Autor Wątek: Płyta gazowa solgaz  (Przeczytany 23489 razy)

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Płyta gazowa solgaz
« dnia: 03 Kwiecień 2020, 12:14:00 »
W innym wątku ktoś zapytał mnie o wrażenia z użytkowania płyty gazowej Solgazu. Przeklejam tutaj moją odpowiedź, na wypadek, gdyby ktoś z Was zastanawiał się nad zakupem takiej płyty. Trochę droga, a nawet bardzo droga w porównaniu ze standardowymi płytami gazowymi w marketach, lecz nareszcie nie mam problemu z czyszczeniem palników i samej płyty. To duża ulga, bo lubię gotować raczej z "rozmachem"! Wiecznie upaprana płyta, częste problemy z zalanymi palnikami i wiecznie tłusty ruszt pod garnki. Ohyda i kłopot.
Z początku miałem z tą płytą kłopoty. W ciągu kilku godzin wysiadł zasilacz do płyty, a w zasadzie do komputera, który nią steruje. Wystarczył jeden telefon do producenta, choć kupowałem w na stronie jednego z marketów agd, aby w dwa dni był u mnie fabrycznie nowy zasilacz. Tym razem podłączyłem go przez listwę zasilającą do komputera i do dzisiaj pracuje bez problemu. Z początku płyta kaprysiła. Potrafiła włączać i wyłączać poszczególne palniki wg własnego upodobania. W końcu dotarło do mnie, że pod blatem zabudowanej kuchni nie ma wystarczającego dopływu powietrza. Nawierciłem otwory w drzwiach szafki na wysokości palników, co w zupełności uspokoiło płytę. Dodatkowo, wymuszanie ciągu powietrza wentylatorem okapu pomaga w zachowaniu stabilnej pracy palników. Samo szkło jest wrażliwe na dotyk jak smartfon i trzeba uważać na jego pochlapanie, bo komputer płyty odbiera je jako sygnał, że coś postawiono poza powierzchnią grzewczą i zaczyna "myśleć i kombinować po swojemu". Wszystkie palniki bez problemu dopasowują powierzchnię grzania do średnicy kawiarek, nawet tej najmniejszej. Włączam palnik na średni zakres np. 5 i kawiarka łagodnie się nagrzewa, a kawa płynie bez przesadnie gwałtownego finału.  Można ustawić czas pracy timerem, co bardzo ułatwia gotowanie jajek na miękko! Jest także pole pasywnego ogrzewania do podtrzymania temperatury potraw. Bardzo dobrze sprawdzają się naczynia ceramiczne do gotowania slow cooking, przez kilka godzin. Płyta ma sterowanie pulsacyjne palnikami, dzięki czemu po uzyskami nastawionej temperatury roboczej, palniki włączają się co jakiś czas, jedynie po to, aby podtrzymać temperaturę.
Oczywiście, aby zachować czystość wystarczy przetrzeć jej powierzchnię gąbką w płynem do naczyń. Kupiłem oryginalne płyny do czyszczenia oraz skrobak, lecz rzadko z nich korzystam.
Po roku użytkowania jestem zadowolony i uważam, że zakup tej płyty to jeden z nielicznych udanych zakupów w mojej karierze! Dzisiaj dostałem nowy rachunek za gaz i okazało się, że kwota do zapłaty jest  o 30% niższa niż przed montażem tej płyty. Mam wrażenie, że gotuję tak samo często. Może to podgrzewanie pulsacyjne rzeczywiście oszczędza zużycie gazu?
Uwaga: Przed wyborem płyty trzeba znać rodzaj gazu, jaki do niej podłączymy, gdyż od tego zależy rodzaj palników montowanych w płycie.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Kwiecień 2020, 12:32:08 »
Miałem kiedyś protoplastę czyli Amica Prometeusz dla której Solgaz robił palniki na wyłączność. Patenty i eksporty na cały świat... aż do czasu kiedy Solgaz ogłosił upadłość albo bankructwo. Teraz jakos to próbują odbudować i dobrze. Na tamte czasy drogie to było bardzo ale faktycznie gotowało się znakomicie i nie żałowałem wydanych pieniędzy.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Kwiecień 2020, 13:11:57 »
To jeszcze marketing tej firmy działa? Myślałem, że to padło po aferach sprzed 3 lat...

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Kwiecień 2020, 16:28:04 »
Marketing działa na pewno. ich reklamy często oglądam na YT. Płyty w sprzedaży, dział obsługi klienta też działa. Może się wygrzebali z problemów, ale teraz pewnie stoją...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwiecień 2020, 21:33:07 »
Ciekawe czy mają już jakieś sensowne atesty, badania na tę rzekomą gazooszczędność itp., bo z tego co pamiętam wtedy certyfikaty robili sobie w gimpie czy coś w tym stylu...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Kwiecień 2020, 21:46:54 »
Z tego co ja słyszałem to się to nie kalkuluje... A rozeznanie było robione relatywnie niedawno, na pewno płyty były w podobnych cenach co teraz. Oczywiście liczyliśmy koszt zakupu i eksploatacji porównując to do indukcji, płyty elektrycznej i zwykłej gazowej - zakup garnków pod indukcję nie był uwzględniony, bo garnki i tak trzeba było kupić ;) Ale niestety nie dokopię się do tego.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Kwiecień 2020, 22:15:28 »
liczyliśmy koszt zakupu i eksploatacji porównując to do indukcji, płyty elektrycznej i zwykłej gazowej
I na czym stanęło? Bo jestem przed remontem kuchni i mam wątpliwości czy przechodzić na indukcję — podobno stary dobry gaz jest nie do pobicia w kwestii kontroli grzania.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Kwiecień 2020, 22:23:38 »
podobno stary dobry gaz jest nie do pobicia w kwestii kontroli grzania.

Nie.
Mam indukcję 12 lat.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Kwiecień 2020, 00:49:02 »
To chyba jednak zależy od preferencji, ja używałem indukcji jakieś 2 lata i potem wybrałem u siebie gaz. Dla mnie nie ma porównania w komforcie używania, wolę zdecydowanie płomień gazu.

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Kwiecień 2020, 01:12:30 »
Nie byłem przekonany do wymiany gazu na indukcję, ale w końcu się to stało - mam kuchenkę z 14 poziomami grzania + tryb power i uważam, że kontrola jest bardzo dobra, a szybkość nagrzewania np. wody jest nieporównywalna z gazem.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Kwiecień 2020, 09:18:50 »
Absolutnie nie, wygoda i prostota eksploatacji gazu jest wyśmienita, wierząc poprzednikom indukcję są, co najwyżej nie gorsze, jak się już przyzwyczaisz i nauczysz do ustawień, tylko dalej nie lepsze.

Przewaga indukcji na innymi elektrycznymi płytami jest oczywista, nowa instalacja to też element do rozważań, ale zastąpienie gazu indukcją jest dla mnie niedorzeczne.

Od razu uprzedzę estetów od błyszczących płyt wpuszczonych na idealnie płasko w blaty, z pięknymi animowanymi dotykowymi panelami, przepraszam ale dla mnie to kolejne nieporozumienie, sztucznie promowane przez  marketing korporacji to sprzedających a wymyślane przez "kołnierzyki z biurowców" co zazwyczaj i tak jedzą na mieście. A potem biedna kobita z przysłowiowym bombelkiem ma rękach i kipiącym makaronem w garnku, odczuwa perwersyjną przyjemność na myśl o tym gdzie by sprzedawcy to ustrojstwo wsadziła ;)

Tylko same kuchenki to też element do rozważań, jeden kolega kupił takie cudo, co oznaczenia z pokręteł raz dwa poschodziły i nie da się wizualnie powiedzieć czy jest zakręcone czy odkręcone, a innemu nie chciało się wybierać, wziął z tzw promocji i precyzja zaworków była taka, że 'ciesz się ze się pali" a za podstawki służyły druciki wyginające się pod garnkami :(

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Kwiecień 2020, 09:53:30 »
Właśnie wszyscy chwalą indukcję a jakoś jej w profesjonalnych kuchniach nie widuję. Znaczy jak, kucharze się nie znają? Trochę jak noże ceramiczne - niby super a zawodowy kucharz takiego nie dotknie (i mu się nie dziwię).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Kwiecień 2020, 09:57:03 »
liczyliśmy koszt zakupu i eksploatacji porównując to do indukcji, płyty elektrycznej i zwykłej gazowej
I na czym stanęło? Bo jestem przed remontem kuchni i mam wątpliwości czy przechodzić na indukcję — podobno stary dobry gaz jest nie do pobicia w kwestii kontroli grzania.
Na indukcji. Mial byc gaz, ale ze wzgledow projektowych, kontroli, odbiorow etc jednak nie zdecydowal sie na ciagniecie gazu do kuchni... u mnie tez sie remont szykuje i rodzice nie chca rezygnowac ze zwyklej plyty gazowej.

A, no i jak remontujesz to musisz wziac pod uwage kwestie dociagniecia pradu, bo indukcja bierze straszne ilosci, 7 kW to zaden problem a przy gotowaniu 4 potraw(co na gazie nie jest zadnym wyczynem) musisz miec koniecznie przylacze trojfazowe. Taki drobny szczegol...
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2020, 09:59:19 wysłana przez siewcu »

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Kwiecień 2020, 10:02:06 »
Właśnie wszyscy chwalą indukcję a jakoś jej w profesjonalnych kuchniach nie widuję. Znaczy jak, kucharze się nie znają? Trochę jak noże ceramiczne - niby super a zawodowy kucharz takiego nie dotknie (i mu się nie dziwię).
W kuchniach profesjonalnych czasem jest jedna wielka płyta grzejna (jak do smażenia burgerów)

Indukcji w knajpach nie używa się bo :
- jest podatniejsza na uszkodzenie a w restauracji garnki są ciężkie a i ich ruch jest większy
- regulacja temperatury jest z reguły dotykowa co jest problematyczne w knajpach

Gaz nie grzeje szybciej - w knajpach jest po prostu wygodniejszy

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Kwiecień 2020, 10:07:32 »
Miałem okazję przez dwa tygodnie korzystać z gazu.

W porównaniu z indukcją?
 :NO:
Długi czas nagrzewania, ilość ciepła w gwizdek kolosalna, ustawienie minimalnego płomienia w zasadzie nie do uzyskania, osyfiałe sadzą garnki.
Nie, wolę indukcję.
Jedyny minus to korzystanie w WOKa. Ja nie używam.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi