Autor Wątek: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)  (Przeczytany 194510 razy)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #345 dnia: 04 Marzec 2021, 16:05:27 »
Póki co to dostępne będą tylko żarna SSP "multi purpose" - wielofunkcyjne.
To dobra wiadomość i jednocześnie wyzwanie dla tego młynka, bo żeby te żarna spełniały swoją funkcję, to muszą być idealnie osadzone w młynku (w osi obrotu i równolegle).
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak SPP Unimodal, ale różnią się zewnętrzną krawędzią, gdzie są dodatkowe ząbki.
https://prima-coffee.com/parts/ssp/643-ssp-sp
Różnica jest bardziej widoczna tutaj
https://www.home-barista.com/grinders/fellow-ode-brew-grinder-review-t65577-650.html#p767078

 @Janusz - czy będziesz miał jakiś egzemplarz testowy?

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6228
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #346 dnia: 05 Marzec 2021, 00:36:00 »
Część I recenzji dostępna jest tutaj

Tu znajdziecie album zdjęć

Część II jazdy próbnej DF64 - rura, sitko i lejemy
Trochę kofeiny w żyłach musiało przepłynąć zanim ta część tu trafiła, ale ponoć lepiej późno niż wcale.

Po weekendzie młynek zawiozłem do Euro Cafe, gdzie Goran pomógł mi przeprowadzić trochę prób, użyczył sprzętu i ziaren. Naprawdę przyjemnie mi się robi na sercu, gdy myślę o naszej społeczności forumowej, dużo otwartych, życzliwych i chętnych do pomocy i wsparcia ludzi. Wspaniałe to jest, pozachwycałem się, a teraz wracajmy do tematu.



NIE ZASYPUJ MNIE
Ponieważ wcześniej z Grzegorzem sprawdzaliśmy ekstrakcje na dość dużym sitku 22 g, to z Goranem stwierdziliśmy, że spróbujemy z nieco mniejszą pojemnością 15 g, bo były takie pytania, a sami też byliśmy ciekawi jak sobie młynek poradzi.

Zasypaliśmy mini hopper i zaczęliśmy mielić, aby skalibrować młynek. Jednak przy każdej kolejnej  ekstrakcji byliśmy zaskoczeni. Możecie zobaczyć rezultaty kolejnych podejść w tabelce 1 poniżej. Robiliśmy też próby z 18 g sitkiem, z podobnymi rezultatami.

Tabela 1.

Wynika z tego, że młynek daje mało powtarzalne przemiały gdy zmienia się ilość ziarna, a więc i docisk w mini hopperze. Dlatego tej formy użytkowania nie polecałbym w przypadku tego młynka. Przynajmniej nie bez modyfikacji podobnej do dysku w Niche Zero, Zdecydowanie single dose sprawdza się lepiej w tym urządzeniu.

Przy okazji sprawdziliśmy ile średnio palonej mieszanki pod espresso pozostaje w młynku bez przedmuchiwania i ile wyleci po przedmuchaniu. Poniżej dwie zarejestrowane próby:


Tabela 2.

Ciemniej palone kawy, mają trochę inną elektrostatykę. Mieszanka Polish Horse, której używaliśmy do testów, nie ma jakiejś specjalnej tendencji do oblepiania młynka. Jednak bez przedmuchiwania zostawało jej sporo, jak na urządzenie single dose, wewnątrz młynka.

WSTRZELIM SIĘ ALBO
Przeszliśmy do testowania zasypu pojedynczymi dozami, co zdecydowanie poprawiło powtarzalność


Tabela 3.
Gdy uzyskaliśmy w miarę zadowalające rezultaty, sprawdziliśmy jak przedstawiają się ekstrakcje z DF64 i ZF64W oraz jakie dają frakcje przemiału:


Tabela 4.


Tabela 5.


Tabela 6.


Tabela 7.

Pewnie zastanawiacie dlaczego w tabelkach 5 i 7 suma % nie daje 100. Otóż w sitkach Kruve są zakamarki, w które lubi wpadać przemiał i tam zostać. Więc pozostała część po prostu gdzieś utknęła między wymiarami. W dużej mierze będzie to pył, który wszedł w zakamarki.

Wracając do rezultatów to ekstrakcja jest nieco za niska, co może być spowodowane niezbyt jednorodnym przemiałem. Najprawdopodobniej da się to poprawić stosując podkładki z folii aluminiowej pod żarnem i lub dysk zapobiegający popcornigowi. Jednak nie było okazji aby to sprawdzić. Punkt styku żaren jest kawałek poniżej wartości zero na skali i możecie to zobaczyć w tym filmiku:


PSZELEFKI
No więc wracając do weekendu, gdy młynek u mnie pozował i trochę pomielił. To, tak jak pisałem wcześniej,  używałem go do przelewów z ok. 250g wpdy, bo takie piję na co dzień i jestem w stanie się łatwo do takich odnieść.
Znalezienie odpowiedniej grubości przemiału nie sprawiało problemu. Grzegorz powiedział mi, żebym szukał w okolicach 70 na tarczy i to się sprawdziło.  W zależności od ziaren były to wartości między 60-kilka, a 70-kilka kresek na skali. Przelewy robiłem w V60-02 z białymi, japońskimi filtrami Hario, z uszkiem. Woda w przelewie spływała nieco wolniej niż z Kinu jakieś 10-15% wolniej. Napary wychodziły smaczne, słodkie, transparentne i kompleksowe.

Poniżej zdjęcia z przemiału w filtrze przed i po przelaniu wody. 
DF64 przed zalaniem:


Kinu M47 przed zalaniem:


DF64 po przelewie:


Kinu M47 po przelewie:


Jak widać przemiał z Kinu jest bardziej jednolity, a po przelaniu zostawia mniej pyłowego osadu na ściankach. Jednak nie zauważyłem w przelewach z DF64 nic niepokojącego. Nie szukałem przemiałów z obu młynków dających taką samą ekstrakcję, w podobnym czasie co dawałoby podstawy do wyłonienia jakiegoś faworyta.

Będąc u Gorana w palarni sprawdziłem jeden przelew na sitkach Kruve i refraktometrem poniżej znajdziecie rezultaty. Przelew był z kawy mytej z Etiopii, a więc dość wymagającej dla młynka i w drugim podejściu udało się na ustawieniu 76 otrzymać smaczny, kompleksowy, słodki i owocowy napar, którego TDS wynosił 1,25 Czas zaparzania nieco ponad 3 minuty. A na sitkach:

Tabela 8.

SZCZĘŚLIWE RURKI..
Ponoć brudne dziecko jest bardziej szczęśliwe, a jak to jest z młynkami? Porównując ze starszym bratem ZF64W, w kwestii utrzymania porządku na blacie, DF64 wypada trochę gorzej. Kawy szczególnie do espresso, bardziej się elektryzują i oblepiają elementy młynka, puchaty przemiał może się wysypywać z sitka, a przedmuchiwanie rozrzuca nieco dookoła kawowe cząsteczki.
Tak to wygląda używając młynków normalnie.


A tu możecie zobaczyć film z namielania mieszanki Polish Horse do espresso, z przedmuchiwaniem:


Można te niepożądane efekty jednak minimalizować
1. Pryskając wodą, tak jak to robi Grzegorz, ziarna przed zmieleniem.
2. Przerywając w połowie namielania i opukując lekko kolbę, by rozprowadzić usypaną górkę kawy w sitku.
3. Namielając do pojemnika i przerzucając do sitka, zamiast od razu do sitka.

Dla porównania przemiał z ZF64W:


PODSUMOWUJĄC
Po tych, dość krótkich, bo raptem może kilkunastu godzinach spędzonych z młynkiem, można dość ogólnie określić pewne jego cechy, które starałem się przedstawić powyżej w dwóch odsłonach.
Nie jest to urządzenie idealne, ale chyba nikt nie spodziewał się takiego w cenie poniżej poziomu kosztu młynków o chociażby znacznie mniejszych żarnach. Moim zdaniem urządzenie ma potencjał i jako młynek na pojedyncze dozy z odpowiednim podejściem i może jakąś małą modyfikacją typu dysk podobny do tego z Niche Zero, można mieć na prawdę ciekawy młynek domowy w dobrej cenie.

Możliwe, że można lepiej skalibrować osiowość żaren podkładając folię, podobnie jak w np. EK43 i uzyskać bardziej jednorodny przemiał. Należy tutaj podkreślić, że owiane legendą urządzenia jak wspomniany ikej też nie są pozbawione wad, a kosztują znacznie więcej.

Goran zwrócił uwagę, że młynek dość szybko robi się ciepły w części dolnej, gdzie umieszczony jest silnik. Wydaje mi się to być spowodowane niewielkimi gabarytami młynka i dobrze przewodzącym ciepło materiałem wykonania obudowy. Jednak w domowym użytkowaniu przy pojedynczych dozach nie powinno to mieć żadnego wpływu na funkcjonowanie młynka.

Niestety w egzemplarzu testowym nie było kubeczka, dołączanego do zestawu, więc nie mogłem przetestować jego użyteczności. Samemu często namielałem do stalowego kubka.

Silikonowe nakładki na widełkach do portafiltra, są w mojej ocenie dość niedopracowanym elementem.

Wszystkie swoje uwagi omawiałem z Januszem i Grzegorzem, którzy mają starać się wpłynąć na usprawnienie młynka.

+ żarna średnicy 64 mm,
+ prosta obsługa,
+ łatwy dostęp do komory mielenia i żaren,
+ mała retencja,
+ duży zakres mielenia,
+ pojemnik mieszczący się do sitka 58 mm, w zestawie
+ dystrybucja i serwis w Polsce,
+ opcje kolorystyczne i rodzaju żaren.
+ niska cena, w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń single dose.

- Dość mało precyzyjna skala dla espresso i bliska do styku żaren dla dozy 15 g.
- Wyraźne zmiany grubości mielenia i ekstrakcji espresso przy zasypie większym niż jedna doza.
- Tendencje do rozsypywania kawy przy użyciu harmonijkowej dmuchawy.
- Nieco nierówny przemiał.
- Wyraźny "popcorning".

Mam nadzieję, że udało się w miarę wyraziście ukazać cechy młynka i sposób jego działania, aby pomóc w bardziej świadomej decyzji jego wyboru.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2021, 02:33:55 wysłana przez krystians »

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #347 dnia: 05 Marzec 2021, 07:29:47 »
Czyli młynek dedykowany pod espresso ledwo mieści się w skali i jest mało precyzyjny?  :picardpalm:

Możesz to rozwinąć? Regulacja jest skokowa, czy po prostu są zbyt duże odległości na samej skali i jest problem z precyzyjnym odczytem.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6228
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #348 dnia: 05 Marzec 2021, 08:16:17 »
Nie, regulacja jest płynna. Chodzi o oznaczenia na skali, są w sporych odległościach  (widać to chociażby na wideo ze stykiem żaren lub tu https://photos.app.goo.gl/4pGnczwv8zgZFf3g6), dość grubymi liniami wykonane. Kreski spokojnie mogłyby być dwa lub nawet trzy razy gęściej wyrysowane. Wtedy byłoby to  precyzyjniejsze. Podobnie jest np. w ek43, gdzie tarczę ze skalą często użytkownicy zmieniają, na taką z gęstszymi oznaczeniami.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2021, 08:21:33 wysłana przez krystians »

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #349 dnia: 05 Marzec 2021, 09:16:07 »
@krystians  dziękuje za świetną recenzję, przyjemnie się czyta,  ogrom informacji dla  potencjalnych kupców :poklon: Co do samego młynka to jeszcze raz przekonałem się w tym, że dobrze zrobiłem iż nie czekałem na niego i kupiłem Niche (dylemat miałem ogromny). Jestem estetą i moje nerwy by nie wytrzymały widząc za każdym razem kawę rozsypaną na blacie :sciana: Chociaż  z kubeczkiem pewnie będzie dużo  lepiej z czystością

 Tak na marginesie to jak za swoją cenę DF64 będzie świetną propozycją [emoji38]

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #350 dnia: 05 Marzec 2021, 09:20:24 »
Dzięki za świetną recenzję @krystians , kawał dobrej roboty  :brawa:

Co do samego młynka to najlepszym określeniem będzie chyba "mam mieszane uczucia" ;)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6228
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #351 dnia: 05 Marzec 2021, 10:05:34 »
Dzięki, jak to mówią życie to sztuka kompromisu, tak jest też tu. Za rozwiązanie bezkompromisowe niestety płaci się 10x więcej.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #352 dnia: 05 Marzec 2021, 10:08:28 »
Za rozwiązanie bezkompromisowe niestety płaci się 10x więcej.

Otóż to, od tego nie ma ucieczki. Zawsze musi być coś kosztem czegoś.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #353 dnia: 05 Marzec 2021, 10:49:19 »
Napiszesz proszę coś wiecej o ekstrakcji? Przecież 15% jest niepijalne bądź z smaku podobne do zielonego Jacobsa Kronung. Inne parametry wydają się ok.
Nawet mieląc c40 czy sette30, tds 10 jest czymś normalnym.
Jeśli to ma związek z nierównym przemiałem to ten młynek się nie nadaje do espresso.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2021, 10:54:09 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #354 dnia: 05 Marzec 2021, 10:54:10 »
Dziękuję za ciekawy opis @krystians. Serce się raduje na widok osób które potrafią poświęcić swój czas na zaspokojenie czyjejś ciekawości i pomocy w podjęciu świadomej decyzji podczas wyboru młynka. Tutaj piszę o sobie😁.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #355 dnia: 05 Marzec 2021, 10:58:26 »
@Janusz - czy będziesz miał jakiś egzemplarz testowy?

W złożonym już zamówieniu mam ujęty młynek z żarnami SSP. Jeśli będzie tą wersją większe zainteresowanie to damy go na testy.
Druga informacja - daliśmy naszemu tokarzowi zlecenia wykonania kołnierzy (funnel) zakładanych na sitko portafiltra podczas mielenia kawy. Wyeliminuje to ewentualny problem z lekkim rozsypywaniem kawy podczas namielania. Nad dyskiem myślimy...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6228
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #356 dnia: 05 Marzec 2021, 11:02:15 »
@Szczympek W większości przypadków nie miałem refraktometru, przy sobie aby mierzyć TDS i liczyć ekstrakcję. Jednak uzyskiwaliśmy smaczne espresso z Grzegorzem, jakie były jego parametry ekstrakcji tego nie mieliśmy jak zmierzyć. 

W przypadku gdy mierzyliśmy TDS skupiliśmy się na zrealizowaniu ratio w czasie ekstrakcji dla dwóch młynków. Nie mieliśmy czasu już kalibrować przemiału i przygotowywać przepisu. Na pewno dobrze byłoby to zrobić i zmierzyć wtedy parametry ekstrakcji. Tu jednak porównywaliśmy rezultaty uzyskane z dwóch młynków w podobnym czasie i ratio.

Poza tym z informacji jakie mieliśmy wcześniej młynek miał mieć inne żarna (tytanowe, takie same jak w ZF64W), więc wykonywanie licznych bardzo precyzyjnych pomiarów też nie miało większego sensu. Jak wiadomo inne żarna mogą całkiem sporo zmienić w przemiale młynka.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2021, 11:13:42 wysłana przez krystians »

Miek

  • Gość
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #357 dnia: 05 Marzec 2021, 11:02:49 »
@Janusz - czy będziesz miał jakiś egzemplarz testowy?

W złożonym już zamówieniu mam ujęty młynek z żarnami SSP. Jeśli będzie tą wersją większe zainteresowanie to damy go na testy.
Druga informacja - daliśmy naszemu tokarzowi zlecenia wykonania kołnierzy (funnel) zakładanych na sitko portafiltra podczas mielenia kawy. Wyeliminuje to ewentualny problem z lekkim rozsypywaniem kawy podczas namielania. Nad dyskiem myślimy...


A jak cena tego udoskonalenia ? Czy jest w planach jakiś dysk lub inne urządzenie zmniejszające popcorning?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #358 dnia: 05 Marzec 2021, 11:09:39 »
Za wcześniej jeszcze na podawanie ceny. Na razie tokarz otrzymał zadanie i ma nam to skalkulować. I jak wcześniej napisałem - nad dyskiem myślimy i dajcie nam troszkę czasu na to myślenie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #359 dnia: 05 Marzec 2021, 11:59:26 »
W przypadku gdy mierzyliśmy TDS skupiliśmy się na zrealizowaniu ratio w czasie ekstrakcji dla dwóch młynków. Nie mieliśmy czasu już kalibrować przemiału i przygotowywać przepisu. Na pewno dobrze byłoby to zrobić i zmierzyć wtedy parametry ekstrakcji. Tu jednak porównywaliśmy rezultaty uzyskane z dwóch młynków w podobnym czasie i ratio.

Teraz jest jaśniej.
Dzięki.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi