Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066967 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4530 dnia: 26 Maj 2021, 00:07:34 »
Filozofia jest matką wszystkich nauk. :evil:

A może toś to zmierzył? Bo chcę skonstruować wylewkę do roty, a jeszcze nie wiem, jaką - i nie chcę mierzyć temperatury po fakcie. :evil:

Istnieją  termometry mierzące na odległość, tzw. pirometry (do kupienia w cenie od 75 do 250 zł).   Jak pamiętam kiedyś  w ten  sposób potwierdzono, że temperatura wsadu  w środku bębna  wypalarki  GeneCaffe pokrywa się z tym, co urządzenie wyświetla. 

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4531 dnia: 28 Maj 2021, 13:27:15 »
Dziś dla egzotyki Kimbo - z tych mocnych :diabelek:
Dwa miesiące od wypału - ziarna nalakierowane - lepią się do palców - odorek smoły.

Za trzecim razem złapałem dobre nastawy - mielenie wyraźnie grubsze niż do średniopalonych dobrych kaw, Rota tylko raz rozgrzana, 7-7.5 bara - 14 g - uzysk 31 g - 20 s.

No i gra - crema równiutka oraz trwała - smak zupełnie do przyjęcia pełny z nienachalną goryczą - młody orzech włoski ze skórką - nawet małym kwaskiem  - taki wakacyjny klimat południowej knajpki z tanim przyzwoitym espresso. :)

A pod cortado bez zarzutu :taktak:.

Rota wszystkiemu da dobry wycisk. :kawa:
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2021, 13:32:11 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4532 dnia: 29 Maj 2021, 00:00:33 »
Dziś dla egzotyki Kimbo - z tych mocnych
Dwa miesiące od wypału - ziarna nalakierowane - lepią się do palców - odorek smoły.


Co za pomysł z  tą Kimbo?  Frma z Neapolu i taki też wyrób.  Biedne południe Italii zwykle piło  kiepską kawę, a przesadnie mocne wypalenie zabijało jej  kwasowość, taka tradycja.   Dwa miesiące "od wypału"  to już można mówić o "drugiej świeżości".  Niedawno  próbowałem kawy zakupionej na Sycylii. Zwykle nie przeklinam, ale nie tym razem. Kawa jeśli z Włoch, to północnych. 

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4533 dnia: 29 Maj 2021, 00:30:13 »
O, nie skumałem, że ciemne wypały lichej kawy powiązane z biedą. Cenna informacja. A przecież dobrze wiem, że wiele świetnych w swej prostocie południowych dań makaronowych wyrosło z biedy.

A szczerze mówiąc, kupiłem tę Kimbo, by sprawdzić, jak Rota poradzi sobie z tak ciemną kawą, jaka będzie charakterystyka kręcenia, przemiału itd., a nie chciałem od razu startować ze spalenizną za 35 zł. Tak wiem, zawsze się ćwiczy na dobrym materiale. ;)

Lubię czasem łyknąć krzepkiej smoły z kawiarki w ramach przejechania po mózgu pilnikiem do stali hehe, z Roty jeszcze nie miałem okazji.

Eksperyment wypadł pomyślnie - więc jak wycedzę Kimbo, to poszukam jakiejś szlachetniejszej spalenizny - oksymoron hehe :evil:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4534 dnia: 29 Maj 2021, 07:52:31 »
szlachetniejszej spalenizny oksymoron
Mnie od zawsze podobał się taki: jaka piękna katastrofa 🙂

« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2021, 08:45:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4535 dnia: 29 Maj 2021, 08:25:27 »
Cytat z piękną katastrofą jak najbardziej na miejscu. :lol2:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4536 dnia: 03 Czerwiec 2021, 20:18:57 »
mocne wypalenie zabijało jej  kwasowość

Niektórzy nie toleruja kwasowości w kawie ;).

Offline Filkor Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: NS Oscar II, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore C2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4537 dnia: 28 Czerwiec 2021, 10:52:36 »
Drodzy... Pomocy :)

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem Oscara II (wersja z fabrycznym OPV i presostatem Sirai + prysznic IMS) i Eureki Mignon Specialita.

Po początkowym okresie docierania się znaleźliśmy wspólny język i espresso wychodziło bardzo smaczne. Zazwyczaj trzymałem się dozy 17.5g i uzysku 40g w ok 27-30 sekund.

Przedwczoraj zmieniłem kawę na Gwatemalę od HAYB (wypalana 25.05) i... napar leje się jak z wiadra :/

Próbowałem zmieniać grubość przemiału ale i tak dostaję 50g w 10-15 sekund, crema jest bardzo jasna i wodnista a napar prawie niepijalny. Zrobiłem już ze 20 szotów i się poddałem.

Czy macie pomysł co może być przyczyną?

skansen

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4538 dnia: 28 Czerwiec 2021, 10:56:48 »
Oprócz drobniejszego mielenia spróbuj zwiększyć masę dozy, może po prostu jest za mała...

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4539 dnia: 28 Czerwiec 2021, 13:07:24 »
Ta kawa jest akurat "dość trudna" w obsłudze. Od kilku dni też się z nią zmagam ;)

Faktycznie wymaga duuuużo drobniejszego mielenia i zwiększenia dozy. Zaczynałem od 18g i już drobnego mielenia, a skończyłem na 20,5g. Nawet gdy czas ekstrakcji miałem już optymalny to i tak dostawałem solidny kwasek w filiżance. W moim przypadku pomogło podniesienie temperatury o 2 stopnie. Nadal kwasowość jest wyrazista, ale teraz jest ona już z tych które się lubi ;)

Offline Filkor Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: NS Oscar II, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore C2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4540 dnia: 28 Czerwiec 2021, 14:02:06 »
@skansen, @korea83 - uratowaliście mi dzień :)

Zjechałem jeszcze drobniej z przemiałem (ok 1.4 na mojej Eurece) i zwiększyłem dozę do 19g - ekstrakcja się uspokoiła. Trochę przeciągnięty objętościowo szot (45g w 28 sekund) wyszedł smakowity :)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4541 dnia: 28 Czerwiec 2021, 17:31:10 »
Jeśli tylko smakowało to shot nie był przeciągnięty ;) 1:2 to nie wyznacznik, ma smakować i tyle  :ok: Niektóre kawy wymagają nieco wyższej ekstrakcji by było smacznie, zawsze warto kombinować zamiast trzymać się jakichś ram.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4542 dnia: 28 Czerwiec 2021, 18:29:14 »
Faktycznie wymaga duuuużo drobniejszego mielenia i zwiększenia dozy.
Może Gwatemala tak ma. Zerknąłem do swoich zapisek i dwie niedawne Gwatemale z różnych palarni: dosyć drobne mielenie i większa doza.
》tertium non datur《

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4543 dnia: 26 Lipiec 2021, 13:53:55 »
Kupiłem nowe ziarno i wydaje się ono dość trudne.
Korzystam z ziarna z poznańskiej Kahawy, piję głównie kawy mleczne i nie czuję za bardzo różnicy porównując do ziaren z propsowanych na forum palarni więc nie chce przepłacać:)
Do rzeczy. Kupiłem nowy wypust: https://kahawa.pl/sklep/kawa-z-peru-tunki-1000-g/.
Dziś rano zrobiłem pierwszy zasyp i zaczęły się problemy. Gwałtowna ekstrakcja, pryskanie na boki, błoto w sitku. Zużyłem cały hopper zanim jako tako doprowadziłem ekstrakcję do ładu. Zmniejszyłem dozę z 19g na 18g. Stosuję WDT, ale nadal ekstrakcja jest gwałtowna i filiżanka jest spryskana kawą. Co jeszcze mogę zrobić?
Mam koszyk IMS B702TCH24E. Rekomendowana doza to 16-18, ale jakoś te 18g wydaje się dziwnie mało.
W takich sytuacjach uwydatniają się słabe strony EM Specialita, mnóstwo kawy tracę na nastawy młynka. Czy Niche Zero to najlepsza opcja zmiany młyna?
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec 2021, 13:56:15 wysłana przez Pabloo »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4544 dnia: 26 Lipiec 2021, 14:17:04 »
@Pabloo a jaka jest data palenia? Może kawa za świeża?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi