Autor Wątek: młynek pod espresso na lata (chyba)  (Przeczytany 3212 razy)

Offline Linoskoczek

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: pełen przekrój od HX z E61 po strzykawę
  • Młynek: Ceado E37S, Comendante MK3, jakiś hinzki ręczniak
młynek pod espresso na lata (chyba)
« dnia: 14 Listopad 2020, 18:49:12 »
Poszukuję młynka pod espresso, to ma być zakup na lata, młyn gwarantujący doskonałą jakość przemiału, coś czego nie będzie sensu zmieniać. Budżet to 4kzł.

Wymagania:
- najlepsza możliwa jakość przemiału
- możliwie niewielka retencja -> piję 2 espresso dziennie
- może mieć hoper, nie zmieniam często kawy w młynie
- nie musi być cichy

W sumie jestem prawie zdecydowany albo na Fiorka F64E, lub Fiorka F83E. Pytanie brzmi, czy w założonym budżecie znajdę młynek, który osiągnie lepszy przemiał niż Fiorki.

skansen

  • Gość
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopad 2020, 19:24:16 »
Jeśli młynek ma być na lata to wybór młynka gastronomicznego jest słuszny. Jedynym problemem może być w tym wypadku wymóg niskiej retencji, albowiem nie jest ona mocną stroną młynków gastronomicznych:)

Znajomy ostatnio zaopatrzył się w Fiorka F64E. Rozważał też F83E ale odrzucił go jako zbyt dużą kolubrynę do domu. I nie miał na myśli tylko wymiarów :) Jest z Fiorka bardzo zadowolony.

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1494
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopad 2020, 19:32:35 »
Pewnie Fiorek 83 ma jakieś mankamenty, no ale to jednak 83mm żarna...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopad 2020, 20:46:51 »
Za 4k można trafić używany Mythos/ Mythos One.

W zasadzie poza retencją, spełnia Twoje założenia (a i tak retencję ma niższą niż F83E).

Mi jeszcze bardziej niż Mythos podpasował w domu do podobnej ilości kaw etzMax, ale to już przekracza trochę budżet, a używane w zasadzie się nie trafiają.

(https://www.stoll-espresso.de/kaffeemuehlen/etzinger/etzinger-etzmax-light-t-schwarz?c=354)

Bez kombinowania, nowy z polskiej dystrybucji młynek z bardzo dobrymi opiniami to CEADO E6P i Olympus 75E.





Offline Linoskoczek

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: pełen przekrój od HX z E61 po strzykawę
  • Młynek: Ceado E37S, Comendante MK3, jakiś hinzki ręczniak
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Listopad 2020, 22:48:53 »


Bez kombinowania, nowy z polskiej dystrybucji młynek z bardzo dobrymi opiniami to CEADO E6P i Olympus 75E.

Bez kombinowania. Czy mam rozumieć, że CEADO oraz Eureka zapewnią lepszy przemiał od Fiorka? Z tego co czytałem retencja w Fiorku to około 0,3g, prawda to?









Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopad 2020, 23:30:30 »
Ja zmieniłem eureke 60e  , na f64.
 Na plus f64 na pewno mniejsza retencja oraz przemiał jest piękny równy, widziałem to gdzieś już na Youtube ale myślałem że sciema do filmiku aż do czasu jak pierwszy raz zmieliłem .
Z eureki szły niestey grudki oraz z wylotu tak pluł 65e też tak się zachowuje.
Fiorenzato na ustawionym timer ma mniejszy rozrzut wagowy jaki otrzymujemy bo jest to 0,2g
I mieli 18g w okolicy 4,3s , eureka potrzebowała około 15-16s
Podsumowują dla mnie największym plusem jest to że otrzymane esspreso ma za każdym razem zbliżoną wagę naparu.
Z eureka niestety tak nie było.Tyle mogę dodać od siebie.

Co do fiorenzato f83 , w necie prawie brak informacji gdzies doszukalem że retencja  większa bo większe zarna i więcej zostaje ale czy prawda nie wiem . Dla mnie był za duży i droższy o tysiąca.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2020, 23:32:54 wysłana przez dembiec »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4853
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Listopad 2020, 11:31:21 »
A rozważałeś ZF64W ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Listopad 2020, 12:10:35 »
Do espresso lepsze możliwości od Fiorka da ci Niche Zero. Te młynki nie mają tak dokładnej regulacji jak Niche. Moim zdaniem to jest młynek na lata. Mam od roku i na inny bym nie zmienił. Miałem też odpowiednik F64.

Offline Linoskoczek

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: pełen przekrój od HX z E61 po strzykawę
  • Młynek: Ceado E37S, Comendante MK3, jakiś hinzki ręczniak
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Listopad 2020, 17:15:42 »
A rozważałeś ZF64W ?

Nie, poszukuję młynka od firmy, która ma doświadczenie w tym temacie oraz będzie nadal na rynku za 10-15 lat, kiedy mój młyn będzie wymagał serwisu.
To kryterium eliminuje również Niche Zero.

Online mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2407
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Listopad 2020, 19:50:31 »
Hm w tych czasach doświadczenie zdobywa się pozyskując je razem z kompetencjami konstruktora, podobnie technologię. Firmy dzisiaj są a jutro już nie, bo nie trafiają w potrzeby rynku lub są słabo zarządzane patrz na nokia, bialetti, blackberry itp. Zgodzę się, że jeśli chodzi o dostępność części to ważny jest volumen sprzedaży modelu i doświadczenie producenta. Najtrwalsze są zazwyczaj najprostsze konstrukcje bez elektroniki, tyle że ona daje nam wygodę użytkowania.
Dla dwóch kaw dziennie hopper F83 o pojemności 1.5kg to trochę słabo, ja mam 250g i robiąc 3-4 kawy opróżniam go przez tydzień.
Można pewnie zmienić.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2020, 20:12:55 wysłana przez mlopus »

Offline Linoskoczek

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: pełen przekrój od HX z E61 po strzykawę
  • Młynek: Ceado E37S, Comendante MK3, jakiś hinzki ręczniak
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Listopad 2020, 20:59:02 »
Dla dwóch kaw dziennie hopper F83 o pojemności 1.5kg to trochę słabo, ja mam 250g i robiąc 3-4 kawy opróżniam go przez tydzień.
Można pewnie zmienić.

Tak, do F83 jak i do F64 można założyć mniejszy hopper, bodaj na 250g kawy. Obecnie 250g kawy wystarcza na 2-3 tygodnie.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Listopad 2020, 22:58:59 »
Ceado o którym wspomniałeś daje dobry przemiał i może być młynkiem na lata, tylko moim zdaniem nadaje się bardziej do częstszego użycia niż dwa espresso dziennie - bo przynajmniej w Ceado trzeba wymielić kilka gram kawy przed pierwszym użyciem rano (ja mielilem zawsze ok 8-9 aby dopiero później uzyskać przemiał właściwy).Na dłuższą metę stało się to dla mnie zbyt irytujące, bo czułem, że marnuję za dużo kawy przez to. Zmieniłem na Niche, wszystkie problemy znikły :) Zastanów się, czy wykorzystasz w pełni takie gabaryty.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopad 2020, 08:57:23 »
będzie nadal na rynku za 10-15 lat, kiedy mój młyn będzie wymagał serwisu
Tego nie możesz powiedzieć o żadnej firmie, więc odpada wszystko. Dosłownie. Poza tym co może się zepsuć w takim młynku? Większość rzeczy albo spowoduje utylizację albo będzie z elementów standardowych dla różnych sprzętów. Łożysko kupisz na wymiar, żarna są chyba jednymi z najpopularniejszych a jak silnik się spali to i tak nic nie zrobisz. Wspomniane BlackBerry też miało być na rynku, a tu nagle sprzedaż siadła i momentalnie firma zniknęła z rynku. Nokia to samo, pyk i firmy nie ma. Spodziewałbyś się, że pewnego dnia nagle sprzeda dział telefonów? Ja nie. Taki argument, który w sumie argumentem nie jest... A chińczyki raczej szybko się nie zwiną z rynku, jeśli sprzęt będzie się sprzedawać, a takie same części i tak pewnie będą w milionach różnych młynków.

skansen

  • Gość
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Listopad 2020, 08:59:27 »
jak silnik się spali to i tak nic nie zrobisz.

Silnik spalony można przewinąć (przezwoić) - są jeszcze na szczęście takie zakłady :) 

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek pod espresso na lata (chyba)
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Listopad 2020, 09:01:15 »
Raczej chodzi o to, że ostatnio jak oglądałem młynek to był... zintegrowany z obudową. Niestety. A jeśli przewijać to można to zrobić w każdym sprzęcie, niezależnie od producenta, więc wracamy do punktu wyjścia - części uniwersalne.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi