Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 119842 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #435 dnia: 07 Listopad 2021, 19:25:42 »
Bezpośrednio po włączeniu ekspresu pompa dopompowuje wodę...
Aby uniknąć porannej pobudki wystarczy wieczorem ustawić automatyczne włączenie ekspresu na niecałą minutę.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #436 dnia: 07 Listopad 2021, 19:27:03 »
Jak użytkowałem HXa zawsze włączała się pompa wibracyjna, która jak wiadomo cicha nie jest. Teraz mam DB i pompę rotacyjną i nic się nie włącza, jest cisza




Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #437 dnia: 07 Listopad 2021, 19:30:53 »
Bezpośrednio po włączeniu ekspresu pompa dopompowuje wodę...
Aby uniknąć porannej pobudki wystarczy wieczorem ustawić automatyczne włączenie ekspresu na niecałą minutę.

W jaki sposób to działa? Wieczorem włączam na minutę, dopompowuje wodę, wyłączam i przy następnym włączeniu nie musi dopompować wody? Czemu więc nie dopompowuje zanim go wyłączę poprzednim razem, na czym polega różnica?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #438 dnia: 07 Listopad 2021, 19:39:24 »
Wieczorne dopompowanie należy ustawić już po wystygnięciu ekspresu. U mnie działa to w ten sposób, że ekspres wyłączam około 17:00 a dopompowanie mam ustawione na 22:30.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #439 dnia: 07 Listopad 2021, 19:56:09 »
W jaki sposób to działa? Wieczorem włączam na minutę, dopompowuje wodę, wyłączam i przy następnym włączeniu nie musi dopompować wody? Czemu więc nie dopompowuje zanim go wyłączę poprzednim razem, na czym polega różnica?

Woda stygnąc zmniejsza objętość i schodzi poniżej czujników poziomu w bojlerze. Dlatego włączony zimny dopompowuje od razu wodą (bo nie wie czy bojler nie jest całkiem pusty), a że nie upuszczasz gorącej wody to przy następnym włączeniu nadal jest powyżej czujników.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #440 dnia: 07 Listopad 2021, 20:08:27 »
@skansen @Henry - dziękuję, teraz rozumiem i wszystko to ma dla mnie sens :)
fajnie że jest rozwiązanie, bo to poranne pompowanie to trochę deal-breaker by był :)

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #441 dnia: 26 Grudzień 2021, 11:14:47 »
Cześć, mam pytanie odnośnie Mary X , jak często i czym ją odkamieniacie? Wg. instrukcji powinno się robić 1x na rok, a jak to wychodzi u Was? Czy coś powinno skłaniać do wcześniejszego odkamieniania?

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #442 dnia: 29 Grudzień 2021, 13:21:09 »
Pytanie do użytkowników MaraX dot temperatury parzenia.
Kupiłem termometr do grupy i trochę się zdziwiłem widząc co pokazuje.
Ekspres ustawiony na "priorytet kawy" oraz PID na najniższą opcję "0" tj. 92C. Na termometrze w grupie przed parzeniem temp oscyluje 96-97, po załączeniu pompy podskakuje do 100.  :wow2:
Zobaczcie na filmie: https://drive.google.com/file/d/1Rew0mR-xv3cSz0n5X4cqZ2fhYj0dnHKT/view?usp=sharing

Tak ma być, czy coś z tym PID'em nie tak? W sumie jak PID się przestawi na 1 (94C) to temperatura podskakuje o dwa do góry. Więc jakby działał ok, tylko skąd różnica? Offset w E61? Czy wada? Termometr uszkodzony?
(ekspres wygrzany przed parzeniem ponad 30 minut)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #443 dnia: 29 Grudzień 2021, 13:34:02 »
Patrz na termometr. To HX, czyli temperatura ostatecznie rośnie powyżej 100 stopni. Bez tego nie byłoby ciśnienia. PID  w HX to taki trochę bajer. Termometr w grupie za to uważam za niezbędny.
Zapewne espresso z filmiku gorzkie w smaku wyszło.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2021, 13:36:55 wysłana przez tom517 »

Online Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #444 dnia: 29 Grudzień 2021, 13:44:39 »
Patrząc na ciśnienie w bojlerze to wszystko jest w porządku.

Typowe robocze ciśnienie dla "priorytetu kawy" to 0,5 BAR, jak ekspres sobie trochę postoi to na takim jest stale utrzymywane.
Dla normalnego "trybu HX" ekspres trzyma ciśnienie 1 BAR i wtedy zalecane jest stosowanie cooling-flushy przed ekstrakcją, zwłaszcza jak ekspres długo stoi.
Na filmie 1,5 BAR to intensywne dogrzewanie bojlera od pary stąd i wysoka temperatura.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #445 dnia: 29 Grudzień 2021, 14:09:40 »
Odczekałem trochę bez ruszania czegokolwiek, ciśnienie ok 0,5, temp 97:
https://photos.app.goo.gl/nvgFQYkeCjqCdJ1t6

Z tego co pisał @skansen :
@MarVald ciśnienie w bojlerze pary przekłada się na temperaturze w bojlerze parowym (a nie w wymienniku).
Jeśli masz włączony tryb X (priorytet kawy, zalecane ustawienie), to sterowanie odbywa się w oparciu o odczyty sensora w wymienniku (a nie w bojlerze parowym).
Wtedy też, żeby utrzymać stałą temperaturę w wymienniku, w zależności od potrzeb, ciśnienie w bojlerze parowym będzie się wahać. Jeśli ekspres będzie długo nieużywany to ciśnienie w bojlerze parowym będzie spadać aż spadnie do ok. 0,5bar. Ten spadek nie jest jednak jednoznaczny z przejściem w tryb standby (czuwania) w którym ekspres jest de facto całkowicie wyłączony.
Jeśli ekspres stoi długo to nawet przy ciśnieniu 0,5bara można od razu robić kawę, nie trzeba czekać aż ono wzrośnie.


Z tego co rozumiem, to nawet wzrost ciśnienia w bojlerze parowym nie powinien zwiększyć temp w wymienniku, bo wymiennik ma czujnik, k†gry steruje grzałką. Więc jak wyższe ciśnienie w bojlerze, grzałka się nie załączy, żeby podbić temp.
Ktoś robił z Was testy temp w Marze w grupie?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #446 dnia: 29 Grudzień 2021, 14:26:51 »
Tytoos patrz na termometr w grupie, żeby było powiedzmy ok 92 stopnie przy ekstracji (jedne kawy mogą lubić więcej lub mniej). Żeby było te 92 musisz spuścić trochę wody lub poczekać na dogrzanie.
Temperatura wody w bojlerze z grzałką jest ponad sto stopni (bo ciśnienie), stąd i w grupie po czasie masz więcej.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #447 dnia: 29 Grudzień 2021, 14:33:08 »
Offset ma każdy ekspres, SD, HX, DB i ustawienie tego parametru służy właśnie osiągnięciu zadanej temperatury na grupie - powinieneś mieć w menu opcje ustawienia offsetu. Nie znam tego ekspresu, ale u mnie w DB działa to znakomicie, chociaż w HX może to być mniej precyzyjne i robienie flusha niezbędne. Ja z tym zjawiskiem walczyłem poprzez różne ustawienia sondy w bojlerze, ale nie do końca okazało się to skuteczne.




Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #448 dnia: 29 Grudzień 2021, 14:39:15 »
Żeby było te 92 musisz spuścić trochę wody
No właśnie tak to nie działa w tym HX. JAk zacznę spuszczać wodę to temp na grupie skacze pow 97 i nie można jej obniżyć.

JAk ciśnienie zeszło do 0,5bar (po dłuższym czasie stania) to temp się ustabilizowała na 92 - OK. Ale po zrobieniu kawy wskoczyła znów na 97 - i teraz jak zrobić kolejna kawę? Czekać 10 Minut na schłodzenie przez ten "inteligentny" mode X - nic nie tykając?

@Kekacz jak robisz kilka kaw pod rząd? Czekasz aż ciśnienie spadnie pomiędzy shotami?

Offset ma każdy ekspres, SD, HX, DB
No ale termometr wsadzony w grupie E61 ma offset 5 stopni???

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #449 dnia: 29 Grudzień 2021, 14:44:36 »
Tej wody trzeba czasami  trochę spuścić z  300ml. Temperatura rośnie bo grupa się chłodzi, ale w środku jest i ze 110 stopni i wychodzi ta gorąca na początku później jak zassie ze zbiornika trochę zimnej to spada.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi