Autor Wątek: Który młynek głównie do espresso?  (Przeczytany 2534 razy)

Offline Zegzii

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Melitta Molino
Który młynek głównie do espresso?
« dnia: 07 Marzec 2023, 19:15:40 »
Hej,

Od 2 tygodni stałem się posiadaczem ekspresu Gaggia Classic. Do tej pory piłem kawę z kawiarki, frenchpressa i do tego mój młynek Melitta Molino w miarę się nadawał. Teraz wyższa półka jeśli chodzi o mielenie i jestem na etapie kupna młynka.
Budżet jaki mnie ogranicza to max ~1600zł Rozważam dwie opcje( chyba, że polecicie coś sensownego w tym budżecie) : Eureka Mignon Specialita lub Baratza Sette 270.

1. Eureke można dorwać za ~1700zł nową najtaniej na ten moment
2. Baratza Sette 270 ~1600zł nowa lecz kolega z forum sprzedaje półroczny taki młynek za ~1000zł na gwarancji

Za Eureką przemawia do mnie design, wykonanie, większe żarna.

Za Baratzą cena i lepsza regulacja gdybym chcial uzyc tez do kawiarki np

Co byście wybrali? Warto brać sette 270 uzywany za 1000zł czy lepiej dolozyc to 700zł i miec nową Eureke?
Piję 2-3 kawy dziennie nie potrzebuję jakiegoś mega kombajna- byleby się nie psuł:)

Z góry wielkie dzięki
Pozdrawiam

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Marzec 2023, 15:19:36 »
Hej,

Od 2 tygodni stałem się posiadaczem ekspresu Gaggia Classic. Do tej pory piłem kawę z kawiarki, frenchpressa i do tego mój młynek Melitta Molino w miarę się nadawał. Teraz wyższa półka jeśli chodzi o mielenie i jestem na etapie kupna młynka.
Budżet jaki mnie ogranicza to max ~1600zł Rozważam dwie opcje( chyba, że polecicie coś sensownego w tym budżecie) : Eureka Mignon Specialita lub Baratza Sette 270.

1. Eureke można dorwać za ~1700zł nową najtaniej na ten moment
2. Baratza Sette 270 ~1600zł nowa lecz kolega z forum sprzedaje półroczny taki młynek za ~1000zł na gwarancji

Za Eureką przemawia do mnie design, wykonanie, większe żarna.

Za Baratzą cena i lepsza regulacja gdybym chcial uzyc tez do kawiarki np

Co byście wybrali? Warto brać sette 270 uzywany za 1000zł czy lepiej dolozyc to 700zł i miec nową Eureke?
Piję 2-3 kawy dziennie nie potrzebuję jakiegoś mega kombajna- byleby się nie psuł:)

Z góry wielkie dzięki
Pozdrawiam
Sette nie znam.
Eureka idealna nie jest, ale nie jeden zestaw z nią dawał świetne espresso,czy to z Rancilo, La Pavoni, czy innym.
Jak masz kasę celowałbym  w Eureka

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Marzec 2023, 15:38:15 »
Budżet jaki mnie ogranicza to max ~1600zł
A o ręcznym nie myślałeś?
Piję 2-3 kawy dziennie nie potrzebuję jakiegoś mega kombajna- byleby się nie psuł:)
Ręczny młynek :)
》tertium non datur《

Offline Zegzii

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Melitta Molino
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Marzec 2023, 16:19:14 »
Szczerze mówiąc, interesowałem się ręcznym młynkiem. Poczytałem, pooglądałem recenzje 1zpresso jx pro, i w sumie nie wiem czemu odpuściłem temat- chyba zbyt wygodny jestem. Muszę przemyśleć sprawę od początku. Jeśli przyjdzie rodzina/znajomi i trzy kawy pod rząd trzeba będzie zrobić, to będzie to bardzo uporczywe? GostRado jaki byś polecił ręczny młynek nie za miliony który dobrze mieli pod espresso?
Z drugiej strony ręczny młynek bardziej uniwersalny abym zmienił stopień i zrobił np aeropress czy frenchpress.
Dzięki!

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Marzec 2023, 16:53:17 »
Co byście wybrali? Warto brać sette 270 uzywany za 1000zł czy lepiej dolozyc to 700zł i miec nową Eureke?
Piję 2-3 kawy dziennie nie potrzebuję jakiegoś mega kombajna- byleby się nie psuł:)

Ja wybrałem Sette 270. Głośny ale ma fajną dystrybucję w sitku dzięki bardziej bezpośredniemu wylotowi - ostatnio z lenistwa zrezygnowałem z WDT i nadal jest ok (a używam NPF więc każdy kanał to jest kanał ;-) ). Generalnie z obu będziesz zadowolony bo Specialita też jest dobra.
Mam też ręczny Kazak Tura i też jest świetny i szybki. Na dwie kawki dziennie to spokojnie zmielisz nie męcząc się. Ale widzę że ceny skoczyły to już warto się zastanowić. Ale jak weźmiesz Sette albo Specialittę to zapomnij o przestawianiu między espresso a przelewami - da się, ale nie warto. To już lepiej wtedy dokupić jeszcze ręcznego Timemore albo coś.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1996
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Marzec 2023, 17:02:57 »
Który młynek głównie do espresso?

Poczytaj

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12526.0

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12526.75

Jak Cię zainteresuje popytaj odpowiem / powiem co już wiem.

Im dłużej jestem z tym młynkiem tym więcej widzę upierdliwych drobiazgów.

Ale !!! teraz dochodzi do tego że chce mi się zrobić sobie nawet 3trzy espresso dziennie (tz. od 9:00) a kiedyś było to zaledwie jedno a czasami wcale.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Marzec 2023, 17:14:53 »
GostRado jaki byś polecił ręczny młynek nie za miliony który dobrze mieli pod espresso?
Z drugiej strony ręczny młynek bardziej uniwersalny abym zmienił stopień i zrobił np aeropress czy frenchpress.
Dzięki!
K-plus, chyba nikt, którzy go kupili nie narzekał:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10196.0







« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2023, 17:22:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Online MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Marzec 2023, 18:19:00 »
Popieram GhostRado, osobiście jak bym miał wybrać jeden młynek który miał bym używać do wszystkiego i być zadowolonym, był by to k-plus.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Marzec 2023, 18:32:03 »
Może Varia VS3 - w promocji aktualnie za niecałe 1600 ale zostały ostatnie sztuki.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1996
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Marzec 2023, 18:34:11 »
Popieram GhostRado, osobiście jak bym miał wybrać jeden młynek który miał bym używać do wszystkiego i być zadowolonym, był by to k-plus.


Też tak do czasu myślałem.

Ale jak mi przyszło z lupą patrzeć jak się to wszystko przestawia a aparat słuchowy nie wyłapał klików :)
kupiłem to co wyżej pokazałem.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Marzec 2023, 18:40:43 »
Ale jak mi przyszło z lupą patrzeć jak się to wszystko przestawia a aparat słuchowy nie wyłapał klików
Jurku, w K-plus widzisz, co przestawiasz, nie musisz słuchać kliknięć.

Ręczny jest super, bo szybko dochodzisz do orgazmu 8) tzn do poprawnego espresso. Ja zaczynam na swoim od dwójki, a następnie: albo 2,1, albo 1,9 klik, a jak potrzebuję pomiędzy, to reguluję delikatnie dozą.
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2023, 18:51:57 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1996
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Marzec 2023, 18:50:26 »
Masz rację u mnie ręczny służył do takiego testowania nowej kawy jak na nim zmieliłem i kapało to wiedziałem co dalej robić z tym co mielił do kolby i w drugą stronę.

Teraz mam to samo tylko za kasę (na prąd) pierwszy szot od razu mi powie co dalej z tą kawą.

Ale ale byłbym zapomniał ja każde pierwsze szoty z nowej kawy nagrywam 2dwoma kamerami - później to na spokojnie przeglądam często w zwolnionym tempie i wyciągam wnioski a czy słuszne czy nie to nie wiem szukam uczę się jest że wylewam to co zrobię ostatnio częściej wypijam.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Marzec 2023, 19:04:26 »
Ale ale byłbym zapomniał ja każde pierwsze szoty z nowej kawy nagrywam 2dwoma kamerami - później to na spokojnie przeglądam często w zwolnionym tempie i wyciągam wnioski
:wow2:  :ok:
szukam uczę się jest że wylewam to co zrobię ostatnio częściej wypijam.
:brawa:
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1996
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Marzec 2023, 19:17:58 »

 :wow2:  :ok:

 :brawa:

A to na dowód tyle mi się tego tak od września uzbierało, każde opakowanie opisane swoim prywatnym kodem iii szukam dalej :)

po kawach.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, Fiorenzato All Ground Sense, C40
Odp: Który młynek głównie do espresso?
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Marzec 2023, 09:33:05 »
Sette 270 jest głośny i potrafi się psuć. Ale jakość przemiału jest prima sort. I jest bardzo szybki. No i tani.
Dopóki działa - rewelacja.
Pozdrawiam Andrzej

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi