Autor Wątek: Płyta gazowa solgaz  (Przeczytany 23534 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Kwiecień 2020, 10:20:49 »


- regulacja temperatury jest z reguły dotykowa co jest problematyczne w knajpach

Gdyby to był problem ktoś by wypuścił wersję profi z gałkami. Dla mnie wystarczy cokolwiek ale żona lubi się bawić w kuchni, gotuje dużo i dobrze - nie chciałbym jej wpuścić w maliny. Trzy fazy to nie problem, kwestia kawałka kabla bo mam siłę w domu. Instalacja gazowa już jest. Wiem, płyta to czystość i wygoda, garnki częściowo do wymiany.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Kwiecień 2020, 10:21:40 »
Jeśli zostawała sadza na garnkach to coś tam było nie halo. U mnie nie ma w ogóle sadzy.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Kwiecień 2020, 10:24:04 »


U mnie nie ma w ogóle sadzy.

U mnie też, za wyjątkiem żeliwnego kotła pamiętającego jeszcze kuchnię węglową.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Kwiecień 2020, 11:06:41 »




- regulacja temperatury jest z reguły dotykowa co jest problematyczne w knajpach

Gdyby to był problem ktoś by wypuścił wersję profi z gałkami. Dla mnie wystarczy cokolwiek ale żona lubi się bawić w kuchni, gotuje dużo i dobrze - nie chciałbym jej wpuścić w maliny. Trzy fazy to nie problem, kwestia kawałka kabla bo mam siłę w domu. Instalacja gazowa już jest. Wiem, płyta to czystość i wygoda, garnki częściowo do wymiany.

To jeden z problemów a nie jedyny.
Garnków nie wymieniałem bo 15 lat temu kupiłem dobre gary Fisslera i ciągle jak nowe. Jedynie co jakiś czas wymieniam patelnie Ingenio jak widzę że teflon już nie ten.
Woka znalazłem ze stali węglowej z płaskim dnem i jest ok.
Aha mam też dwa naczynia zeliwne oba dają radę.

Gaz miałem, ale już nie wrócę :-)

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Kwiecień 2020, 15:34:12 »
Cytat: Piskoor w Dzisiaj o 10:02:06

    - regulacja temperatury jest z reguły dotykowa co jest problematyczne w knajpach


Gdyby to był problem ktoś by wypuścił wersję profi z gałkami.

Kuchnia w hotelu, w którym pracowałem, miała właśnie indukcje z klasycznymi gałkami. Także indukcja występuje w profesjonalnych kuchniach, ze względu na swoje zalety. Nie pamiętam czy na głównej kuchni była też klasyczna gazowa, rzadziej tam bywałem. Ale podejrzewam że była, bo w gastronomii raczej nie ograniczają się do jednej metody grzania.
Od małego byłem przyzwyczajony do gazu i po przeprowadzce też się zastanawiałem jak to będzie na indukcji. I pomimo tęsknoty za moim wokiem ze stali węglowej, nie wróciłbym już do samego gazu, głównie ze względu na dokładną kontrole mocy, szybkość nagrzewania i małe straty energii. Jeśli ktoś lubi gotować to powinien spróbować na różnych kuchenkach. Nie ma co polegać tylko na opiniach, bo każdy znajdzie różne wady/zalety. A jeśli ktoś ma gaz oraz odpowiednią instalację pod płytę w niemałej kuchni, zawsze można to połączyć 50/50 lub w innych proporcjach :)

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Kwiecień 2020, 17:12:07 »
Jaka sadza? Czy my tu rozmawiamy o tej samej płycie? Z tej płyty nie ma żadnej sadzy, bo nie ma otwartego płomienia. Nie musiałem zmieniać żadnego garnka, chociaż preferowane są garnki z płaskimi dnami, gdyż to oszczędza czas nagrzewania. Garnki stalowe z sklepu DUKA spisują się znakomicie. Także ceramiczny garnek do duszenia potraw działa świetnie, chociaż nie ma płaskiego dna, lecz kręgi ceramicznych pierścieni pod spodem.
Jednym z powodów zakupu takiej płyty był problem dostępnej mocy. Ponadto w sklepie odradzono mi zakup płyty indukcyjnej z powodu instalacji elektrycznej z ALUMINUM! Takie instalacje są jeszcze w mieszkaniach w blokach z czasów PRL. Dlaczego nie wolno w takiej sytuacji instalować płyty indukcyjnej - nie wiem. Moja córka ma w swoim mieszkaniu w bloku płytę indukcyjną i nie może używać wszystkich palników na raz, gdyż wywalają jej korki.
Po roku użytkowania tej płyty uważam, że jej jedyną wadą jest wysoka cena. Płyta ma wszystkie udogodnienia płyt indukcyjnych. Łatwość obsługi i czystość gwarantowana. Spadek zużycia gazu dzięki trybowi pulsacyjnemu, który włącza się automatycznie po osiągnięciu zadanej temperatury roboczej jest zauważalny, lecz z pewnością nie da oszczędności, które zrównoważą wielokrotnie wyższą cenę w stosunku do ceny zwykłej płyty gazowej. Jeśli kiedykolwiek w ogóle, to za wiele lat.
Zauważyłem też spadek ilości lepkiego osadu w kuchni, który pojawia się zawsze w związku ze spalaniem gazu. Widocznie spaliny są lepiej dopalane i tego lepkiego syfu prawie nie ma.
Słowem: wygoda jak z indukcją. Tylka ta cena!!! Może są jakieś dofinansowania unijne? Jakby nie było, czystsze spaliny to i efekt ekologiczny jest!!! I smogu mniej...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Kwiecień 2020, 18:33:51 »
Ponadto w sklepie odradzono mi zakup płyty indukcyjnej z powodu instalacji elektrycznej z ALUMINUM! Takie instalacje są jeszcze w mieszkaniach w blokach z czasów PRL. Dlaczego nie wolno w takiej sytuacji instalować płyty indukcyjnej - nie wiem. Moja córka ma w swoim mieszkaniu w bloku płytę indukcyjną i nie może używać wszystkich palników na raz, gdyż wywalają jej korki.

 :picardpalm:

Instalacja Al ma niewiele wspólnego z płytą.
Problemem jest jakość połączeń na końcach kabla. Tam się ten metal utlenia, powstają luzy na połączeniach, które mają tendencję do przegrzewania się i zapłonu.

Wymień bezpieczniki w mieszkaniu lub załóż nowy kabel.

Płyta córki wywala bezpieczniki, gdzyż pewnie ma je za małe, aby obsłużyły pełną moc.

Mam płytę podłączoną do 15kW instalacji 3 fazowej.

Ale.

Nie ma fizycznej możliwości odpalenia 4 "palników" na P.
Jeżeli dwa na P to pozostałe dwa na 5 w skali U-0-9 + P

Płyta Electrolux.

Najwyższy model 12 lat temu.

Działa bez scen.
 :ok:
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2020, 18:36:10 wysłana przez Fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Kwiecień 2020, 19:55:04 »


Jaka sadza? Czy my tu rozmawiamy o tej samej płycie?

Nie, nie rozmawiamy o twojej prymitywnej reklamie tylko o wyborze rozwiązania do kuchni.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Kwiecień 2020, 22:57:17 »
@ Fux. Dziękuję za wyjaśnienia.

@ Piomic Czy ten watek jest zatytułowany "Opinie, testy i porównania - Pozostały sprzęt kuchenny i nie tylko"?

Niniejszym oświadczam, że nie miałem, nie mam i planuję żadnych relacji z producentem płyt gazowych przykrytych szkłem, które mogłyby wykraczać poza zakres zakupu i użytkowania takich urządzeń. Jestem jedynie użytkownikiem takiej płyty gazowej i mój wpis miał jedynie na celu przedstawienie moich prywatnych wrażeń z użytkowania tego urządzenia.

Jeśli każdy z intencjami takimi jak moje ma być podejrzewany o "prymitywną reklamę", to proponuję skasowanie tego działu forum.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Kwiecień 2020, 00:36:32 »
@makma
Jak prześledzisz historię aferki Solgazu, nie zdziwisz się skąd podejrzenia o marketing szeptany...
https://czaplicka.eu/solgaz-afera-wykop/

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Kwiecień 2020, 01:52:07 »
@pafcio0 Dziękuję za link do afery marketingowej. Nie miałem o niej pojęcia. W pierwszym zdaniu pierwszego wpisu zwróciłem uwagę na to, że mój opis jest odpowiedzią na pytanie jednego z użytkowników forum. Nie czułem imperatywu wewnętrznego ogłaszania światu faktu zakupu tej płyty. Mnie pasuje. W zeszłym roku płaciłem ok. 25 zł, w tym mam na blankietach ok. 18 zł.  Taka oszczędność nie spłaci różnicy w cenie tej płyty do standardowych, a twierdzenia marketingu o 50% oszczędności w zużyciu gazu to bajka. Jak ktoś pyta, to odpowiadam. I tyle mojej "afery".

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Kwiecień 2020, 08:17:16 »
W zeszłym roku płaciłem ok. 25 zł, w tym mam na blankietach ok. 18 zł.
A Ty w ogóle gotujesz? Takie rachunki (20-22PLN) płaci moja córka omijająca kuchnię jeśli tylko się da, z moimi nie porównam bo wprawdzie kuchnia chodzi na pełnych obrotach ale na liczniku wisi tez grzanie wody i centralne.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Kwiecień 2020, 09:32:11 »
Nie wiem jak wysokie są rachunki za gaz w nowoczesnej kuchni, bo mam jedynie doświadczenie z butlami 11 kg, ale w miejscu w którym teraz mieszkam ryczałt miesięczny za gaz wynosi 5 zł / os.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Kwiecień 2020, 09:42:37 »
eee używając gazu tylko do gotowania raczej ciężko mieć dużo inne rachunki, mi na miesiąc też wychodzi coś koło tych 2 dych przy zwykłej palnikowej kuchence i jedzeniu głównie z domu. Poczytajcie sobie tę tabelkę od pgnig, to i tak w większości koszty stałe czy tam inne opłaty dystrybucyjne. Ja się z reguły podśmiewam, że gaz jest za darmo, oszczędzanie go przy gotowaniu domowym nie robi większej różnicy. To też argument dla ludzi używających gazu do np podgrzewania wody, dla nich rezygnacja z kuchenki jest kosztowo irracjonalna

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Kwiecień 2020, 09:51:28 »
dla ludzi używających gazu do np podgrzewania wody, dla nich rezygnacja z kuchenki jest kosztowo irracjonalna
No właśnie przy rachunkach ocierających się zimą o wartości czterocyfrowe oszczędności na ułamku z końcowych 20PLN dzięki wydatkowi rzędu kilku tysięcy to śmiech na sali.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi