Autor Wątek: Dripper Melitta  (Przeczytany 24450 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Luty 2015, 13:25:25 »
Nie zapomnij na teście pozamieniać potem filtry miejscami.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Luty 2015, 13:28:27 »
Nie zapomnij na teście pozamieniać potem filtry miejscami.

Nic nie będę zmieniał. Filtry dedykowane do swoich lejków. Mi zależy tylko na tym który napar jest smaczniejszy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Luty 2015, 13:31:36 »
Ale to zasadnicza różnica. Nie mówię abyś zrobił tylko tak, ale potem po teście sprawdził inaczej. Nie chcesz, Twoja sprawa, tylko taki test, to test dwóch zestawień na raz i równie dobrze mógłbyś użyć innej kawy, inne wody, innego młynka czy wszystkiego innego na raz.

Moim zdaniem aby porównywać metody należy dać im wszystkim równe szanse, nie tylko równe warunki, ale też najlepsze, co czasem znaczy różne.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Luty 2015, 13:35:08 »
No ale jaki sens jest wkładać filtr z płaskim dnem do  Hario a stożkowy do Melity?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Luty 2015, 14:56:06 »
Przecież te z płaskim możesz zagiąć w V, a te do hario w \_/. A sens jest taki, że każdy filtr ma inną przepustowość, inny czas przepływu i co innego zatrzymuje, co innego puszcza, więc i napar inny. Poza tym jeśli masz słabej jakości filtry \_/ (nie wiem jakie masz) to możesz zbyt pochopnie wydać złą ocenę melicie w tym teście.

Na początek porównaj czas przepływu samej wody. Potem możesz pomyśleć czy chcesz to wyrównać grubością mielenia czy dynamiką polewania...

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Luty 2015, 14:58:26 »
Co bym po tym teście nie napisał i tak się będziesz czepiał dlatego odpuszczam sobie. Jak chcesz to możesz Ty zrobić taki test a ja spróbuję u siebie potwierdzić czy wyjdzie mi to samo.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Luty 2015, 15:02:33 »
U mnie takie testy za każdym razem ;D Do Chemexa też już wrzuciłem wszystkie filtry jakie tylko się da.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Luty 2015, 15:30:01 »
chociaż w oryginalnym z trzema dziurkami
Oryginalny dripper Meliita może mieć jedną, dwie lub trzy dziurki.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Marzec 2015, 08:34:54 »
Do obu czyli V02 i Melity wsypałem po 18 g. Wcześniej na zmianę przelałem filtry filiżanki i takie tam procedury. Z temperaturą zszedłem do 87 st. C Włączyłem stoper i na zmianę zacząłem przelewać. Najpierw V02 potem Melita i tak w kółko aż nie osiągnąłem ok 280 ml.
Uwagi. Mielenie było takie same i dla hario i dla melity. Szybciej "przeleciała" woda przez hario ale to chyba zrozumiałe. Smak był bardziej łagodny z melity jak dla mnie dziwne bo przecież woda "dłużej" była w kontakcie z kawą.  Natomiast z hario był bardziej esencjonalny, żywy i bogaty w smaki. Na dziś zdecydowanie wygrywa hario. Do melity użyłem filtrów przez przypadek kupionych w sklepie gdzie codziennie robię zakupy.


Gdybym o czymś zapomniałem wybaczcie. Test nie miał niczego udowodnić ot chciałem się na sobie przekonać czy lepszy plastik za 20 zł czy porcelana za ... 20 zł.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Marzec 2015, 09:10:56 »
A o smaku i tak zadecydował papier ;)

Kiedyś testowałem AP z wycinanymi filtrami z róznych "systemów" ta sama kawa, czas, woda, temperatura, a rezultaty inne za każdym razem. Pamiętam że bardzo pasowało mi kółko z chemexa w AP
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Marzec 2015, 11:37:15 »
Papier papierem, a Kalita Kalitą :).

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Kwiecień 2015, 09:59:43 »
Niestety Technivorm wyzionął ducha i chwilowo kupiłem w jego miejsce plastikowy dripper Melitty 1x4 z jedną dziurką. Do 750 ml idzie dosyć żwawo, mieszczę się w ~2:30 nawet przy odpowiednim zalewaniu. Z niebielonymi filtrami Melitty "original" (są jeszcze gourme, bio z bambusa, original bielone i jeszcze jakieś, produkowane na eksport) stawiam jakość naparu wyżej niż z V60. Szczególnie clean cup jest lepszy - filtr jest zdecydowanie grubszy. Nie czuję żadnego papieru w smaku, technika zalewania taka jak dla V60 (tyle, że elipsy zamiast kółek).

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Kwiecień 2015, 10:34:20 »
A ile trzeba ziarna wysupłać na taką plastikową Melittę i gdzie ją można kupić?

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Kwiecień 2015, 11:21:34 »
Ja kupiłem za 2,5 euro w markecie, ale nie wiem gdzie to można kupić w Polsce. Kiedyś widziałem Feckelmanna w Kauflandzie z dwiema dziurkami, za kilka złotych. Niestety do niektórych zamienników nie do końca pasują oryginalne filtry...

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Dripper Melitta
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Styczeń 2019, 16:02:59 »
Za chwilę pierwsze parzenie w driperze Melitta 101 :)
Edit: 21g kawy na 350ml wody. 91'C
35 sekund preinfuzji, potem powolne dolewanie do pełna. Do pełna a więc do granic możliwości filtra wyszło jakieś 308g wody, założeniem było wlanie 350 na raz. No wiec po upływie cieczy i czasu dolałem do 350.
Niestety w okolicach 4:45 zdjąłem dripper. Zostało około pół drippera kawy, nie zdołał się przelać.
26 klik na komendante.

Kawa dosyć smaczna, chociaż te czasy takie jakieś bylejakie. Całkiem dobrze zbalansowana. Wyraźnie dominują kwaski względem goryczy.
muszę dopracować mielenie, chociaż nie wiem w jakich czasach zaleca się zamknąć akurat na tym driperze.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2019, 16:32:37 wysłana przez Bartus_M »
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi