Autor Wątek: Czy potrzebny mi ekspres?  (Przeczytany 3693 razy)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Czy potrzebny mi ekspres?
« dnia: 04 Grudzień 2023, 11:15:20 »
Od jakiegoś czasu męczy mnie myśl o zakupie ekspresu kolbowego. Zacząłem się jednak zastanawiać czy to chciejstwo ma sens, bo w końcu dla pracownika budżetówki kilka tysi na fanaberię to nie w kij dmuchał. A są też inne hobby i wołają o swoje gadżety :)
A zatem fanaberia czy rzeczywista potrzeba? Pijamy z PŻoną jedną, marną kawkę dziennie. Ja zazwyczaj jakąś alternatywkę, małżonka sok z kompresso z mlekiem. Jest sens do tego angażować profesjonalną maszynę?

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudzień 2023, 11:27:07 »
To już sam musisz sobie na to pytanie odpowiedzieć. W moim przypadku to była dość drastyczna droga tzn. przesiadka z kawiarki, do której nie miałem nawet młynka, od razu na Rocket Cellini (czyli duża maszyna z HX) i młynek Mignon Specialita. Jedna z lepszych decyzji z moim życiu ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudzień 2023, 11:38:13 »
Nie tylko w budżetówce tak to wygląda ;) Zawsze możesz kupić używkę, jak się okaże, że się nie sprawdza takie rozwiązanie to mniej stracisz przynajmniej(o ile w ogóle), z nowym tak łatwo nie jest. Kupisz jakiś prosty ekspres(nie musisz od razu brać wypasionego HX albo DB), zorientujesz się jak to wygląda w praktyce i będziesz wiedział czego się spodziewać. Może później pójdziesz w wypasiony zestaw, a może stwierdzisz, że to nie dla Ciebie - ale my tutaj takiej decyzji nie podejmiemy. Musisz sprawdzić sam.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudzień 2023, 11:38:58 »
Jeśli się zastanawiasz czy to ma sens to jasno z tego wynika, że tego sensu tu brak ;)

Serio, nie ma co wykładać niemałej kasy na coś co najpewniej nie jest ci potrzebne.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudzień 2023, 12:06:26 »
Z różnych zaparzaczy, możesz mieć bardzo szerokie, kawowe spektrum.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień 2023, 12:10:13 »
Jeżeli chcesz szybką kawkę o poranku - nie
Jeżeli chcesz nowe hobby zajmujące około 15 minut dziennie - kupuj ekspres
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudzień 2023, 12:11:13 »
Jest sens do tego angażować profesjonalną maszynę?

Jeszcze weź pod uwagę miejsce które zajmie i czas na opanowanie urządzenia. Z kompresso można zbliżone rezultaty do kolby uzyskać. Jeśli nie przeszkadza Wam ten sposób zaparzania i jesteście zadowoleni z kawy, to moim zdaniem nie ma to sensu, ale jako ludzie robimy tyle rzeczy, które nie mają sensu i dobrze nam z tym :). Najlepiej pożycz od kogoś jakiś ekspres albo tak jak proponował siewcu, kup używkę i przekonasz się czy rzeczywiście tego chcesz i czy Cię to cieszy.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2023, 12:19:08 wysłana przez krystians »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudzień 2023, 12:57:28 »
Jak się wahasz, to pewnie musisz kupić używkę. Później niestety będzie Ciebie czekać najwyżej upgrade.
Najlepiej u kogoś w okolicy przetestować, lub w kawiarni.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień 2023, 14:33:24 »
Właśnie rozpisujecie moje listy za i przeciw :D Za: kupno ululałoby, wybaczcie mój francuski, pierdolca, który zamieszkał w mojej głowie, nauczyłbym się czegoś nowego (a lubię) i być może mógłbym szpanować dobrą kawą wśród znajomych :P Przeciw: mała kuchnia, brak drygu do mechaniki i dbania o sprzęt na poziomie wyżej niż podstawowym, kasa!
Używka może byłaby rozwiązaniem, ale jak donoszę wyżej nie jestem techniczny i nawet nie wiedziałbym co sprawdzać :) W sumie przeciw jest też chyba fakt, że na dobrą sprawę żadne z nas nie korzysta z espresso w wersji saute :D

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Grudzień 2023, 14:49:21 »
Z brakiem kasy to jest tak, że albo zbierasz dwa lata na wakacyjne 14 dni  wyjazdu z rodziną, albo masz przyjemność picia dobrej kawy codziennie.
Twój wybór




Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Grudzień 2023, 14:49:47 »
Właśnie rozpisujecie moje listy za i przeciw
kasa!

Za całe 25zł. sprzedam Ci taki oto wynalazek.
Hm ja się trochę na nim nauczyłem.
Małe to jest na dodatek w oryginalnym opakowaniu i kompletne.
Dołożę jeszcze ze 2 filiżanki (jak wejdą w karton)
I by nie było nawet takie coś sobie na tym zrobiłem.

20231204_132118.jpg

20210220_094702.jpg

20210414_170152.jpg

Jak coś daj znać ostreczujęi jutro wyślę do paczkomatu.

Jka



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Grudzień 2023, 14:53:26 »
Takim czymś można się bardzo łatwo zrazić do ekspresów.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Grudzień 2023, 14:59:04 »
Co Ty nie napiszesz :lol2:

Własne dzięki temu dorobiłem się czegoś takiego.

20231123_183826.jpg

Jak widać mnie to nie zraziło wręcz zmobilizowało :brawa:

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Grudzień 2023, 15:13:49 »
Ekspres jak sama nazwa wskazuje służy do robienia ekspresso. Jeśli regularnie pijasz espresso albo napoje na bazie espresso, to kup ekspres.
Jeśli jednak wolisz kawę z dripa albo aeropressa, to sensu nie ma.
Chyba, że kręci Cię samo rozgryzanie robienia espresso, wszystkie te wydatki na młynki, baskety, narzędzia do wdt, dystrybutory, tampery, knockboxy, maty, dzbanki... lista jest nieskończona. Jeśli to właśnie To Cię kręci, to nie mamy o czym dyskutować.
Ja kupiłem w swoim życiu 4 albo 5 ekspresów, począwszy od prostych domowych de longhi, przez małe La Pavoni, do mojego obecnego Sage Dual Boiler, który w końcu dał mi to, czego szukałem. Mój dziadek mawiał, że ludzi biednych nie stać na rzeczy tanie i mial rację; wysokiej klasy barista wyciśnie z marketowego ekspresu poprawną kawę, ale poza nielicznymi wyjątkami początkujący domówi bariści nie są bynajmniej  wysokiej klasy.
Ekspres sensownej jakości z odpowiednim młynkiem i resztą parafrenaliów, wliczajac w to sprzet używany, to 6-10k plus. Czy można taniej? Pewnie, że można. Ale zamiast uczyć się kawy czeka nas uczenie się chimerycznego sprzętu i klątwa tanich urządzeń, czyli brak powtarzalności. Moim zdaniem nie warto.
Zatem, czy potrzebujesz ekspresu? To Ty sam.wiesz najlepiej :)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Grudzień 2023, 15:23:19 »
Za całe 25zł. sprzedam Ci taki oto wynalazek.

A nienienie! Nie potrzebuję kolejnego półśrodka. Rozważam tu raczej znaczący skok jakościowy w stosunku do tego co mam :) Ale dzięki za propozycję :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi