Autor Wątek: Pierwszy młynek do espresso - Demoka czy Ascaso?  (Przeczytany 6694 razy)

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Pierwszy młynek do espresso - Demoka czy Ascaso?
« dnia: 19 Styczeń 2017, 14:34:28 »
Dzień dobry ,
[WSTĘP] Od paru miesięcy posiadam ekspres DeLonghi EC680. Jaki by on nie był, to właśnie on zapoczątkował moje zainteresowanie kawą, której wcześniej w ogóle nie piłem. I bardzo się cieszę, bo piłbym nie kawę, a napój o smaku kawy, o czym teraz już wiem. Przed te kilkanaście tygodni wkręciłem się w temat ogólnie kawy i espresso. I tak, wiem, że z tego ekspresu nie zrobię prawdziwego espresso. Ale kawa z niego mi po prostu smakuje. Używam tylko dobrych ziaren - np. ze swiezopalona.pl zamawiam 250g z opcją zmielenia pod ekspres. Nigdy nie tknąłem i nie tknę czegoś w stylu Lavazza Leżącawmagazynieodroku Supercremaintensoespresso.
No a poza tym do dopiero początek mojej przygody z kawą - prędzej czy później na pewno kupię lepszy ekspres. [KONIEC WSTĘPU]

Przechodząc do meritum - potrzebuję młynka. Przyzwoitego, taniego, niedużego młynka, który odpowiednio zmieli kawę do użycia jej w budżetowym ekspresie (teraz DeLonghi EC680, a kiedyś coś w stylu Gaggia Classic, te klimaty). Do 900zł. Nie więcej. Wiem, też jestem zawiedziony budżetem. Ale więcej nie mogę wydać. Poza tym i tak nie zamierzam potem kupować ekspresu za 5 tysięcy. Chcę po prostu mieć zestaw, który może nie stworzy prawdziwego, idealnego włoskiego espresso, ale po prostu da dobry napar.
Od tygodniowego maltretowania Google mam już opuchniętą głowę, ale na szczęście zawęziłem już listę, z ktorej wybiorę młynek:
Demoka GR-0203/M-203
Ascaso i-1 MINI
Ascaso i-2 MINI


Te trzy młynki biorę pod uwagę. Co ważne - Demokę można kupić na niemieckim Amazonie za 156 euro, z darmową wysyłką, co daje jakieś 700zł. Swietna cena jak na bezstopniową regulację i płaskie żarna 49mm.
Zakupy na niemieckim Amazonie to mały problem, ale jeszcze większy komfort dałby mi zakup w Polsce - ewentualna realizacja gwarancji itp.
I teraz mam takie pytanie - czy do ekspresu do maks. 2 tys. zł KONIECZNY jest młynek z płaskimi żarnami? Czy Ascaso i-2 za 800zł ze stożkowymi żarnami 38mm będzie mocno odstawał od tej Demoki?
Natomiast Ascaso i-1 z 54mm płaskimi żarnami byłby pewnie najlepszym wyborem, jednak on kosztuje 1000zł. Wiem o Panu Januszu z tego forum, który daje rabat dla forumowiczów. Wtedy oba Ascaso kosztowałyby po 100zł mniej. Tylko niestety nie wiem, czy, jako nowy użytkownik forum, mogę skorzystać z rabatu. 900zł na Ascaso i-1 mógłbym wydać, gdyby naprawdę było warto.

Bardzo proszę o pomoc w wyborze. Jeśli potrzebujecie jeszcze jakichś informacji, to oczywiście wszystko uzupełnię.

Pozdrawiam

PS. Zapomniałem dodać, a może być to ważne, że prawdopodobnie wyposażę mojego DeLonghi w bezciśnieniowy filtr kawy i portafilter z odciętym dołem. A już na pewno przyszły nowy ekspres zakupię właśnie w takiej opcji.
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2017, 18:47:01 wysłana przez fux »

essewissa

  • Gość
Odp: Pierwszy młynek do espresso - Demoka czy Ascaso?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Styczeń 2017, 15:05:14 »
Miałem Demokę m-207, czyli 203 z chromowanym spustem, świetny młynek, użytkowałem go jakie pięć lat i zero problemów. Miałem jeszcze dostawiany odbijak:
http://sklep.caffedo.pl/akcesoria-do-mlynkow-odbijak-fusow-do-mlynkow-demoka-knock-box/p,78172
mało miejsca zajmuje, porządek wokół młynka.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Pierwszy młynek do espresso - Demoka czy Ascaso?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Styczeń 2017, 18:12:19 »
Miałem Demokę m-207, czyli 203 z chromowanym spustem, świetny młynek, użytkowałem go jakie pięć lat i zero problemów.
czy w tym młynku realne jest stosowanie go okazyjnie do innej ale (niezbyt dużej) grubej przemiału, np. pod mokę? Na pierścieniu dałoby się chyba zaznaczyć położenie żaren ale nie wiem jak dużo trzeba się nakręcić żeby uzyskać zmianę.


essewissa

  • Gość
Odp: Pierwszy młynek do espresso - Demoka czy Ascaso?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Styczeń 2017, 18:56:57 »
Nigdy w ten sposób z niego nie korzystałem, ale nie sądzę żeby to było łatwe, ani przyjemne. Teoretycznie jest możliwe, ale lepiej sobie oszczędzić nerwów i zmarnowanej kawy  :) Nawet bardzo drogie mlynki z bezstopniową regulacją sobie nie radzą z taką sztuką.
Jezeli chcesz skakać po ustawieniach to Mahlkonig Vario, może nowa Baratza Sette, tylko to są już koszty x2. Może ktoś poleci tańszy młynek z możliwością mielenia ze zmianą trybu pod różne metody.

Tak się prezencił mój zestaw z Gaggią, sprzedałem go kilka miesięcy temu, ale bardzo miło go wspominam.
http://allegro.pl/gaggia-classic-demoka-m207-gratisy-zestaw-i6627180474.html
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2017, 18:59:16 wysłana przez essewissa »

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Pierwszy młynek do espresso - Demoka czy Ascaso?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Styczeń 2017, 19:10:06 »
Kręcenie w Democe do przyjemnych nie należy. Żeby tak od espresso do moki to nieźle trzeba się nadgarstkiem namachać. Jak dla mnie to młynek: "ustaw i nie ruszaj". Natomiast jakość przemiału pod espresso wystarczająca.

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Pierwszy młynek do espresso - Demoka czy Ascaso?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Styczeń 2017, 20:09:12 »
Ja będę użytkować młynek tylko do ekspresu, w inny sposób kawy nie przygotowuję. Za parę miesięcy kupię Aeropress, ale do niego wezmę osobny, ręczny młynek, bo to będzie zestaw przenośny.
Więc Demoka pewnie będzie dla mnie idealna. :) Ten odbijak też super sprawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi