głowic samemu jak to założyć/zrobić.

OPV to już wiem ze to możliwość ustawienia odpowiedniego ciśnienia. Nie wiem co to ten Sirai i do czego służy i czemu ten jest lepszy od tego fabrycznie zamontowanego i na co to ma wpływ.

Chciałem się dowiedzieć.
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Sierpień 2019, 09:38:18 »
Sirai to presostat gastro. Zapewnia łatwe i powtarzalne zmiany ciśnienia w bojlerze, jeden obrót to 0,1. Standardowo w domowych NS są montowane presostaty Alpini, z pięć razy tańsze. Nie powinno się nimi zbyt często kręcić, bo siadają po takich operacjach, podobnie jak inne tanie presostaty. Ale działają podobnie jak Sirai, sprawdzają się bez problemu. Na pewno są gorsze, ale do tego ekspresu wystarczą.
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2019, 09:40:43 wysłana przez WS »

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #55 dnia: 18 Sierpień 2019, 09:46:02 »
dziękuję @WS za wytłumaczenie ;)  :piwko:

parę hobby już miałem (i nadal mam) i to jaką lekcje z nich wyciągnąłem to (jest jedna wspólna lekcja dla wszystkich)
1. Nie stać mnie na oszczędzanie ;)

Parę razy się na oszczędzaniu przejechałem i suma summarum i tak kupowałem to na co było mi szkoda kasy na początku (tylko wtedy już byłem w plecy za kupienie rzeczy pośredniej, która miała być wystarczająca ;) ) Od jakiegoś czasu trzymam się pkt 1 i zacząłem lepiej na tym wychodzić :)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #56 dnia: 26 Sierpień 2019, 13:25:11 »
za długo się zbierałem.  :(
Jak już w końcu wybrałem (padło jednak na Nuovo Simonelli Oscar II + OPV + Sirai) to czarne sie sprzedały i nie ma ani jednej sztuki na elektros.it  :sciana:
Chciałem wczoraj zamówić a tu klops. Ciekawe czy to jest w miarę dostępny towar (i za kilka dni /tygodni (1-2) się pojawi), czy jednak czas oczekiwania idacy w miesiące?
Bo tyle mi się nie chce czekać. Wyślę do nich zapytanie aby się zorientować bo maszynkę chciałbym miec już w swoich rękach "wczoraj" :P
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #57 dnia: 26 Sierpień 2019, 14:32:18 »
Napisz do nich maila i zapytaj kiedy nowa dostawa. Gianni jest bardzo kontaktowy i odpisuje błyskawicznie.
Gratuluję wyboru. Używam Oscara od ponad miesiąca i jestem wręcz zachwycony. Też mam wersję z opv i sirai.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #58 dnia: 26 Sierpień 2019, 15:19:07 »
Już napisałem, czekam na odpowiedz.
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #59 dnia: 28 Sierpień 2019, 17:12:35 »
Dobra temat zakończony, ekspres dostępny i zakupiony + dodatki:

NUOVA SIMONELLI OSCAR II BLACK
Installation kit OPV and pressure switch SIRAI on OSCAR II made by ELEKTRO'S
Naked / bottomless filter holder suitable Nuova Simonelli
Shower IMS Filtri SI 200 NT
Nuova Simonelli 3 x Group gasket FLAT type 02280020.C
Cleaning brush 9V120R
Nuova Simonelli Blind filter
Sitko VST 18 gram Ridgeless
Tamper od @Metiu


Teraz tylko czekanie, na szczęscie wszystko jest gotowe nawet Tamper pod sitko wiec kilka dni i wszystko powinienem miec na miejscu :D
"gęba" mi cieszy jak małemu dziecku które czeka na cukierek :taniec:
To nie jest takie proste jak się wydaje......

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi