Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 117145 razy)

Online Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #390 dnia: 19 Kwiecień 2021, 21:47:21 »
czy jeśli tak jest to po co w ogóle ta dysza

Tradycja taka ;-)
Poza tym jest ok żeby podgrzewać filiżanki albo coś opłukać, więc jakiś pożytek z niej jest.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #391 dnia: 20 Kwiecień 2021, 07:49:47 »
W ekspresie tak wąskim jak Mara wylewka wrzątku tylko przeszkadza przy operowaniu dźwignią. Chętnie bym ją zdemontował i zaślepił. Przydać może się głównie przy odkamienianiu jeśli ma być zgodne z procedurą producenta.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Hakuri Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Hoop Ceado / V60 / MaraX
  • Młynek: TIMEMORE C3 PRO / Niche Zero / Fiorenzato F64 Evo V2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #392 dnia: 26 Maj 2021, 20:18:34 »
No i stało się jeszcze niedawno Gaggia Classic i mlynek xeoleo potem zmienna młynka na JE-Plus ale chciałem iść dalej także od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem MaryX, pierwsze wrażenia bardzo pozytywne.
Czy ktoś z was regulował ciśnienie na OPV? Podczas ekstrakcji pokazuje lekko ponad 10bar, kawę muszę mielić drobniej niż do Gagii i zastanawiam się czy nie zejść w okolice 9 bar?

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #393 dnia: 08 Czerwiec 2021, 10:37:14 »
Mam pytanie do posiadaczy Mara x czy z biegiem czasu i codziennego użytkowania kupiliście by jeszcze raz ten ekspres czy raczej macie jakieś zastrzeżenia? Proszę mnie zrozumieć, ale próbuje coś sobie wybrać  raczej na długie lata więc szukam i szperam co będzie dla mnie odpowiednie ;)

Offline kuk3ns

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #394 dnia: 08 Czerwiec 2021, 10:58:42 »
Mam dopiero mare od dwóch miesięcy, ale póki co i ja i żona jesteśmy bardzo zadowoleni. Przy zakupie jeszcze rozważałem Elizabeth ale zdecydowała głównie szerokość ekspresu(u żony wygląd jak zobaczyła E61 to już nic innego nie chciała). Jedyna rzecz jaką mi trochę przeszkadza to ilość wody w tacce - ale to chyba też jest jakoś do obejścia z tego co czytałem. Nie ma może takiego PIDa jak w innych modelach ale dla mnie wystarczający jest, no i wylewki też nie potrzebowałem innej, jak w db jako że nie używam nawet jej. Przy cenie około 4200 ciężko było mi też znaleźć alternatywę. Na obecną chwilę kupiłbym ponownie i polecił

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #395 dnia: 08 Czerwiec 2021, 11:03:17 »
Przy zakupie jeszcze rozważałem Elizabeth ale zdecydowała głównie szerokość ekspresu
No właśnie u mnie tez ma ogromne znaczenie szewrowość a mara bod tym względem jest perfekcyjna:) Dla żony w obsłudze nie jest skomplikowany HX?

Offline kuk3ns

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #396 dnia: 08 Czerwiec 2021, 11:26:59 »
Nie wiem co tutaj mogłoby być skomplikowane :D może dlatego że na tym profilu kawowym(a tylko tego używamy ) nie działa jak typowy hx, używamy go na wtyczce więc też zawsze odpowiednio nagrzany jest, do wyboru tylko trzy opcje tego PIDa a wszystko manualne takie więc jeżeli chodzi o prostotę to działa tylko na plus :)

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #397 dnia: 08 Czerwiec 2021, 17:06:32 »
Cześć też mam Mare X od 2 miesięcy i podobniej jak kuk3ns do minusów bym zaliczył dużą ilość zużywanej wody i jednocześnie dużą ilość wody w ociekaczu i ciasnotę między dźwignia a wylewką wody, którą też bardzo rzadko używam. A poza tymi minusami chyba cała reszta jest super, obsługa jest bajecznie prosta nawet żona która po zobaczeniu stwierdziła że strasznie dużo wszystkich pokręteł itp sobie radzi. Kawa wychodzi bardzo dobra, całkiem powtarzalna. Spienianie mleka na fabrycznym ustawieniu - priorytecie kawy też całkiem dobrze wychodzi. Ostatnio widziałem promo na Mare 3999zl, więc cena trochę spadła. Dla mnie był to super zakup teraz w połączeniu z Niche tworzą super zestaw. Dla mnie również wymiary miały znaczenie mara jest bardzo wąska jak na HX z grupą E61, za 5o jestem dość wysoka 8 głęboka ale udało się ją zmieścić w moim kąciku kawowym. Głębokość można trochę zmniejszyć stosują wtyczkę kątową, której niestety nie ma w wersji europejskiej. Uważam że za cenę ok 4k zł jest to bardzo dobry i warty tej ceny zakup.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #398 dnia: 08 Czerwiec 2021, 17:21:09 »
dużą ilość zużywanej wody i jednocześnie dużą ilość wody w ociekaczu
Od czego to zależy że tak dużo wody pobiera? I czemu w ociekacze dużo? Może głupie pytania ale ja myślałem że ekspresy podobnie pobierają na porcję

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #399 dnia: 08 Czerwiec 2021, 17:42:53 »
W tym modelu woda z zaworu OPV idzie do ociekacza a zwykle wraca do bojlera i jest ponownie używana. co ma pewnie swoje + i -. Ale z praktycznego punktu widzenia wiąże się to z częstszym opróżnianiem ociekacza i dolewaniem wody do zbiornika - to jest poprawione w porównaniu do poprzedniej Mary i z dolewaniem wody nie ma problemu

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #400 dnia: 08 Czerwiec 2021, 18:18:08 »
W tym modelu woda z zaworu OPV idzie do ociekacza a zwykle wraca do bojlera i jest ponownie używana.
Z ociekacza do bojlera?!
》tertium non datur《

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #401 dnia: 08 Czerwiec 2021, 18:18:58 »
Nie, z opv do bojlera

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #402 dnia: 08 Czerwiec 2021, 18:19:51 »
Kilka stron wcześniej był opis jak zrobić modyfikacje ze skierowaniem wody z opv do bojlera

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #403 dnia: 08 Czerwiec 2021, 20:41:05 »
Jakoś temat z nadmiernym pobieraniem wody przegapiłem, a to dużo dla mnie znaczy. Ja mam szafki nie zbyt wysoko i grace zawsze musiałem przesuwać na bok na kraj blatu żeby dolać wody i nie ukrywam, że było to upierdliwe a jak będę musiał dwa razy częściej tą czynność robić i to z bardziej ciężkim sprzętem :mhh: Modyfikować nowy sprzęt też bym nie chciał.....

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #404 dnia: 08 Czerwiec 2021, 20:50:25 »
Ekspres jest dość ciężki i przesuwania po blacie do latego nie należy tym bardziej przy zastosowanych w niej malutkich, gumowych nóżkach. Które są chyba 3cim minusem, jedna z moich nóżek po przesunięcie ekspresu lub od nowości była uszkodzona. Więc jeśli do każdego napełniania wody ktore przy normalnym użytkowaniu na 2 osoby - 4-6kaw dziennie trzebaby wysuwać ekspres pewnie raz 3-4dni jest wydaje się trochę bezsensu. Zbiornik można wyciągać jak chcesz to mogę zmierzyć minimalna wysokość jaka jest potrzeba do wyjecia i wsadzenia pełnego zbiornika .

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi