Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 119785 razy)

Offline pienza

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Ascaso Dream 2019, Cafelat Robot Barista
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso JX Pro, MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #420 dnia: 09 Sierpień 2021, 21:23:56 »
To prawda. Dochodzi kolejna zmienna do kontrolowania. Ja to sobie tłumaczę, że lepiej mieć większą kontrolę, niż jej nie mieć. A czy realnie się przyda, to inna kwestia

Na pewno miło byłoby mieć przynajmniej analogowy termometr w standardzie nie mówiąc o wyswietlaczu. Wiem, ze można dodać jako opcja do E61, ale to już bym chyba wolał zestaw do profilowania przepływu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline cpu

  • Wiadomości: 335
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #421 dnia: 29 Wrzesień 2021, 19:28:47 »
Moja Mara X po serwisie w Konesso - dostala z mojej winy mocno przez kamien - serwis obsluzyl mnie jak VIPa - takze polecam - pakowanie / wysylka / wysylka zwrotna / naprawa poziom 6+ - dziekuje @Michał za pomoc!

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #422 dnia: 30 Wrzesień 2021, 09:04:39 »
 :uklony: zawsze do usług  8)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #423 dnia: 30 Wrzesień 2021, 15:33:40 »
To prawda. Dochodzi kolejna zmienna do kontrolowania. Ja to sobie tłumaczę, że lepiej mieć większą kontrolę, niż jej nie mieć. A czy realnie się przyda, to inna kwestia

Na pewno miło byłoby mieć przynajmniej analogowy termometr w standardzie nie mówiąc o wyswietlaczu. Wiem, ze można dodać jako opcja do E61, ale to już bym chyba wolał zestaw do profilowania przepływu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Mam wyświetlacz, kontrolę temperatury, regulowany czas preinfuzji, flow control i korzystam ze wszystkich tych udogodnień. Wręcz jestem szczęśliwy
Wcale nie musisz wachlować ustawieniami, testujesz, ustawiasz najbardziej odpowiadający ci profil smakowy dla danego ziarna i jedziesz. Naturalnie trzeba te ustawienia zapisać , by móc szybko do nich wrócić. Zdarzają się kawy bardzo trudne do ogarnięcia, specyficzne ziarna, z dużą elektrostatyką, których wcześniej nie byłem w stanie do końca ogarnąć na klasycznym HX bez PID, a teraz nie stanowi to już problemu. Wszystkie te bajery nie będą ci potrzebne, gdy korzystasz ze sprawdzonego, wąskiego zasobu ziarna, z którego potrafisz wyciągnąć to co najlepsze na tym co masz. Jednak jak lubisz ciekawe doświadczenia, odkrywanie nowych walorów ziarna dobrze Ci znanego, warto mieć możliwości regulacji. Ostatnio kupiłem 20 dkg kawy zambijskiej z Tchibo, ot tak dla zabawy. Przy standardowym ustawieniu ekspresu dla ziarna mocniej wypalonego, z portafiltra miałem istny wodospad, ale zmiana czasu preinfuzji, ograniczenie przepływu pozwoliło na ekstrakcję całkiem przyzwoitego espresso - sprawdziło się w capu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #424 dnia: 30 Wrzesień 2021, 17:00:35 »
Czy nie wystarczyłoby nieco drobniejsze zmielenie tej kawy z Tchibo, by uzyskać odpowiedni efekt?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #425 dnia: 30 Wrzesień 2021, 17:32:48 »
Chyba dawno nie parzyłeś Tchibo :)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #426 dnia: 30 Wrzesień 2021, 17:54:43 »
Czy nie wystarczyłoby nieco drobniejsze zmielenie tej kawy z Tchibo, by uzyskać odpowiedni efekt?
Niestety nie, kombinowałem z dozą i przemiałem bezskutecznie. W pewnym momencie zszedłem z mieleniem na  Niche prawie na puder, w ogóle nie leciało i w końcu pojawiał się kanał. Przepływ ustawiłem więc na 4 bary, preinfuzję na 15 sekund i ładnie poleciało cieńką ciągłą stużką. Po 15 s dolałem kawy do 35 g przy 6 barach.
Przy 9 barach ciągły wodospad.
Panie Andrzeju, myślę że o taką  jakość to nigdy Pan nawet nie zahaczył.
Podobno kawa sezonowa, ale nie chciało mi się wierzyć - chyba że był to zeszłoroczny sezon




Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #427 dnia: 30 Wrzesień 2021, 17:58:57 »
Chyba dawno nie parzyłeś Tchibo :)
Powiem szczerze - nigdy. Naturalnie wszystko zależy od oczekiwań, po kawie z automatu można by  uznać  ją za przyzwoitą. Ja jednak nie wyobrażam sobie zaparzenia przyzwoitego espresso, z tej konkretnej kawy bez tych ceregieli



Offline rafal_ski Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: F4 nano
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #428 dnia: 10 Październik 2021, 11:27:44 »
Po kilku tygodniach używania mary postanowiłem zrobić backflush. Do ślepego sitka pol łyżeczki cafizy. Dźwignia do góry, leci woda z OPV, 10 sekund , dźwignia w dół i woda z grupy do tacki nie leci. Portafilter zassało, musiałem odkręcić śrubkę w grupie gdzie się montuje manometr aby wyjąć portafilter. Zrobiłem jeszcze raz tak samo ale bez proszku woda z grupy ledwie kapnęła do tacki.
Coś robię nie tak, czy coś z ekspresem jest nie tak.
Oszczędzaj wodę, pij wino

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #429 dnia: 10 Październik 2021, 12:13:30 »
Wygląda to tak jakbyś "zakorkował" grupę.
Osobiście rozkręciłbym grupę od dołu, to nie jest trudne i sprawdził czy nie jest zapchana. W zasadzie to trudno tam cokolwiek uszkodzić - tylko owiń nakrętki taśmą izolacyjną, to jest niezbędne.




Offline rafal_ski Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: F4 nano
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #430 dnia: 10 Październik 2021, 22:56:31 »
Dzieki @fill  sprobuję tak zrobić, ale pytanie czym mogłbym ją zapchać, tak jak pisalem ekspres ma niecaly miesiac.
Oszczędzaj wodę, pij wino

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #431 dnia: 10 Październik 2021, 23:04:08 »
Nie koniecznie to musi być Twoja wina, mogą to być np. fragmenty niklu - nie wiem, strzelam. No ale skoro stało się to przy flushu to trzeba sprawdzić drożność grupy.



Offline rafal_ski Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: F4 nano
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #432 dnia: 11 Październik 2021, 09:50:47 »
Wszystko rozkręciłem, złożyłem z powrotem i działa. Dzięki za pomoc.
Oszczędzaj wodę, pij wino

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #433 dnia: 11 Październik 2021, 10:00:00 »
[emoji106]




Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #434 dnia: 07 Listopad 2021, 19:20:36 »
Czy ktoś z użytkowników mógłby podzielić się informacją o dźwiękach wydawanych przez ekspres po włączeniu? Nikt o tym nigdzie nie wspomina, a na jednym z zagranicznych forów przeczytałem uwagę, że bywa dosyć głośno (na tyle że budzi dzieci). Chodzi o schemat w którym smartplug włącza ekspres rano przed budzikiem, żeby się elegancko wygrzał i był gotowy jak się wstanie. Czy włącza się pompa lub cokolwiek hałasogennego w trakcie tych ~30 min?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi